Negyedik nap reggel én már le sem mentem reggelizni, a férjem lement megenni az angol reggelijét.
Aztán elindultunk a buszhoz. Ahogy mentünk a szálloda folyosóján a lift felé, azt vettem észre, hogy az eszméletlenül vastag szőnyegpadló alatt – ahogy lépek – mintha besüllyedne a folyosó, mintha korhadt fákon lépdelnénk. Nem tudom, hogy minden londoni utasát idehozza az utazási iroda, vagy csak nekünk volt ilyen „szerencsénk”…
Két óra hosszat ültünk megint a buszon, mire beértünk a citybe. Útközben alaposan megtanulmányozhattuk az utcai járókelők összetételét, akik közül a legtöbben színes bőrűek voltak, és nagyon sokan elképesztő ruhákat hordtak. Eszembe jutott a sok budapesti használt ruha bolt, amik mind angol ruhákat árulnak. Nem tudom, a vásárlóik mit képzelnek, hogy kik hordták az ott árult ruhákat, de ha látnák ezt a multikultit én azt gondolom, hogy ugyancsak meglepődnének!
Meg is állapítottam magamban, hogy nem nekem való hely London, én ehhez a sok kínai, indiai, néger, és mindenféle más néptömeghez képtelen lennék hozzászokni. Négerek vezetik a jellegzetes emeletes londoni piros buszokat, és a jellegzetes londoni taxikat, a bobbyk egy része is néger, sőt a királynő palota őrségében is szép számmal akadnak belőlük. Otthon Magyarországon el sem tudjuk képzelni, hogy Londonban – a turistákon kívül – alig látni fehér bőrű embert.
Elsőnek egy modern épületek szegélyezte téren álltunk meg, itt áll az 1666-os nagy londoni tűzvész emlékműve. Ami egy 61 méter magas dór oszlop, a tetején egy aranyozott tűzgolyóval. Az oszlopban lépcsősor van, amin fel lehet menni a tetején lévő kilátóba, de mi nem mehettünk fel. A nagy londoni tűzvész egy pékségből indult, és szinte az egész várost elpusztította. Ahogy a tűzvész emlékműve körül álló modern házakat néztem, arra gondoltam, hogy ha nincs a tűzvész, akkor London még talán ugyanúgy nézve ki, mint 1666-ban, ismerve az angolok ragaszkodását a hagyományaikhoz, és a régi korok emlékeinek megőrzéséhez.
Tovább mentünk a Szent Pál székesegyházhoz, ami az egyetlen barokk épület Londonban. Itt tartották Diana és Károly esküvőjét, amit a tévétársaságok is közvetítettek. Így a televízió képernyőjéről rengetegen ismerik az épületet. Európa ötödik legnagyobb temploma, mely némileg a római Szent Péter székesegyházra emlékeztet. A nagy londoni tűzvész (1666) után épült fel és kapta a mai formáját. A székesegyház alapja latin kereszt. A főbejáratnál, a lépcsősor felett kettesével álló korinthoszi oszlopok tartják a timpanont, melynek domborműve Szt. Pál megtérését ábrázolja – azt a pillanatot, amikor Saulusból Paulus lett.
A katedrális kupolájának átmérője 31 méter, 11 méterrel kevesebb, mint a római Szt. Péter székesegyházé. A kupola 30 méter magasan húzódó, belsőkörfolyosója az ún. Suttogó Folyosó (Whispering Gallery). Ez arra utal, hogy a kupola alatt, a korlát egyik felén elsuttogott szó a túloldalon is tisztán érthető.
530 lépcső vezet fel a 85 méter magasban található Arany Galériára (Golden Gallery), ahonnan lélegzetelállító londoni panoráma tárult volna elénk.
Természetesen nem mehettünk fel egyikre sem, még a hatalmas kriptába sem mentünk le, hanem a Milleneumi híd felé vettük az irányt. A programban az volt, hogy átmegyünk rajta, és megnézzük a Globe színházat. Ehelyett megálltunk a híd közepén, süvítő hideg szélben, és jó sokáig ott magyarázott az idegenvezető, hogy milyen hidakat látunk a Temzén, és milyen épületeket látunk a folyó két partján. Többek között megmutatta a Globe színház fehérre festett, faberakásos épületét a Temze túlsó partján, ahová át sem mentünk.
Visszaszálltunk a buszba, a British Múzeum volt a következő program. Szerencsére itt ingyenes a belépés, nem kellett kivárni a jegyváltással elpazarolt időt, így a rendelkezésünkre álló két óra alatt, sok mindent meg tudtunk nézni a múzeum elképesztő gyűjteményéből. Egyik ámulatból a másikba estünk, hogy mi minden van itt felhalmozva a világ minden tájáról begyűjtve. Kolosszus a Húsvét szigetekről. A Rosette-i kő, amelynek segítségével megfejtették az egyiptomi hieroglifákat. III. Ámonhotep vörös gránitból kifaragott feje, egy egész gyűjtemény egyiptomi király- és isten szobrokból. Egyiptomi sírkamrák falfestményei. Asszír kapuőrző kő oroszlán, és ugyanennek a szárnyas változatai. Asszír palotadísz domborművek. Egy egész gyűjtemény ókori görög szobrokból. Egy görög szentély – a Nereidák szentélye – amit szétbontva hoztak ide, és itt összerakták. Az Athéni-akropolisz timpanonjának szobrai, az Akropoliszt díszítő domborművek.
Még a lépcsőház is római padlómozaikokkal volt kidekorálva, ahol felmentünk az egyiptomi gyűjteményhez, ahol múmiák koporsóinak hadserege van kiállítva, egyiptomi használati és dísztárgyak sokaságával.
Egyiptom kincsein kívül itt vannak Perzsia, Núbia, Kréta emlékei is.
Ezeket a kiállított tárgyakat, amik vitatható módon kerültek angol kézbe, folyamatosan kérik vissza a múzeumtól azok az országok, ahonnan származnak. Én azt gondolom, hogy nincs rá esély, hogy visszakapják a muzeális értékeiket, melyeket az egész emberiség kincsének tekintenek, és a származási országukban nincsenek biztonságban. Erre fényes példa az egyiptomi forradalom, vagy az iszlám állam eszelős műkincs rombolása, amivel naponta találkozunk a hírekben.
Megnéztük az Angol Királyi Könyvtárat /Britsh Library/ is, ami a múzeum része. A múzeumi sétánk végén, a hipermodern előcsarnokban lévő büfében szerettünk volna ebédre egy-egy szendvicset venni magunknak. Még szerencse, hogy előbb megnéztük az árát, mert darabja majd tíz font /4.000.-Ft/ volt. Így a múzeummal szembeni pékségben vettünk magunknak ebédet, egy nagyságrenddel szerényebb áron.
Folyt. köv.
20 hozzászólás
Kedves Judit!
Amikor a szálloda folyosóján mentél, jaj dehogyis volt az korhadt fából, nem attól süppedt ám, hanem finom Cloud memóriahabos szőnyegen jártál. Úgy bizony, csak nem tudtál róla. Aztán, a pesti használt ruhaboltok, nem ám azt a "multikulti" levetett ruhákat árulják ám. Ó dehogy! Kizárólag Erzsébet királynő, Katalin hercegné stb. levetett ruháik vannak ott…
Most, hogy megvigasztaltalak, eszembe jutott, amikor tizenéves koromban a moziban filmen láttam először néger embert… Nagyon fura dolog volt, talán a filmtől is elvette a kedvem. Ma már a kedvenc színészek közé tartozik: Denzel Washington, Eddie Murphy, Will Smith… Szinte észre sem veszem, hogy ők mind néger emberek.
Nagyot változott a világ 50 év alatt, és a változás folyamata még korántsem fejeződött be. Engem ez zavar a legkevésbé. Jobban zavar az, hogy szennyezett a levegő, (folytatom)
(folytatás:
az ivóvíz, az élelmiszer… sőt az hogy fogytán van. Túlnépesedett a föld, és ha nem lesz elegendő élelem, ivóvíz, abból származhatnak az igazi katasztrófák… Nem is folytatom, mert bajunk van elég, felsorolni sem lehetne.
Most is túl sok volt, amit nem láthattatok… most megyek megnézem a neten, amit megtalálok, mert nagyon felkeltetted az érdeklődésemet. Kíváncsian várom a további részeket, hiszen olyan, mintha magam is ott járnék.
Ida
Kedves Ida!
Köszönöm a vigasztaló szavakat, bár én inkább a szilárd talajon érzem jól magam. A memóriámat is igyekszem inkább a fejemben tartani, mint valami habban. 🙂
Lesznek még érdekes dolgok a szállodával kapcsolatban, de abban igazad van, hogy a bajok nem itt kezdődnek!
Sok kitűnő fényképet készített a férjem az út során, nagy kár, hogy nem lehet a beszámoló mellé csatolni őket…
Judit
Kedves Judit!
Este inkább prózát szeretek olvasni, mert egy kissé könnyedebb, mint sok vers. Amúgy sem vagyok kritikus, nem is az én dolgom, hogy elemezzem. (én csak írok)
Viszont nálad, meg még egy pár prózaírónál szeretek olvasgatni. Érdekes, tanulságosak ezek az írások.
Köszönöm, hogy ilyen részletességgel veled lehettem Londonban most is.
Szeretettel üdvözöllek: Ica
Kedves Ica!
Elég nehéz a prózaírók dolga, mert nem sokan szánják rá magukat, hogy hosszadalmas alkotásokat elolvassanak. Egyszerűbb elolvasni, és odaírni néhány pár soros vers alá a véleményt.
Jó, hogy megírtad, néha pihentető a próza olvasás. 🙂
Felapróztam fél napokra az úti beszámolót, hátha így könnyebb olvasmány.
Judit
Kedves Judit!
Igen az elsö benyomások naqgyon nagy nyomot hagynak!
A látottak ´idegenként´HATNAK:
Ismerem!
Létezett olyan érzésem,mikor este a repülöböl kiszálltam
egy idegen helyen,mintha a város lámpa óceánjai,mind idegen
hideg fények lennének,mert senkit,de senkit nem ismertem ott.
és tudod,egy idö után,szinte otthon lett
Angliában csodaszépek különösen ´kint´a városkák,
az ö különös életfelfogásukkal,sajátságos humorukkal.
Taláritka helyen lehet annyi megértést idegenek iránt,mint ott!
eZT SOKTÓL HALLOTTAM ITT Németországban,egyet sem
aki mást mondott volna!
Természetesen,sokáig laktak ott!
Benyomásod tisztßara el tudom képzelni,magam is hasonlókat
értem meg,szinte pontosan!Többször is!
Késöbb elcsábßítottak!
Szeretettel olvastalak és fogom is tovább:sailor
Tudom ezek elsö benyyomások egy elöször látott
helyröl
Az alábbiakban én is így éreztem magamat több városban,országban.
Néha egy egy hely elsö látásra csodásnak tünik,söt az is amit hallani
róla ,késöbb éppen az elenkezöje jut kifejezésre!
Egy idö után.
Kedves Tengerész!
Az első benyomások maradnak meg csak egy ilyen rövid kirándulás alkalmával. Ha több időt tölthetnénk ott, valószínű, hogy sok mindenben változna a véleményem, de nekem csak ennyi idő jutott.
Köszönöm, hogy rövid utamon is elkísérsz!
Judit
Kedves Juditkám, én anno a Piccadilly kellős közepén "szállodáztam", és ott is igen magas ágyak voltak. Kilométeres folyosók, és hideg szoba… Volt egy fali készülék, amibe – mint utólag megtudtuk – bele kell dobni pénzt, és akkor megindul a fűtés…eszembe nem jutott volna ilyen egy szállodában…:))))
Sok furcsaság ellenére szerettem Angliában lenni, és szívesen emlékszem vissza.
Talán itt is van fenn egy visszaemlékezésem…
Kedves Irénke!
Olvastam a Te londoni anzixodat 2012-ben. Írtam is hozzászólásomban, hogy kedvet csináltál nekem vele egy londoni úthoz. Így esett, hogy 2014-ben a nyomodba szegődtem. 🙂
Bárcsak a mi szállodánk is a Piccadillyn lett volna! Azt sem bántam volna, ha nincs fűtés! 🙂
Judit
Kedves Judit!
A szálloda, és az idegenvezető a régi, de a többi azért lenyűgöző a Szent Pál Székesegyház, a Globe Színház "kívülről", na és a British Múzeum, az viszont kívül, belül. Megmondom őszintén kicsit irigyellek is. Látom a folytatás is fenn van, hamarosan elolvasom azt is.
feri
Kedves Feri!
Köszönöm kitartó érdeklődésedet! 🙂
A Birtish Múzeum valóban nagyon megdöbbentő élmény volt a számomra. Voltam már a párizsi Louvre múzeumban is, oda is összehordták a fél világ műkincseit, de a British Múzeumban kiállított tárgyakkal még az sem ért fel az én szememben.
Szeretettel várlak a többi résznél is. 🙂
Judit
Kedves Judit!
Szeretem olvasni a beszámolóidat, mert részletes, és olyan, mintha ott lennék és én is látnám csodálatos helyeket, épületeket, múzeumokat, ahol jártatok. Milyen más ott minden, de én is mindig nagyon szerettem volna oda eljutni. Sokat olvastam az ottani életről, kincsekről, a háború alatti időkről, én is mindenre kíváncsi vagyok. De oda nem jutottam el. Csodálatosan szép lehet a monumentális Szent Pál székesegyháza. Következőre is kíváncsi vagyok!
Élvezettel olvastam, szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Az angol irodalomnak köszönhetően nagyon sokat tudunk Angliáról. Azt gondoltam én az utazás előtt, hogy ismerősként térek Albionba, de azért ez nem így volt. Amit Londonban tapasztaltam az teljesen meglepett. Itt is feltehettem volna a kérdést, mint a párizsi képeslapjaimnál, hogy hová lettek Londonból az angolok? /Párizs franciák nélkül/
Örülök, hogy még velem tartasz, remélem a további beszámolókban is találsz majd érdekes dolgokat!
Judit
Kedves Judit!
Örömmel olvastam a negyedik nap délelőtti programotokról. Mivel sajnáltad, hogy a Szent Pál székesegyház Arany Galériájára nem mentetek fel, azzal vigasztallak, hogy talán nem jutott volna másra időtök! A British Múzeumban látott egyiptomi, ókori görög és egyéb más keletről hozott műkincsek olvasásakor egy gondolat futott át az agyamon, ezek a tárgyak miért nincsenek ott, ahová valók? Szerencsére megválaszoltál a gondolatomra, és igazat hagyok, hogy keleten nem becsülnék meg, és mennyivel szegényebb lenne az emberiség, ha ezek az értékes tárgyak eltűnnének, semmivé lennének. Köszönöm, hogy ilyen részletesen leírtad angliai élményeidet, szinte én is ott voltam! 🙂 Megyek a délutáni eseményekhez.
Szeretettel: Matild
Kedves Matild!
Nagyon örülök, hogy a benned felmerült kérdésre sikerült válaszolnom. 🙂
Nagy élmény volt a British Múzeum, és szerencsére elég időnk is volt mindent megtekinteni, ami érdekelt bennünket.
Köszönöm szépen az olvasást, és a hozzászólást!
Judit
Bandukolok veled tovább, vagyis buszozom :-). Örömmel tölt el, hogy ma sokat láttál, láttattál velem.
A hídon való ácsorgás, esetleg nem azért volt, és pont ott, hogy egy patikát is meglátogassatok esetleg?
No nem gonoszkodom ám! 🙂
Münchenben én 306 lépcsőt tettem meg egy templomban, hogy panorámában gyönyörködhessem./ A lift rossz volt/. Megdolgozták a lábaim az utat. Megérte!
Szeretettel:Marietta
Kedves Marietta!
Számomra is megfejethetetlen rejtély volt, hogy miért pont a hídon tartott félórás előadást. Ennyi idő alatt már a Globe színházat is megnézhettük volna!
Azt hiszem, hogy a minimál programot nyomta, épp csak annyit erőlködött amennyit nagyon muszáj volt.
Judit
Kedves Judit!
A beszámolódat olvasva kedvet kaptam a neten nézelődni Londonról. Remekül tudod bemutatni a műalkotásokat!
Élvezettel olvasom:
Ylen
Kedves Ylen!
Nagy áldás az internetre feltöltött sok fénykép Londonról, tényleg sok mindent meg lehet nézni.
Remélem még találsz érdekességeket a beszámolómban.
Judit