Álmos, szürke téli délelőtt volt, Szathmáriné a kefirjét eszegette, Némethné a Népszabadságot lapozta, a kávé még nem főtt le. Tandem Balu buzgón tekerte az asztali szorzógépet, recsegtek benne a fogaskerekek. Fél tíz felé járt, halkan szólt a rádió.
-Sok van még hátra? – kérdezte részvevően Szathmáriné. Lejjebb csúszott a székén, előre dőlt, két mellét az íróasztalra fektette. Szép, fejlett, szőlőszem alakú mellei voltak, Tandem Balu kedvtelve nézegette.
Ezek tényleg mellek – mondta magában –nem olyanok, mint a Némethnéé, amelyek inkább tőgyek, mint mellek, lágyak, nagyok, szétfolyósak.
Szathmáriné harapott a fonott kalácsból, s kanalazott hozzá egy kis kefirt.
-Van egy ötletem Balu – mondta majdnem az asztalon hasalva. Az arca piros volt, túl meleg volt benn. –Vegye az összeszorzandó számoknak a logaritmusát, így a szorzatokat összeadásokká alakíthatja. Kölcsön adom az összeadó-gépemet, azzal lényegesen gyorsabban fog haladni.
A Hivatalban Ascot, Sharp, Canon, IBM gépeket használtak, Szathmárinénak és Némethnének a legújabb IBM gépe volt.
-Köszönöm. –A fiú, hálás tekintetet vetett Szathmárinéra. Milyen lehet a ruha alatt az a két cici? Megpróbálta elképzelni, nem sikerült.
-Itt egy logartábla – mondta az asszony.
A kávé sisteregve, fortyogva kifolyt, Némethné az alumínium kiöntőből kétfelé porciózta, kocka-cukrot tett a csészékbe, kettőt, kettőt. Isteni illat terjengett a szobában.
-Balu, maga nem kér, ugye?
-Nem köszönöm. Nem vagyok nagy kávés.
-Tudjátok, mi áll itt? –Némethné, Szathmárinéra pillantott és az előtte lévő újságra bökött. –Most olvastam. Képzeljétek, megint behoztak egy amerikai filmet, a Puskin moziban lesz a bemutatója a Kossuth Lajos utcában december 18-án. Az a címe, hogy Elfújta a szél. Állítólag nyugaton világsiker, minden moziban vetítik. Jellemző.
-Olvastam a regényt, amiből a film készült, – mondta Szathmáriné, belekortyolva a kávéjába. – Margaret Mitchell írta.
-Igen? Miről szól?
-Egy nagy szerelemről. Amerikában játszódik a polgárháború idején. A férfinak tetszik a lány, szerelmes lesz, ám a lány éveken keresztül csak játszadozik vele, hitegeti, mert hát ő egy másik fiút szeret. Végül, amikor már sok csalódás után a lánynak is kellene, a férfinak elege lesz az egészből, elmegy, otthagyja. Kiégett, szerelmét elfújta a szél.
Balu abbahagyta a számolást, felnézett.
-Én is olvastam, megvan otthon. Rhett Butlernek hívják a krapekot, és Scarlett O’ Harának a csajt. Mi lesz velünk? –kérdezi Scarlett a regény végén. Ez a slusszpoén, marha jó. Rhett Butler megvonja a vállát: Őszintén szólva kedvesem, köpök rá! Zseniális egy könyv.
Némethné ránézett. –Azt mondja, Balu?
-Ja, nekem tetszett.
Némethné elgondolkozva kevergette a kávét.
-Hát nem tudom. Az újságban az áll, hogy egy tipikus amerikai kommersz, dekadens, kispolgári értékvilágot tükröző kultúr-szemét, óriási költségvetéssel, a legjobb szereplőkkel, ám mégis csak a bóvli, a semmit nem érő kommersz kategóriába tartozik, mivel nyoma sincs benne sem építő jellegű társadalomkritikának, sem proletár elkötelezettségnek. Írója nem ismeri a marxista-leninista dialektikus materializmus elméletét a fejlődésről, a megőrizve meghaladás elvét.
-Az újság minden amerikai filmről ezt írja – mondta Tandem Balu.
-És maga ezt helyteleníti?
-Ja – mondta Balu. –Maximálisan. A Népszabadság filmkritikái túlzottan vonalasak.
Szathmáriné figyelmeztető pillantást vetett rá, ő azonban folytatta.
-Mit várhat az ember egy olyan újságtól, ami csak a szocialista realizmus talaján született alkotásokat tartja egyedül művészetnek? Amit Solohov, Birjukov, Osztrovszkij, Ehrenburg, vagy Maxim Gorkij írt, az igen, az, alkotás, ami viszont ezen kívül van, mind kuka? Öntsük a lefolyóba Irwin Shaw-t, Robert Merle -t, Somerset Maugham-ot, Rudyard Kipling -et, Thronton Wildert, Orwellt, és Reymontot?
-Ehrenburg soha nem volt szocialista író – vetette közbe Némethé. –Ő inkább szkeptikus, úgy is fogalmazhatnék, hogy cinikusan szkeptikus. Talán inkább Sartrét említhette volna. Ilja Ehrenburg messze áll a szocialista realizmustól.
-Az mindegy –reagált Tandem Balu. -Bocsánat, mindjárt jövök.
Felállt és kiment a szobából, pisilnie kellett.
Némethné elővette a noteszét és feljegyezte:
„1987. december 10. szerda, 10 óra 11 perc. Kelemen Géza megkérdőjelezi szocialista realizmus vívmányait, és kritizálja a Népszabadságot. 10 óra 12-kor kiment, feltehetőleg a WC-re. Kíváncsi leszek, mikor jön vissza?”
Tandem Balu szeretett volna valakit megkérdezni, van-e értelme a korrelációs számításoknak? Komoly kételyei voltak a tekintetben, hogy kell-e egyáltalán egy ilyen munka? Végül Roth Emilre esett a választása. Emil menő közgazdász, Emil jó fej. Az ebédlő előterében alkalom adódott, véletlenül futottak össze. Ott volt Székely Hajnalka, és a másik lány az osztályról, a valahogy hívják Mici, ők befelé tartottak, a fiú már végzett, kifele jött. Töltött-káposzta illata szállt a levegőben és valami émelyítően édeskés, talán puding. Megálltak beszélgetni, sebtében elmondta, min dolgozik, és min töri a fejét
-Szilasi elvtárs azt mondta, igyekezzek, legyek kész január közepére, mert akkor dőlnek el a Pártközpontban a sarokszámok.
-Marhaság – mondta tömören Emil. -Először is a sarokszámok már novemberben eldőltek. Januárban csak annyi történik, hogy a Párt Központi Bizottsága jóváhagyja őket. Másodszor pedig a legfelsőbb pártvezetésnek esze ágában sincs elolvasni a szaklapokban megjelenő tanulmányokat. A legfelsőbb irányítási szinten a Pártközpont állásfoglalása alapján döntenek. Az egész úgy működik, hogy a Pártközpont a Terv Hivatal és az ágazati minisztériumok jelentése alapján összeveti a népgazdaság igényeit és az internacionalista kötelezettségekből adódó kvótákat, s ezek alapján lefekteti a tervszámokat, mennyi kenyér, satöbbi kell a belső ellátáshoz, és mennyi lisztet kell a Szovjetunióba, az NDK-ba, Csehszlovákiába, Romániába, Bulgáriába, Lengyelországba szállítani. Ez a többi terméknél is így megy, amelyeknek előállítása a KGST-s kötelezettségekből eredően ránk, magyarokra hárul, a Mátyásföldön gyártott buszok, a Fehérváron gyártott televíziók, a Győrben gyártott mozdonyok, a Kispesten gyártott traktorok, a Csepelen gyártott teherautók, a Hajógyári Szigeten gyártott tolóhajók, a Szegeden előállított téliszalámi mind a kalapban vannak. A Pártközpont meghatározza miből, mennyi kell, – majd felterjeszti a keretszámokat, s ott legfelül, ahol rálátás van a nemzetközi viszonyokra, elfogadják, vagy egy előre nem látható politikai okok miatt változtatnak rajta. Tudnod kell, hogy a Pártközpontban a legmenőbb közgazdászok ülnek, a legjobb koponyák, nekik nincs szükségük arra, hogy te mondd meg, melyik ágazatban hasznosul a legjobban az élőmunka, s min lenne érdemes változtatni, hogy jobb legyen a hatékonyság. Az arányok kialakításánál, mint mondottam, az elvárások döntenek, nem a hatékonyság, röviden ez a tervgazdálkodás. Néha szükség van egy-egy hatástanulmányra, adatra, információra, ezeket azonban a Pártközpont külön bekéreti, s nem a szaklapokat fogja böngészni, s főleg nem a te elemzésedet, hogy kiokosítsa magát.
Nagyot nevetett.- Apropó, erről jut eszembe. Ismeritek a viccet a KGST-ről? Nem? Na akkor elmondom.
Egyiptomban II. Ramszesz uralkodik, de már öreg. A fia, szintén Ramszesz, elhatározza, hogy letaszítja a trónról, s ő lesz a király. Így is történik, elfogatja az öreget, akit a tevéjével együtt egy sziklaüregbe zárnak, s hatalmas követ hengerítenek a bejárathoz. Évek múltával egyszer csak III. Ramszesznek eszébe jut, hogy azért mégis csak meg kellene adni a végtisztességet az elhunytaknak. Nosza, elhengerítik a sziklát, s láss csodát, csontig lesoványodva, de éppen és egészségesen ott áll a barlangban a teve és az öreg. A fiú lelkendezve szalad oda: apám, te élsz? És a teve is? Hogy tudtatok életben maradni? Ez roppant egyszerű, mondja II. Ramszesz, amit szart a teve, azt megettem én, s amit én szartam azt megette a teve. Ah apám, kiált fel a fiú, most már tudom, mi az a KGST!
Nevettek mindnyájan.
-Príma – mondta a Mici nevű lány. -Amit szart a teve azt megettem én, s amit én szartam, azt megette a teve. Kolosszális.
-Éhes vagyok – mondta Székely Hajnalka, még mindig bugyborékolva. – Nem megyünk?
-Én is éhes vagyok – mondta Roth Emil. –Keresd meg a Számítástechnikán Sarkadi Tamást – szólt még oda Balunak. -Hátha tud segíteni. Nekik lenn az alagsorban van számítógépük, a hivatali adatfeldolgozás azon fut.
Elváltak egymástól, mint ágtól a levél, hogy Petőfit idézzük, Rothék mentek jobbra, befelé az étterembe, Tandem Balu pedig balra a lépcsőház irányába. A fiú néhány lépés után megállt, és hátrafordult. Nagyon csinos ez a lány – futott át rajta. Ebben a pillanatban Hajnalka is hátra nézett, egymásra bámultak. Székely Hajnalka arca lángba borult.
Bejövök neki – mondta magában álmélkodva Tandem Balu. Jé!
-Tiszta bolond vagyok – szidta magát Székely Hajnalka. Minek csinálom? Most aztán majd azt fogja hinni, hogy bejön nekem.
25 hozzászólás
Szia!
Már éppen azon gondolkodtam, bekéretlek az irodámba, és a szőnyeg szélére állítva megkérdezem. Kedves Bödön elvtárs, hol a folytatás? :-)))))
Az elfújta a szél, című regényt olvastam, és láttam is. Csalódtam a filmben. Ez a rész is jó lett!!!
Szeretettel:Marietta
Szia Marietta! Jót nevettem, s elképzeltem, h Te vagy a főnököm, s bekéretsz az irodádba…! Én rossz beosztott voltam, sok bajod lett volna velem! 🙂 A filmre nem nagyon emlékszem, de a regény tetszett! Köszönöm a hszt! Szeretettel üdvözöllek: én
Szia Laci!
Fantasztikus, hogy mennyire jellemző dolgokat szedsz össze arról az időről! Gondolok itt arra (is), hogy a Pártközpontban mi alapján döntöttek.
Juttattad eszembe: szeretnék én olyat írni, amin a széplelkek fanyalognak, de azért mindenki elolvassa! (Mint az Elfújta a szél)
Szerelem? Lesz?
Üdv:
Ylen
Szia Ylen! Néhány dologra emlékszem, fel tudom idézni, de másoknak, mi, mikor történt, utána kell nézzek. Szerencsére rendelkezésre áll rengeteg "szakirodalom". Biztatnálak: ne olyat írj, ami a széplelkeknek való, hanem olyat, ami igaz, s Neked is tetszik! Szeretném megmutatni milyen volt az élet rv előtt, s hogy változott utána! Szerelem, szex, kapcsolat emberi létünk elválaszthatatlan kísérői, de egy torz korban szükségszerűen ezek is torzultak, bénák. És az idő megy előre, mint a gőzhenger, áttapos mindenen, mindenkin…) Köszönettel: én
Szia Bödön!
Ismételeten:
"A történet és a szereplők a fantázia szüleményei"
mégis hihetetlenül tükrözi azokat az állapotokat!
´ILYET´írni,minden elismerésem!
Csak egyet idézek:
""1987. december 10. szerda, 10 óra 11 perc. Kelemen Géza megkérdőjelezi szocialista realizmus vívmányait, és kritizálja a Népszabadságot. 10 óra 12-kor kiment, feltehetőleg a WC-re. Kíváncsi leszek, mikor jön vissza?"
Tehetség kell ehhez!
Gratulálok:sailor
Szia Sailor, köszönöm, bár nem érdemlem! Próbálok tükör lenni, olyan görbe tükör, ami nagyít, a pozitív és a negatív dolgokat is felnagyítja. Majd a végelszámolásnál kiderül, sikerült-e? Mi változott, hogy változott? Nem szeretnék állást foglalni, csak bemutatni. A döntés joga az olvasóé, a megítélés joga pedig az utókoré. Én a semleges krónikás vagyok, már csak azért is, mert nagyon összetett és bonyolult az egész!!! Üdvözlettel: én
Elképzelem Bödön, ahogy símogatod ősz szakálladat, visszagondolva "azokra" az időkre. Szép tőled, hogy ilyen reszkető kézzel is megemlékezel róla manapság, amikor már senki nem fél senkitől, flottul mennek a dolgok………… Öreg korod emlékére szépen írogatsz, gondolom, hogy el ne felejtsd.
Szia ruca, hát bizony ez így van, reszkető kezemmel bepötyögöm a klaviatúrán a nyálas visszaemlékezés újabb epizódját, aztán, hogy görnyedt, fájó hátamat kiegyenesítsem, csinálok háromszor ötven fekvőtámaszt, háromszor tíz húzódzkodást, nyolcvan felülést, majd kimegyek a teniszpályára és lenyomom az óráimat, kb. 12-15 km futás naponta. Közben hosszú ősz szakállamat lengeti a szél. Miért nem mondod meg inkább őszintén, mi a gond azzal, amit írok? Hátulról mellbe – nem éppen szimpatikus. Mondták már itt neked, hogy a személyeskedés nem ide való? Nem? Csodálkozom. Üdv: én
Bödön.
Csak arra lettem volna kíváncsi, hogy éveid száma alátámasztja-e az írásod, vagy "összeszedted" innen-onnan, esetleg elbeszélésekből, anyutól, aputól? Semmi, csak ennyi. Mert a teniszezést értem, meg a vitorlás oktatást is. A hitelesség ilyen írásoknál fontos.
üdv:ruca
ruca, Ken Follettnek van egy könyve a Katedrális. Bestseller, film is készült belőle. 1100 körül játszódik. Szerinted az író élt akkor? Évei száma alátámasztja-e, amit írt, vagy „apucitól, anyucitól”, esetleg innen-onnan szedte össze? Különben pedig milyen jogon engeded meg azt a fajta bizalmaskodást, hogy a szüleimet „apucinak-anyucinak” titulálod? Szívesen veszek minden olyan kritikát, ennél az írásnál pedig különösen is, ami esetleges konkrét hibákat tár fel: nem így történt, nem így beszéltek, stb, stb, de a Tied nem az! Ősz szakállam, vagy annak hiánya volt az ok, amiért lepontoztad?
Kedves Bödön!
Igazán jó kis "korrajz" ez, rengeteg információval és olyan nevekkel, melyeket a legtöbb ember talán csak hallomásból ismer. Nagyon tetszett!
Ritkán van olyanom, hogy "hosszabb lére eresztett" írásokat olvassak, (Mostanában még versekre is alig-alig jut, sajnos!) de örülök, hogy ide betértem és elolvastam, mert valahogy kívánkozik belém a folytatása. 🙂
Gratulálok!
Minden jót!
Mákvirág
Ui: A kesztyűt egy trollal szemben felesleges használni! BANDAGE! 😀
Szia Mákvirág! Nagy örömmel üdvözöllek itt! Én lennék a legboldogabb, ha máskor is megtennéd, és hozzászólnál. Ismerem a munkásságodat és nagyra értékelem, S emiatt a véleményedet is. A kesztyűvel kapcsolatosan igazad van, csakhát én soha nem bírom megállni…:) Üdvözlettel: én
Mákvirág!
Ha kérdezni akarsz tőlem, csak nyugodtan, de azt a szót, hogy TROLL v trollkodás, egy szennylapon olvastam utoljára, ide nem kívánatos alakoktól!
r.
Szia Laci!
Szerettem a folytatást is. A filmet többször is megnéztem, azt a "kispolgári kultúrszemét"-et.
Na megjelent a spicli is:)))Némethné személyében.
A vicc nagyon jó!
Jövök máskor is!
Üdvözlettel: Ica
Kedves Ica! örülök, h itt vagy, olvasod, és tetszik. Sok szeretettel várlak a továbbiakban is! Üdvözlettel: én
Tetszett az Elfújta a szél kötetről és filmről a vita, mert én is olvastam, nem csak Nyugaton volt világsiker, nekem is nagyon tetszett, megvan a kötet, pedig én itt éltem. Igaz, hogy: "Írója nem ismeri a marxista-leninista dialektikus materializmus elméletét a fejlődésről, a megőrizve meghaladás elvét." – még szerencse, jól megelevenítetted. Nagyon tetszenek az idevágó, ezajlott párbeszédek, jellemző volt arra az időre.
Azt is, hogy akkor minden irodában és máshol is, csak egy újság volt, amit olvasni -"kellett", meg csak egyetlen rádió (igaz, titokban sokan hallgatták külföldet, ha tudta fogni a készülék, mert tilos volt, s akit rajtakaptak, azt elvitték a rendőrök. Abban sz időben – ha jól emlékszem, még nem ismerték a televíziót sem.
Ez a rész is jól sikerült, gratulálok: Kata
Kedves Kata, sztném újra megemlíteni, h a történet 1987-ben játszódik! Ebben az időben már volt színes Tv. számítógép, és mobil-telefon is, bár MO-on még nem terjedt el, csak majd 2 év múlva. De a sajtó jellemzően a Népszabadság volt, ami nem nagyon dícsérgette az amerikai filmeket. Van itthon egy könyvem, tanultam belőle a Marxizmus-Leninizmus esti egyetemen: Marxista Esztétika. A sorok között olvasva nagyon érdekes,. A Népszabadságot is ezért bírtam. '87-ben már nem vitték el a rendőrök azt, aki a Szabad Európát hallgatta, de, ha kitudódott, belekerült a káderlapjába. A rendszer mindenkiről mindent tudni akart, mindenit kézben tarott, mint az Orwell-könyvben a Nagy-testvér! Szeretettel üdvözöllek: én
Ezer bocs', valóban, de én a filmet nem láttam, csak a kötetet, az pedig nagyon jó olvasmány, persze, abban az időben azért még mindig az volt fontos, amit Marx-Engels mondott, de az is igaz, hogy már egészen más volt minden, mint a korábbi időkben. Hiszen azért küldtek minden olyan embert, aki alkalmas volt tanulni, a Marxizmus-Leninizmus esti egyetemre, mert belátták, hogy a vezetésre alkalmas embereket képezni kell, nem elég az öt elemi. (De azt már leírtam, hogy később – statisztikai összeíráskor – már azt nem érdemesítették arra, s nem fogadták el egyetemi végzettségnek. Tudom, mert akkor az összeíráskor én is részt vettem, s pl. a magas-rangú katonatisztek, "szentségeltek", el se akarták hinni, mert ott is sokat kellett tanulni!)
Kata
Igen, volt egy un. káderfejlesztési terv, s e szerint mindenkit be kellett valahova szervezni. Amit ezzel kapcsolatosan írok, azt egy korabeli vállalati újságból vettem : elképesztő, mi mindent tudtak összeszedni 🙂 Sok szeretettel üdvözöllek, s köszönöm, h olvasod! -én
Szia Bödön!
Ez a látszattevékenység a hivatalokban talán a legunszimpatikusabb a rendszerben.
Hogy úgy kellett tenni, mintha.
Azért az iparban, a mezőgazdaságban termelés fojt.
S nem is voltak azok a termékek, olyan "sz.arok".
Emlékszem, én módszertani előadóként szenvedtem a legtöbbet. Szerencsére nem tartott sokáig. Odébb álltam terepre, s nemsoká vállalkozó lettem.
A műv. ház. hangosító berendezésével jártak a kollégák haknizni, saját zsebre. Mire rájöttem, hogy mennyire nem szeretnék ha észre vennék, már ott se voltam.
Szeretettel: Ildikó
U.i.: Ezt a viccet még nem hallottam.
Kedves Ildikó! Ez egy "alapvicc" volt a KGST-ről! Nagyon találó. DE a KGST, bármennyire is sz.r volt, működött! Egy ilyen főhivatalban gyakran folyt látszat tevékenység. Hozzám pl egyszer bejött HB és kérdezte, mivel foglalkoztok ti itt, Testvér? Elmondtam. Ja, bólogatott, értem. Fűrészelitek a szart a poráért. Persze a magyar termékek jók voltak. Erről is van egy vicc. Mi az ami égig ér és seggbe rúg? Hát az égig-érő seggberúgó-gép. S mi az ami égig ér és nem rúg seggbe??? Ugyanaz, csak magyar gyártmány! Szeretettel üdvözöllek: én
Na ez nem az én napom :))))
Ebből látszik önmagában is is jók az egyes részek :))
Megkeveredtem rendesen 🙂
Nem baj folytatom (felirtam,hol tartok) öregszem :))))
Tetszett ez a rész is :))
P. : Zsu
SZia Zsu! Semmi baj, fő az, h itt vagy megint, végtelenül örülök Neked minden alkalommal! Szeretettel üdvözöllek: én
Szia Laci!
Én úgy emlékszem, hogy a Filmmúzeumban vetítették először az Elfújta a szél című filmet, nem a Puskinban. A Dohány utca és a Tanácskörút sarkán volt a mozi, és végig a Tanácskörúton állt a sor az Astoriáig a jegyért. Négy órát álltam sorba érte, ma már ilyet el sem lehet képzelni. 🙂
Szatmáriné ahogy elmondta, hogy miről szól, majd megfulladtam a nevetéstől. Mintha Rhett Butler lett volna a történet főszereplője, Scarlett O'Hara meg csak valami mellékszereplő. Nahát, és az hogy a férfi szerelmét fújta el a szél, nem a déli rabszolgatartó társadalom életformáját … 😀 😀 😀 Nem tudom direkt írtad ilyen falsra, vagy véletlenül, de szenzációs lett, ahogy fel sem tudják fogni, hogy mit olvastak. 😉
Judit
Szia Judit! Jó, h mondod! Lehet, h tényleg így volt. Majd a véglegesben javítom. Vagy, lehet, h hagyom, végül a történet szempontjából mindegy…:)
Látod, Sz.-né dumájából is kiviláglik, hányan hányféle módon értelmeznek egy művet! 🙂 Köszönettel: én