Felhívás!
Aki szeretné, hogy költészet napján Győrben az utcán posztoljam egy versét az küldje el dittrich.panka@gmail.com emailcímre, név és lakóhely megjelöléssel. A kirakott versekről fotó is készül. A FB felhívására, és megosztásra kerül. Vasárnapig várom a verseket,
Hajrá Napvilág!!!!!!
pusszantás!
Válasz dpanka (2014-11-02 18:33:16) üzenetére:
Kedves panka!
Köszönöm szépen a könyvajánlatot, sikerült megszereznem ígéretesnek látszik. Köszönöm mindenkinek a tanácsokat, és a támogatást.
Szalai Mihály
Válasz Doreen (2014-11-10 12:57:31) üzenetére:
folyt:
3. Az elbeszélés módja jó kérdés. Ha E/1-ben csinálod: az személyesebb, inkább a főszereplőre és az őt körülvevő világra teszi a hangsúlyt, olyan, mintha te élnéd át az ő kalandjait (szerintem). Számomra az E/3 nagyobb mozgást enged, ha lavírozni akarok a szereplők között.
4. Párbeszéd: hát, erre nekem nincs receptem. Csak hagyom, hogy jöjjön. Bár az fontos, hogy igazodjanak a kifejezések az adott korhoz, amiben a történet játszódik.
Válasz Szalai Mihály (2014-11-02 17:38:39) üzenetére:
Én minden kérdésre nem tudok válaszolni, csak a saját tapasztalataimat tudom veled megosztani, de megjegyzem, én is csak egy amatőr vagyok
1. Szeretem kézzelfoghatóvá tenni a karaktereimet. Egy külön doksiba minden szereplőnek leírom a külső/belső tulajdonságait, a legfontosabb tudnivalókat, mit szeretnek, mit nem, hány évesek, mi a hobbijuk stb..
2. Először nagy vonalakban leírom a történet lényegét, mint mikor könyvajánlót készítünk, aztán elkezdem fejezetekre bontva, részletesebben megtervezni, és általában jegyzetekkel aggatom tele a laptopom képernyőjét (sticky notes) arra az esetre, ha valamit észben kellene tartanom, de még nem tart ott a történet.
Válasz Szalai Mihály (2014-11-02 17:38:39) üzenetére:
Na most jól feladtad nekem a leckét. A kérdéseidre nem is tudok választ adni. Egyébként azt Artúr röviden vázolta!
Annyit mondhatok, hogy legjobban el tudod sajátítani a könyvírást, ha sok jó könyvet, regényt olvasol, s ahol megfigyeled azokat a részleteket, amire kíváncsi vagy. De nem csak regényekben, egyéb (pl. újságokból) is le lehet lekoppintani sok mindent, bekezdéseket, párbeszédet, s nem sorolom.
Én leültem, az összegyűjtött kincseimet átnéztem, és elkezdtem írni. A téma előttünk terem, az élet minden területén vannak események, amik alkalmasak megörökítésre.
Először még nehéz, aztán belejön az ember.
Nekem csupán a borítólapok összeállítása jelentett gondot, de már úgy belejöttem, hogy ha fiatalabb lennék szériában vállalnám a készítésüket.
Fogjál neki, készíts vázlatot, írjál, rakjad fel ide (persze hibamentesen), s akik olvassák, majd megmondják, hol és mit kell rajta változtatni.
Sok szerencsét a munkádhoz!
Válasz Szalai Mihály (2014-10-26 23:57:34) üzenetére:
Szerintem könyvet írni hasonló, mint például baglyot rajzolni. Kell egy nagy karika, amire rárajzolsz egy kisebb karikát. Utána pedig hozzárajzolod a többi apró részletet.
Válasz antonius (2014-11-02 18:56:41) üzenetére:
Ezt engedelmeddel viszem a FB-ra!
Válasz antonius (2014-11-02 18:56:41) üzenetére:
Igaza van szabályok nincsenek! Viszont az ajánlott könyvet mindenkinek ajánlom! Főleg kezdő toll forgatóknak, de szerintem a rutinos írók is lelnek benne "trükköket"
és itt nem a helyes írás szabályairól, hanem különböző témájú regények megírásának fortélyairól olvashatunk, és még sok egyébről, mert az írónak nem csak írnia kell, hanem látnia is amolyan írói szemmel lenni és létezni
Hajrá Napvilág!
Válasz Szalai Mihály (2014-11-02 17:38:39) üzenetére:
„A regényírásnak három szabálya van. Sajnos, senki nem tudja, mik azok.”
William Somerset Maugham
Válasz Szalai Mihály (2014-10-26 23:57:34) üzenetére:
Kedves Mihály!
Ajánlok egy könyvet, ebben megtalálod a kérdéseidre a választ!
Kreatív írás · Fritz Gesing ·
Szerintem rengeteg hasznos tanáccsal szolgál!
Remélem boldogulsz a regényeddel! Sok sikert!
Hajrá!
Kedves Kata és Kankalin!
Köszönöm a válaszokat. Olyan kérdéseim lennének, hogyha megvan egy regényem szinopszis szinten, akkor hogyan közelítsek a kész regény felé, hogyan húzzam rá a gerincre a csontokat, majd a bőrt, és a ruhát? Mi az ideális elbeszélő mód, E/1, vagy E/3, ha nem akarok senkit se kiemelni a szereplők között. Illetve milyen módon szerencsés indítani egy regényt, hogy ne legyen in medias res, és ne legyen elnyújtva se? Továbbá a párbeszédeket, hogyan lehet szabatosan belerakni egy regénybe, hogy ne zökkentsék azt ki? Milyen előkészítő munkákat érdemes elvégezni a regény előtt, karaktereket helyszíneket érdemes-e előre kidolgozni például? Lehet, hogy ez így sok kérdés, de nagyjából ennyi egyenlőre.
Előre is köszönöm a válaszokat: Szalai Mihály
Válasz Szalai Mihály (2014-10-26 23:57:34) üzenetére:
Nekem a Széchényi F. könyvtár elektronikus oldalán már elég sokféle kiadványom van az interneten, (www.mek.oszk.hu) vannak benne regények is, versek, novelláskötetek, stb, ahol sok-ezen olvassák. Én is az olvasott könyvekből vettem át bizonyos fogásokat külalaktól kezdve mindent, s a 42 kötetemből csupán két kötetnek a borítólapját is én készítettem (kettőt még itt a Digi-könyveknél a szerk. készítette). Amennyiben érdekel, s fölteszel kérdéseket, szívesen adok tanácsokat, nekem sokat segített az e téren képzett unokám. Ajánlom, ha rövidebb a kérdés-vagy válasz, akkor itt, a belső levelezésben, de ugyanazzal az e-maillel szoktam az egyéb levelezést is lebonyolítani. Azt is megmondom, melyik köteteimet ajánlom átnézni, hogy könnyebb legyen a választás.
Válasz Szalai Mihály (2014-10-26 23:57:34) üzenetére:
Szívesen segítenék, de regényírásban nem járok élen.
Viszont olvasás terén egész jól állok, legalábbis azt hiszem.
Milyen konkrét kérdésed van? Lehet, hogy azért nem írt ide senki, mert nem kérdeztél semmit.
Kedves Klubtársak!
Regényt szeretnék, írni, de vannak problémáim kérdéseim. Olyanok segítségét várom, aki már jártas ebben a témában, írt már saját regényt. Válaszokat fórumon, vagy privát levélben várom.
Köszönöm szépen: Szalai Mihály
Válasz Szalai Mihály (2013-12-31 13:06:55) üzenetére:
Szerintem: ha egy bizonyos részt pontosan leírva idézőjelbe teszed, s melléje írod az alkotó nevét, akkor az biztosan nem plágium, hanem idézet! - s azért a szerző nem sértődhet meg, sőt, talán örül neki, hogy az ő szellemi művét idézik!