– Mi a baj? – ült fel az asszony az ágyban. Rutinos mozdulattal kattintotta fel az éjjeli lámpát. A sárgás fény kötelességtudóan világította be a szobát és a férje alakját. A halott-fehér arcból rémült szemek kandikáltak ki. Mintha ismerkedni akarna a külvilággal, a valósággal.
– Semmi, csak rosszat álmodtam – motyogta a férfi – a lidérces álmok ellen valamiféle gyógyszert kellene szedni.
– Elmeséled? – kérdezte a nő és odabújt férjéhez. Hűvös kezével óvatosan igazgatta a férfi csapzott hajszálait. Megsimogatta a homlokát, melynek érintése az augusztusi naptól meleget sugárzó kövekre emlékeztette.
– Álmomban nem voltál.
– Elbújtam?
– Nem.
– Meghaltam?
– Nem! Egyszerűen nem léteztél. Kérdeztem a gyerekeket, hogy merre vagy. Ők olyan értetlenül néztek rám, mint egy méhecske a művirágra. Nem tudták, hogy kit keresek. Nem voltak emlékeik rólad, mintha nem is léteztél volna soha.
– De hát én szültem őket. Én tanítottam meg beszélni, járni, én aggódtam értük, ha betegek voltak.
– Az álmomban erre nem emlékeztek. Semmilyen emlékük sem volt rólad.
– És te ezt honnan tudtad?
– Nem tudom. Csak láttam, éreztem, hogy az ő szemükben te sosem léteztél. Aztán, mint egy mentőötletként, anyádat kérdeztem meg, hogy merre lehetsz. Ugyanaz az értetlenség sugárzott az ő arcáról is, mint a gyerekekéről. Azt mondta, neki csak két fia van. Lassan rá kellet jönnöm, hogy csak én emlékszem rád. Valami hihetetlen ürességet éreztem. A lakás tele volt az emlékeiddel. A ruháid a szekrényben, a könyved a polcon, az esti vacsora a hűtőben, amit te készítettél. A hajszálaid a fésűben, az illatod a hálóingeden, de ezeket mind – mind csak én láttam, és éreztem. Másoknak sosem léteztél, és előlem is eltűntél, csak az emlékeid maradtak meg.
– Hihetetlen.
– Igen és mégis valóságosnak tűnt. De nem hagytam annyiban. Makacsul kerestelek. Tűvé tettem az egész házat, bejártam az udvart, a kertet. Mindenhol csak a jeleidet láttam, de te nem voltál.
– Furcsa egy álom.
– Furcsa? Nem! Kétségbeejtő, szívszorító, megsemmisítő. Akaratosan ragaszkodtam hozzád, az eddigi életünkhöz, a meghitt beszélgetésekhez, a segítő jó szándékodhoz. Hirtelen dühös lettem, törni – zúzni szerettem volna mindent. Bebizonyítani valahogy, hogy nem csak az én emlékeimben élsz. Azt gondoltam biztos segít valaki, de akárkinek említettelek, a szomszédoknak, a barátoknak, mindenhonnan csak értetlen arcok néztek vissza rám.
– És aztán mi történt?
– Összeroskadtam. Beültem a szoba sarkába, a fejemet fogtam, és jajgattam. A fájdalom átjárta az egész testemet, csak reszkettem és jajgattam. Olyan hihető volt minden. A hiányod úgy fájt, hogy égette a bőrömet. A tehetetlenségem, mint valami óriási verem, magába zárt, és nem engedett szabadulni. Az Istent kértem, vagy valami földön túli erőt, hogy segítsen, hogy adjon vissza téged. Az nem lehet, hogy nélküled kell élnem. Minden, aminek értelme volt eddig, egy pillanat alatt semmivé foszlott.
– Szegénykém. Na, nincs semmi baj. Itt vagyok.
A férfi úgy ölelte át a feleségét, olyan túláradó szeretettel, hogy a nő majdnem felszisszent. Mint az oltalmat kereső kisgyermek, úgy bújt az asszony karjaiba. A lélegzése még mindig zaklatott volt, fel – fel sóhajtott valami remegő megkönnyebbüléssel, és szeméből megeredtek a könnyek.
– Tudom – mondta elakadó hangon – most már tudom, hogy itt vagy. Ne menj el tőlem soha. Belepusztulnék.
– Nem megyek. Mindig itt leszek.
26 hozzászólás
Szia!
Felriadni egy álomból, ami fájdalmas, rossz elgyötri az embert. Sikerült érzékeltetned ezt az érzést. Szeretem az írásaidat. Olyan emberi.
Szeretettel:Marietta
Szia Marietta!
Köszönöm, hogy olvastál. A rossz álmot nem feltétlenül követi egy rossz nap, legalább is eben kell bízni.
Szeretettel:
Millali
„az álom semmi egyéb, mint ideiglenes halál és az élet mindennapi befejezése” így szól egy latin mondás. A rémálom külön kategória, sokszor nagyon fájdalmas tud lenni(amit a halálról nem mondhatnék), ez jól kiérzik írásodból. Üdv. István
Szia Istefan!
Köszönöm a véleményedet, egyet értek veled.
Üdv:
Millali
Kedves Millali!
Nagyon jól érzékeltetted, milyen is egy lidérces álomból felébredni.
Különösen tetszett, a hitvesi megértéssel és szeretettel átitatott novellád hangulata.
Szeretettel
Ida
Kedves Ida!
Köszönöm, hogy erre jártál, és olvastál. Örülök, hogy átjött neked is a féltés hangulata.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Valahol olvastam, hogy az álmainkat a tudatalatti gondolatok alkotják. Írásodban a félelem, hogy a szeretett embert egyszer elveszítjük, talán ez okozhatta az ilyen rémálmot. Persze ez csak feltételezés. Persze az álmokat nem csak a félelmek, hanem sok minden más is előidézheti. Ez az írásod is tetszett! Mindig jó témát választasz!
szeretettel-panka
Kedves panka !
Vannak ugyan visszatérő álmaim, de azok nem erről szólnak. Lehet, hogy azokat viszont a tudatalatti gondolataim generálják? Nem tudom, ám amiről itt írtam az egy kitalált történet.
Köszönöm a véleményedet, mindig jól esnek a szavaid.
Szeretettel:
Millali
Na igen… Sokunknak kellene ilyet álmodniuk, hogy tudják, mennyit ér egy társ. Mint a Zorán-szám is szól: "Hogy értsd, egy pohár víz mit ér, ahhoz hőség kell, ahhoz sivatag kell."
Tetszett a műved.
Szia Tibor!
A nyakamat rámertem volna tenni, hogy nem ismeretlen előtted Zorán. Pedig nem a te generációd, én mégis kinéztem belőled. Biztos vagyok benne, hogy tetszenek a dalai, főleg a szövege.
Köszönöm a véleményedet.
Üdv:
Millali
Nem tévedsz, az egyik nagy-nagy kedvencem a régebbi klasszikusok közül Zorán.
Biztos voltam benne. Az írásaid alapján egy kicsit a belső világodat is megismertem.
Azt mondják, minden rosszban van valami jó… Aki egyedül él, annak még álmában sem kell félnie, hogy elveszíti szeretett társát… igaz, én álmodni sem tudok.
Remekül írsz, most is annyira átérezhető. Talán sokak számára a tanulsága is megfontolandó, hogy el ne késsen.
Gratulálok szeretettel.
pipacs
Kedves pipacs!
Többek között azt szeretem benned, hogy a legszomorúbb szituációból is valami pozitívummal jössz ki. Meglátásod egy sziklaszilárd elmélet, aki egyedül él, annak nem kell félnie,hogy elveszíti a társát egy rossz álomban, főleg ha soha nem álmodik rosszat. Ezt az optimista szemléletet tanítani kéne, és neked, mert ennek te mestere vagy.
Köszönöm a dicsérő szavakat, örülök, hogy erre jártál.
Szeretettel:
Millali
Kedves Millali!
Remekül érzékelteted a széttépettség érzését, ami mindenkit megtalál, aki elveszíti azt, akit szeret.
A történetedben "csak" az idős férj álmában történik meg ez a fájdalmas hiány, de vannak nagyon valóságos álmok, mint ez is. Néha össze-vissza álmodunk hetet-havat, máskor pedig olyan valóságos és logikus az álmunk, mintha nem is álom lenne. Ez a fajta álom félelmetes, felzaklató, és még ébredés után is sokáig kísért.
Mindannyian találkozunk ilyen álmokkal, amik elsősorban a mi lelkiállapotunkról árulkodnak…
Judit
Kedves Judit!
Köszönöm a hozzászólásodat. Teljes mértékben egyet értek veled, de még mielőtt valaki elkezdene sajnálni a rossz álom miatt, meg kell súgjam, hogy ez egy kitalált történet. tudom, hogy ezt mi ketten tudjuk, de azt szeretném, hogy mások is értsék, hogy nem a saját álmomat írtam le.
Jól esik, hogy folyamatosan olvasol, én is igyekszem, de tudod, a férfiak trehányabbak kissé.
Szeretettel:
Millali
Nagyon jól írsz! Nagyon tetszett!
Szeretettel: Laguna
Kedves Laguna!
Köszönöm, hogy olvastad az írásomat. Nagyra értékelem a dicséretedet. Köszönöm szépen.
Szeretettel:
Millali
Szia Millali! Tényleg nagyon jó történet, jó tollal, érdekesen megírva. Egy icipici észrevétel:egy írás nem lesz jobb attól, ha megpróbálunk minden főnév elé egy jelzőt illeszteni. A "sárgás fény kötelességtudóan világította be a szobát.." mondatban a "kötelességtudóan" szó sok! Az olvasó elbotlik benne, mint a gyorskorizó egy gyufaszálban a tükörsima jégen. DE: ez tényleg apróság! Szép írás! Üdv. én
Szia Laci!
Csak nézzen jól körül az olvasó, akkor nem botlik el, mert nincs sötétség. Hiszen az író utal rá, hogy a sárgás fény bevilágítja a szobát. Hogyan is? Kötelességtudóan.
Köszönöm a véleményed.
Üdv:
Millali
Igen, értem, de milyen (írói) meggondolás késztetett arra, hogy a sárgás fényt kötelességtudónak aposztrofáld. Van szerepe ennek a szónak a történet kibontakoztatásában? És, ha igen, mi lenne az? Miért kellene nekem, olvasónak egy ilyen plusz információt befogadni, s feldolgozni. Ha csak egyszerűen világítaná be, nem ugyanoda jutnék? Na ez itt a kérdés? (Ne mondd azt, h szavakon lovagolok! Ez fontos!!! Minden szó fontos kell, hogy legyen!) -én
Még ugyanabban a bekezdésben megleled a választ. A férfi rémült szemekkel, az álom hatásától elbizonytalanodva, ismerkedve néz a külvilágra. Fontos, hogy legyen egy biztos pont, ebben a bizonytalan, összekavarodott világban. A sárgás fény "aki" kötelességtudóan bevilágítja a szobát, mert"Ő" teszi a dolgát, "pontosan, szépen" "Ő" jelenti a biztos kapaszkodót a férfi számára, hogy visszataláljon a valósághoz. A kötelességtudó sárgás fény a biztonságot jelenti, a férfi összekuszált, felfordult gondolatainak az ellensúlyozására.
Üdv:
Millali
Kedves Millali!
Bozalmas lehet egy ilyen álom, csak az a jó benne, hogy a férfi mindezt csak álmában élte át. Szeretem, ha a történetek jól végződnek. Jó volt olvasni a jól megszerkesztett írásodat.
Számomra különösen érdekes a történet. Ugyanis éppen most olvasom David Rosenfelt: Emlékkelepce c. regényét. Hasonló a téma, de nem álomról van szó, hanem egy baleset után eltűnt asszony létezését csak a kómából felébredt férfi érzi valóságnak. Nagyon érdekes, de még nem tudom, mi lesz a vége, mert a kötet felénél tartok.
Szeretettel üdvözöllek: Kata
Kedves Kata!
Köszönöm, hogy időt szántál rám. Örülök a szavaidnak, mint mindig. Én is szeretek olvasni, bár egyre kevesebb az időm rá.
Szeretettel:
Millali
Igen.
Szerintem mindannyiunkkal megesett már, hogy egy nagyon szeretett valakinkről azt álmodtuk, hogy nincsen, legalábbis olyan formában, hogy elveszítettük.
Ennyire talán nem szürrealisztikusan -mert az írásodban sok a szürreális elem, ami még jobbá teszi- de úgy gondolom, mindannyiunkkal fordult már elő.
Olyankor, ha nem is meséljük el az illetőnek, valahogy mégis másként nézünk rá, az ébredést követően. Nem zavarnak annyira a hülyeségei, rossz szokásai, mert egy darabig képesek vagyunk szimplán csak ÖRÜLNI, hogy egy szimpla álom volt. Ha valóban, igazán szeretjük őt.
Ám néha felmerül bennem: nem egyfajta figyelmeztetésnek szánja-e az elme ezt a fajta "üzenetet" nekünk?
Nem tudom. Sokféleképpen értelmezhető, mint minden.
Nagyon jó az írásod. Ez is.
Szia Andi!
Valószínűleg a tudatunk nagyon érdekesen rendezkedett be az életünkben. Felfogjuk a jó és a rossz dolgokat, de mindkettőtől félünk. A rossztól azért, hogy ne következzen be, vagy ha már eljött, akkor gyorsan múljon el. A jótól meg azért félünk, hogy ne múljon el, hogy ne legyen vége. Így aztán sokszor az ösztöneinkre hagyatkozva éljük az életünk, és amikor az ész felülbírálja az ösztönünket, akkor kerülünk igazi patt-helyzetbe. Egy-egy álom ilyen "az nem létezik" érzést kelt bennünk,ezt próbáltam leírni.
Egyébként én is ilyen figyelmeztetésnek veszek egy álmot,érzést, gondolatot. Arra figyelmeztet, hogy becsüljük meg a jó dolgokat, addig amíg részesei vagyunk.
Köszönöm, hogy olvastál.
Üdv:
Millali