Bár eddig nem szóltam a parázs vitához, amely az utóbbi időben e fórumon zajlik, de most megteszem, remélem sikerül a lehető legrövidebben és lényegretörőbben reagálnom néhány gondolatra, amely felvetődött.
1. Nem hiszem, h egy novella hossza határozza meg a minőségét, az irodalomban számtalan rövid és kisregény-hosszú novella található.
2. Az sem igaz, h attól lesz jobb valami, ha minél több időt eltöltök az alkotással. Mindenkinél más az írás menete, felesleges általánosítani és ehhez vagy ahhoz igazodtatni az alkotókat. Én pl. éjjel írok, néha negyedóra is elég, mert egy szinte kész vers pottyan ki a fejemből, máskor heteket dolgozom egy-egy művön. Azt hiszem, mindenki annyit dolgozik, ameddig azt nem érzi, h elkészült, legalábbis aki igényes önmagára és alázattal viseltetik az irodalom iránt.
3. A pozítiv kritika is lehet építő, hiszen azt jelzi, h jó úton haladok.
4. A profi és amatőr közti különbség pusztán a fizetség? Szellemes graffiti, de azért ez nem ilyen egyszerű... Sokszor nincs éles különbség egy amatőrnek kikiáltott illetve "hivatásszerű" író műve között, ám sokszor a különbség ég és föld. Nyilván a kiadók is döntenek valamilyen szempontok szerint, ém az is szubjektív, mint oly sok minden az irodalomban. Gyakran csak az utókorban dől el, hogy kinek mi lesz a besorolása, ebből következően egy életében mellőzött, "meg-nem-értett" író kaphatja meg az elismerést, vagy akár egy életében körülrajongott költőt ítélhet az utókor másodrangúnak. Mindemellett a közizlés és a kritika sem mindig találkozik: lehet valaki kritikusok által elismert ám a nép nem olvasott és fordítva.
5. Nem hiszem, h a botrányokozás lenne a helyes megoldás, a kritika helyett "bevetett" sárbatiprás és cikizés. Más műveibe, ezzel együtt érzéseibe két lábbal beletiporni nem túl sportszerű, főleg úgy nem, h adott szerző saját magából nem mer, pusztán egy művet megmutatni.
6. Az oldalunk amatőröknek készült. Ez azt is jelenti, h nem mindenki azért ír, hogy valaki felfedezze vagy éppen kivesézze, hanem mert a saját életét, gondjait, tragédiáit igyekszik szinte terapikus jelleggel "kiírni" magából. Egy vitriolos kritika ezeket az embereket igenis megbánthatja, és ez nem az írói önérzet sárbatiprása, sokkal inkább adott szerző személyes életének megbecstelenítése. Erről is illene elgondolkodni és a szerző ismerete nélkül először - felmérő szándékkal - csak kíméletesen kritizálni. Ha adott szerző hajlik rá, úgyis kialakulhat, akár privát levelezés formájában is, egy mélyebb elemzés/kritizálás.
(Mindazonáltal nem győzöm hangsúlyozni, h véleményem szerint egy amatőr oldalon amolyan "vak vezet világtalant"-féle az egész kritizálás, mert hogy ugyan már, hogy jövünk mi ahhoz, h más művét kritizáljuk? Mi jogosít fel erre bennünket? Talán letettünk már valamit az asztalra? Nálunk az egyetemes igazság? Tapasztalatom szerint az igazán "nagyok" éppen ezért nem vállalják ezt a szerepet, mert úgy érzik, erre nincs jogosultságuk, ez nagy felelősség. Úgy látszik, csak az amatőr írók/költők érzik magukat elég okosnak, h önjelölt prófétaként osszák az igét...)
7. Végezetül egy érdekes gondolat: egy országunkban elismert irodalmi főszerkesztő nemrégiben kifejtette nekem, h több évtizedes tapasztalatából kiindulva úgy vette észre, h abból soha nem lesz jó és befutott költő/író, aki a saját műveiről nem tudja eldönteni, h azok jók vagy rosszak. Állítása szerint ugyanis ez a jó irodalmár ismérve...
Mondok neked valamit Arthus. Nem tudom mások hogy vannak vele de én úgy írom a verseim, hogy egy-egy pillanatban megszáll az ihlet és csak írok.Azt "amit a belső hang súg" - az érzéseimet. És nem azon rágódom vajon tetszeni fog- e másnak.Szerintem fejlődni úgy lehet ha minél többet írsz, mert úgy alakul ki a stílusod, stb. És nem alkothat senki tökéletes művet, mert olyan nincs, ami mindekinek tetszik. Ez persze csak az én szerény véleményem lehet mások másképp gondolják..
Válasz #313 számú hozzászólásra : És még valami. Mikor elkezdtük ezt a honlapot csinálni, még csak egy freewebes felülten dolgoztunk. Azota pénzt időt nem sajnálva egy rakás változást(javítást) hoztunk létre. Meghallgatva minden kérést, követelést, sirámot(negatív és pozitív kritikát egyaránt).
Akkor mi úgy gondoltuk azok számár készítjük ezt a weboldalt, akik elakarnak érni valamilyen fejlődést. Be akarják bizonyítani, hogy hajlamosak változtatni, megváltozni(megújulni) a kritikák segítségével, és akár nyomtatásban is megakarnak egyszer jelenni.
Ezért, most értelmetlenűl názek ki a fejemből és olvsom, hogy: -minek?, - mi értelme?, -hogyan?, -mert én csak ilyet tudok, -erre vagyok képes, és -ez van, -és ha hónapokat ülök rajta akkor sem lesz jobb.
Azt hiszem, mi nem így kezeltük a problémákat, és törekedtünk arra, hogy aki alkotni akar, annak minden segítség megadjunk.
Válasz #313 számú hozzászólásra : Az amatőr és a profi között az a különbség, hogy míg a profi pénzt keres a műveivel akármilyen sz-r is addig az amatőr mindezt ingyen csinálja.
Válasz #311 számú hozzászólásra : Viszont a negatív kritika is kritika. Nem csak arra van szükségünk, hogy azt tudjuk ki szereti munkánkat, hanem azt is ki nem.
És hamár épító jellegü kritika, az mennyire építő jellegű: hogy nekem tetszik csak így tovább? Ettől mit fejlődtél? Fejlődött az egód? Az önérzeted? Nőtt az amibíciód? Sikeresebb lettél?
Szerintem időnként igenis szükség van arra, hogy valaki a lábamnál fogva lerántson a fellegekből, és közölje, semmit sem ér amit írtam. Elaprózhatom a tehetségem rövid és lényegtelen novellákra, vagy nekiülhetek egy olyannak, amire tényleg szánok időt és energiát, és beleadom tudásom legjavát.
Próbálok úgy fogalamzni, hogy ne sértselek meg, de akkor is ki kell mondanom, hogy ezekkel a fél-egy oldalas novellákkal nem biztos, hogy azt a hatást éred el, mint mongyuk egy 10 oldalassal, amin nem két napot, hanem két hónapot dolgozol.
Igényesnek kell lenni, és kikérni a kritkus, vagy lektor véleményét, mégha az egy kicsit elfogultabb is de szubjektív.
Minden alkotó megpróbálja érzéseit, gondolatait valamilyen formában a világ elé tárni. Van aki tudatosan, van aki csak a maga szórakoztatásásra teszi ezt. Az alkotások minősége mindíg a befogadó közönség szubjektív véleményétől függ. Van akinek tetszik, és van akinek nem.
Az alkotó sosem eröltetheti a közönségre a munkáját, mert az nem tetszéshez vezet, akármilyen jól sikerült is, és előfordulhat, hogy olyan kritikát kap, amivel nem ért egyet.
Az ilyenkor előkerülő indulatokat nem ajánlatos szabadjára engedni. Rossz vért szül, és teljesen felesleges. Az alkotó elriaszthatja vele olvasóit, hiszen olyan érzéseknek ad utat, amikre senki sem kíváncsi.
Képzeljünk el, egy mese írót, (aki a gyermekeinknek alkot), amint a kritikusa felmenőit emlegeti sértő és obszcén szavakkal.
Amúgy, van, hogy a negatív kritika nagyobb közönséget vonz, mint a pozitív. Fordult már elő a történelemben, emberek életét változtatta meg teljesen egy-egy túlontúl negatívra sikerült kritika.
Egy nagy írótól hallotam egyszer, hogy: - Az alkotónak a kritikusával elég köszönő viszonyban lennie.
A kritikust nem kell szeretni, nem kell tisztelni, de ajánlott figyelemmel kisérni, mert van aki ad a véléményére. A vetélytársainkat ép úgy lehúzhatja mint minket, és persze azt is becsülni kell, hogy kiáll a véleménye mellett és megmeri mondani, hogy sz.r amit írtunk, nem úgy mint a rokonaink akik csak dícsérnek, és félnek a szemünkbe mondani az igazságot.
Válasz #302 számú hozzászólásra :Mi lenne Simike, ha mégis eljönnél, és élőben mondanád el az ötleteidet? Szerintem a live találkozó erre remek lehetőség lenne.
Válasz #298 számú hozzászólásra :
Persze, az olvasó épp olyan fontos számunkra, ha nem fontosabb, mint az alkotó. Elvégre mindazt, amit kiírunk magunkból, nekik szánjuk, és ők a legjobb visszhang, ha megakarjuk tudni, hogy átadtuk e azt amit akartunk.
De még mindíg csak egy jelentkezőnél tartunk. Jó lenne, ha többen is eljönétek! Jó lenne, ha mások is jeleznék ebbéli szándékukat!!
Engem viszont mindenképpen érdekelne.Feltéve hogy olvasóként is részt lehet venni, nem csak alkotóként.
Válasz #293 számú hozzászólásra : Budapest VI. keület Jókai utca
Potala Teaház a pontos címet még majd megírom.
Válasz #291 számú hozzászólásra :
A "live" fórum márciusban lesz Budapesten.
Válasz #289 számú hozzászólásra : Ha eljössz live forumra, akkor beszélhetünk róla.
Juteszembe, legalább nyolcan a március elejét szavaztátok meg időpontnak, remélem el is jöttök.
Válasz #285 számú hozzászólásra :
biztos jó, de mi az Age Of Empire-hez keresünk most partnereket.
(((Aki szokott játszani az interneten AEO II conquerors játékkal az szóljon legyen szíves!)))
Nem 400 hozzászólás, hanem 400 alkotás, de a pezsgő az jogos!