Egyszerűen felháborító, hogy micsoda emberek vannak. A minap találkoztam egy régi ismerősömmel, aki két órán keresztül semmi mást nem tett, mint panaszkodott. Szidta a férjét, az anyósát, a munkahelyét, ahol a vadállat főnöke teljesen kiszipolyozza, a kamasz gyermekeit, mivel a fejére nőttek, a politikát benne a politikusokkal, az őszt, amiért nem süt a nap. Tovább is folytathatnám, de úgy hiszem, fölösleges. Bezzeg én soha semmire nem panaszkodom. Szilárdan állok a lábamon, és csendes rezignáltsággal veszem tudomásul embertársaim kirohanásait. Miért zúdítsam mások nyakába a problémáimat, amikor nekik is akad bőven elég. Itt van például a legjobb barátnőm, Olga. Alig várja már, hogy leüljünk kedvenc cukrászdánkban egy krémesre, és már dől is belőle a szó. Elsősorban az anyjára haragszik, amiért nem hagyja érvényesülni harminc felé közeledő gyermekét. Még most is úgy kezeli, mintha kisbaba lenne. Természetesen az élettársával sem elégedett, mert az mindig sáros lábbal lép a szépen felporszívózott szőnyegre. Hogy velem mi van, azt már meg sem hallgatja. Esetleg egy „hogy vagy drágám?” kérdésre futja, de sugárzik róla, hogy a válaszra már nem igazán kíváncsi. Fizetni legtöbbször én szoktam, mert Olga otthon felejti a pénztárcáját. Majd adok neki egy buszjegyet, amivel hazautazhat. Ott tartottunk, hogy én sohasem panaszkodom. Miért tenném? Az életem kerek, méltóságteljesen gurul a kitaposott ösvényen. Pontosabban gurulna, ha időnként nem ütközne akadályokba. Akadály, hajjaj! Az alsó szomszédunk, Jutka néni állandóan lesben áll. Alig teszem ki a lábamat a folyosóra, már ott is terem, és árad felém az elhibázott élete miatt érzett keserűség. Már kívülről fújom a lemezt. Nem a Pali bácsihoz kellett volna férjhez mennie, ahhoz a részeg a disznóhoz, aki már fizetésnapon elissza az egész havi kosztpénzt, és szép sorban eladogatta Jutka néni ékszereit, amiket a nagyszüleitől örökölt. Az a gazfickó a gyerekeivel sosem törődött, minden gond Jutka nénire hárult. És Jutka néni csak sorolja vég nélkül, mit sem törődve a nyitott körfolyosón végigsüvítő északi széllel. Néha látványosan összekoccintom a fogamat, de hiába. Amikor a dér már a szempillámra ül, és zúzmarás hajam alól bágyadtan kipislantok, elhangzik a jól ismert mondat:
– Jaj, ne haragudj, hogy fenntartottalak, biztosan rengeteg a dolgod. De még el kell mondanom, hogy…
És a monológ kezdődik elölről.
Még az a szerencse, hogy én nem panaszkodom. Nem úgy, mint a nagynéném, aki képes órák hosszat a testi tüneteiről mesélni. Tisztában vagyok minden élettani folyamatával, a bélműködésével, napi tüsszentéseinek számával. Tudom, mennyire megkínozza az időjárás változása, milyen időközönként szaggat a dereka, mikor akadnak emésztési gondjai. (Excrementumának minőségét inkább hanyagoljuk!) Ha figyelmem egy percig is lankad, baljós tekintetét rám emeli, majd világvégét sejtető intonációval így szól:
– Majd te is megtudod nemsokára, mi ez, ha megöregszel. Senki sem menekülhet el a betegségek elől.
A betegségek elől talán nem, de az állott levegőjű, komor lakásból igen.
Úgy örülök, hogy belőlem hiányzik a panaszkodás képessége. Bezzeg a főnököm! Ebédidőben általában igyekszem diszkréten kiosonni az irodából, de néha nem sikerül. Ilyenkor a főnököm diadalittasan lecsap rám, és meghív egy szendvicsre a büfébe. Kényszeredetten kullogok utána, persze csak addig, amíg hátra nem néz, mert olyankor felveszem legudvariasabb bájmosolyomat. Százhuszadszor is meghallgatom, milyen nehéz a beszállítókkal, akik sosem teljesítik határidőre a kötelezettségeiket, az állandó harcot az anyavállalattal, a folytonosan változó jogszabályokat, ismételten megtudom, milyen borzasztó egy örökösen elégedetlen feleséggel együtt élni.
– Örülj, hogy neked nincs férjed – jegyzi meg maliciózus hangon. – Így nem tudod, milyen rabigában élni.
Majd azzal folytatódik a litánia, hogy mennyire szeretne változtatni az életén, de képtelen rá. Egyszerűen belepusztul a monotóniába. Férfi létére általában somlói galuskát kér (milyen férfi az, aki nem pörköltet eszik ebédre), de szinte mindig elfelejtkezik a kiskanálról. Ilyenkor kinek másnak kell érte mennie, mint nekem.
Büszke vagyok magamra, amiért nem panaszkodom. A nap végén, miután barátom kibeszélte magából, mennyi szörnyűségen ment keresztül a nap folyamán, és teherautósofőrként mennyi kocavezetővel kellett találkoznia, hogyan vágták át a megrendelői, átölelem a macskámat, és meghitten hallgatunk. Pedig szükségem lenne dialógusra. Legszívesebben felkiáltanék, hadd szálljon az égig: DIALÓGUST akarok!
27 hozzászólás
Szia !
Valahol szörnyű lehet annak is,aki az állandó problémájával traktálja a másikat,viszont az még szörnyűbb lehet annak ki ezt végig bírja hallgatni. A panaszkodó, állandóan nyűglődő emberek ki tudják "szippantani " az olyan embert akik képesek minden esetben meghallgatni.
Itt a nagy kérdés? Kiben van a gubanc??? A DIALÓGUSNÁL értékesebb nincs! A macska ha beszélni tudna, elképzelhető jó partner lehetne ebben. Pedig négy lábú!:-))
Ej de életszerű! Nagyon tetszik!
Köszönöm szépen, kedves Marietta!
Szeretettel: Eszti
Szia Eszti!
Úgy van, aki nem panaszkodik annak (azt hiszik) csuda jól megy sorsa,… pedig egyszerűen csak elege van a rengeteg panaszkodóból, és szeretne végre pozitív behatásokat. A negytív kisugárzások, behatások, tönkre teszik az ember napjait, elveszik a nyugalmat, a jókedvet. Nagyon mindennapos jelenségről írtál, élvezettel olvastalak.
Szeretettel: pipacs 🙂
Köszönöm, kedves Pipacs!
Szeretettel: Eszti
Szerintem itt a "nem panaszkodó" is jócskán panaszkodik. 🙂 Ügyesen megírtad.
Üdv,
Poppy
Kedves Poppy!
Igen, ez így van, maga az egész írás is egy panaszáradat, bár az elbeszélő büszke magára, amiért nem panaszkodik.
Szeretetettel: Eszti
Kedves Eszter!
Remekül szórakoztam egyrészt a történeteden, másrészt meg mélyen átéreztem, mert nálunk valóban nemzeti sport az örökös panaszkodás. Még azok is panaszkodnak, akiknek semmi okuk rá: szép családjuk van, jól élnek, egészségesek, utazgatnak, megvan mindenük. Biztosan ismered te is azt a szófordulatot, hogy sírva vígad a magyar (nem újkeletű dolog ugyebár). Múltkor hallottam Mérő Lászlótól, hogy a magyarok panaszkodás és búslakodás közben vannak legtöbbet FLOW-ban.
Ez a panaszkultúra magában hordja a büntetését, mert aki egyfajta érzést állandóan kifejez, az többnyire ennek megfelelően fog is érezni. A legtöbbet önmagának árt!
A zárás pedig szuper!
Judit
Kedves Judit!
A dolgok kibeszélése segít gondolataink elrendezésében, a problémamegoldásban, de ha túlzásba visszük, és nem érzékeljük az élet napos oldalát, az már baj. Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel: Eszti
Szia Eszti! 😀
Szélesen vigyorogtam írásodon, úgy is maradt a szám. Nem panaszkodom, inkább gratulálok, hogy örülj! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Köszönöm szépen, kedves Kankalin, tényleg örülök!
Szeretettel:: Eszti
Én sem akarok Neked panaszkodni Esztike,
de már kétszer elszállt a kommentem!…
Olyan jókat nevetgéltem, nekem is ismerős a történet..:))))
Gratulálok írásodhoz és a hallgatag macskádhoz!:))))
Szeretettel ölellek: Lyza
Köszönöm, kedves Lyza, bár nincs macskám, mivel ez fiktív történet.
Szeretettel: Eszti
Tökéletesen értem amit írtál! Ugyenezzel szembesülök sokszor én is!
De a legtöbbször pont olyanok teszik ezt, akinek igazából nem is kéne!
Én meg csak tudomásul veszem őket, de már nem is foglalkozom velük!
Gratula!
Barátsággal:Fél-X
Köszönöm szépen!
Szeretettel: Eszti
Szia Eszti!
Jót nevettem ezen a szatírán. Tényleg tipikus. Vannak emberek, akik a saját szemükben képtelenek felfedezni a szálkát. Kiemberek kis történetei sorozatot kellene indítanod, vagy már el is indítottad? Folytasd, mert szórakoztató és tanulságos.
Sok szeretettel üdvözöllek: én
Köszönöm kedves Bödön, örülök, hogy tetszett. Tulajdonképpen nem rossz ötlet egy ilyen sorozat.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Nagyon, de nagyon jó, és remekül elszórakoztam vele. Mit írhatok többet? Az előttem szólók megtették helyettem is. Nem akarok ismételni. De annyit leszögezek: utánozhatatlan vagy, olyan jól tudsz mesélni… szívesen hallgatnám bármikor.
Szeretettel: Kata
Nagyon örülök neked, kedves Kata!
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Egyfajta divat lett a panaszkodás, és mi magyarok ebben is "nagymesterek" vagyunk, azt pedig, hogy a másikat nem hallgatjuk meg, az meg neveletlenség, és hát ebben is az "élmezőnyhöz" tartozunk. Nagyon tetszett a szatírád.
Szeretettel gratulálok: Zagyvapart.
Köszönöm, hogy nálam jártál!
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Csak most jutottam ide. Lehengerlő az írásod. Nekem is van a környezetemben olyan ember aki mást sem tud mint panaszkodni. Úgy látom a jó dolgokat észre sem veszik. Azt sem veszik észre ha az embernek éppen rohannia kéne. csak mondja és mondja. Nagyon tetszett az írásod!
Barátsággal Panka!
Köszönöm szépen, kedves Panka!
Szeretettel: Eszti
Kedves Rozália!
Ahogy Te jellemzed ezt az embertípust, az fantasztikus.
Az ember nem tudja, sírjon-e vagy nevessen rajta.
Midig megtalálják azt a pillanatot, amikor az ember úgy is rohanna…:(
Jó írás!
Üdv: fátyolfelhő
Köszönöm szépen!
Kedves Esztike!
Ismerős amit írtál. Mestere vagy ennek a műfajnak. Az élet már csak ilyen. Én magam nem szeretek panaszkodni, – de kivel nem fordul elő néha?
Írásodhoz gratulálok!
szeretettel üdv:Vali
Kedves Rozália!
Nem panaszkodom, hogy ennyi panaszt olvashattam. Jót derültem, valóban sok ilyen ember van.Gratulálok!
Szeretettel:Margó
Kedves Vali és Margó!
Köszönöm, hogy nálam jártatok!
Szeretettel: Eszti