New York előkelő, gazdag helyein – a Park Avenue-n és környékén, a sikeres üzletemberek és milliomosok paradicsomában –, az inflációnak és a depressziós hangulatnak még nyoma sem található. Azon a környéken nem ritka látvány, hogy a luxuskörülmények között élő emberek családtagnak tekintett, agyonkényeztetett kutyáit, külön erre a célra felfogadott, jól öltözött személyek sétáltatják. Már többször láttam egy jóképű fiatal srácot, ki lezser, sportos szerelésben villogott, egyszerre mindig sok kutyát sétáltatott, s nagy népszerűségre tett szert a környéken. Egyik napról a másikra azonban úgy eltűnt, mintha a föld nyelte volna el. Az a pletyka járta, hogy szadista állatgyűlölő volt, és ezért kirúgták az állásából. Amikor hat-hét csodakutyát a közeli parkban sétáltatott, valaki észrevette, hogy az egyik nyüszítő „családtag” automata póráza rövidre volt lezárva. Vagyis: ezáltal a szerencsétlen sorsú kutyus pár percig több mint nyolc-tíz méter távolságra került a társaitól.
Egy briliáns ötletem támadt a hirdetési rovat hatására. Tüstént elhatároztam, hogy megpályázom azt a rangos állást, hogy a fizetésemet kiegészítsem némi plusz jövedelemmel. Kiollóztam az újságból több címet, és kapásból kiválasztottam az egyiket. Sajnos nem a legszerencsésebbet, mert a hirdetett cím a harminckilencedik emeletre szólt, ami némi félelmet keltett bennem. Egyre csak azon morfondíroztam, hogy mi lesz velem, ha az egyik „kedvenc gyermekemnek” sürgős dolga lesz, és nem bírja ki a hosszú utat a liften a harminckilencedik emeleti mennyországtól a földig. Akarom mondani: az utcáig. Még az is előfordulhat egy ilyen irdatlanul nagy úton, hogy a nagy sebességű lift felgyorsíthatja a kedveseim anyagcseréjét. (Ha csak nem kaptak speciális, méregdrága kiképzést.)
Még rágondolni is szörnyű, hogy mi lenne velem, ha az egyik kutyus véletlenül ott felejtené névjegyét a süppedő szőnyeggel borított, kellemesen zenélő liftben. Bizonyára alaposan elnáspángolna a személyzet, mert azt gondolnák – jogosan –, hogy nem az intelligens kutyáim, hanem én voltam a bűnös, kire hirtelen rájött a sürgős. Még az is eszembe jutott, vajon mi lenne velem, ha valamilyen oknál fogva elromlana a lift. Akkor a népes társaságommal kutyagolhatnék, a nyelvemet lógatva, a földszintig.
A helyemről azonnal felugrottam, és Jimmy nyomába vágódtam, ki a hangtalanul működő ajtót nem hallotta, amit becsuktam magam mögött. A váratlan meglepetéstől földbe gyökerezett a lábam. Jimmy, a rózsaszínű, virágmintás piszoár előtt állva artikulátlan hangon vicsorogva vakargatta magát, mint egy rühes kutya.
– Mit gondoltok ti, rohadt dögök! Ti többek vagytok nálam? – fakadt ki bosszúsan, miközben vicsorogva felemelte egyik lábát, mint egy valódi kan kutya és megcélozta az elpirult rózsaszínű kínai porcelánkagylót. Abban a pillanatban valaki elhúzta a beépített fürdőkádat körülzáró dekoratív tejüveg ajtót. Egy jól ápolt idősebb úriember hajolt ki, azon csodálkozva, hogy mit keres a kutyája ebben a szokatlan időpontban, a fürdőszobában.
Meghökkenve pillantotta meg a bolhás kutya táncát járó, vicsorgó fiatalembert, ki a kutyáit megcsúfoló biológiai funkcióját végezte fél lábon. Az örömtől kipirult arccal, érces hangon kiabált a ringó mellű csodanőnek:
– Judy baby! Megvan az új dog walker! Nagy kutyát fogtunk! Befejeztük a felvételezést!
A váratlan meglepetéstől Jimmy, szoborként megmerevedve bámult. Még ideje sem volt két lábra állni, csak a fürdőkádból hirtelen kilépő házigazda vigyorgó tekintetétől tért magához. Sebtében szalonképessé tette magát a nem várt előléptetése alkalmából.
– Én… é-én… csupán… azért akartam izélni… – makogott zavartan a tettenért új dog walker.
– Kutyabaj! – mosolygott elégedetten a háziúr. – Arnold Goldsmith vagyok fiam, de te csak hívj bizalmasan Arinak. Oké? – mutatkozott be érces férfihangon a joviális úriember, s amikor kezét nyújtotta, még jobban látszott a rangja, a kövér aranykarkötője és vaskos pecsétgyűrűi révén.
– Jimmy vagyok, tisztelettel… – válaszolt alázatosan, mélyen meghajolva. – Ugye… ugye… megbocsát… izé… megbocsátasz Ari? Nagyon röstellem, amiért összekutyultam a…
– A kutyafáját fiam! – vágott bele Jimmy félénk, együgyű szabadkozásaiba. – Kihagytad a lényeget a nevedből. Ezentúl, jól jegyezd meg, nehogy elfelejtsd a rangodat, ha valakinek
ismét bemutatkozol: Jimmy, a dog walker vagy! Érted, fiam? – Ezzel barátságosan átölelte a remegő lábú fiatalembert és kisétáltak az aranyhajú ladyhez, aki szemmel láthatóan nem a feleség szerepét töltötte be a házban.
– Ari!… Látta már Jimmy a drágáinkat? – somolygott kedvesen a hosszú combú szőke csoda, de a választ meg sem várva.
– Lola, Lucky, Dolly, Henry, Gina, Candy, Fancy! Come on, let’s go! – még ki sem mondta a tősgyökeres angol neveket, máris csaholva körbevették a nemrégen még fél lábon gyakorlatozó Mestert a „kedves családtagok” – a különfélefajta csodakutyák. A szűkölő kutyafalka mohón szaglászta Jimmy friss illatát, a sebtében bezárt nadrágslicc cipzárán. Boldog, szertelen ugrándozásaikkal és futkározásukkal fejezték ki gazdájuknak határtalan örömüket, mert Jimmy személyében egy méltó rangra szublimált új barátot kaptak.
A nagy zűrzavart kihasználva óvatosan kiosontam a lakásból. Mint a nagy sikerű filmeknél, happy end végződése volt a történetnek. Hálát adok a sorsnak, hogy nem reám esett a forróvérű szuka választása, mert minden bizonnyal sokkal rosszabbul végződött volna a sztorim.
– Szegény Jimmy! Szegény gyerek! – ismételgettem hazafelé menet, mély empátiával és őszinte sajnálkozással.
Megjegyzés: Délutáni sétám közben az egyik utcai hirdető oszlopon egy bizarr hirdetésre lettem figyelmes, mely alapján írtam fenti novellámat. Hevenyészett magyar nyelvű fordításban:
KUTYASÉTÁLTATÓ ÉS MACSKAVIGYÁZÓ!
Megbízható, felelősségteljes személy kiváló ajánlólevéllel keresi
törzskönyvezett kutyák és macskák főállású gondozását.
(Minimum 25 dolláros órabér)
Információ: Mr. Winston Patterson.
Telefon: 1122-232-3443
2 hozzászólás
Kedves Johnnyboy!
Jól megírtad ezt a történetet, bár nem tudom eldönteni, hogy a fantázia szüleménye-e, vagy valóság. Ha ez utóbbi, akkor mondhatjuk, hogy mik vannak Amerikában?
Valahogy csöppet sem irigylem azokat a dúsgazdag amerikaiakat.
Üdvözlettel
Ida
Kedves Ida!
Könnyen válaszolok kérdésedre. Ha megnézed fenn az első sort, láthatod a műfajt: Fantasy. Az én fantáziám műve. Amerikában a hibákat, az inflációt, a depressziót, és a gyakorlatlan elnököt leszámítva, minden oké. Amiket írtam, nem Amerikában van, hanem a szürkeállományomból pattant ki, a hasonszőrű társaival együtt. Óvva kérlek, ha valami hibát látsz, nehogy Amerikát átkozd, mert ha kijössz, akkor – testi épségem érdekében – nem merek találkozni veled. (Többet nem írok, mert megint nem fog megjelenni a válaszom.) A dúsgazdag amcsikat én sem irigylem, mert a sok lóvétól bediliznek. Ilyen veszély nem ér engem pillanatnyilag.
Üdv.: Johnny