Tavaly felkérést kaptam Varjú Zoltántól, a DunapArt Művészeti és Közéleti Magazin alapítójától, felelős rovatvezetőjétől, hogy prózáimmal legyek részese egy kötetnek, melyben hét kortárs szerző válogatott prózái kapnak helyet, és a “DunapArt kortárs sorozat” első darabja lesz. Először meglepődtem, mert legtöbben nem prózai oldalamról ismernek, aztán úgy döntöttem, hogy vállalom, kihívásnak tartottam.
Ennek a könyvnek számomra több szempontból is kiemelt jelentősége van.
A kötetet én szerkesztettem, lektoráltam, és nagy megtiszteltetés, hogy a “hét tűz” egyike lehetek benne.
Egészen újszerű, izgalmas feladat volt elkészíteni, arról nem beszélve, hogy – munka közben – kiváló szerzőtársaim írásai teljesen levettek a lábamról. Sok időt töltöttem el a szerkesztéssel és lektorálásással, többször elolvastam a műveket, közben rengeteget tanultam stílusokról, stílusjegyekről, nyelvhasználatról, fortélyokról, új ismeretekkel gazdagodtam, melyeket a későbbiekben alkalmazhatok.
Nagyon örülök, meghatott vagyok és büszke is, mert prózásként, lektorként és szerkesztőként (ráadásul egyszerre mindhárom szerepben) még nem volt alkalmam nagy nyilvánosság előtt bemutatkozni, a “társaság” pedig egészen rendkívüli.
📖 Szerzők:
♦️ Baranyi Ferenc
♦️ Csató Gyula
♦️ Egervári József
♦️ Horák Andrea Kankalin
♦️ Kalász István
♦️ Kontra Ferenc
♦️ Zalán Tibor
Baranyi Ferenc: Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. Egyéb díjait, elismeréseit hosszú lenne felsorolni.
Csató Gyula: író, az “A Hetedik” Független Irodalmi, Kulturális Folyóirat és Alkotóközösség rovatvezetője (epika, széppróza).
Egervári József: író, az “A Hetedik” Független Irodalmi, Kulturális Folyóirat és Alkotóközösség főszerkesztője, a DunapArt Művészeti és Közéleti Magazin szerkesztője (tagja a Napvilág Íróklubnak is).
Kalász István: író, szerkesztett folyóiratot, tv-műsort, közösségi rádiót, köteteket fordított, drámájából tv-film készült. Folyamatosan publikál.
Kontra Ferenc: József Attila-díjas költő, író, műfordító. Számos elismerése mellett legutóbbi díja a “Prima Primissima”, melyet 2023-ban vehetett át.
Zalán Tibor: József Attila-díjas költő, író, drámaíró, dramaturg. Több kitüntető elismerést és díjat kapott.
(Rólam a Napvilág Íróklubon található adatlapomon olvasható információ.)
A borítón és a kötetben szereplő értékes grafikák Fábián István munkái.
📖 A “HÉT TŰZ KÖZÖTT” – kortárs prózák kötet 2023. november 8-án jelent meg a Magyar Elektronikus Könyvtárban (B5-ös méret, 270 oldal terjedelem), szabadon olvasható, le is tölthető.
A következő hivatkozásra kattintva érhető el:
https://mek.oszk.hu/25100/25120/
Szívből ajánlom mindenkinek – akár olvasó, akár író. Ez a könyv különleges utazás, hét szerző szemszögéből közelíti meg a prózák izgalmas, sokszínű világát.
Horák Andrea Kankalin
A kötetborító forrása: DunapArt Magazin.
16 hozzászólás
Kedves Kankalin!
Először is gratulálok hozzá, másodszor, mint többen is nyilvánoságra hoztuk a kézben fogható, másnak is átadható, megörökölhető, könyv formában megjelenő alkotásokat helyezzük előtérb. Gyakorlatilag azt értékeljük igazán, hiszen a virtuális oldalon minden elérhető, minden továbbítható, mégse helyettesíti a könyvet. Ez olyan, mint amikor a dédunokákról kapok a Messengeren fotókat, videókat. Megnézem, örülök nekik, de nem tudom, mint emléket eltenni, másoknak megmutatni. Nekem ráadásul okosom sincs, de akinek van, – szinte mindenkinek – az se tart olyan érdeklődésre számot, mint ha kezében tart egy fényképet. Számtalan művet írtam, mesét, verset, novellát, szatírát, mégis annak volt sikere, ami könyv formában megjelent, abból mindenki kért, és adni tudtam azoknak is, akik nincsnek fent az interneten és bármikor a kezükbe tudják venni. Ez a Te érdemedből nem von le semmit, csupán a véleményem írtam meg.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
azt hiszem, valamit nagyon félreértettél, nem tartom jónak a megközelítésedet.
A nyomtatott kötetek szerepét senki nem vitatja, de ehhez a könyvhöz nyomtatott formában kevesen jutnának hozzá, mert nem tudnák megfizetni az árát.
Ingyen érhető el, bárkinek, akinek van internet előfizetése, és szerintem manapság alig akad olyan ember, akinek nincs.
Sem a szerzőknek, sem a DunapArt Magazinnak, sem a Magyar Elektronikus Könyvtárnak nem származik belőle anyagi haszna, úgymond “nonprofit” vállalkozás, felajánlás és rengeteg önkéntes munka.
Nem gratulációkat várok, nem (ön)fényezés miatt tettem ki ezt az ajánlót, hanem azért, hogy minél többen olvashassák, ami a kötetben van.
Hogy miért? Azért, mert azon kívül, hogy szórakoztató, lebilincselő és komoly tanulságokat is hordoz, tartalmas időtöltés elolvasni, aki pedig írásra adta vagy adja fejét, elleshet néhány stilisztikai, írástechnikai fogást, ötletet a kortárs prózásoktól. Itt nem saját magamra célzok, hanem a többiekre, akiktől én is tanultam és tanulok a mai napig, mert szeretnék fejlődni, felnőni hozzájuk.
Nem kötelező megnyitni, belenézni, elolvasni, de semmi értelme egy nyomtatott kötettel összehasonlítani, mert alapvetően más a szándék.
Ismétlem: minél többen részesüljenek belőle azok közül, akik szívesen olvasnak.
Amit véghez vittem, egyáltalán nem érdem, hanem egy gesztus az irodalomkedvelő olvasók felé, ezen kívül határozott jelzés, hogy támogatom a színvonalas irodalmat, mint ahogy a többi résztvevő is, hiszen nem adják akármihez a nevüket.
Köszönöm, hogy reagáltál. Nem tudom, belenéztél-e a kötetbe, az nem derült ki. Számomra az tükröződik a véleményedből, hogy alapból elutasítottad, mert az ePUB kötetet nem tartod könyvnek, csak a nyomtatottat. Sajnálom, ha így van, mert látatlanul semmiről nem lehet véleményt alkotni. Arról nem beszélve, hogy fura ez a vélemény olyantól, aki a Napvilágon minden megjelenő írást szinte azonnal olvas, és hozzászólásokat is ír alájuk.
Ebben van némi ellentmondás. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Drága Rita!
Teljesen egyetértek azzal, hogy a nyomtatott könyv az igazi. nem kell hozzá eszköz, energia
Ha összeomlik a civilizáció, ne adj isten természeti katasztrófa, napkitörés, háború, vagy Apophis aszteroida becspodása miatt stb. nem lesz energia, a könyvhöz csak olvasni kell tudni, no meg egy kis fényre van szükség. De nem minden hozzáférhető könyv formába és van ami tényleg nagyon drága. Sőt van olyan tehetséges író ismerősöm, akinek nem sikerült kiadatni a művét. csak elektronikus formában elérhető. Ez is plusz egy lehetőség. Van olyan is aki könyvet nem venne a kezébe, de elektronikusan olvas. Ez még mindig jobb, mintha nem olvasna.
🙂
Szeretettel!
Yoco
Kedves Yoco!
Maximálisan egyetértek veled. Más oldalról közelítettem meg a témát, mint ahogy kellett volna. Vannak olyan ismerőseim, akik nem használnak számítógépet, okos telefonjuk, laptopjuk sincs. Ez utóbbi kettővel én se rendelkezem. Az említett személyekhez meg eljuttatni sem, mert még nyomtatóm sincs. Ha továbbítok egy verset/prózát, azt nem tudom ajándékba adni. Olvasni viszont jó így a virtuális oldalon. Már alig veszek a kezembe napilapot, folyóiratot, könyvet, mert a gép jobban megvilágítja az oldalt, mint ha teszem azt borús az idő vagy háttal ülök a fénynek, stb. Azzal is egyetértek, hogy gyakorta épp a tehetséges alkotások nem tudnak könyv formában megjelenni, mert ma már az adat ki könyvet, aki akar, ha van rá pénze. Még reklámot is csinálnak neki és veszik, mint a cukrot. Nem egy olyan személyt ismerek – még a Holnap Magazin oldalról – aki fantasztikusan ír, az embernek elerednek a könnyei az olvasás közben, mert olyan emberi és megható, ráadásul igaz. Utána néz az adott kor minden részletének, rendkívül igényes, fordulatos, minőségi, de nem tudja kiadatni, mert nincs rá pénze.
Szeretettel: Rita 🙂
Drága Kankalin!
Gyönyörű,lélekelixires könyvet ajánlottál olvasásra…..a szerzőket átfutva egyből az ugrott be hogy garantáltan nemcsak világitanak hanem lobognak és lobogtatnak a benne szereplő novellák.Eszményi a címe mert valóban” Hét tűz “irta. Már az ajánlásban szerepel hogy nemcsak szép, hanem “fontos könyv, mély emberi rezdülésekről, tökéletlenségünk-
ről és elveszettségünkről, bűneinkről és bűntelenségünkről, hősiességünkről és megaláztatásainkról.” A szerzőket tekintve különbőző stilusokba utazik az olvasó….nagy kalandnak igérkezik..az éjjel bele is vágtam.
Baranyi Ferenc az egyik kedvenc költőm mégis úgy hozta az élet, hogy még egyetlen novellát sem olvastam tőle igy persze ahogy belelapoztam a könyvbe nem tudtam letenni mig nem itatott egy aranypelyhet a lelkemre az irása.
A te novelláid közül sem ismerek egyet sem ami a könyvben szerepel, szép ajándéknak tekintem őket.:)köszönöm előre is.
A Magyar Elektronikus Könyvtár állandó olvasója vagyok és hálás minden egyes új könyvért amit megjelentetnek.Külön érdemük,hogy nemcsak egy formátumot kinálnak fel hanem több verziót és ezt a többi online platform nem teszi meg.
Lehet nevetségesen hangzik de például az epubot annyira nem tudtam megszokni hogy minden alkalommal átkonvertálom pdf-e:) mai napig.
A legtöbb ember már online olvas mert igy könnyedén hozzájut a tartalmakhoz. Imádom a hagyományos könyveket…lapozni, érezni az illatát és a legszebb ajándéknak tekintem most is de ha elismerjük ha nem, az e-könyvek egyre nagyobb teret hóditanak és alkalmazkodnunk kell ha rendszeres minőségi lelki táplálékhoz akarunk jutni.
Köszönöm,hogy olvashatom és biztos vagyok benne hogy sokan mennek a tűzhöz melegedni.
Mély elismeréssel és körülölelő szeretettel:
M.
Kedves Napfény,
köszönöm, hogy belelapoztál a kötetbe. 🙂
Igen, kötet, könyv, még akkor is, ha nem papírból készült, és nem kézzel fogható. Más kifejezést még nem találtak rá, esetleg jelzővel illetik.
Nekem is fontosak a nyomtatott könyvek, és sokáig nem tudtam elfogadni az elektronikus változatot, ám be kellett látnom, hogy nincs a birtokomban Dárius kincse, ezért nem tudok megvásárolni mindent, amit szeretnék. A szerzők is így vannak ezzel, busás áron lehet könyveket kiadatni. Emiatt sokan folyamodnak ahhoz, hogy az összeállított anyag a MEK-be kerüljön. A szerzői jogok miatt is fontos, hogy a művek védve legyenek.
A “Hét tűz között” létrejöttét más szándék vezérelte. Az volt a cél, hogy minél többen hozzájuthassanak minőségi irodalomhoz, és ez ne kerüljön egy fillérjükbe se.
Határozottan állíthatom, hogy nálam többször senki nem olvasta el ezt a könyvet, sokszor át kellett néznem részleteiben és egészében is. Ennek ellenére nem untam meg, hanem rácsodálkoztam újabb felfedezésekre.
Az ember került központba, hiszen mindannyian emberek vagyunk, különböző történetekkel, érzelmi beállítottsággal, ezért különböző dolgokra fókuszálunk. Szerintem mindenki talál a prózák, novellák között neki tetszőt, mert bőséges a kínálat.
Még egyszer – minden szerző nevénen – köszönöm szépen, hogy érdeklődéssel fogadtad az ajánlómat! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Nagy elismerássel gratulálok hármas szerepedre:
prózásként, lektorként és szerkesztőként!
Szintén a szerzöknek is nagy elismeréssel gratulálok!
Szeretettel:sailor
Legyen szép napod!
Kedves sailor,
mindannyiunk nevében köszönöm szépen! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Igazad van, félreértettem. Az a gond, hogy így is sokat ülök a gép mellett, amit nem szeret a szemem. Sokszor az elütés is azért van, mert hiába olvasom el azt, amit írtam mielőtt továbbítom, elmosódik a szemem előtt az írás. Egyre több olyan ismerősöm van, aki saját oldalt tesz fel a facebookra és ajánlja az olvasást. Nyilván, amit Te ajánlasz, az minőségi és mindenképpen érdemes megnyitni. Egyébként könyvet már jóformán nem is olvasok, legfeljebb, ha utazom valahová és várakoznom kell, mert az semmivel se kedvez jobban a szememnek, mint ha azt az Facebookon, meseoldalokon, illetve egyéb más fórumon olvasnám, sőt, mivel a gép meg van világítva – elég magyartalan lett a kifejezés – jobban látom az írást, mint ha könyv, vagy újság lenne a kezemben. Nem utasítom el alapból az elektronikus könyveket, másról beszéltem, mint amiről szó volt. Elnézésed kérem!
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
a nyotatott könyvekről alkotott véleményedben, én is osztozom, mert számomra is azok az “igazi” könyvek, de a mai világban nehezebb hozzájutni, mint régen. Brutálisan magas áruk van a könyvesboltokban, és a kiadatás is szinte megfizethetetlen. Emiatt kevesebb olvasóhoz jutnak el értékes tartalmak, illetve olyan könyvek, amelyeket szeretnének a közelükben tudni.
Az én saját kötetem is nyomtatott lesz, az előző is az volt. Ennek ellenére támogatom az olyan kezdeményezéseket, ahol sok olvasó juthat különleges darabokhoz.
Ezért vettem részt ennek a kötetnek a létrehozásában, és magam is számtalanszor keresek anyagot a Magyar Elektronikus könyvtárban, mert könnyen hozzá lehet férni, néhány kattintás, és már előttem is terem (persze olyanok, amelyek megjelentek ott).
Ne kérj elnézést, értettem a könyvekről megfogalmazott gondolataidat. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Megnyitottam, ránéztem és elámultam, hogy mik vannak? Hihetetlenül gazdag lehetőségek tárháza. Nagyon szépen köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmünk és még egyszer szeretném sajnálatom kifejezni, hogy elhamarkodottan írtam véleményt, ráadásul úgy, hogy félre is értettem, hogy miről van szó.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
nagyon örülök, hogy belenéztél a kötetbe.
Valóban színes, heten hétféle stílusban írunk, lehet könnyezni, nevetni, és ami nagyon fontos, gondolkodni is. Kikapcsolódva gondolkodni. Szerintem sokan bele tudnak helyezkedni egy-egy prózába, novellába.
Nekem nagy élmény volt “belülről” megélni, magam is sok olyan történetet találtam, amelyik felidézte az emlékeimet, vagy a jelen történéseinek lenyomata, vagy a jövő felé mutatott. Emiatt színes. Az éveket tekitve, több korszakot ölel át, engem magával vitt mindegyik szerzőtársam, s mivel sokszor el kellett olvasnom a pontos lektorálás és később a szerkesztés miatt, belém is ivódtak stílusok, gondolatok, üzenetek, és mindig rácsodálkoztam újabb felfedezésekre.
Egy biztos: mindannyian elhivatottak vagyunk, emiatt arra törekedtünk, hogy a lehető legjobbat nyújtsuk az olvasóknak.
Mindannyiunk nevében köszönöm szépen, hogy körülnéztél a “Hét tűz között”. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Nagyon szívesen. Sajnos a szemem nem javul, nem tudom, hogy mi lesz vele. Már annyi mindent kaptam rá, és annak ellenére, hogy még vissza kell járnom, nem lehetek biztos abban, hogy valamitől rendbe jön. Sokkal többet olvasnék, ha tehetném.
Szeretettel: Rita 🙂
Tudod nagyon kedves Kankalin, én most épp most Upor László könyvét olvasom, “Majdnem lehetetlen” címmel. De mindenképp megkeresem ajánlott könyvet
Kedves túlparti,
mindannyiunk nevében köszönöm szépen a figyelmedet!
Szeretettel: Kankalin
Tudod, mindenképp beleolvasok majd! Rányitok!
/túlparti