Az emberek jó része szeret mindenbe belekotnyeleskedni, most én is ezt fogom tenni. Véleményt mondok egy olyan témában, amihez nem különösebben értek.
Fogadjátok megadó türelemmel, cserében én is megadom magam.
Mitől jó egy könyv?
Nem tudom. Hazudik, aki kinyilatkoztatja, feketén-fehéren el tudja mondani, hogy mitől jó egy könyv. De tartok tőle, hogy a globalizáció erre is megállapítja majd a megfelelő szabványokat.
Ne várjatok tőlem tudományos elemzést, mert arra képtelen vagyok, ennek ellenére szívesen megosztom veletek néhány gondolatomat ezzel kapcsolatban.
Ti, akik már nyilván olvastatok tőlem néhány sort, remélem, megbocsátjátok, hogy még ilyen témában sem nagyon tudom a stílusomat szögre akasztani.
Tehát kezdjük.
Mitől jó a töltött káposzta? Ezt, azt hiszem, többen is tudjuk. Először is szükségeltetik hozzá a kiváló alapanyag. Gagyiból csak gagyit lehet készíteni.
Ne sajnáljuk a megfelelő gondossággal kiválasztani a hozzávalókat. Minden hozzávalót, mert később már hiába futkosunk a közértbe. Gondosan tisztítsuk meg, majd válasszuk ki a hozzá megfelelő méretű edényt. Nem szerencsés menet közben edényt cserélni. Ha most főzünk először, bátran vegyük elő a szakkönyvet, nem szégyen kottából énekelni. Persze a rutin sem jelent garanciát rá, hogy jó lesz. Időnként kóstoljunk bele, hátha lehet még ízesíteni rajta. Csak akkor vegyük le a tűzhelyről, ha már úgy érezzük, készen van. És akkor még elmaradhatatlanul fontos a tálalás is. A gondosan feltálalt ételt lehet igazán jóízűen megenni.
Most már csak az következik, miután megetettük a családot, hogy hátradőljünk, és bezsebeljük a dicséreteket. Már megint tökéletest alkottunk, gondolhatnánk, mikor is megérkezik a szomszéd egy kis kóstolóra. Megeszi, és ha van olyan pofátlan, megemlíti, hogy ők több sóval szeretik, kevesebb füstölt hússal, meg csak szőlőlevélbe göngyölve jó. Nekünk ízlett, neki nem, tehát egyen mást.
Tehát most megírtuk a könyvet. Azt hiszem, nem kell lefordítanom a káposztát a könyv nyelvére.
Most, hogy elkészítettük az ebédet, ne higgyük, hogy mesterszakácsok lettünk, esetleg csak jó iparosok.
Az a baj, hogy ekkor már azt hisszük, ha a káposztát megcsináltuk, mást is sikeresen el tudunk készíteni. Esély van rá, de nem biztos.
Felmerülhet az is, hogy mi ne legyen egy jó könyvben.
Ha már eddig főztünk, főzzünk ezután is.
Az uradalmi szakácsnő este hazamegy a zsellér urához, és elmeséli, olyan finom epertortát sütött a gróféknak, hogy mind a tíz ujjukat megnyalták utána.
– Te asszony, miért nem sütsz itthon is epertortát?
– Mert nincs hozzá alapanyag.
– Azért láss csak hozzá!
– Nincs liszt.
– Tegyél bele kukoricadarát.
– Nincs vaj.
– Tegyél bele libazsírt.
– Nincs tyúktojás.
– Tedd bele a kacsáét.
– Nincs eper.
– Ott van a naspolya, rakd bele azt, aztán tedd be a sütőbe és süssed már.
– Nincs tüzelő, amivel begyújtsak.
– Akkor csak keverd össze, oszt jól van.
Az asszony elébe rakja emberének a főztjét.
– Te asszony, én nem tudom, mit szeretnek a grófék ebben az epertortában.
Szóval, ez sem lett egy jól sikerült könyv.
Gondolom példából ennyi elég, de azt hiszem, semmi újat nem tudtam mondani az itt publikálóknak.
Már csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy szeressük a könyveket, hiszen kultúránk jelentős részét a könyvek őrzik meg az utókor számára. Sőt némelyünknek azt is írhatnám, szeressük annyira a könyveket, hogy ne írjunk, inkább csak olvassunk.
8 hozzászólás
Más nevében nem tudok nyilatkozni, csak a sajátomban!
Nekem a cselekmény fordulatossága, olvashatósága( ne legyen tele idegen szavakkal) és főleg az életből merített, vagy a fantázia szüleménye, de annak is lehet fokozni a gördülékenységét, fordulatosságát, ezek az írások jönnek be… Nem árt humorral fűszerezni, mert ez magában pozitív!…Amelyiket, ha elkezdek olvasni, nem tudok lerakni, még el nem olvastam…Az én receptem ez a jó könyvet illetőleg.
Üdv: Lyza
Szia!
Gyerekkoromban az számított nekem jó könyvnek, amit nem szabadott elolvasnom. Ami tiltva volt, tehát éjjel, takaró alatt kellett elolvasni. Tegnap az számított nekem jó könyvnek, amit a többség, de főleg a kritika lehúzott. Ma az számít nekem jó könyvnek, ami leköti a figyelmemet, és amiből szórakozva tanulhatok. Holnap az számít majd nekem jó könyvnek, ami segít helyre tenni a múltamat, és ami megnyugtat, hogy nem maradtam ki semmiből. Hiába na! Fejlődik az ember, ha csak tyúklépésben is.
Üdv.:-)))
Sziasztok! Ezt a cikket pontosan azért írtam, hogy lássam kinek mi a véleménye a könyvekről.Hogy honnan tudjuk meg, hogy mitől jó, vagy rossz egy könyv? Emlékszem régen az számított jó könyvnek a könyvtárban, ami vagy nem volt bent, vagy ha bent is volt, rongyosra volt olvasva.(Persze leszámítva a kötelező olvasmányokat).
Tamás
Nagyon kevés könyv van, amiből ne tanulnék valami újat. Szerintem az a jó könyv, amelyik annyira leköt, hogy fel sem tűnik, hogy éppen olvasok. Ami kiszakít a mindennapokból, és meglódítja a fantáziámat.
Jók a példák, amiket összehasnlításul írtál. Közérthető. Én azt vettem ki belőle, hogy aki tölöttkáposztát nem tud főzni, az ne is főzzön, mert nem lesz ízletes.
Aki jó könyvet nem tud írni, az ne is írjon, mert senkit sem fog érdekelni.
Persze aki nagyon akar jó káposztát főzni, – ha szorgalmas – igyekszik elsajátítani a technikáját, és megtanulnja.
Ugyanez kell a jó könyvek megírásáoz is, gyakorolni kell. De az sem árt, ha valaki született tehetség, és leül és kezdi írni a sikeres könyvét…
De még ott a bökkenő. Ha elkészül vele, ki kellene adni. De az sokba kerül. Nem baj, elfér a könyvespocon úgy is, ha ott őrzi a kéziratát. Úgy is érték. Csak nem jut az olvasók kezébe.
Ezek jutottak eszembe a szabatosan megírt cikkekedről.
Üdvözöllek.
Szervusz, Kata! Megtiszteltél a hozzászólásoddal. Azért írtam példának a töltött káposztát, és az epertortát, mert így közérthető. Szerintem, senki nem tudja definiálni a jó könyv, illetve „jó írás” fogalmát. Előbb sikerülne a rossz könyvet meghatározni A jó íráshoz sok könyvet, kell elolvasni, hogy megfelelő szókincse legyen az embernek. Még azt sem mondom, hogy az olvasott könyveknek jónak kell lenni. Ha, nincs szókincs stílustalan lesz a könyv. Ha, nincs a történetnek íve, nincs megkomponálva, érdektelenné és unalmassá válik. Ha, az ember nincs birtokában a nyelvtan rejtelmeinek, bosszantó és olvashatatlan lesz a könyv. Ez idáig még akkor is csak iparos munka. Kellene még egy adag egyéniség, meg egy jó adag tehetség is.
Akkor következik a még nehezebb rész, megjelentetni. Már az is sok pénz, ha körbejárod a kiadókat a kinyomtatott írásoddal.(Ha csak száz oldalas, és tíz példánnyal kalapozol, az is ötezer). Nem beszélve arról, hogy nem tudunk mi olyan jól írni, hogy ne férne rá egy profi szerkesztés.(Ívenként, minimum húszezer). Na, ez is már sok. És akkor kapod a válasz a kiadótól, ha vagy olyan szerencsés és beleolvasnak, hogy sajna nem a mi profilunk. Persze van egy biztosabb módszer, ha mondjuk te vagy a felesége Matyi Dezsőnek. Akkor már, tied az Európa, az Alexandra stb. De gondolom erről nincs szó.Hát akkor marad a magánkiadás. Sok szerencsét
Tamás
Szerintem a jó könyv az, ami úgy leköti az embert, hogy meg sem tud moccani (max lapozni), amíg nem olvasta el.
Az a jó könyv, amikor az ember olvasás közben átmegy takarítónőbe, és az őrület határát súrolja, hogy ,,Jaj, mi lesz most, jaj, mi lesz most?''
Kaptam már azon magam, hogy annyira beleéltem magam a helyzetbe, hogy szinte kényszerítenem kellett magam az olvasásra, ha a főszereplőn nagy megaláztatást követnek elfelé. De természetesen mindig olvastam tovább, mert tudni akartam a folytatást 🙂