Mindig is kedveltem a rövid, tömör, ám de bölcs mondásokat. Ilyenek többek között az aforizmák is. Természetesen nem tudok minddel azonosulni, ahogy a közmondásokkal sem, de amelyek tetszenek, azokat szívesen használom.
Fiatal koromban még volt egy olyan könyvem, amelynek az volt a címe, hogy „Aforizmák gyűjteménye”, aztán valaki kölcsön kérte és soha többé nem került hozzám vissza. Most már mindegy is, hiszen az interneten is található ez, az, bár nem mindegy, hogy mi és milyen formában áll a rendelkezésünkre, de most például megfogott Franklin Benjamin bölcselkedése, mely szerint:
„A demokrácia az, amikor két farkas és egy birka szavaz arról, hogy mi legyen a vacsora.
Hárman akkor tudnak titkot tartani, ha közülük már kettő halott.
Figyelni kell a legkisebb pénzkiadásokra is. Egy kis lyuk is elég ugyanis egy hatalmas hajó elsüllyesztéséhez.
Aki kész szabadságát a biztonságért feláldozni, az előbb-utóbb mindkettőt elveszíti.”
A bibliában számtalan olyan ige van, amit első hallásra, olvasatra nehéz vagy talán nem is lehet megemészteni. Ilyen például:
„Vigyázzatok, hogy senki se fizessen a rosszért rosszal, hanem törekedjetek mindenkor a jóra egymás iránt és mindenki iránt. (1Thessz 5,15)”
Emberi természetünk reflexszerűen berzenkedik ez ellen, sokkal inkább tud egyetérteni azzal, hogy „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten.”
Ugyancsak a biblia gondolatiságából született meg az a mondás, hogy „ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel”, vagyis tegyél jót azzal, aki téged bánt. Ez nekem nagyon sokáig gondot jelentett, sőt, egy időben azt mondtam, hogy ha megdobnak kővel, akkor keresek egy nagyobb követ és azzal dobok vissza.
A magunk igazát nem akarjuk elengedni, ezért vannak háborúk, családon belüli viták, harcok, ellenséges indulatok.
Pedig a szelíd lelkület, a konfliktuskerülő természet nagy áldás tud lenni.
Van, hogy tudatosan törekszem rá, hiszen ösztönösen épp az ellenkezőjét tenném, de ha már nagyra vagyunk azzal, hogy az ember gondolkodó lény, akkor ezt használhatjuk a mindennapokban is. A lexikális tudásba is bele kell tennünk magunkat, időt és fáradtságot nem kímélve. Ugyanez vonatkozik az embertársainkhoz való hozzáállásunkra is. Dolgoznunk kell magunkon, hogy a magasabb rendű, az emberséges énünk kerekedjen felül, az, amire valóban büszkék lehetünk.
Ahhoz, hogy a világ változzon, először nekünk kell megváltoznunk. Ezt mi nyilvánvalóan egy viszonylag szűk körben tehetjük, de ez a kör bővülhet. Aki jót kap, az talán képes lesz azt tovább is adni, ahogy teszi ezt az agresszív hozzáállással is. A rosszat csak a jóval lehet legyőzni. Talán rövidtávon nem tűnik jó befektetésnek, de hosszú távon mindenképp.
6 hozzászólás
Kedves Rita!
Nagyon tetszett elgondolkodtató írásod.
“Ahhoz, hogy a világ változzon, először nekünk kell megváltoznunk.” – Igaz!!!!!
Szeretettel:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Köszönöm szépen, hogy elolvastad, ráadásul találtál olyant, ami megfogott. Épp ez a jó bennük, hogy elgondolkodhatunk egy-egy igazságán, esetleg ki is próbálhatjuk, hogy működik-e.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Köszönet,hogy felhívtad a figyelmet az
Aforizmákra!
Nagyon sok bölcs gondolatot rejtenek!
Gratulálok!
Szeretettel:sailor
Szép napot!
Ui sokoldalúságod és az a sok figyelem,amit
napról napra mások munkájára fordítasz,dicséretre méltó!
Kedves Sailor!
Köszönöm megtiszteli figyelmed, kedvességed. Örülök, hogy tetszéssel olvastad azt a néhány bölcsességet, melyeket másoktól kölcsönöztem. Időt kell szánnunk a befelé fordulásra, hogy a körülöttünk élőkhöz “tisztán” tudjunk viszonyulni.
Szeretettel: Rita 🙂
Egyetértek a leírtakkal!
Szeretettel: panka
Kedves Panka!
Nagyon szépen köszönöm, hogy olvastad és hozzá is szóltál.
Szeretettel: Rita 🙂