Életemben másodszor mentem dobolásra. Magyar tradicionális táltos-dobokkal ütöttünk, énekeltünk. Egyébként az ősmagyarok sámán hitéhez tartozó sámándob egy lapos dob, amit ló vagy szarvas bőrével vonnak be (sok esetben ennek az állatnak szellemét idézik meg a meglelkesítésnél, illetve a szelleme szállítja a sámánt a világok közti utazáson), különböző díszítésekkel, szimbólumokkal, függőkkel.
A dob a sámán fontos eszköze a világokon keresztüli utazásban, de jóval több mint eszköz. A dob a „paripa” szerepét tölti be.
A dalokat a dobkör szervezője, Sólyom írja. A hitről, az útkeresésről, az élet körforgásáról, a meditációról szólnak.
A földön kör alakba ülve énekeltünk, a terem közepén az oltárral, ami a négy elemet jelenítette meg. Rövid bevezető után elkezdődött az éneklés (a daloknak jellemzően mély értelmű, de egyszerű szövegei vannak, ezért legalább a refrénbe mindenki be tudott kapcsolódni aki akart).
A dob nagyon erőteljes hangszer, főleg ha huszan ütik egyszerre ugyanazt az ütemet.. magával ragadtak a dalok, a szívdobbanásra hajazó dobhangok, könnyen megfeledkeztem a külvilágról, sokkal felszabadultabb voltam mint általában.
A közös ének után egy dob-avatási szer következett.
Mindenki felállt. Az avatandó dobok egy belső körbe kerültek, a már felavatott dobok, és azok akiknek még nincs dobjuk, egy külső körbe. Az avatáson résztveveők egyenként elmondták, miért döntöttek úgy, hogy szeretnének egy dobot, és hogy mi a céljuk vele Volt aki gyógyítani akart vele, volt aki a másik világokba akart ezzel a módszerrel eljutni, valakinek csak megtetszett ez a hagyomány. Ezután a négy elemhez érintette a dobját és az ütőt (a négy elemmel nem csak szimbolikusan kellett éritkeznie, fizikailag is: a vízből például egy pár cseppet a dobhoz érintettek) az oltárt körbejárva a nap járásával megegyezően.
Miután mindenki végzett, Sólyom áldást kért rájuk, sikert a tevékenységhez amit a dobbal végezni akarnak, és általában erőt, derűt mindenkinek a „küzdelemhez”. Ezután egy újabb közös ének következett, a Mutasd az utat dobom című.
Mutasd az utat dobom
Mutasd az utat dobom
Agancsos, patás hátasállatom
Mutasd az utat dobom
Agancsos, patás hátasállatom
Hívj, hívj, örvénylő mélybe le
Oda, hol dobog Földanyám szíve
Hívj, hívj, a fényes ég felé
Vigyél éltető Nap-apám elé
Az utólsó dal a négy elemről szólt.
Nagyon élveztem az estét, megnyugtató volt olyan emberek közelében lenni, akiknek láthatólag egy kicsit más az életfelfogásuk mint az átlagnak akik kifelé fordulnak, és múlandó vágyaik hajszolása az életük lényege.
Ez a tevékenység segíthet a fejlődésben, de a hozzáálláson mindenképpen változtat egy kicsit. Sólyom sok ilyen programot szervez, a természeti ünnepeken, civilizációtól távoli környezetben, ahol persze senki nem mocskolja vegyszerrel a környezetet. Az Ősforrás iskola keretében lehetőség van megtanulni őseink módszereit a gyógyításra, elmélyülésre.
1 hozzászólás
Őseink vallása, kultikus szokásai a ma élő emberek, magyarok számára is érdekesek, értékesek. Szerintem ezekről minden magyar érzelmű embernek illene tudni. Jó, hogy megírtad, mert felhívtad rá a figyelmet, hogy létezik egy másik világ is!
Üdvözlettel: én