Elképzelem Róma első napját – a legelsőt. Nem lehet tudni, hogy mikor volt ez, de a történelem folyamán biztos volt egy nap, egy perc, egy pillanat, mikor egy értelemmel rendelkező Homo sapiens rálelt erre a helyre.
Ez az első nap – a legelső.
Ezen a napon egy számunkra ismeretlen pásztor – vagy pásztorok – megállnak a Tiberisnél, és elhatározzák, hogy ott maradnak. Talán nem volt ilyen egyszerű, de mondjuk, hogy így történt. Felverik a sátrukat a folyóparton – valószínűleg a mai Palatinus-domb alatt – tűzet gyújtanak, s fáradtan köré ülnek. Ezen az estén kövérebb a falat, felhőtlenebb a mese, mert ünnepelnek: ma új otthont találtak. Közben alkonyodik, a nyáj elpihent már, csak egy-egy bégetés vagy bőgés hallatszik néha. A gyerekek nagyokat nevetve futkároznak a tábortűz körül. Senki se szól rájuk – nekik most mindent szabad.
Mikor aztán felragyog a telihold, a családfő felmászik a dombra, és leül egy sziklára, ahol jól láthatja a tájat – az új otthonát. Nézi a mindezidáig érintetlen természetet. Figyeli a fákat a másik hat dombon, amikből házat építhet majd, s a kanyargó Tiberist, mely vizet és halat fog neki adni.
Béke van, csend van. Most a pásztor – ahogy ül a sziklán – elképzel magában egy kisvárost – egy teljesen szolid várost – ahol az utódjai legnagyobb békességben fognak élni és dolgozni. Erre a gondolatra elmosolyodik. Szél támad a völgyből, és beletúr a pásztor hajába. Az nagyot sóhajt, majd még végigellenőrzi az őrtüzeket, a virrasztókat, és bebújik felesége mellé a sátorba. Fáradt: azonnal elalszik.
Álmában azonban furcsa képeket lát: pazar építmények, vízvezetékek, paloták kerülnek a szemei elé. Egy nyüzsgő, hatalmas városban áll. Látja a Tiberist, amint rengeteg vért és könnyet sodor a tenger felé. Majd jönnek az újabb képek szeszélyesen, de feltartóztathatatlanul: császárok, pápák dicsősége, palotáik arany, ezüst ragyogása. Születések és halál – sok ember halála – szerelem és gyűlölet, felemelkedés és bukás, dicsőség és szégyen, véres küzdelem és kéjes ölelés, könny és nevetés. Elborzadva lát még hosszú kövezett utakat, az utak mentén kereszteket, sírást, kínt, tűzet – hatalmas tűzet. Álmában égett bőrszagot érez, őrjöngő oroszlánok bömbölését hallja.
Súlyos a levegő, nagyot sóhajtva átfordul a másik oldalára, félálomban átöleli alvó asszonyát, de a képektől még így sem szabadul: bíborpalást suhogása, víg, féktelen lakomák, lángoló, tébolyult ölelések. Húgyszagú plebejkocsmák egy nagy aréna körül, versek, zenék, olcsó szerelmek, patkányok. Fegyelem, vas és kő, versek és szobrok és szépség – mennyi-mennyi szépség!
A képek csak nyomakodnak tovább: egy hatalmas, kupolás templom, a csúcsán kereszt. Kegytárgyak, tömjénfüst, zsolozsma. Színek, fények, árnyak, titkok és szépség – mennyi-mennyi szépség! Freskók, szobrok, aranyragyogás és újból könny, vér és halál, Pater noster.
A pásztor továbbálmodik: évszázadok rohannak el mellette: harcokat, háborúkat, emberekkel teli marhavagonokat lát, majd végezetül színes kavalkád tűnik fel: autópályák, repterek, futballstadionok, turisták, embertömeg a Szent Péter téren. Urbi et Orbi.
Mikor reggel felébred, mindene fáj. Mintha ez az éjszaka évezredekig tartott volna. Megrázza magát, hogy az álomképek emlékeitől megszabaduljon, majd megmosakszik. Ma erős akar lenni, mert nagy munka vár rájuk: téglát vetnek.
A hűvös völgyben, a fák ágai között felragyogó napfény vörösre festi a frissen hullott forgácsot.
Ez a pillanat volt Róma születése.
10 hozzászólás
Pásztor-álom, pásztor idill. De hol marad az anyafarkas az aranyos ki Romulussal, s Rémussal? Talán a tábortűz fénykörén kívül szoptatja ember-csemetéit. Nagyívű történelmi látomásodban végigvezettél minket Róma sok ezer éves történelmén, megmutattad a fényt és az árnyékot. Tetszett. Jó volt olvasni. Szeretem Rómát, sok emlékem fűződik hozzá!
Szia: én
Szia Bödön!
Jogos a kérdés…
A mai Róma helyén már Romulus és Rémus előtt is volt élet: egy falucska állt ott. Én azt a pillanatot szerettem volna megragadi, mikor a legelső – a legeslegelső – ember letelepedett a hét domb tövében… Remélem sikerült. Rómát én is szeretem!! Örülök, hogy olvastál.
Üdv: S.
Szia!
Élvezetesen írod le Róma születését. Tetszik a novellád.
Szeretettel: Rozália
Köszönöm, Rozália!
Üdv: S.
Szia!
Valószínű, hogy a legtöbb nagyváros hasonló módon alakult ki. Nagyon jó írás. Sajnáltam, hogy hamar a végére értem, ezért elolvastam mégegyszer. És most is, amikor eldöntöttem, hogy írok pár sort, mint hozzászólást.
Üdv.
Köszönöm Artur, hogy itt jártál. Engem mindig is érdekelt, milyen lehetett az a pillanat, mikor egy London, egy Párizs, vagy akár egy New York megszületik…
Üdv:
S.
Róma az örök! Gratulálok!
Üdvözlettel:Selanne
Egyetértek. Köszönöm, hogy itt jártál.
Üdv: S.
Remek írásodat olvasva szinte látjuk, hogyan alakult meg az első Tiberis menti kis falu, amit aztán több is követhetett, majd végül összeolvadtak és kialakult egy kis város, Róma.
Sajnáltam, hogy nem említetted meg a pásztor álmának látomásai között az etruszk királyokat, akik várossá tették Rómát. Nagyon érdekes az etruszk vonal Róma történetében számomra. Persze, a pásztor egy rövid éjszaka alatt nem álmodhat ilyen részletesen. 🙂
Egyet értek Arturral, még szívesen olvastunk volna tovább, részletesebben a pásztor álmát.
Az ötlet remek és az írás is, ezzel együtt ötös.
Judit
Sajnálom, hogy nem lett hosszabb, de tényleg csak az első pillanatot akartam megragadni. Az etruszk-kor tényleg érdekes. Rómáról regényeket lehetne írni, minthogy írtak is… :-))) Köszönöm, hogy itt jártál, örülök, hogy tetszett.
Sanyi