Aki csak ismer nagy macskásnak tart, és igazuk van, mert az vagyok. Világéletemben volt macskám, és hűen kiálltam, kiállok mellettük az összes kutyás barátommal szemben. Rengetegszer megkaptam, hogy a kutya mennyivel hűségesebb, és hogy a macska csak önzésre nevel. Könyvek és filmek tömkelege szól az álnok macska sztereotípiáról, és sokszor még olyanok is negatívan beszélnek róluk, akik egyébként azt állítják, szeretik őket.
Tény, hogy ha egy kutyát hívsz, az azonnal odajön, ha egy macskát, az nem biztos. A macska különleges, „bonyolult érzelemvilággal” rendelkezik. A házimacskák nagyjából fele valójában nem szelíd, fél az embertől; ezért nem hagyja magát megsimogatni. És hogy miért fél? Mert rossz tapasztalatuk volt egy-egy emberrel, vagy egészen egyszerűen, mert senki nem szelídítette meg őket.
Szóval a kutya hűségesebb, mint a macska? Nem, csak más. Egy macska hűségét tekintve kétféle lehet: gazdához hű, vagy házhoz hű. Az elsőre két példát szeretnék említeni: Az első cica Sugar, aki 14 hónap alatt 2400 kilométert utazott, hogy megtalálja a kaliforniai Andersonból Oklahomába költözött gazdáit. A másik hasonló eset Rustyé, aki 1949-ben 83 nap alatt gyalog tette meg a Massachusetts állambeli Boston és az Illinois állambeli Chicago közti 1528 kilométeres távolságot, hogy megtalálhassa gazdáját, aki költözésekor hátrahagyta.
A másik fajta, vagyis a házhoz hű macskatípusra remek példa egy Ninja nevű cicus, aki 1996-ban körülbelül egy év alatt tette meg a Washington és Utah államok közti 1368 kilométeres utat, hogy egy költözés után visszataláljon régi otthonába.
Igaz, hogy egy macska nem kerül letargikus, mély depresszióba, ha a gazdája elmegy otthonról, ahogy ezt egy kutya tenné; megjegyzem, szerintem nem egészséges. A macska akkor is képes jól érezni magát, ha a gazdája nincs otthon. Ugyanakkor ki tudja fejezni szeretetét és ragaszkodását. Southampton harmadik grófjának, Henry Wriothesley-nek, Trixi nevű fekete-fehér macskája például mikor gazdája I. Erzsébet uralkodása alatt a Towerben raboskodott, a macska átvágott Londonon, majd egy kéményen keresztül beszökött gazdája cellájába, ahol szabadon bocsátásukig két évet töltöttek el együtt.
A következő rágalom, hogy a macska álnok. Nos, nem az. Minden macska egy egyéniség. Ahogy az emberek nem egyformák, úgy ők sem. Lehet köztük is „rossz magaviseletű egyén”, de ettől még a macskát, mint fajt, nem szabad elítélni.
Más állatokkal való kapcsolattartásuk is érdekes. Talán megszoktuk már, hogy az állatvilágban legtöbbször mennyire odaadóan gondozzák az anyák a kicsinyeiket és meglehet, hogy a többségnek ismerős is lesz Scharlett története, de annyira szép, hogy nem tudom kihagyni. 1996. március 30-án történt, hogy ez az anyacica több súlyos sérülést elszenvedve mentette ki hat kölykét egy garázsban keletkezett tűzből, a New York-i Brooklynban. A gazdátlan állatot és kölykeit sikerült örökbe adni. Scarlett ugyan később elpusztult egy autóbalesetben, emlékére azonban a North Shore Animal League nevű állatvédő szervezet díjat hozott létre, melyet olyan állatoknak ítélnek oda, melyek életüket kockáztatva állatokat vagy embereket mentenek meg.
Szívesen barátkoznak másfajtája állatokkal. A híres versenylónak, Kincsemnek is volt egy fekete-fehér „macska barátja”, állítólag, ha ez a nőstény cica nem volt ott, a kanca nem volt hajlandó elindulni a versenyen. De hallottunk már gorillával, nyúllal, őzzel, kutyával… barátkozó cicákról is. Persze tudom, kisebb állatokkal szeretnek nagyon közeli „barátságot ápolni”. Bennük él a vadászösztön. Viszont némi odafigyeléssel tartható egyszerre többféle házi kedvenc is, akár olyanok is, amik elsőre nem tűnnek összeillő párosnak.
Hadd tegyem egy kicsit személyessé is ezt a cikket! Szeretném elmondani, mindazt, amit nekem tanítottak a macskák, és amiben segítettek. 7 hónapos voltam, amikor az első értelmesnek mondható szavamat kimondtam, az akkori macskánkat Tutit hívtam. Amikor apukám Frici nevű vörös kandúrmacskája több hónapos csavargás után hazajött meglátogatni apát, felmerült bennünk, hogy vajon megérezte, hogy baj van, hogy apa beteg. El nem mozdult a szobaajtó elől. Mikor gazdája meghalt, fájdalmát addig sosem hallott hangerejű dorombolással jelezte, mert ez nem csak a boldogság és megelégedettség, hanem a szomorúság jelzésére is szolgál macskáknál. Együttérzést éreztem. Apukámat egy héttel később temettük el, Frici aznap még utoljára odatörleszkedett hozzám, mintha elköszönne, és örökre eltűnt. Soha többet nem láttuk. Bármikor, ha szomorú vagyok, megérzi a cicám, odajön, és megvigasztal. Sosem mennek el mellettem, ha sírni látnak, az ok nem számít, legyen betegség, vagy egy veszekedés valakivel, szőrös mancsú cicám máris mellettem terem. Ha boldog vagyok, remek táncpartnernek bizonyulnak. Szeretem, ha egy puha meleg macska dorombol az ölemben, miközben olvasok, vagy tévét nézek. Tényleg tudják mi a jó, szeretik jól érezni magukat. Megtanítják, hogy helyezzük kényelembe magunkat, pihenjünk eleget, és együnk olyat, ami jól esik. Köszönöm nektek Tuti, Kázmér, Frici, Hékám, Dzsafar, Maszat, Lina, Tejbegríz, Csalogány és Cinka Panni, akik az elmúlt 23 évben a macskáim voltatok, vagytok.
11 hozzászólás
Kedves Delory!
Ez egyszerre volt figyelmet megragadó, ugyanakkor megható, s nem utolsó sorban elgondolkodtató cikk. Én magam mindig ötvöző voltam, mindig volt kutyám és macskám is egyszerre. Az egyik szép kandúrunk (Romi) csakis a kutyánkra telepedve tudott a legjóízűbben durmolni. A kis Füli (a kutyus, aki ágyként, párnaként szolgált őfelségének) a világért meg nem mozdult, míg Romi nem méltóztatott leszállni róla.

Elégedettséggel olvastam alapos, felkészültségről tanúskodó cikkedet. (És nagyon tetszenek a "Tejbegríz", és a "Hékám" nevek.)
Üdvözlettel: Laca
Kedves Laca!
Köszönöm, hogy olvastál. Jó kis kutya- macska páros lehetett a tiétek
Elfelejtettem a megjegyzés rovatba beírni, hogy forrásként felhasználtam a híres macskák listáját a wikipédiáról. Akkor most itt jelzem.
Szeretettel: Delory
Kedves Delory!
Nagyon örülök, hogy olvashattam a cicáidról ebben a kedves írásodban.
Nagyon szeretem az állatokat, köztük a cicákat. Szerintem nagyon hiteles. Csak azok nem szeretik őket, akiknek nem is volt soha. Mindig volt cicánk, nem is egy.
Szeretettel gratulálok: Ica
Kedves Ica!
Azonnal akartam válaszolni a kommentedre, de Cinka Panni nem engedte
Bebújt az ágyam mögé és onnan nyávogott… legalább portalanított egy kicsit.
Szóval köszönöm, hogy olvastál, és az értékelő szavaidat is. Igen, akinek van macskája egy idő után megszereti.
Szeretettel: Delory
Örömmel olvastam a lelkes cicapárti soraidat. Egyetértek minden mondatoddal, mert a cicák is hűségesek, tévedés azt mondani, hogy csak a kutyusok lehetnek hűséges állatok. Nekem is voltak cicáim, különös tulajdonságokkal. Megtanítottam, és majdnem derékmagasságban tartott összetett kezemen átugrott egy gyerekkori fehér, fekete pettyes Lulu kandúr. Egyik cirmos cicám pedig amikor három cicakölyköt nevelt, egy kiscsirkét fogadott örökbe, és később is mindig együtt éltek életük végéig. Erről itt is van föltéve egy írásom. Kutyát tartani társas-házban, emeleten nem jó és a nagyobb kutyák pedig sokat szenvednek ott, mert ha sétáltatják is, azoknak annyi mozgás nem elég. Ezért utoljára nekem három macskám volt, és a kedvükért is, a földszinten a lépcsőház felé készíttettem egy kisebb lyukat, ahol ki tudtak menni a cicáim a szabadba is. Remek cicáim voltak, utoljára Kormi, Macuka és Gigi a cicamama szülötte. Erről hosszadalmas novellám van prózában és írásban is. Folytatom.
Az anyacica beszélt hozzám. Ha nem én kezdtem, ő kezdte el, nézte a televíziót, izgult tőle, amit látott. A Kormit egy kutya a házból megkergette, nem tudott kapaszkodni a beton korlátba, lezuhant a köves udvarba 58 lépcső-magasságból, eltörhetett a lába, de elmenekült. Azt hittük hogy vége és csak pontosan két hónap után tért haza lesoványodva, tört lábbal, sírva jött végig a folyosón. Megható volt. Ezt is leírtam. Gyermekkori iskolatársamék cicája, amikor elköltöztek vagy 30 kilométerre, onnan visszaszökött és a végi szomszédék jelezték, hogy koszosan, lesoványodva érkezett vissza a régi otthonukba. Én is tudok sok mindent mondani róluk, mert igen is, ragaszkodók, olyat is olvastam, hogy egy kórházban szabadon járkálhat, és megérzi, hogy melyik ember van halála-előtti állapotában, hozzá megy, és mellette dorombol, amíg él. Megérzik a hűséges állatok azt is, ha a gazdájuk beteg, vagy kedvetlen…
Örömmel olvastam soraidat, szépen összeállított munka, szeretettel gratulálok: Kata
Kedves Delory!
Ismeretlen kóbor macska fogadott a ház előtt, mikor hazaértem, és tátogatta a száját. Beszédbe elegyedtem vele, kérdezgettem, de ő csak ült a fűben, és tátogott némán tovább. Azzal a megmagyarázhatatlan érzéssel nyitottam ki az ajtót, hogy valami fontosat akar elmondani. És akkor megéreztem a gázszagot…
Hát ilyenek.
Azt hiszem, látnak olyasmit is, amit mi nem.
Nagyon tetszik az írásod, gratulálok!
Szeretettel:
Ylen
Szia Ylen!
Köszönöm, hogy itt jártál, és megosztottad velem ezt a történetet.
Szeretettel: Delory
Kedves Kata!
Köszönöm a macskás beszámolókat. Amit utóbb írtál a kórházi macskáról azt én is hallottam. Anya azt mondta, biztos azért, mert az mellé telepszik le a cica, aki már nem tudja elzavarni
Szeretettel láttalak: Delory
az én történetem két szuka kimentésével kezdődött, aztán egy két év múlva azon kaptam magam, hogy 24-en vannak
Azta! Gyorsan szaporodnak az biztos.
Delory