(Régi történetek a gyermekkoromból)
A napja kedd,és a ruha mennyisége most nagyon sok, miután mi is oda raktuk a szennyeseinket. Igazából a nehézség nem a mennyiségből adódott, hanem a ruhák koszosságából. Nagyapánk, csak fehér inget hordott, egy bő fekete gatyát és kalapot, nem is láttam csak lefekvéskor és evéskor kalap nélkül. A mama ruhája bő rövid ujjú derekán húzott sötét mintás nyári ruha volt, amire főzéskor, meg fejéskor kötényt tett. Reggelente mellény is volt rajta. Mindig totyogva ment, mert fájt a lába. Püffedt lábait esténként pálinkával kenegette, de ilyen fájós lábúnak ismertem egész életén át, pedig nagyon sokáig élt, de a lába örökké fájt
No, szóval a heti nagymosás nyáron, az udvaron a kút mellett egy eperfák árnyékában zajlott le.
Az előző nap estefelé lementünk a kis tó partjához és a virágzó sziksót (mosószóda) finoman összesöpörtük egy edénybe és ezzel beáztattuk a fehéret, például a lepedőt és Nagyapám fehér ingeit, ezek voltak a legkoszosabbak, nagyanyám fehér alsóneműit, ja és a mienket is. Reggel azután a kiskonyhában alágyújtottunk egy üst víznek és a kisebbek, szorgalmas tüzeléssel gyorsan felforralták.
Két teknő volt a kútnál, az egyikben mostunk a másikban öblítettünk. Házi mosószappannal mostunk és egy súroló kefével. Nagyon nehéz munka volt, de a Mama elszórakoztatott, hogy ne fáradjak annyira el. Elmesélte az életét, hogy nagyon iszákos volt az első férje, és megkapta a tuberkulózist, amelybe belehalt. Szült kilenc gyereket, akikből csak az utolsó kislány Icuka maradt élve. A többi gyerek kisfiú volt, mind megkapta a fertőző tüdőbajt és egy két hónaposan meghaltak. Nagyon megsajnáltam a Mamát, még jobban igyekeztem a segítségére lenni. De voltak vidámabb témáink is, a környékbeli tanyalakókról pletykáltunk, az idő gyorsan elszállt. Nagyon szerettem hallgatni, mert ízesen szép tájszólással beszélt, másképpen, mint mi. Például ez a mondata ma is, a hangjával együtt, a fülembe cseng: "Úgy látom, hogy mán éhöztök, no akkor rögvest öszünk" . Ez a mondata naponta többször elhangzott és mi nagyon szerettünk enni. Az öcsénk ugyan fenemód válogatott az ételek között, vele a Mama kivételezett is, de azért ott ő is evett rendesen.
Jól elkalandoztam a mosástól. No, szóval, az öcsém előszeretettel húzta a vizet, ami nem volt nehéz a gémeskúttal, csak a kiöntésnél kellett neki segíteni, mert kicsi volt és könnyen beleeshetett volna a kútba, amelynek a vize nem volt jóízű. Nekem egy hétbe tellett a megszokása, nehezen oltotta a szomjam. Lágy volt és elég langyos. Hozzászoktunk a kemény hideg vízhez, amelyet vagy 12 méterről húztunk fel odahaza.
Volt néha olyan meleg, hogy rezgett a levegő, és mire az utolsót kiterítettük, az első terítés már száraz volt.11-re mindig végeztünk, A Mamának főzni kellett.
A vasalás sem volt semmi a parazsas vasalóval, de ezt itt sohasem csináltam, csak otthon, mert félt nagyanyám, hogy felgyújtom a házat, vagy elégetem a ruhát.
Délutánonként kimentünk kukoricát sarabolni, vagy szénát forgatni a mezőre, olyan forró volt a homok, hogy csak úgy tudtunk benne menni, hogy a lábunkat beletúrtuk a homokba, ahol kellemesen hűtött. Olyanok voltunk, mint a szerecsen gyerekek, főleg az öcsénk, mert neki volt a legbarnább bőre, mi bizony először felégtünk, aztán lehámlottunk, majd megbarnultunk, főleg én, mert apám fehér bőrét örököltem. Nagyanyánk a leégett bőrömet bekente tejföllel és kész. Reggelre enyhült a pirossága.
A tejfölről jut eszembe, mert ugye a tejjel sok munka volt, szóval a munkánk közé tartozott, hogy reggelenként a sorba rakott tejes csuprokat le kellett fölözni. Ami azt jelentette, hogy egy kanállal leszedtük egy csuporba a tejszínt, ebből készült a vaj. A csuprokba megalvadt tejet, a Mama kihevítette a tűzhelyen egy nagy edénybe és egy vászonzacskóban öntve lecsöpögtette, és kész volt a túró. A tejszínt a köpülőbe öntötte és mi, de főleg én addig kotyoltam a vajköpülővel, míg össze nem állt egybe a vaj. Ezt a Mama a hangról állapította meg, és mi nem győztük kérdezni, hogy mikor lesz már jó. Ekkor szétszedte a köpülőt és vajból kigyúrta a maradék vizet, ha a piacra ment, egy kis sárgarépa lével színezte is, azaz átgyúrta vele, hogy piacosabb legyen. Minden ment le kútba egy vödörbe rakva, mert ez volt a hűtőszekrény. Mi ezeket a munkákat is játéknak tekintettük, a napi munkától azonban mi is elfáradtunk, az biztos, hogy este, ha fenekem a lepedőt érte a fejem már aludt.
8 hozzászólás
Kedves Ibolya! Csak ámulok, hogy mennyi munka belefért egy napba… Nem csoda, hogy senki nem szenvedett álmatlanságban! Én ezt a sziksóval mosást nem ismertem, kislány koromban mosószappannal mostak nálunk teknőben. Arra emlékszem, hogy a heti nagymosáson kívül reggelenként "kismosást" csinált a nagymamám. A nyári konyhában egy hokedlin állt a teknő az ajtó mellett, az ablak előtt, ebben áztak a fehérneműk. Este ebbe került a kisgyerekről a bugyi, rékli, ez-az, a nagyobbak bugyija, a nagymamám sok alsószoknyájából a legalsó, meg a felnőttekről az elpiszkolódott alsóruhák. Kaptak egy fazék forró vizet, egy kis mosószappant reszeltek bele. Aztán reggel megint kaptak egy fazék forró vizet, és kimosta őket a nagymamám. Ez volt a kismosás.
Amiket írtál a vaj és túró készítésről arra ráismertem, de hogy a kukoricát hogyan kell sarabolni, azt nem tudom. Dolgos élet volt az, az biztos, de nagyon nehéz is!
Nem kívánom vissza a teknőt! Judit
Szia!
Imádom én ezt olvasgatni. A mosásokra én is emlékszem ám! A pléh teknőre, meg ciszternába felfogott jó lúgos esővízre,ha behunyom a szemem,még talán az illata is előjön,mert volt neki,olyan érdekes víz illata. Aztán volt valami,ami olyan volt, mint a hullámpala, rumpli,vagy rámpli,/ki ne nevess/ valami ilyesmi volt a neve, amire még a ruhát rátette a nagyi,és dörzsölte.A mosószappan, jó büdös volt.
A kút "hűtőből " evett görögdinnye, pedig isteni volt.
Vedd úgy, hogy ott kuporgok a lábad előtt a földön,és tátott szájjal hallgatlak! Köszönöm az élményt!
Szeretettel:Selanne
Olvasom, kedves Ibolya, szorgalmasan…
Kedves Ibolya!
A nagymosás nálunk is hasonlóan zajlott, nekem ebben nem kellett részt vennem csak szemlélője voltam. A kúthűtőszekrény viszont talált, süllyedt. Eszembe jutottak azok a 15-20 kilós mézédes görögdinnyék, amelyeket miután behoztunk a földről, leengedtük a kútba. Ott úszkált estig, amikorra csodálatosan lehűlt és hatalmas szeletet majszoltunk be belőle.
Olvaslak benneteket és az jut az eszembe így együtt még tökéletesebben be tudnánk mutatni ezt a hajdani világot, a mai gyerekeknek. Mindenkinek eszébe jutott valami ebből a régi életből, ami bizony nagyon nehéz volt, de gyerekként másként éltük meg, így nem is a nehézsége maradt meg bennem. Köszönöm, hogy olvastok. Szeretettel Jega Ibolya
Bizony régen a nagymosás nagyon nehéz munka volt. Front idején voltunk ismét falun, amikor anyukám megbetegedett, ezért egy idős falusi néni jött a nagymosáshoz. Én is segítettem neki, s teknőben felhalmozott ruhát kézzel kellett mosni szappannal, a vízbe valamilyen szódaféle került. Az öblítést a kút mellett kellett végezni, mert elég messze esett a lakástól.
Nagyon érdekes volt, hogy a falusiak hogyn mosták a saját maguk termelte kenderből-lenből készített férfi ingeket, női "pruszlikot" (ujjas blúz, amit a felső ruha altt hordtak), konyharuhákat és abroszokat. Hatalmas kád volt az udvarban, alul lyukas, ahol a vizet le lehetett ereszteni. Ebbe rakták a fehér vászonruhát, tiszta fahamus vízben áztatták, ami valahogy felmelegedett magában, s egy két napig maradt benne, utána patakban vagy nagy teknőkben átmosták, s öblítés után a kertben teregették ki.
Azon a vidéken, ahol én éltem fiatal koromban, a tejterméket nagyon tisztán dolgozták fel, és hetenként a 20 kilométerre eső bányvárosba, hátikosárban hordták eladni, gyalog megtéve a hosszú utat. Amikor libát-kacsát is vittek, akkor lovasszekérrel mentek eladni.
A tehéntúró a fölözött tejből, lassan melegítve "aggasztva" készült, ott tiszta fateknőbe tiszta búzaszalmát terítettek, azt fehér vászonabrosszal takarták le, arra öntötték ki a túrós levet. A lé lecsöpögött, utána a túróból két kézben, azt is még kicsavarva, labdányi csomókat készítettek, s zsírpapírba csomagolva vitték eladni. A tejszínt pedig erre készült faköpülőben dolgozták ki. Azt is kb. 20 dekás darabokra osztva, becsomagolva vitték piacra. Nagy asztalokat leterítették tiszta fehér vászonabrosszal, s úgy kínálták a városiaknak. Nagyon ügyeltek a tisztaságra, s az innen vitt terméket szívesen vásárolták.
Nagyon jó a leírásod, élvezet volt olvasni.
Szeretettel: Kata
Amint olvaslak, mindent tudsz a falusi életről. A mosás valóban nagyon nehéz munka volt, ma gyerekjáték. Sok időnk felszabadul, és marad energiánk másra. Az asszonyok élete akkoriban duplán nehéz volt. Köszönöm ezt a kimerítő hozzászólást. Szeretettel Ibolya