Ahogy kilépett a kapun, olyan erővel vágta mellbe a szél, hogy a lélegzete is elakadt. Sötétedett. A délutáni forrósághoz képest lehűlt a levegő. Összébb kapta magán a ruhát.
A híd közepén járhatott, amikor eleredt az eső. Sietni kezdett. Mintha lépteket hallott volna maga mögött. Női cipők kopogását, amelyek úgy gyorsultak, ahogy ő szaporázta a lépteit.
-Állj már meg! Nem veszed észre, hogy nem tudsz elhagyni? – hallotta a furcsán ismerős hangot.
-Nem veszed észre, hogy én te vagyok?
Megállt. Épp egy lámpa alatt. Szinte világos volt. Lentről a folyó, a lába alól a nedves járda visszaverték a fényt. Hátranézett, de nem látott senkit.
-Te én… vagyis én te? Mégis mit akarsz tőlem?
A hang kissé gúnyosan visszakérdezett:
-Pontosítsunk! Te mit akarsz magadtól?
Nekidőlt a híd korlátjának. Még jó, hogy nem járt arra senki, különben azt hitték volna, hogy eszement vagy öngyilkosjelölt.
A hang kíméletlenül folytatta:
-A kétségeid vagyok, amiket sosem tudtál tisztázni magadban. Az örökös félelmeid. Az éjszakai álmaidban felbukkanó sérelmek, amiket okoztál, és amiket neked okoztak. A korai árvaságod, a meg nem oldott matekpélda, az elfelejtett verssor a színpadon. A barátaid, akik elmaradoztak, mert a leveleikre sem válaszoltál. Az elhagyott szeretők, és akik téged hagytak el. Lehettél volna jobb feleség, jobb anya.
-Ne!…A gyerekeimben ne bánts! – vágott közbe, és a hang irányába tett egy mozdulatot.
-És a meg nem írt versek? A több mint harminc évig tartó hallgatás? Ez nem fáj? Nem fáj, hogy már nem lehet, ami egykor lehetett volna? Ami lehettél volna? Hogy letelik lassan az időd…
Azon vette észre magát, hogy bőrig ázott, hogy didergett. Lenézett a lomha, nagy folyóra, csábította annak csöndes sötétsége, a nyugalma. Milyen egyszerű is lenne, mint a műtét előtti altatás. Csak annyi, mintha elfújnák a gyertyát. Felemelte a fejét, a híd túloldalán meglátta a bolt fényeit. A boltét, ahová otthonról elindult.
-Úristen! Mindjárt bezár. Kenyér kell meg tej a kisunokának.
És szaladt át a hídon, az esőben, cipelve tovább egyre súlyosabb lelkiismeretét.
14 hozzászólás
Szívesen olvastam. Vannak ilyen percek az ember életében, mogorva napokon még inkább…
Kedves Irén! Köszönöm, hogy elolvastad. Sokszor van olyan érzésem, hogy még adós vagyok valamivel.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Fontos kérdéseket tettél fel "magadnak" írásodban. A gondolkodó ember – legalábbis azt hiszem – egész életében a megfelelő válaszokat keresi.
Üdv: István
Kedves István! Az ember sokszor elégedetlen önmagával. Főleg, ha már jócskán túl van élete delén. Köszönöm, hogy elolvastad.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Az ember mindig elégedetlen, legfőképpen a sorsával, az elmulasztott lehetőségekek kihagyása, hogy mi lett volna ha…Felesleges! Igyekezni kell bepótolni… persze lehetetlen.
Nem találom a szavakat…el kell fogadni, ha nem tudunk változtatni vagy nincs lehetőség rá…nagyon fogy az idő!
Szeretettel gratulálok a témához: Ica
Köszönöm Ica!
Bizony nagyon telik az idő. A kétségek meg csak gyötrik az embert.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
"…nem fáj, ami nincs ott, ami nem is volt.
Csak az kínoz, ami lehetett volna…"
Azt hiszem, a legtöbbünk számára aktuális gondolatot dolgoztál fel írásodban. Nagyon kevés embernek sikerül úgy az élete, hogy azt jelenthesse ki: ha újrakezdhetné az életét, mindent ugyanúgy csinálna. (És valószínűleg azért talán ők is lódítanának kicsit.)
Tetszett az írásod.
Üdv: Laca 🙂
Kedves Laca!
Köszönöm, hogy elolvastad. Minél idősebb az ember, annál több elvégezetlen dolgot vesz észre maga körül.
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Köszönöm, és ha még nem mondtam volna: KÖSZÖNÖM!!!
Szeretettel: Szabolcs
Kedves Szabolcs!
Én köszönöm, hogy elolvastad.
Üdv: Kati
Kedves Katalin!
Nem véletlen, hogy olyan kevés női írót tart számon az emlékezet. Ők is többnyire valamilyen módon ki tudták vonni magukat a női sors terhei alól / a háztartás vezetése, illetve a gyermeknevelés /.
Ritka az a nő aki miután a gyerekeit felnevelte, még érdemben tud foglalkozni az alkotással. Aztán mire belekóstol az írás örömeibe, megszületnek az unokák, akik eltérítik újra az alkotástól.
Sok terv marad megvalósulatlan, sok gondolat leíratlan, sok történet elmondatlan.
Judit
Kedves Judit!
Köszönöm, hogy elolvastad. Tökéletesen igazad van. A nők legalább annyira érzékenyek a világ dolgaira, mint a férfiak. Nem hinném, hogy tehetség terén is alulmaradnának. Csak mindig van éppen fontosabb…
Üdv: Kati
Kedves Kati!
Elég érdekesen írsz a belső vívódásról!Megrázó az egész!Ahogy a kétségekről írsz nagyon életszerű.Tetszett!
Szeretettel:Ági
Kedves Ági!
Kicsit gyermeteg a téma kifejtése. De azt hiszem, a lényege igaz.
Szeretettel: Kati