A lakótelepre való beköltözéskor a lakásokon kívül semmi sem volt. Olyannyira nem, hogy még a járdát se építették meg. Természetesen így is nagyon örültünk, hogy saját összkomfortos otthonunk lett. Mára már hagy kívánni valót az épületek minősége, korszerűsége, miközben az árak ezzel ellentétes arányban az egekbe szöktek.
Természetesen még nem álltak autók a négyemeletes, ötszintes épületek előtt. Az élelmiszert, és minden más egyebet a faluközpontból kellett gyalogosan felhozni, jobban mondva cipelni, mert buszjárat sem állt rendelkezésre.
Azóta sok víz folyt le a Dunán, szinte minden ide került, hatalmas parkolókkal, amelyek többnyire tömve vannak személygépkocsikkal. Van itt SPAR, ALDI, LIDL, PEPCO, JYSK, de Pizzéria, DM, gyógyszertár, zöldséges, hentes, trafik, pékség, állatorvosi rendelő, kertészeti áruda, kocsma, vietnámi üzlet és még jó néhány, kisebb-nagyobb árusítóhely. Ezen kívül óvoda, játszótér. Nem panaszkodhatunk a szolgáltatásokra, igaz hogy a forgalmat nagyon megnöveli, de valamit valamiért.
Egyik nap megyek a buszmegállóhoz – mert már az is van – és mit látok? Nem mást, mint hogy azzal szemben a SPAR udvar környékén áll egy feltűnően színes lakókocsi, amin a felirat az, hogy ZABÁLJCSAK. Először azt gondoltam, hogy rosszul látom és mivel még volt időm a busz indulásáig – sőt az még meg se érkezett a végállomáshoz – így közelebb mentem. Felesleges volt, hiszen szemtől szembe is ugyanaz a felirat fogadott. Ha már tágra nyílt szemmel ott álltam, megnéztem a kínálatot. Ezek különféle szendvicsek voltak olyan 4.800-5.200 Ft közötti áron.
A Pékségben 450 Ft egy virslis kifli, amit csak akkor veszek meg, ha nem volt időm otthon reggelizni és még meleg, vagy legalábbis langyos, különben egy szezámmagos kiflit kérek 80 Ft-ért.
Megértem, hogy az előbbiben hús van és mindenféle kence, meg valami zöld is, de én ennyi pénzből már egy komplett ebédet is készítek 4 fő részére. Viszont gyakorta ettől jóval kevesebből is finom ebéd kerül az asztalra. A magam részéről egy szendvicsért semmiképpen nem adnék ki 4-5 E Ft-ot, de ez csak az egyik szempont. A másik, amin igazán megütköztem a megnevezés, ami ha úgy tetszik felszólításként hat. Vajon ki gondolja, hogy ez bárki számára vonzó tud lenni? Arról nem is szólva, hogy helyesírás szempontjából is kifogásolható, vagy ez benne a poén? Hát, ha vendégségben nekem valaki azt mondaná, hogy zabálj! – biztosan azt válaszolnám, hogy köszönöm, nem vagyok éhes. Valahogy mi másként kínáltuk a vendéget. Mondjuk úgy, hogy „parancsolj”, „ fogyassz”, „fogj hozzá, mert még jó meleg”, „hozhatok még?” „szedhetek a tányérodra?” „ne szégyenkezz, van bőven, ha ízlik egyél csak? – annak örülök, ha elfogy” és így tovább. Természetesen nem marad el a jó étvágyat kívánok, a hozhatok még valamit, majd a kedves egészségedre sem, de hogy zabálj az tőlem annyira idegen, mint a kínai nyelv. Gyerek koromban azt mondták a szüleim, hogy zabálni az állatok szoktak.
Utána néztem az interneten. Ez egy 2015-ben alapított Vendéglátó és Szolgáltató Korlátozott Felelősségű Társaság, a kocsi neve pedig büfékocsi.
Tisztelem a vállalkozó szellemű embereket, talán azért is, mert én magam nem vagyok az. Még soha semmit nem adtam el. Ha valamire már nem volt szükségem, az ingyen elvihető volt, vagy én magam szállíttattam el. Semmi olyan szakmám nincs, amivel vállalkozásba tudnék kezdeni. Ráadásul hiányozna a befektetéshez szükséges pénz is. Ötletem sincs, mivel tudnám kiegészíteni a nyugdíjam azon kívül, hogy másoknál vállalok munkát. Persze könnyű kritizálni azt, aki mégiscsak létrehoz valamit, amit működtet is. Csakhogy egyáltalán nem áll szándékomban a vállalkozást bírálni, még az árral sincs bajom, mert ha valaki megteheti, hogy megvegye, miért is ne tenné? A zöldségesnél se én veszem meg az olasz szőlőt, decemberben a málnát, de még csak az áfonyát sem, de attól még nem zavar, hogy van, mert igény van rá. Nekem csupán a ZABÁLJCSAK-kal van bajom, mert megalázónak tartom.
8 hozzászólás
Kedves Rita 🙂
Pazar írásodban felszólaltál egy megalázó reklám ellen és felhivod a figyelmet arra,hogy mennyire sértő szavakkal , felhivásokkal manipulálják a fogyasztókat.
Van aki trendinek véli “a zabálj csak “szót mert vulgáris a mindennapokban is.
Reklámfogásból írták ki szerintem…..tudták hogy megütközést váltanak ki…beszélni fognak róla az emberek …mert más mint a megszokott…figyelemfelkeltő…még ha negativ módon is.
Legalább tudod,hogy hol ne egyél:)
Köszönöm,hogy olvashattam.
Szeretettel ölellek:
M.
Kedves Napfény!
Köszönöm az olvasást. Teljes mértékben igazat adok neked abban, hogy ez reklámfogás. Vannak olyan celebek, akik azért balhéznak itt-ott, hogy foglalkozzanak velük, mert sokan tartják úgy, hogy a negatív reklám is reklám. Ráadásul tény, hogy egyeseknek az ilyen bejön, ahogy az obszcén szavak, a trágárság, a nagyszájúság és a hősködés is. Nálam pedig kontraproduktív. Vannak olyan szavak, amelyek önmagában is taszítanak, ilyen a zabálj is. A reklámoknak ízlésformálóknak kellene lenniük, mert úgy is annyi a közönséges és a talmi, de nem én vagyok a reklámszakember. Az biztos, hogy nem fogok ott enni, ezt talán még akkor se tenném, ha főtt kolbász lenne tormával/mustárral, mint annak idején az ilyen álló étkezési helyeken néhány forintért.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Az egész írásoddal maximálisan egyetértek. Az obszcén szavaktól meg borsódzik a hátam! Ez a felszólítás reklámfogásnak se megy el nálam.
De lehet velem van a baj! …. Más sokszor arra gondolok,… hisz hemzseg a tévé a reklámoktől majd negyedóránként, bárhová kapcsolok….Ha nézek egy számomra érdekesnek tűnő pl. mondat/szó fejtő szerencse játékot, a műsorvezető “poénjai”. a műsor közbeni reklámok, játékok…hát nekem nem jönnek be. Inkább nézek természetfilmet, vagy kikapcsolom.
Kiváló írásod szeretettel olvastam:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Mit ne mondjak, teljes mértékben egyetértek veled. A reklámok is – kivéve azt a néhány kivételt – szánalmasak, szegényesek, igénytelenek, ráadásul belezavarnak a műsorba. Megértem, hogy azzal tartják fenn magakat, de legalább mondanánk be, hogy hány perces reklám következik, hogy akit nem érdekel. az addig kimehessen egy pohár vízért/üditőért/sörért/borért, ki-ki ízlése és gusztusa szerint. Kiszellőztetheti a szobát, néhány ruhát elpakolhat, vagy előveszi azt, amire másnap szüksége lesz, stb. Nagyon sok reklámot megnéznék, ha azok olyan valamire hívnák fel – értelmes módon – a figyelmet, melyek hasznosak, vagy azok lehetnek. A termékértékesítésnél se kellene, hogy repüljenek a tárgyak, összedöljön az épület, majd boldogan huppanjanak le az XY cél által reklámozott heverőre. Újabban az a reklám akaszt ki, amikor a földre zuhan a hölgy, akit rózsaszín anyaggal öntenek le (úgy látszik a vérvöröst nem merték, de így is érzékelhető, hogy neki annyi). A gyerekek popsiját nem tudják megtörölni, mert elfogyott a törlőkendő, totál vizes a hapsi hónaalján az ing és így tovább, majd a végén jön valami olyan szöveg, hogy nincs semmi baj, mert tudjuk, hogy mire van szüksége.
Nagyon szépen köszönöm a jelenléted, mindig örülök, hogy érdeklődsz az írásaim iránt és az még csak hab a tortán, hogy egyet is értünk.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita!
Mindig örömmel, érdeklődéssel olvasom kiváló írásaid!
Szeretettel:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Közben elgondolkodtam azon, hogy, ha nekem lenne ez a vállalkozásom, mikért hírdetném. Nos a kínálataim: éheslak, bekaplak, várlak, jólakhatsz, kínállak, szuperlak, igényesnek, szendvicslak, ínyenceknek, lakmározz, élményözön, ezt látnod kell, ami itt kapható az laktató, húsözön, nicsak, rád várok. Nos, per pillat ennyi.
Szeretettel: Rita 🙂
Kedves Rita,
töredelmesen bevallom, hogy kuncogok ezen az írásodon, nagyon tetszik a stílusod és a lendületed, ahogy közvetíted a véleményedet. Azon is derülök, hogy milyen “cseleket” találnak ki azért, hogy jobban menjen az üzlet, és szerintem hatásosan. Téged is kíváncsivá tettek, megnézted, mi a csuda lehet mögötte.
Ha valakinek van elég pénz a zsebében, esetleg ki is próbálja a étkeket. Könnyen előfordulhat, hogy magas minőségű a kínálat, lesznek visszatérő vendégek, ellenkező esetben biztos változtatnának az elnevezésen.
Valószínűleg én sem adnék ilyen nevet egy vendéglátóipari egységnek, ennek ellenére elgondolkodtam, hogy miért folyamodtak ehhez a megoldáshoz.
Attól, hogy “ZABÁLJCSAK”, még nem változunk meg, aki eddig illedelmes volt, az is marad. Aki nem volt, annak mindegy, mit lát, nem befolysolja semmilyen irányba. Attól, hogy hangzatos, szép nevet kap valami, még nem biztos, hogy amit közvetít, pozitív, ennek sok összetevője van.
Miközben olvastalak (a hozzászólásokat is), támadt egy irodalmi asszociációm: Charles Bukowski jutott eszembe, aki kendőzetlenül fogalmazott minden művében, ahogy szinte senki nem mert, pedig amit megírt, mind színtiszta igazság, az emberekben játszódik, ám magukban tartják, miközben legszívesebben kiordítanák a világba. Lehet nem szeretni, de sokan azért kedveljük, mert nem rejtett semmit véka alá.
A “ZABÁLJCSAK”- ról azt gondolom, hogy a rossz példákból is lehet jó példa, ez rajtunk múlik.
Örömmel olvastalak, mindig megmozgatnak tapasztalataid alapán született írásaid. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Először is örülök, hogy kuncogtál rajta, ha másra nem is volt jó, ennyit épp elég lenne sikerként elkönyvelni. A véleményeddel pedig egyetértek. Rég óta hangoztatják többféle fórumon keresztül is, hogy a negatív reklám is reklám, vagyis eléri azt a célt, hogy felfigyeljenek rá. Viszont én odamentem volna, ha azt írják ki, hogy várlak, mert az is érdekelt volna, hogy vajon mivel. Szendvicslak, ínyenclak, nicsak és így tovább, de tény, hogy ez jobban kilóg a sorból. Olyan, mint amikor valakinek félig kopaszra van nyírva a haja, a másik fele meg zöld.
Nagyon szépen köszönöm a hozzászólást.
Szeretettel: Rita 🙂