Azon tépelődők, mikor az újabbnál újabb tanügyi törvényekről hallok, hogy kinek az érdeke megfosztani a gyerekeket a boldog gyerekkortól, miért kell megrövidíteni a gondtalanság időszakát akár csak egy nappal is. Kik azok az emberek, akik ezt teszik? Talán azok, akiknek nem volt gyerekkoruk és most irigylik mástól, esetleg olyanok, akiknek nincs gyerekük és fogalmuk sincs a gyereknevelésről, vagy egyszerűen bizonyítani akarnak, mit sem törődve a kisgyerek lelki világával. Egy kis világgal, amelyiknek szüksége van játékra, szabadságra és gondtalanságra mindaddig, míg oda nem fejődik, hogy meg tudjon birkózni a kisebb gondokkal. Mindez pedig, kevés kivétellel, nem következik be hét éves kor előtt. Erre statisztikai adatok vannak, pszichológiai tesztek bizonyítják és például mindenki helytelenítette a szocializmus éveiben a hat éves kortól kötelező iskoláztatást, mire fel most visszalépünk ugyanoda, természetesen másnak álcázva az új törvényt. Nagyon ésszerű magyarázat nincs rá, legfeljebb annyi, hogy a fejlettebb nyugati országok is úgy csinálják, azokat meg utánozni kell!
Igen ám, de azok úgy csinálják és nem így mint mifelénk, utánozni akarunk, de nem tudunk, vagy tudatosan nem akarunk. Igaz vannak országok, ahol hamarabb kezdik a gyerekeket bevezetni az iskola titkaiba, de játékosan teszik azt, nem túlterhelve a gyerekeket, mindig vigyázva, hogy ne károsodjon szellemi fejlődésük.
Nálunk viszont ez nem szempont, hiszen már az óvodában olyan zsúfolt tanterv van, hogy szegény óvónéninek még WC-re sincs ideje vinni a kicsiket, alig ér el saját maga sokszor. (ezt nem az ujjamból szoptam).
Évről évre bejelentik, hogy könnyítenek a tanterveken, de csodával határos módon mind zsúfoltabb és homályosabb lesz, akár a gyerekek jövője, akik azt sem tudják, mikor mi vár rájuk. Egyik nap kell felvételizzenek, másnap már nem, aztán harmadik nap újból igen, de teljesen más anyagból, utána meg csodálkozunk, hogy a kiskorú gyerekeknél nő az öngyilkossági kísérletek száma.
Megértem én azt, hogy borzasztóan okos emberek találgatnak ki mindenféle törvényt, de nem ártana, ha néha-néha lealacsonyodnának egy kisgyerek szintjéig és onnan mérnék fel, hogy mekkora ennek a teherbíró képessége és aszerint állítanák össze a tanterveket.
Semmi jót nem nézek ki az első osztály előtti osztály bevezetéséből, én csak annyit látok, hogy ellopnak egy gondtalan évet a gyerekektől, amelyiket soha az életben többé vissza nem kapnak.
Ezen érdemes elgondolkodni gyerekek!
11 hozzászólás
István, a szívemből szóltál!
Sajnos, nem csak az az egy év a probléma (az is), de van bőven…
Az én gyerekeim nem voltak napközisek, ha beleszakadtam is, megoldottam. Igaz, hogy egyedül voltak az osztályban, a többi mind napközis volt. Most már kötelező az egész napos iskola. Érdekes, még senki sem gondolkodott el azon, hogy miért utálnak manapság iskolába járni a gyerekek? Tudom, nem tudja minden szülő megoldani. Ott kezdődik minden, hogy legalább a nőket korábban kellene nyugdíjazni. Vigyázhatnának az unokákra, elrendezhetnék idős szüleiket. Ehelyett, a gyerek napköziben, az idős szülő aggok házában, senkinek sem jó, csak éppen senki sem veszi észre (v.nem is akarja). Ha egy nő 65 éves koráig dolgozik, hol vannak akkorra a szülei?… s nem is unokázhat, mert addigra már azok is megnőnek.
Fejtetőre állt társadalom! Jó, hogy írtál erről a témáról!
Szeretettel
Ida
Szia István!
Milyen hülyeség ez. " az első osztály előtti osztály bevezetése" sok értelmét nem látom.
Régen nem volt. Elvoltak a gyerekek nélküle. Valaki ott a fejesek között nagyon unhatta magát, hogy ilyesmit kitalál. Hihetetlen. Nem egy humanista ötlet amiről írsz.
Már a gyerekkorába is belerondítanak a "hű de okos vagyok" emberek. Erről nem is tudtam eddig.
Szeretettel: Ági
Szia!
Azt gondolom, az óvodai életet, a tanulást, fejlesztést is túllihegi a társadalom. A kisgyermeknek megállapítottan a legnagyobb a befogadóképessége, így sok esetben az az érv, hogy terhelhető is a végtelenségig. A játékos tanulás, fárasztó. Spontán a játék is, nem kevésbé. Igazán jó lenne a kettő között, az egészséges pontot megtalálni. Nem felfedezni, hiszen azt már réges-régen alkalmazták sikerrel.
Szeretettel:Marietta
Jajj, most látom, NEM kér kritikát. Én figyelmetlen, moderálod? lécccci:-)úgy szőkésen
Kedves Ida! Az otthoni hét évet semmi nem helyettesíti, beszéljen ki mit akar! Az alatt az idő alatt van legnagyobb szűksége a gyereknek a szüleire. Ezt ma sokan nem veszik észre, amikor meg észreveszik, már rég késő. Szeretettel: István
Az ilyen ötletekkel, kedves Ági a pihent agyak foglalkoznak, hogy fárasszák magukat, mert ki kell a fizetést érdemelni egy briliáns ötlettel, vagy egy még briliánsabb marhasággal, ami ráadásul nem is sajátja! Üdv. szeretettel: István
Kedves Marietta! Már mindent kezdenek a társadalmak túllihegni, ezért a sok kapkodás szerintem. Egyébként hálózati gondjaim voltak, azért nem kértem kritikát, mert nem tudtam válaszolni és az nem illendő. Szeretettel: István
Kedves István!
Jó, hogy előhozakodsz ezzel a témával. Érthetetlen, hogy mindig, folyamatosan, állandóan változtatnak, hol az iskolakezdés idejéről, hol a tananyagról, s miket ki nem találnak még, iskola előtti iskoláról… Bolond ez a világ, nekem ez a véleményem róla. Kik azok, milyen embertelen emberek döntenek el ilyet? A kisgyereknek abban a korban még játszani kell, mesét hallgatni, s az óvoda erre a célra nagyon jól megfelelt.
De sohasem volt jó, ami eddig megfelelt, változtatni kell minden áron, ha kell, ha nem, mert valakinek a nyakán hordott dinnyében ez jutott eszébe!
Jó, hogy megemlékeztél róla.
Szeretettel: Kata
Csak azért hozakodtam elő kedves Kata, mert kezd már nagyon bosszantani ez a túlzsúfolás minden szinten. Ezek a túlzsúfolt programok borzasztó nagy károkat okoznak, csak egyesek nem tudják ezeket előre felbecsülni. Meg aztán sajnálom, amikor látom, hogy egy kis elemis nagyobb táskát cipel, mint amekkorát elbír. Szeretettel: István
Kedves Istefán nekem is ez a véleményem. A mai gyerekek valóban okosabbak, mint mi voltunk az ő korukba, de nem attól amit az iskolában tömnek a fejükbe, hanem attól, hogy információ áradatban élnek, úgy ahogy mi is. A számítógép miatt kevesebbet mozognak a gyerekek, az iskola is egyre többet vesz el az idejükből, hiányzik a mozgás, a játék az életükből, pedig e kettő rendkívül fontos az egészséges fejlődésükhöz. Ja és az egész napos fegyelmezés sem tesz nekik jót. Ez van, és egyre rosszabb lesz, ahogy látom. Szeretettel Jega Ibolya
Kedves Ibolya! A mai gyerek okossága sajnos nagyon egyoldalú, ezért nagyon kevés közülük, aki megél a jég hátán. Túl sok időt pazarolnak a sok semmiségre, aminek aztán soha a büdös életben nem veszik hasznát. Szeretettel: István