Addigra már úgy érezték, nincs más választásuk. A gazda kiment az udvarra, felesége a házban maradt és magában dalolászott.
Hideg és sötét volt kint. Nem vacsoráztak aznap este.
— Gyere! – intett kutyájának a gazda. Az istállóba mentek, ahol a szamár aludt, egymagában.
A zaj kiűzte az álmot a lógó fejű állat szeméből.
— Mit keresel itt ilyenkor Gazda? Mi a baj? — kérdezte.
A gazda elfordította fejét. Bajsza alatt mormolta csak a választ, máskor is gyakorta beszélt maga elé. Elővette élesre fent kését a háta mögül.
— Eljött az időd – mondta érthetően.
A szamár kereste a tekintetét. — Nincs már más — elmélkedett — Már mindenkit megöltél. Az udvarról rég eltűntek a csirkék. A malac röfögését sem emlékszem, mikor hallottam utoljára. A tehén sem adhat már tejet. És a lovaidat sem tudod már a kocsiba fogni.
A gazda fél térdre ereszkedett, hogy jobban hozzáférjen az állathoz. Kését finoman a szamár bőrébe vájta. Az elnyúlón nyögött. — Te leszel a következő, ugye tudod? — kérdezte a sarokban őrködő farkaskutyától.
— Ne ijesztgesd! — Szólt rá a gazda. — Hetek óta zabáltad itt a szénát, ami a lovak után maradt. Nesze egyél még egy utolsót, amíg tudsz.
A kés mélyebbre hatolt. Felüvöltött fájdalmában. A szalmaszálak kihullottak szájából.
— Csendben maradj! Fölkelted a szomszédokat, aztán hallgathatom a nyafogásukat.
— Ne haragudj Gazda, nem bírok az ösztöneimmel. — Ahogy lábain megérezte lefolyni saját vérét, ismét üvöltött, s utána nem győzött elnézést kérni.
— Talán azt akarod, hogy agyonlőjelek? Ennyivel is tovább élhetsz.
A farkaskutya, aki két napja nem evett, sóvárgó szemekkel nézte a vért, szerette volna fölnyalogatni, de nem tette, sajnálta régi játszótársát és a gazda késétől is félt.
Már szédült a szamár és nem törődött semmivel, beleüvöltött teljes erejével az éjszakába. Az a keserves üvöltés az éj sötétjének hátán áradt szét. Minden szem kiáltás egy csepp sötétséget fogott magának és azon megkapaszkodva hagyta, hogy a szél szerteröpítse.
Pár házzal arrébb az egyik szomszédnak vörös volt a feje az idegességtől, nem tudott aludni, mert akárhogy szorította fejére a párnáját, nem fúlt el a zaj.
A gazda kérődzve rágta szájában a semmit. Szemeit legeltette körül.
A birtokon a trágyázatlan föld pengeéles gyomnövénytengert hizlalt.
6 hozzászólás
Kedves Daniel!
Hallottam vágóhidas történetet többet.
Én egyszer láttam nyúl vágást gyerekkoromban nem is ettem többet nyulat.Ha úgy kellene élnem mint az ősembereknek felkopna az állam. Régen olvastam tőled.
Ági
Üdv,
egyik rokonomra szintén ilyen hatással volt egy vágóhíd látogatás. A nyulak köszönik neked. Én meg a hozzászólást.
Szia itt is.
Köszönöm.
Szia. Szívesen.
De mit?
Szia!
Nos, az emberség állatias voltát, talán a kényszer nagy úr hatalmát, vagy egyszerűen csak az élményt. Azt hittem, hogy rájössz.
😉
Teljesen biztos akartam lenni.