2. Emberek: jók-rosszak
De az embereket sem lehet jókra és rosszakra osztályozni. Ahogyan a szürke a fekete-fehér keveréke, úgy az emberek, és más élőlények sem jók vagy rosszak. Az emberben lakozik ebből is, abból is. Csak akkor jelentkezik gond, amikor az elfogadható emberi érték mellett túlsúlyba kerülnek a rossz tulajdonságok.
Egy példa jutott eszembe. Egy tudós világraszóló fölfedezése (pl. az atombomba) emberek tömegét pusztíthatja el, sőt, ma már ott tartunk, ha gonosz kézbe kerül, tönkreteheti a földünket mindennel együtt. Vagy egy őrült ötlete (Hitler) kirobbanthat háborút, emberek millióit viszi vágóhídra vagy változtatja füstté…
Érdekes, de igaz: még nekik is lehettek jó tulajdonságaik, szerették családjukat, ragaszkodtak valakihez, tán jót is cselekedtek… De megfogant bennünk a gondolat, és csak kegyetlenkedésben, mások elpusztításával tudtak kielégülni.
Mindez akkor valósul meg, amikor a gonosz tulajdonság győzedelmeskedik valakiben, s ezzel embereket és minden élőlényt elpusztít, vagy az életlehetőségeitől megfosztja. Agyukban már az egyensúly kiegyenlítésének lehetősége bomlott meg, amikor a természetes jóérzés nem tudja legyőzni a felgyülemlett gonoszságot.
Családunk békés életének is így lett vége. Közeledett a frontvonal, már hallatszott az ágyúdörgés. Menekülnünk kellett, mindenünket hátrahagyva, az utolsó civileket szállító vonton, mert apukát és két bátyámat besorozták, az idősebb már a fronton harcolt.
*
3 hozzászólás
Kedves Kata!
Egyetértek veled, még aki a leggonoszabbnak látszik, az sem az teljesen, mert vannak jó tulajdonságai is. Hitler például imádta a kutyáját, ami eltörpül a gaztettek mellett, de volt, akit a maga módján képes volt szeretni.
Szeretettel: Eszti
Boldog karácsonyt, és sikeres alkotást kívánok az új esztendőre!
Szeretettel: Noémi
Kedves Noémi!
Köszönöm, hogy nálam jártál. Elnézésedet kérem, hogy csak most olvasom kedves soraidat.
Mindig szívese látlak!
Szeretettel Kata