11. Ne vigy minket a kísértésbe (Második Könyv, folytatás)
A levente mozgalom az 1921 évi LIII. sz. törvény alapján jött létre. Lényegben a 12-20 éves fiatalok számára katonai előképzést volt hivatva rejtett módon, testnevelésnek álcázva szolgálni egy olyan országban, amelyben a nagyhatalmak a vesztes háború után mindenféle katonai szervezést betiltottak.
Ennek megfelelően a foglalkozásokon főleg testgyakorlás folyt, mai fogalmak szerint azt mondhatnánk: atlétika, és tornaedzések zajlottak, amelyek szakszerűségét a járási székhelyeken működő Járási Testnevelési Bizottságok felügyelték. Zsámbok községben a Testnevelési Bizottság elnöke Dósa Jenő volt. A megalakulásról szóló jelentést ő terjesztette fel a megyéhez.
Az egész mozgalom az Országos Testnevelési Tanács hatáskörébe lett utalva. Igen ám, de mivel ennek a tanácsnak a társelnöke tábornoki rangot viselő katona volt, csak a vak nem látta mire van kihegyezve.
Utólag persze mindig könnyű, utólag mindent nagyon jól lát az ember.
Dósa Jenő a levente egyesületek szervezésének első fázisában még talán nem érzékelte kristály-tisztán, mi a helyzet. Egy biztos, az ifjúság rendre, fegyelemre való szoktatását, hazafias nevelését maga is kiemelten fontos feladatnak tartotta. Hányszor, de hányszor beszélgettek erről a kérdésről Janda József, és Csincsura Sándor tanítókkal. Mai szemmel nézve leírhatatlan állapotok uralkodtak a tanítási órákon: a gyerekek kimászkáltak a zsúfolt tantermekből, szemtelenek voltak, visszabeszéltek, még az is előfordult, hogy egyik-másik elvetemült diák az öklét emelte az őt fegyelmező tanárra!
Szóval, odáig rendben lett volna a dolog, hogy egyesület, hogy testgyakorlás, hogy fegyelemre való nevelés, a katonai kiképzés azonban nem fért bele Dósa Jenőnél.
Mire való a kardcsörtetés, kérdezgette magában. Mindent vissza? Igen, Erdélyt vissza, mindent vissza, ez jogos, de nem egy újabb háború árán. Ennek a népnek békére van szüksége, gondolta, nem újabb háborúkra!
Történelmi tény, évkönyvek jegyzik, hogy a gödöllői járásban, Zsámbokon jött létre az első levente egyesület 1921-ben. Egymást követték a rendezvények, versenyek, vetélkedők, teljesítmény-túrák, országjáró kirándulások. 1925 februárjában került sor a mozgalom zászlóbontására. Jelen volt Horthy Miklós kormányzó, és az ország több előkelősége. Radványi Béla esperes sok ezer ember előtt szentelte fel a hófehér, Szent Imre herceg képével, s körben arany hímzéssel díszített zászlót, amelyre báró Schell Ferencné, szül. Beniczky Agatha csillagkeresztes hölgy, mint zászlóanya, kötötte fel a nemzeti színű pántlikát. Beszédet mondott vitéz Endre Lajos (László) főszolgabíró, aki a magyar nyelv, a magyar kard és a magyar faj védelmére szólította fel az ifjúságot, és beszédet mondott Dósa Jenő is, a zsámbokiak képviseletében. Ez utóbbi eseményről csodálatos módon megmaradt egy fakult régi fénykép: a jegyző a szónoki emelvényen áll, rövidre nyírt haja, bajsza hollófekete, tartása délceg. Mögötte zászlótartók a zászlóval, Radványi tiszteletes úr süvegben, és az ünneplő tömeg. Az emberek sírtak a végén, és azt mondták: szépen beszélt a főjegyző úr, szívünkből jött, amit mondott. A béke valóban mindennél fontosabb…
Bejött Valkói Margit, megszeppent hangon jelentette:
-Itt van a német delegáció, kegyelmes uram!
-Várjanak – utasította Endre Lajos. –Még tárgyalunk. Ültesse le az urakat odakinn, kínálja őket kávéval, szivarral, konyakkal!
13 hozzászólás
Szia Bödön!
M
Szia Sailor! Megpróbálom a dolgokat több oldalról is nézni! Ahogy írod, az objektiviás tényleg nagyon fontos, erre törekszem. Örülök, h úgy találod, sikeresen! Köszönettel: én
Most kihangsúlyoznám nálad azt a bitonyos kifejezési
módot…mikor teljesen beleéled magad a témába,mégis
nem csalnak el az érzések mellékutakra!
Ez több munkádnál láttam!
Objektivitás…ez az.,ami ilyen történelmi és nem csak történelmi
események leírásánal a legfontosabb!
A ´HIHETÖSÉG´alapja!
Grtalálok!
Szép napot:sailor
Szia Bödön!
Jó rész ez is, sok érdekes információval. 🙂
Üdv: Klári
Szia Klári+ Köszönöm, igyekszem! Üdv: én
Kedves Laci!
Remek fejezet, mint a többi!
Szép napokat kívánok
szeretettel
Ica
Kedves Ica! Köszönöm, örülök, h tetszett! Szeretettel üdvözöllek: én
Szia!
Sok érdekes dolog volt nekem ebben a részben. pl. levente mozgalom megalakulásáról. Tetszett ez a rész is. Üdv hundido
Helló! Számomra is nagyon érdekes dolgok derültek ki, amikor beleástam magam. Szerencsém volt, találtam egy csomó dokumentumot…:) Örülök, h tetszett, köszönöm! Üdv: én
Szia Laci!
Érdekes gondolat – máig ható -, hogy amikor elindul egy kezdeményezés, még nem látni tisztán, hogy végül mivé forrja ki magát. Ami eleinte jónak, támogatandónak mutatkozik, arról végül kiderül, hogy nem is az aminek látszik…
Judit
Szia Judit! Pontosan így van Itt se látták előre a beavatatlanok mi lesz. Féleg nem a következményeket! Köszönöm: én
Üdvözletem, Bödön!
Nagyszerű munkába fogtál bele, és alaposan végzed azt, s látni, hogy lelkesen. Miközben olvastam a tényekkel egybe vetett írói gondolatokat, arra gondoltam, hány és hány embert kiáltottak ki mindenféle rendszerek, szerveződések idővel árulónak, amiért azok erkölcsileg meghasonlottak, amikor rájöttek, hogy ami mellett elkötelezték magukat, amit támogattak, amiben hittek, amiben munkálkodtak, az nem egészen az, vagy egészében nem az, aminek hitték, néha épp annak szöges ellentéte. Ez a jelenség végig kíséri az emberi történelmet.
Laca 🙂
Köszönöm Laca! Ez egy bonyolult időszak volt. E.L. személye. Ö valóságos történelmi személyiség) Mutatja, menyire. Hálás téma írni róla, mert rengeteg adat, információ maradt fenn. Beleillik a A lajtorja történetébe: hiábavaló a jóakarat, a küzdés, a tisztesség. Jón a sors, s mint egy gőzhenger, mindent letapos: Köszönettel én.