Bíborka és Pliccplaccs egyik napsütéses szombat délelőtt a kertet rendezte. A fákon egyre jobban fogyatkoztak az aranyló és a rőt levelek. Szél úrfi is gyakori vendég volt náluk. Egyre magasabbra halmozták a gallyakat, leveleket, lassan már az égig nőttek a lomb- és rőzserakások. Miután befejezték a gereblyézést, a virágokban gyönyörködtek.
-Hm, mostanában alig látom itt Szorgos Méh családot. Vajon mi lehet velük? Törte a fejét Boglárka. Még a végén kipusztulnak a méhek. Ez nagyon nagy baj lenne! Tavasszal, még itt zsongtak a gyümölcsfáinkon, a világainkon és a Csalafinta csalitosban a tisztáson, most meg eltűntek. Ekkor megjelent Szorgos méh. Fáradtan, sápadtan, láthatóan nagyon beteg volt.
– Mi történt veled Szorgos Méh? Hol van a családod? – kérdezte Boglárka.
– Nagyon beteg vagyok. Ők már elpusztultak.
– De mi történt?
– Nem tudom. Egyik nap még vidáman poroztuk a konyhakerti növényeket, a gyümölcsfákat, gyűjtöttük a nektárt, készítettük a mézet. Egyik napról a másikra ágynak estek és el is pusztultak. Nagyon hirtelen. Ha én is elpusztulok, hamarosan nem lesz ennivaló a Földön.
– Komolyan? – nézett döbbenten Boglárka.
– Komolyan! Nagy a baj! De most már megyek és lefekszem, mert nem érzem jól magam. Lázas vagyok és gyenge. Csak befejeztem még az utolsó tennivalóimat. – Miután elbúcsúztak, Szorgos Méh nagy nehezen hazarepült. Bogi szomorúan, leverten ült le a kerti padra.
– Vajon mi történhetett? – törte a fejét, de sehogy se jött rá a válaszra. Eközben komótosan közeledett Sün Frici és népes családja, kereste magának a téli szálláshelyet. Felragyogott a tekintete, amikor meglátta az égig érő kupacot. – Ez jó lesz, jó meleg és kényelmes!- mondta örömmel és azon nyomban bekuckóztak. Bogi látva ezt azon nyomban szólt a családjának, hogy senki se bolygassa meg a kazalt egészen tavaszig, akkor is csak nagyon óvatosan, mert Sün Frici és családja költözött be oda. Hadd pihenjenek nyugodtan, amíg újra meleg nem lesz. Természetesen megígérték és így is tettek és megköszönték Boglárkának, hogy szólt róla. Ficseri és családja is útra kelt már egy ideje így minden fészek üres, elhagyatott volt, az övék is. Ahogy pihenésképpen sétált egyet Bogi és Pliccsplaccs a környéken, szomorú látvány tárult a szemük elé. Tömegével voltak leverve a fecskefészkek. Összeszedték őket, hazavitték, megjavítgatták ahol szükséges volt, majd az ereszük alá jó szorosan, egymás mellé édesapjuk segítségével odarögzítették.
– Így ni! – most már biztonságban lesznek – nyugtázta Boglárka és Pliccsplaccs. Aztán folytatták a munkálatokat, egészen addig, amíg el nem fáradtak. Közben apukájuk is becsatlakozott Szuszimuszival, Nyafival és Bíborkával. Nekiálltak a virághagymák ültetésének, gödröt ástak a komposztkészítéshez, ezután az évelő növényeiket: a hóvirágot, a jácintot, a nárciszt és a tulipánt szétültették. Vasárnapra maradt az új ágyások ásása, valamint a szántás és hogy előkészítsék a földet a zord, fagyos télre, mert ugyancsak elfáradtak a kerti munkálatoktól. Még egy utolsó pillantást vetettek gyönyörű kertjükre, eltették a kerti szerszámokat a helyére és bementek a házukba pihenni.
Kérdések: Szerintetek miért vannak veszélyben a méhek? /Rovarirtó szerek használata, gondatlan méhész, betegségek, a természetes élőhely pusztulása, a klímaváltozás/ Mi lehet a megoldás? Miért vannak veszélyben a sünök? /autó elütheti, gallyrakás megbontása / Mi lehet a megoldás? /Ha sünfészket találunk, rakjuk vissza az ágakat és leveleket, ne bántsuk őket./ Miért vannak veszélyben a fecskék? /élőhelyük átalakítása, a szúnyogirtás, a vegyszerek, ember által a fészkek pusztítása /Mi lehet a megoldás? /ezeknek az ellenkezője/
9 hozzászólás
Kedves Suzannae
Nagyon tanulságos mese!
Aktuális.
A kicsik belátást kapnak a problémákról és egyben
a megoldást is megismerik!
Á ´kérdések´nagyon jók,hasznoasak,hogy jobban
megjegyezzék a dolgokat!
Csodaszép mese formájában megtanulják,hogy kell
ügyelni a környezetre!
Szeretettel gratulálok:sailor
Szép napot!
Kedves sailor!
Úgy örülök, olyan jó érzés hogy mindig olvasod a mesém.
Hálás vagyok érte.
Külön öröm számomra, hogy szépnek és tanulságosnak is tartod
s még idéztél is.
Nagyon fontos az igény kialakítását a szépre, a jóra, a környezet- és természetvédelemre már kicsi korban elkezdeni.
Szép napot kívánok:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Minden probléma aktuális, amit beleszőttél a mesébe.
Kicsit félelmetes lehet a gyerekeknek a méhecske szavai: "hamarosan nem lesz ennivaló a Földön és minden élő el fog pusztulni. Még az emberek se fognak fennmaradni." /Még nekem is félelmetes gondolat./ Az okok között a természetes élőhely kipusztulását sorolod fel, ami így nem fedi a valóságot.
Magyarországon mintegy egymillió méhcsaládot tartanak számon, ami a legnagyobb négyzetkilométerre vetített méhsűrűséget eredményezi Európában. Ennek örülünk, de közben elfelejtjük, hogy a méhlegelők kiterjedése korlátozott. A méztermés felét a kaptár népe saját áttelelésére fordítja, és csak a másik felével gazdálkodhat a méhész. Ha azonban két méhészet között 100 méter távolság sincs, nem találnak elegendő virágport és nektárt a rovarok, ami csökkenti az egy családra jutó termés mennyiségét, adott esetben a család téli túlélésének esélyeit is.
/Folyt.Köv./
/Folyt./
A nagy méhsűrűség másik következménye, hogy az ország állománya szinte egyetlen egységet alkot. A gyenge egészségi állapotú, rosszul tartott, atkás állományok könnyen megfertőzhetik a szomszéd méheit, és láncreakcióban megindul a méh pusztulás.
Magyarországon több mint 20 ezren foglalkoznak méhtartással. Az uniós csatlakozásunkat követő fiatalgazda-támogatások is alaposan hozzájárultak a méhészek számának növekedéséhez, ami a szakma erős felhígulásához vezetett. 10-12 millió forint támogatásból ugyanis földet és gépeket venni nem lehetett, 60 méhcsaláddal azonban már érdemes volt elindulni. Minimális szakmai hozzáértéssel, a betegségek megelőzése vagy felismerése terén csekély tudással kezdtek el méhészkedni sokan.
Mint minden probléma gyökerénél itt is az emberi mohóság, és a rossz politikai, gazdasági döntések legalább akkora súllyal esnek latba, mint a növényvédelemben használt szerek, és az unió által betiltott méh gyógyszerek.
Judit
Kedves Judit!
Köszönöm szépen a pontosítást, mindenképpen módosítom.
Szép napot kívánok:
Zsuzs
Kedves Zsuzsa! Tanmese, jó mese! A környezet pusztulásának veszélyeire már kora gyermekkortól fel kell hívni a figyelmet! Tetszett! Szeretettel üdvözöllek: én
Kedves Bödön!
Köszönöm és öröm számomra, hogy mesém jónak és tanulságosnak is tartod.
Szép napot kívánok:
Zsuzs
Kedves Zsuzsa!
Nagyon szép és ötletes címet adtál a mesédnek.
Ami a természetvédelmet illeti, hát, azt hiszem olyan nincs is, nálunk legalábbis. Panasz az van, de senki sem orvosolja. Így viszont oda jutunk, hogy tényleg minden élőlény kipusztul és az emberek fel sem fogják, hogy ha hagyjuk, hogy minden elpusztuljon, mi is elpusztulunk. Végtelenül elszomorít, hogy milyen Földet hagyunk hátra gyermekeinknek, unokáinknak…
Ezeket juttatta eszembe, az amúgy szép meséd.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Köszönöm kedves szavaid. Örülök hogy tetszett a cím és a mese.
Igen, engem is nagyon elszomorít.
Szép napot kívánok:
Zsuzs