Az elmúlt napokban sokat gondolkodtam azon, hogy mit jelenthet valójában az elfogadás.
Elfogadom önmagamat, a sorsomat, elfogadom a másik embert olyannak mint amilyen, mert másképp nem tudok alkalmazkodni, kapcsolatban lenni más emberekkel.
Ez lenne a valóban normális felfogás. Egyszerűen el lehetne intézni ennyivel és nem kellene ezen többet rágódni. A tapasztalatok azonban teljesen mást mutatnak.
Erre egy példa az emberek ismerkedése egymással, amikor megpróbálnak egymással kapcsolatot teremteni, majd összekötni az életüket. Egyre gyakoribbá válik
amikor a nőnek már van egy gyereke, egyedül éli az életét, és így próbál újra társat találni, egy új életet kialakítani magának.
A férfiak most már könnyebben bele szoktak menni az ilyen kapcsolatokba is. Azt gondolják, hogy ez nem jelenthet problémát számukra.
Bizonygatják, hogy alkalmasak rá, hogy az elfogadáshoz elég az, hogy ha mostantól együtt él azzal a nővel aki megtetszett számára és elfogadja, hogy van egy gyerek is a kapcsolatukban. Az elfogadás azonban jóval túlmutat azon, hogy elfogadjuk és tudjuk, hogy van egy kisgyermek is. Az elfogadás egyben egy komoly döntést is magában foglal. Döntés arról, hogy nem csak elfogadom, tudom, hanem figyelembe is veszem. Döntés, hogy az elfogadással az életem is nagyban meg fog változni. Nem ugyanazt az életet fogom élni, v valami hasonlót, hanem egy teljesen más milyent, és erre kellő mértékben fel kell készülni, mert az elfogadást ez a döntés fogja előkészíteni.
Az elfogadás előtt tehát meghozom a döntést, amivel már felvállalom azt, hogy az életem meg fog változni. Tehát már itt az elején felvállalom önmagamat és ennek hatására tudom majd csak felvállalni a páromat és a gyerekét is. Ez szokott lenni mindig az első mérföldkő, mert aki erre nem képes, az soha nem tud majd felelősséget érezni másokért, és egy harmonikus kapcsolatban élni. Lehet hogy beleugrik, de a kapcsolat előbb-utóbb meg fogja sínyleni. Mert mindenhez a teljes elfogadás szükséges.
Ezért jó, ha tisztában vannak vele az emberek, és nem csak a saját kis elgondolásaiknak akarnak megfelelni, mert az nem biztos, hogy helyén való.
A döntés, az önmagunk és mások felvállalása mellett a figyelmesség is meghatározó tényező, mert nem csak a páromnak fogok élni, hanem a gyermekért is.
Mert gyakran elfelejtkeznek arról, hogy ő is ugyan fontos személy, akire állandóan figyelni kell, akivel törődni, foglalkozni kell. Ez is az elfogadás részét kell, hogy képezze.
Meg kell vele ugyan úgy ismerkednem, el kell nyernem a bizalmát, mert attól, hogy egy gyermek könnyebben nyílik meg és van benne egy nagyfokú érdeklődés, izgatottság, az még egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy bensőséges kapcsolatot tudok vele kialakítani. A gyermek ugyan hamar megnyílik, de nagyon hamar észreveszi, ha valami nincs rendben. A gyerekek okosak, nagyon figyelmesek és nagyon hamar képesek megérezni, hogy milyen a kapcsolatuk a másik emberrel. Bennük még él az ősbizalom, teljesen másként tekintenek az emberekre, így a kapcsolatuk is másként alakul, de nagyon gyorsan képesek csalódni, és azt soha nem szokták elfelejteni.
Onnantól kezdve, hogy teljesen elfogadjuk, felvállaljuk, hogy az életünket megosztjuk két emberrel, már nem beszélhetünk áldozat hozatalról, mert mindaz, amit véghez viszünk, természetessé kell válnia. Nem hibáztathatunk mást, nem róhatjuk fel, hogy nem ilyen életet akartunk. Ezért az elfogadás, nem csak egy sima elfogadást jelent. Igen is jó ha tisztában van vele az ember, hogy rengeteg idővel és türelemmel jár. Már nem önmagunkért élünk, nem csinálunk azt amit akarunk, hanem minden döntést közösen hozunk meg, mindenkinek a figyelembevételével, ezért van kapcsolatban a figyelem, a figyelmesség az elfogadással. Így alakulhat ki a tisztelet, a megbecsülés, az értékelés. Odaajándékozzuk az életünket a másik embernek, így egy gyermeknek is. Az életünk pedig mindent magában foglal, ami velünk kapcsolatos, ami saját magunkat jellemez. Ugyan úgy a törődés, a foglalkozás a kisgyermekkel, mindenki életét kell, hogy szolgálja. Egy életről van szó, akivel nem lehet csak úgy kényünk kedve szerint játszadozni. Egy személyről, aki ugyan úgy szeretne kibontakozni, felfedezni a világot és arra van szüksége, hogy megajándékozzuk a szeretetünkkel, hogy érezhesse, hogy nincsen egyedül, hogy állandóan foglalkoznak, törődnek vele, körbeveszik, hogy legyen egy családja, aki által biztonságban, nyugalomban, boldogságban élhet. A harmóniát megtapasztalva lesz képes ő is harmóniában élni önmagával. Az életét az érzelmek, a saját kis lelki világa, az emberekkel való kapcsolata határozza meg leginkább. Bennük lehet igazán felfedezni, hogy a külsőségek mennyire képesek értelmüket veszteni. Tudni kell az ő világa, szemszöge, szemlélete, reagálásai, érzelmei által tekinteni rá, viszonyulni hozzá, mert ha csak önmagunkból akarunk kiindulni és úgy tekinteni rá, akkor a tényleges elfogadás értelmét veszti.
Ehhez viszont ki kell nyilvánítanunk a szeretetünket, mert az elfogadás egyik alapfeltételét képezi. Így a bizalom is tovább fog benne erősödni.
15 hozzászólás
Szia!
Az elfogadás, egyik alapillére egy közös életnek. Legyen az bármilyen élethelyzet. Amennyiben oda hiba csúszik, labilissá válhat.Legyen az egy új, vagy akár meglévő kapcsolat.
Szeretettel:Selanne
Szia! Az embert önmagáért kevesen tudják elfogadni és ez az egyik legnagyobb probléma a kapcsolatok többségében. Nem tudnak alkalmazkodni és nem kitartóak az emberek. Sokan megszokásból, v anyagi biztonság miatt még is képesek eltűrni ha ebből a szempontból is problémás a kapcsolatuk, amit eléggé nagy problémának vélek, mert így az ember feláldozza önmagát, más néven feladja.
Köszönöm a véleményedet!
Az emberek állhatatlanságára itt van az élő példa, Géza a Barátok közt-ből! Kinga után összeállt ugye az Alízzal, mert bejött neki a nő. Na de aztán gondolkodóba esett, jó lesz-e, mert ugyanis az Alíznak van egy gyereke. Nem bírván elviselni a felelősség-érzetet, szakított szegény nőcivel. Később mást gondolt és mégis visszament hozzá. Az emberek az elfogadás terén nagyon állhatatlanok!
Kedves Bödön!
Elég nagy kihívást jelent az biztos, főleg nagy felelősséget, de aki képes önmagát adni és felvállalni, az képes lesz másokat is, és így az elfogadás is teljesen más értelmet fog nyerni.
Nem nagyon nézek tv-t, de úgy tudom, hogy Géza sokszor nem volt képes önmagát felvállalni, volt pár zűrös megnyilvánulása, remélem azóta felnőtt a feladathoz, és olyan karaktert alakít, aki szimpatikus lehet.
Kedves Onepeople!
Érdekes esszé. A gyermeki lélekről amit írsz igaz. Az elfogadásról egy idézetet írok be, mert így egyszerűbb. Nem belemerülni a "lélek bugyraiba" a lélektanba.
" Nem keresünk. Elfogadunk. És akkor az élet sokkal intenzívebb és ragyogóbb lesz, mert megértjük, hogy minden lépésünk, az élet minden pillanatában, nagyobb jelentőségű, mint mi magunk."
Paulo Coelho
Ági
Kedves Ági!
Köszönöm a Coelho idézetet, sokat jelent számomra, az egyik olyan író, aki nagy hatással van rám. Én azonban szeretek elmerülni az emberi lelkületben. Van is egy saját idézetem erről:
"Át akarom látni a bennünk nap mint nap végbemenő lélektani folyamatokat, ami meghatároz önmagunkat, mert csak így vagyok képes megismerni az embert ."
Szia!
Ne haragudj hogy megint írok, de nem viccből jöttem a lélektannal. Tanultam, én is elmerültem a lélektanban nem kicsit nagyon. Majd ha olyan dolgokat tudsz meg amit nem is akarsz, meg segíteni sem tudsz az nem lesz kellemes érzés. Azért írtam, hogy nem akarok kifejtős hozzászólást írni. Az elképzelésed jó. A pároknál ha a gyerek nem a férfié nem tudja saját gyerekként kezelni. A gyerek sem tudd egy idegen emberre aki nem az apja hanem az anyja új férje apaként tekinteni. Mert nem az Édesapja. Ha az apa elhagyja a családot más a helyzet, de ha az apa meghal, ebben az esetben minimális az esély a gyerek részéről is az elfogadás, de ez egyénfüggő.
Azért írtam újra mert segíteni akartam abban hogy megértsd miért problémás az elfogadás a kapcsolatokban ebben a helyzetben. Nem állítom hogy igazam van, de én többnyire ezt tapasztaltam.
Ági
Az esszéd jó.
Gárdonyi azt mondja a Láthatatlan emberben, h az ember álarcot hord, nem megismerhető. Azt hiszem, nem tévedek sokat, ha igazat adok Gárdonyinak…
Gárdonyi téved, mert én szeretem lebontogatni az emberekről a páncéljaikat, és utána meg tudom őket valamilyen szinten ismerni. Az ismerettel kapcsolatosan viszont óvatosan bánnék, mert úgy gondolom, hogy teljesen senkit nem lehet megismerni, sem a nőket sem a férfiakat, ahogy megérteni sem lehet. Nem vagyunk tökéletesek, hanem emberek. Minden egy folyamatosságot kell hogy játsszon az életben.
Szia Ági! Élég sok Coelho könyvet elolvastam. Jók, …de nekem kicsit szájbarágósak. én azt szeretem, ha az író többet bíz az én fantáziámra, hagy "kibontakozni". De jók…azért jók, met tud írni…Na mindegy, oda akarok kilyukadni, h amikor így összegez, ő is mond rettenetes sületlenségeket. Üdv: -én
Szia Laci!
Nem olvastam még egy Coelho könyvet sem. Lehet hogy szájbarágósan ír.
Talán én is az vagyok. Tudom, hogy nem kell mindent megmagyarázni, de ez nem mindig sikerül. Én ezt mint pszichológiai cikket úgy olvastam. Nincs két egyforma ember, mindenki
máshogy olvas. Ahogy az ízlések és pofonok is különbözőek. Ne úgy vedd, hogy beléd kötöttem. Nem az volt a célom. Sőt amikor Onelopenak azt írtam amit lent segítő szándékkal tettem, tapasztalat vagyis információ csere. Nem írhatok le olyat amit nem tapasztaltam,
vagy amiben nem hiszek. Én ezt vallom és vállalom is.
Üdv: Ági
Kedves Ági!
Köszönöm a hasznos tanácsaidat, de tudom, hogy ez mivel jár. Már 14 éve tanulok pszichológiát és a legkülönfélébb helyzetekben is kipróbáltam magamat.
Dolgoztam már gyermekotthonban, foglalkoztam abortusz előtt álló, és abortuszon átesett nőkkel, nemi erőszakkal, szétment kapcsolatokkal, örökbefogadással, keresztszülői programban, háborús áldozatokkal, hajléktalanokkal, szenvedélybetegekkel. Ma már egyáltalán nem lep meg a világ mocska. Az elfogadás nem ilyen egyszerű, mert életkori sajátosság és nevelési kérdés is egyben. Régebben ismertem egy családot, ahol az öt éves kislány teljesen a tudatában volt annak, hogy az apja nem foglalkozik vele, az anyja pedig meghalt és az anyjának a testvére nevelte, de olyan vágyak éltek benne egy igazi édesapa iránt, amiből mindent lehetett tudni. Ma már van apja és senki meg nem mondaná, hogy az igazi apja v nem, mert olyan szoros a kapocs, a kötöttség közöttük, olyan bensőséges a viszony.
Kedves Onelope!
Nagyon örülök, hogy írtál már azt hittem megbántottalak.Nem tanultam olyan sokáig pszichologiát mint te. Akkor az élet sűrűjében benne voltál. Gyermekotthonban nem dolgoztam. Ha lenne még cikked vagy jegyzeted hasonló témában szívesen olvasnám.
Barátsággal: Ági
Keves Dániel!
Igazad van abban, amit az elfogadás terén fejtegettél. Csak az a gond, hogy sokan fellőtlenül, meggondolatlanul döntenek olyan házasságkötés előtt, ahol – bármelyik félnél – már van akár egy, akár több gyermek. Gyereket vállalni és felnevelni – különösen, ha az-azok nem a sajátunk, bizony, nem könnyű, hanem nagyon is felelősségteljes dolog. Ezért nagyon, de nagyon meggondolandó az ilyen lépés, mivel a félre sikerült házasságokat a gyermekek különösen megsínylik.
Szeretettel üdvözöllek: Kata
Kedves Kata!
Minden embernek először fel kell tudnia vállalnia önmagát, felelősséget kell éreznie, és ha ez meg van akkor utána képes lehet meghozni egy olyan döntést, amivel valóban együtt tud élni.
Ez fog egy nagy változással járni az életébe és ezzel tudnia kell együtt élni. Aki felelőtlen, az önmagával szemben is az lehet. Mert a felelősségnek is egyformán érvényesnek kell lennie az élet minden területére nézve.