Tomi nőtt, növekedett. Két éves volt, amikor Gáspár bácsi felültette a hátára, és biztatta, a gyereket, – mondd kis unokám, gyí te Fakó! – A gyerek mondta és kacagott, amíg a Papa körbe-körbe mászott az asztal körül. Nagyon élvezetes volt számára ez a lovaglás, de sajnos nem sokáig élvezhette, Gáspár bácsit ugyanis egy kora reggelen szívroham érte. Bár gyorsan érkeztek a mentősök, az életét mégsem tudták megmenteni.
Ezt követően, hamarosan Hermina néni is ágynak esett. Regina azt sem tudta, hová-merre fusson előbb. Tomit bölcsődébe adta, mert újra tanítani kezdett, viszont Hermina nénit sem hagyhatta magára. Néhány napot besegített a szomszédból egy nyugdíjas néni, de ő sem vállalhatta hosszú időre. Akkor Hermina néni magához intette Reginát.
– Nézd kislányom, ott a szekrény alsó fiókjában találsz két borítékot. Eredj, nyisd ki a fiókot, látod a borítékokat? Az egyiken az áll: Temetésre, azt hagyd ott, majd eltemettetsz belőle. A másikon az áll: Regina. No, azt vedd magadhoz, nyisd fel. Kislányom, nem dolgozhatod betegre magad, van abban elég pénz, hogy fogadj egy asszonyt, amíg még élek, elég lesz.
– A másik dolog az, hogy ma délután öt órára ide idéztem az ügyvédet, aki elkészíti a végrendeletemet. Őt is ebből fizesd ki. A többi a rendelkezésedre áll, óvnod kell magad, a fiadnak szüksége van rád.
Pontban ötkor bekopogott az ügyvéd. Regina bevezette Hermina nénihez a hálószobába, s előzékenyen magukra hagyta őket, szép csendesen az ajtót is becsukta, majd a gyerekszobába ment és Tomival foglalatoskodott.
Amikor az ügyvéd elhagyta Hermina néni szobáját, kószált a házban és Reginát szólongatta. Végül rátalált a gyerekszobában, akkor kérte, hogy kövesse, csak a bejárati ajtó előtt torpant meg.
– Elkészült a végrendelet, itt van a lepecsételt borítékban. Ha Hermina néni eltávozik, a temetés után keressen fel, akkor felnyitjuk a borítékot. Megértette?
– I-gen. Remélem, még sokára fog mindez bekövetkezni.
– Sohasem lehet tudni – mondta az ügyvéd, lélektelenül, mint akinek nem számít, és persze, neki miért is számított volna. Regina még megkérdezte, mennyivel tartozik, hogy kifizesse, de az ügyvéd tiltakozott.
– Majd akkor fizet asszonyom, ha a végére pontot teszünk, az pedig akkor lesz, ha felnyitjuk a borítékot.
Regina megköszönte, majd elköszönt az ügyvédtől. Alighogy becsukta a kaput maga után, újra nyílt a kapu. Gáspár bácsi csinálta meg valamikor régen, hogy csengő jelezze a kapu nyílását, észrevegyék, ha jön valaki. Nagyon bevált náluk, és most Regina is sietett megnézni ki az érkező.
A doktor volt, aki időnként benézett Hermina nénire, de az utóbbi időben szinte mindennapos lett a látogatása.
– Jó napot. Nos, hogy vagyunk ma? – kérdezte már félúton a kapu és a bejárat között.
– Tessék bejönni doktor úr, magam is kíváncsi vagyok, mi az ön véleménye.
– Már megint maga az, doktor? Olyan mint a keselyűk… – évődött Hermina néni – nem dobom ám fel a talpam olyan könnyen, ne aggodalmaskodjon annyira, inkább nősüljön meg má', mire vár, tán tapsra? – s tapsikolni kezdett.
– Ez már valami, örülök, hogy ilyen jókedvében találom, Hermina néni. No, csak meghallgatom a motorját, és már megyek is, úgy látom nincs itt rám szükség.
Regina kiment, hogy ránézzen kicsi fiára. Elmerülten játszott az építőkockákkal, nagy gonddal rakta egyiket a másikra, egészen belefeledkezve, gondosan minden kockát ügyesen illesztve a másikhoz. Annyira belemerült a játékba, hogy észre sem vette, anyja ott áll és figyeli őt.
– Iván… Iván… – motyogott maga elé… Csak nézte csöpp fiát, mintha Iván ült volna ott előtte, és rakta figyelmesen a kockákat egymásra… nézte hosszan szőke, kócos fejecskéjét, a picit előre ugró állacskáját, szinte látta a sötét fekete szempárt maga előtt, s máris ott állt előtte Iván, s nézett rá szerelmesen, ragyogó szemekkel… érezte, hogy kibuggyantak szeméből a könnyek, de nem törődött most azzal, hagyta, hogy végig folyjanak az arcán…
– Regina! – szólalt meg a doktor a háta mögött. Egyszerre felsikoltott ijedtében. Kisfia hozzá futott, átölelte.
– Mi az mama, miért sírsz?
– Nem sírok kicsim, csak gyönyörködöm, hogy milyen szép várat építettél, picikém, nagyon ügyes vagy!
– Tényleg ezért sírsz, ezek is olyan… hogy is szoktad mondani? – Örömkönnyek! – Igen, ezek is örömkönnyek?… Majd letörlöm őket, ahogy te szoktad nekem, amikor sírok – majd kis kezecskéjével szétmaszatolta anyja arcán a könnyeket.
– Megható jelenet, – szólalt meg a doktor a háta mögött – csak egy szóra, Regina kedves…
– Hogy van Hermina néni? Minden rendben?
– Azt azért nem mondanám… tudja kedves, mindig gyanús, az ilyen idős betegeknél, ha jobban érzik magukat az eddig átlagosnál. És Hermina néni, most úgy tűnik, sokkal jobban érzi magát.
– Mit akar ezzel mondani?…
– Csupán azt, hogy… mindenesetre szóljon, bármi történik is… éjjel is bármikor csörögjön rám, én tüstént jövök… ne maradjon egyedül egy haldoklóval… Ne ijedjen meg, de hát itt a kisfia is… szóljon, jövök bármikor…
Ezek után Regina még inkább kétségbeesett. Futott is nyomban Hermina nénihez.
– No, elment már az a vészmadár doktor?… Aranyos fiatalember… meg magányos szegény. Te tudtad, hogy elhagyta a felesége? Se szó, se beszéd, amikor éjjel beteghez hívták, mire hazament már nem találta ott az asszonyát. Úgy elment, huss! Szegényem, már két éve egyedül van, pedig nagyon lelkiismeretes ám, meg jó ember…
– Ezt most miért mondja nekem, Hermina néni?
– Csak úgy mondom… hogy mondjak valamit… Ha én is elmegyek, aranyom, akkor nagyon egyedül leszel…
– Nem leszek egyedül, Hermina néni, itt a kisfiam. Különben… nem megy maga sehová, legfeljebb alszik most egy jót éjjel… A gyógyszereket bevettük, esetleg kér valamit elalvás előtt, egy pohár tejet, vagy hámozzak meg egy almát?…
– Nem kell nekem már semmi, majd mielőtt lefekteted Tomikát, hozd be, hadd… kívánjak neki jó éjszakát.
– Rendben… még megigazítom a párnáját… nos, így jó lesz?
– Jó lesz, aranyom, köszönöm…
Miután megfürdette Tomikát, ráadta a pizsamát, majd a karjára vette a gyereket, – no, most még jó éjszakát kívánunk Hermina néninek, azután megyünk az ágyikóba, jó lesz, kicsim?
A gyerek bólogatott, miközben egyre laposabbakat pislantott. Regina mosolyogva nyitott be az ajtón, de azonnal látta, hogy Hermina néni már alszik – Pszt… már elaludt, legyünk csendesek, jó kicsim? – Igen… jó éjszakát nagymama! – suttogta a kisfiú, miközben csendben elhagyták a szobát.
Magához ölelte kisfiát, jó éjt-puszit nyomott a homlokára, betakargatta, majd visszaosont Hermina néni szobájába. Az idős asszony már élettelen volt.
20 hozzászólás
Drága Ida!
Szép, szomorú rész ez, hiszen Reginának két szerettétől is el kellett búcsúznia. Kíváncsi vagyok, hogy az édes szülei vajon megenyhülnek-e.
Nagyon jól szövöd a cselekmény fonalát. 🙂
Szeretettel: Klári
Drága Klári!
Ha hiszed, ha nem, magam is elsirattam őket. 🙁
Az a jelenség is érdekes, hogy rákérdezel valamire, jelen esetben az édes szüleire, mintha ráéreznél, hogy hamarosan az is szóba kerül. Nem ez az első eset, csak azért említem. 🙂
Köszönöm megtisztelő véleményed.
Szeretettel,
Ida
Drága Ida!
Nagyon szomorú ez a rész, akik szerették itt hagyták örökre.
Szeretettel ölellek
Ica
Drága Ica!
Igen, ez szomorúra sikeredett. A halál is az élet része. 🙁
Köszönöm, hogy itt voltál.
Ölellek szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Szép ez a rész.Szomorú, de annyira részletes és érzelmekben dús, hogy tetszik.
Azt viszont le írom neked, mint személyes tapasztalat én ilyen embereket akikről te írsz.
Ilyen jellemekkel nem igazán ismerek.Ismerek gyereket egyedül nevelő asszonyokat, de azok közül egy sem sír
a volt férjük után, de viszont szidni azt tudják rettenetesen.Azért meg kell hagyni, hogy vannak benne megható részek.
Úgy tűnik a Regina jó anya meg emberséges.Még a végén megszeretem ezt a történetet.
Szeretettel:Ági
Kedves Ági!
Én is ismerek gyerekeit egyedül nevelő anyákat, akik pocskondiázzák a férjüket, de azért van ennek az ellenkezője is, hidd el nekem, ilyen is van. Az utolsó két mondatodnak nagyon örülök. Úgy legyen!
Szeretettel,
Ida
olvaslak tovább
/túlparti
Köszönlek, túlparti.
Ida
Kedves Ida!
Vannak tippjeim, hogy mi lesz a végrendeletben… No de majd meglátjuk, amikor felbontják.
Csak egy apróság, ami a történet szempontjából nem is lényeges: én úgy tudom, hogy közjegyző illetékes a hagyatéki ügyekben, a végrendeletet is nála kell letétbe helyezni.
Csak megállt a szemem ezen az ügyvédes részen, amikor olvastam.
Egyébként jól sikerült nagyon ez a rész is, a bekövetkező halál előtt az átmeneti javulás leírása, az idősek gondozásának nehézségei.
Várom a folytatást!
Judit
Kedves Judit!
Ó, már ki is találtam a tippjeidet. 🙂
Bevallom, töredelmesen, hogy nem néztem utána a végrendeletek mikéntjének, csak most, hogy szóltál, és nagyon érdekes a dolog. Úgy volt eddig, hogy ügyvédnél is letétbe lehetett helyezni és közjegyzőnél is. Igen ám, de 2019 novemberében megváltozott. Csak az Ügyvédi Kamaránál lehet letétbe helyezni. Szerencsére nekem nem lesznek ilyen gondjaim. 🙂
Valójában, szándékosan nem néztem utána, mert a történet egy másik országban játszódik, gondoltam, úgy formálom, ahogy észszerűnek látom, bárhogy legyen is ott jelen pillanatban.
Örülök, hogy várod a folytatást, holnap jön!
Ida
Kedves Ida!
Regina és a Doktor?
Összejönnek?
Nagyon izgalmas!
Szeretettel:sailor
Kedves sailor!
Mindig örülök a találgatásoknak, mert olyankor látszik, mennyire egy rugóra jár az agyunk, bár nem árulok el semmit előre, de talán hamarosan sor kerül rá, hogy kiderüljenek a tippjeid.
Köszönöm, hogy izgalmasnak találod.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Meghatóan szép részt írtál. Sajnos Regina élete nem egyszerű, de reménykedem,hogy minden jóra fordul. Én már csak ilyen vagyok, szeretem, ha jól végződnek a dolgok. 🙂 üdv hundido
Kedves hundido!
Én is ilyen vagyok, viszont azt is tudom, hogy mindenért meg kell küzdeni az életben, semmit sem kapunk ingyen. Reginának és Ivánnak is meg kell küzdeniük a boldogságért. Az élet már csak ilyen, minden jót ki kell érdemelni (csak a rosszat kapjuk ingyen) 🙂
Szeretettel,
Ida
Drága Ida!
Ez a rész nagyon megható. Szomorú, hogy itt hagyták Reginát és kisfiát a szülőket pótló szerető emberek. De sajnos az élet ilyen. Regina egyre jobban megedződik. Vannak sejtéseim a végrendeletet illetően, és az orvos magányos élete is szöget ütött a fejemben…
Megyek a következő részhez!
Sok szeretettel olvastalak. Matild
Drága Matild!
Hát igen, ez meghatóra sikeredett, de ezzel is számolni kell, senki sem él örökké. Reginának támogatást nyújtott az idős házaspár, nekik Regina vigaszt és boldogságot hozott öreg napjaikban, tehát kölcsönös volt a támogatottság. Nem is csodálkozom sejtéseidet, a végrendeletet illetően.
Köszönöm, hogy itt voltál.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Tetszik, hogy nagy idők telnek el, mint a szép klasszikus történetekben. Kíváncsian tekintek előre a folytatásra.
Laca ☺⚘
Köszönöm szépen, Laca, és örülök, hogy itt jártál. 🙂
Ida
Szia Ida! Milyen szép réz ez is. Szinte ott vagyok én is köztük. Szív és lélek van a sorokban. És sok emberismeret, tapasztalat! Üdv: én
Szia Bödön!
Köszönöm szépen ezeket a kedves sorokat.
Szertettel,
Ida