Végy egy-két marék gyöngyöt vegyesen, drótot, fonalat vagy damilt, vedd fel a szemüvegedet – ha már szükség van rá – és alkoss valami csodaszépet. Gondolom a legtöbben, így tennék én is, szép sorban felfűznék őket és a nyakukba akasztanák, mondván, hogy alkottak egy nyakláncot. Jómagam is azt gondoltam, hogy ezek a picinyke díszítőelemek az ékszerkészítésen kívül semmi egyéb alkalmasságot nem tudnak ellátni. Ám mióta megláttam Baló Marcsi honlapját, már tudom, hogy a gyöngy egy falikép formájában is megállja a helyét. Sőt, nem csak megállja a helyét, hanem káprázatos, különleges alkotás válik belőle képként.
Marcsi végtelen türelméről ad tanúbizonyságot az, hogy a rizsszemnyi mütyürökkel hozzávetőlegesen egy A/4-es papír nagyságú felületet tölt ki. Alkotásai hetek, olykor hónapok fáradtságos munkájának eredményei. Persze hozzáállása, kézügyessége fiatal lány kora óta benne van. Amikor fiatal volt, a kézimunkázáshoz minden lánynak illett konyítani. Ezért aztán megtanulta a kötést, a sima, majd a keresztszemes hímzést. Ezekre az alapokra építette nyugdíjas éveiben felszabadult idejében, a drótékszerkészítést, a gyöngyfűzést, végül a gyöngyhímzést.
Képei nem kitalált, vaktában megálmodott ábrák. Mivel vonzódik a népmesék, regék világához, egy-egy ilyen történetből ragad ki jeleneteket és azt fűzi képi formába a gyöngyök segítségével. Előrajzolás helyett, az interneten fellelhető népművészeti ihletettségű képeket használja sablonnak. Így született meg a Csodaszarvas, az Árgyélus királyfi, az Égig érő fa, az Üveghegyen túl és további magyar népmesék és regék gyöngy- hímezte jelenetei.
Ha már beszéltem az ékszer és gyöngykészítésről, meg kell említeni, hogy Marcsi keresztszemes hímzésben és rongybabakészítésben is jártas. Alkalmanként tarka ruhás, nyakigláb, nyurga kócbabák kerülnek ki a kezei közül. Keresztszemes hímzései pedig természetesen népi motívumok jól elrendezett egyvelegéből áll. Ám kitekintés ide, kitekintés oda, az igazi szerelemet, a legnagyobb elhivatottságot a gyöngyképek készítése jelenti számára. A ma fellelhető gyöngyök sokfélesége, a színek és formák határtalan kínálata, ellenállhatatlanná teszi a vásárlást annak, akit egyszer megbabonáz a gyöngyözés. Marcsi pedig bevallja, hogy a keresgélés, beszerzés, fűzés egy abbahagyhatatlan folyamat. Aki egyszer rákap az ízére, többé nem tud megálljt parancsolni magának. Ráadásul annyi ötlete van, annyi megvalósításra váró rajz, történet van a fejében, hogy még igen sok gyöngyre van szüksége.
Reméli, fordul még a gazdasági helyzet úgy, hogy nem csupán a maga örömére készítheti a képeket, hanem alkotásai sokak otthonába is eljut. Addig is nyughatatlanul bíbelődik az apró gyöngyszemekkel és ámulatba ejti azokat, akik azt hiszik, hogy a gyöngy csak egy sor nyakláncra vagy karkötőre alkalmas. Most viszont már mindannyian tudjuk, hogy csupán tucatnyi féle és fajta darabra, türelemre, hozzáértésre, jó ötletekre van szükség ahhoz, hogy egy csillogó gyöngyképünk legyen. Persze, nem tudom, hogy lehet-e utánozni, túlszárnyalni az alkotó egyedi képeit. Kívánok mindenkinek sikereket a próbálkozásokhoz, Marcsinak pedig további sok-sok türelmet és örömöt a munkáihoz!