Bevezetés
A világon a legtöbb ember az út jobb oldalán vezet. Hogyan alakult ez ki? Miben más a bal oldali és a jobb oldali közlekedés? Melyik a biztonságosabb? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a tanulmányom.
Az őskor
Az utakon való közlekedési szokások kialakulásához nagyban hozzájárult az a tény, hogy az emberek többsége jobbkezes. Ezért az őskorban – amikor megjelentek a bunkók – két szembejövő ősember ösztönösen az ösvény bal oldalára húzódva kerülte el egymást. Miért? Mert a bunkót a jobb kezükben hordták, és ha a találkozásból esetleg csetepaté kerekedett, így tudták leggyorsabban lebunkózni egymást. (A törzsfejlődés során e tulajdonság – a bunkózási vágy – a civilizáltság ellenére se halt ki teljesen az emberből, csupán az a különbség, hogy a mai autós már bunkó nélkül is tud bunkózni.) Egyébként szerfelett egyszerű volt az élet akkoriban, csupán csak egy KRESZ-szabály létezett: mindig a mamutnak van elsőbbsége.
Az ókor
Az ókorban már kardokat hordtak az emberek bunkók helyett, de a szabály nem sokat változott: mindig balra tértek ki egymás elől, mert ha a szembejövő hirtelen pofán akarta vágni, vagy a kardjával kifilézni az embert, akkor a megtámadott így tudta leggyorsabban előrántani a fegyverét, és kardjának egyetlen, gyors mozdulatával le tudta vágni az agresszor fülit vagy a fejit, s utána – ha volt még kedve- kitrancsírozni a belit. (Lásd még: Móricz Zsigmond novellái.) Ezeket az eseteket leszámítva, teljesen mindegy volt, hogy az ember melyik oldalon közlekedett, mert úgyis minden út Rómába vezetett.
A középkor
A középkorban az emberek keveset közlekedtek. Ennek a legfőbb oka az utak hiánya volt. Bár a régészek feltártak néhány útmaradványt azokból az időkből, de azóta már kiderült, hogy a középkorban nem csak okleveleket, dátumokat, történelmet hamisítottak, hanem közutakat is. A királyok és a pápák csak pár kilométer hosszú szakaszt építettek meg az utakból, azokat is eleve romos állapotba, hogy ezzel az utókor régészeit félrevezessék. (Lásd még: magyar kerékpárutak, autópályák.)
A jobb oldali közlekedés kezdete
A francia forradalom korában mindenki a politikai meggyőződésének megfelelő oldalon közlekedett. Nem csoda hát, hogy rengeteg összeütközés történt. (Ez a szokás lassan a mai Magyarországon is kezd újjászületni, így elmondhatjuk, hogy a frontális ütközésekért is a politikusok a felelősek.) Napóleon vetett véget az áldatlan állapotnak, mikor is a meghódított Európában bevezette a jobb oldali közlekedést. Miért jobb oldali? Mert Napóleon a jobb kezét mindig a kabátja alatt tartotta, és ezért a kardját bal kézben volt kénytelen fogni, így biztonságosabbnak érezte a szembejövőket jobbról kikerülni. (Sajnos az orosz tél minden irányból jött – nem ismerte a KRESZ-t.)
Mai kor
Manapság – Ford után 100-ban – a föld lakosságának hatvanhat százaléka vezet a jobb oldalon. A régebbi tanulmányok arról szóltak, hogy a bal oldali közlekedés ésszerűbb, biztonságosabb, mert az ember jobb szeme jobban fel tudja becsülni a távolságot, sebességet, mint a bal.
A mai tanulmányok azonban egyértelműen megerősítik azt, hogy Közép-Európában a jobb oldali közlekedés a legésszerűbb. Bal kézzel ugyanis az ember jobban tud hadonászni, mint jobb kézzel, így egy összetűzés esetén, a bal oldalról érkezőknek előbb tudunk mutogatni, mintha ha az jobbról érkezne. A kutatások még azt is kimutatták, hogy balra fordított fejjel az ember jobban tud korrepetálást adni a KRESZ-ből – ráadásul üvöltve – mint ha ugyanezt jobbra fordított fejjel tenné.
Aztán vannak emberek, akik hatalmas fekete autókkal közlekednek, kopaszok, napszemüveget és aranyláncot hordanak, és testük nyolcvan százaléka izom. A vizsgálatok kimutatták, hogy az ilyen emberek mindkét irányban jól tudnak KRESZ-t korrepetálni, s mindkét kezükkel jól tudnak hadonászni. Ennek megfelelően, a hatalmas autóikkal mindig az út közepén haladnak.
És mit hozz a jövő?
A futuristák szerint az űrben visszatérünk a bal oldali közlekedésre, mert Darth Vader jobbkezes, így a szembejövő jedi-lovagokat bal oldalról kerüli meg, hogy egy esetleges támadás esetén, a lehető leggyorsabban tudja őket fejbe csapni a lézerkardjával.
6 hozzászólás
Szia!
Az utakon nem véletlenül sok a bal eset. Jobb volna, ha többen elolvasnák ezt az írást, s tartózkodni kellene a bal lábbal való felkeléstől, mert jobb ma egy veréb, mint holnap egy balkanyar.
Gratulálok!
Üdv.
Kedves Sándor!
Nagyon időszerű témát választottál. Ajánlani kellene illetékeseknek, hogy mindenki jól ismerje a szabályokat. Jobb lenne az élet, kevesebb a "bal eset", ha a bal kezekkel kevesebbet hadonásznának a úrvezetők, s inkább jobb szemükkel az utat figyelnék!
Élvezettel olvastam írásodat.
Szia!
Kedves Sándor!
Élvezetes írás, örülök, hogy olvashattam.
Szeretettel: Rozália
Sziasztok!
Bizony manapság rengeteg a BAL-fék az utakon…:-) Örülök, hogy tetszett az írásom, és hogy itt jártatok. Vigyázzatok magatokra!
S.
Kedves Sanyi!
Remek tanulmányodon dőltem a nevetéstől. / Jobbra természetesen 🙂 / Nagyon élvezetes olvasmány, úgy emlékszem a kressz tankönyv nem volt ennyire olvasmányos.
Judit
Kedves Judit!
Örülök, ha tetszett. Köszönöm látogatásodat.
Sanyi