Amikor átgondoltam, miről szólhatnék a magyar kultúra napján, természetes volt, hogy az irodalomhoz, költészethez való kötődésem felé fordulok, hogy ebből a szemszögből közelítsem meg a Himnusz születésének 200. évfordulóját.
Elképzelem Kölcsey Ferencet, ahogy Szatmárcsekén, szobája magányában, kedvenc asztalán könyököl, előtte tintatartó, szétszórt lapok, fejében gondolatok cikáznak, majd betűkké sokasodnak, tolla alatt serceg a papír, gyűlnek a sorok. Némelyiket kihúzza, amikor nem találja elég kifejezőnek a szavakat, majd új lendületet kap, az alkotás tüze járja át, és végül megszületik a mű, melyről még nem tudja, hogy a gyűrött papírlapon évszázadok és korszakok társadalmát forrasztja össze. Bár nyelvezete régies, mégis mindenki érti, magáénak vallja üzenetét, beépült kultúránkba.
Hogy mit jelent számomra a kultúra? Nem beszél vissza, nem követeli jussát, megengedi, hogy közel férkőzzek hozzá és annyit vegyek el belőle, amennyit csak akarok. Ettől nem kevesebb, hanem inkább egyre több lesz, mint ahogy én is vele együtt gazdagodok, mert a kultúra adakozó.
Bárczi Gusztáv alázata kísért pedagógus pályámon, Szent-Györgyi Albert segített át betegségeken. Gyermekeim születésekor Semmelweis Ignác felfedezésétől biztonságban érezhettem magam. Irinyi Jánossal gyertyát gyújthatok és mekkora szerencse, hogy Neumann János közreműködésével egyszerűbbé válhatott az írás, kopácsolhatok a billentyűzeten, számítógép segít a gondolkodásban; Selye János stressz-elméletével pedig leküzdhetem a nyomást, amit a túlzott munkavégzés okoz.
Amikor alig volt erőm talpon maradni, a művészetekhez fordulhattam.
Festményekkel, műalkotásokkal időztem naphosszat, fülbemászó dallamokkal gyógyítottam sebeimet és énekeltem, hogy könnyebb legyen a lelkem, majd a költészetben találtam menedéket, de eddig hosszú út vezetett, melyet nem egyedül tettem meg. Mindig volt valaki, akire felnézhettem és iránytűként mutatta, merre induljak.
Első emlékem a kultúrával való találkozásról kántortanító nagyapámhoz kötődik. Könnyes meghatódással idézem vissza alakját és azt a meghatározó élményt, ahogy elém tárta, milyen hatalmas a világ, mennyi titkot rejt, és ez a sok titok mind az enyém lehet. Csillogott a szeme, úgy beszélt. Kicsi voltam, fogékony, nyitott minden újra, ittam szavait. Gyönyörű dalokat tanított, meséket olvasott nekem, egy olyan világba vitt el, ahol nagyon jól éreztem magam és ahol maradni akartam, hogy még többet megtudjak róla.
Szükség van olyanokra, akik példát mutatnak, kitárják a csodák kapuját, mert egyedül nem juthat el oda az ember.
Mennyi pedagógus nevét sorolhatnám, akik hatással voltak és vannak rám a mai napig, akiket soha nem felejtek, mert tudtak igazi, hiteles pedagógusként nyomot hagyni maguk után.
Szüksége van ennek a világnak fáklyavivőkre, akik rávilágítanak a szellem szabadságára, a gondolkodás fontosságára. A tudományok gondolkodóvá tesznek, a művészetek felszabadítanak – enélkül nem létezik haladás –, és ez legtöbbször nem kerül semmibe, csak be kell fogadni, amit kínálnak. Bárki hozzájuthat, akár a világhálón keresztül is elérhető közelségbe kerül a távol, nincsenek határok; nem kell hozzá más, mint nyitott szemmel járni, szemlélődni és sokat olvasni.
Mindig rácsodálkozom, hogy milyen különleges az anyanyelvünk, milyen jó magyar nyelven írni, kommunikálni, páratlan szókincsének zamatát ízlelni, és közvetíteni vele valami fontosat: hiába telt el kétszáz év, azokat az értékeket, amelyeket egykor létrehoztak, ma is számon tartjuk, és azok a fiatalok, akik tisztelik a kultúrát, megmenthetik a düledező múltat, hogy élhetőbb legyen a jövő.
„Isten, áldd meg a magyart!”, de ne csak óhajaink legyenek, tegyünk is érte!
Kétszáz éves Kölcsey Himnusza, ám ennél régebbre nyúlnak vissza a magyar kultúra gyökerei, gazdag örökséggel rendelkezünk, és mindig születnek újak, akik meghatározói koruknak.
Különleges év az idei, „lánglelkű” Petőfink is kétszáz évvel ezelőtt látta meg a napvilágot. A reformkor két jeles költőjének üzenete immár két évszázadon ível át.
Az ünnep nem csupán naptári nap, nemcsak piros betűket jelent, nem külsőségeket, hanem belső ragyogást.
Horák Andrea Kankalin
Illusztráció: saját kollázs (képek forrása: Pinterest)
Kölcsey Ferenc, Liszt Ferenc, Munkácsy Mihály,
Szent-Györgyi Albert, Esterházy Péter, Alföldi Róbert
Kölcsey Ferenc: Himnusz – Sinkovits Imre előadásában
18 hozzászólás
Vannak “annyiféle rossz dolgok” a világba, érnek el minket csalódás, bántás, betegség, sorolhatnám. Valami segít tán azon, hogy átértékeljük kevésbé fontos dolgaink, elfeledjük a minket ért sérelmeket, “igazságtalanságokat”. Az ember feltesz egy jó lemezt (lehetőleg bakelit formában), lehet az Bach, Bartók, “Led Zepp”, esetleg Guns & Roses, tök mindegy. Vagy elücsöröghet az ember egy múzeumban, kedves festője képe előtt, megfelelő szögben figyelve a fény és árnyék különös játékait, azok nem “utálják ám egymást”, játszanak, vetélkednek egymással, senkinek se ártva! Esetleg kezébe vehet az ember egy Weöres Sándor kötetet, élvezve a nyomdafesték illatát, érezve, tudva, különleges kalandba lesz része! Olyan források ezek, amelyekből mindenki meríthet, csak rajtunk múlik, beléphetünk-e abba a gyógyító világba. Köszönöm gondolatébresztő írásod, és elnézést “bölcselkedésemért”! /túlparti
Szia túlparti! 🙂
Igen, pontosan. A kultúra “morzsáiból” mindenki csipegethet. Lehet habzsolni is, soha nem rontja el a gyomrunkat és van belőle bőven, nem fogy el.
Én is köszönöm a gondolatébresztést! 🙂
Szeretettel: Kankalin
sajna az idézőjelek helyett kérdőjelek jelentek + a hsz-be, de mindegy; úgyis rengeteg lett a kérdőjel ebbe a Világba! 🙂
Megpróbálom eltüntetni a kérdőjeleket és átalakítani valami varázsigével. 🙂
Képzeld el, hatott a varázsigéd! Köszönöm!
Szia!
Örök hála!
Szia Szabolcs! 🙂
Én köszönöm, hogy velem tartottál! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Kankalin!
Fontos lenne, hogy ilyen nagyszerű írásokat sokat olvassunk… és az is, hogy mindenki, aki belép, olvasgat az oldalon, magába szívjon ilyen és hasonló írásokat.
Remek megemlékezést írtál. Köszönet érte.
Vox
Szia Vox! 🙂
Örülök, hogy így gondolod. Igyekeztem saját szemszögemből, “kankalinosan” megfogalmazni, mit jelent számomra a kultúra, hogyen lehet ezt egyetemessé tenni.
Én köszönöm, hogy elolvastad, és megosztottad velem a gondolataidat is! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia. Nekem is ilyen nagyapám volt,aki rengeteget mesélt és tanított nekem a múltról, az ő multjáról, életéről a magyarságról az összetartozásról. Úgy érzem ez manapság már fakóbb lett,de ne adjuk fel a rem?nyt. Köszönöm hogy olvashattalak. 🙂
Szia Adnyra! 🙂
Írásaidból kitűnik ez az “örökség”.
Sokat számít, hogy mit hozunk otthonról, de az is, amit hozzáteszünk.
Bízom benne, hogy amikor nagyszülők leszünk, továbbadjuk azokat a kincseket, amelyeket kaptunk, őriztünk és gyarapítottunk.
Én köszönöm, hogy megosztottad velem a gondolataidat! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Én örülök, hogy itt lehetek és olvashatom ezt a sok tehetséges embert 🙂
Kedves Kankalin!
Ez az ünnepi beszéd méltó az évfordulóhoz. Méltó ahhoz a kultúrához, amiről írsz. Bárkit megérinthet, ahogy engem is, mert visszavitt az apró, két-három éves koromig, amikor Grimm és Andersen meséken aludtam el, amiket olvastak nekem. Ezek a mesék vittek aztán az irodalom oldalára, ahol elég korán felfedeztem Móriczot, Karinthyt, Jókait, Vernét, Tolsztojt, József Attilát és sorolhatnám a hazai és külföldi alkotók nevét. Az irodalom terelt a képzőművészet felé is, a festészet és szobrászat, az építészet csodáit körberajongani. A népművészet kincsei, na meg a zene újabb lehetőségeket nyitott az esztétikai élmények felé. Írásodból mindez szépen rám köszönt, amit hálásan üdvözöltem. Jó volt olvasni soraidat, köszönet érte!
Szeretettel
deb
Szia deb! 🙂
Elmesélem a történetét ennek a (tényleg) beszédnek.
Felkértek, hogy én nyissam meg a magyar kultúra napjára szervezett városi ünnepséget. Nagyon nehezen vállaltam el, mert nem szeretem az olyan közszerepléseket, ahol egyedül állok a nézők előtt, minden szem rám tapad. Aztán végül igent mondtam, megírtam az ünnepi szónoklatot – nem ezt. 🙂
Van egy másik is, de amikor megmutattam egy általam mélyen tisztelt írónak, csapkodta a fejét, azt mondta, írjak másikat, mert az nem én vagyok. “Egy hivatalnok beszél így, vagy egy középszerű magyartanár, és te nem vagy középszerű. Hiányzik belőle a tűz, hiányzik belőle Kankalin. ”
Jól tudtam, másikat kell írnom, mert én sem éreztem magaménak, és megerősítést is kaptam ebben. Kétségbeestem. Egy napom volt, hogy felkészüljek, akkor megeredt a tollam, megszületett ez a változat, melyben már én vagyok.
Az érdekesség kedvéért meséltem el, mert nekem nagy élmény volt az egész folyamat, mint ahogy maga az esemény is, amikor valóban minden szem rám tapadt, mozdulatlanul figyeltek, a műsor után pedig sokan odajöttek hozzám, hogy ilyen megnyitót még nem hallottak, nagyon tetszett nekik.
Ha nem hallgatok a kritikusom szavára, akkor nem lennének bennem ilyen jó érzések.
Örülök, hogy találtál gondolati azonosságot.
Köszönöm, hogy elmondtad! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Remekül összefoglalt, lényegre törő írást tettél elénk. Nekem gyakorta megered a könnyem, amikor a himnuszt énekeljük, mert annyira igaz és való. Semmit nem veszített a lényegéből.
Nagyszerű lehetett a nagypapád, bizony a neveltetés is sokat számít, de ahogy írod a tanárok és a minket körülvevő környezet is.
Szeretettel: Rita
Kedves Rita,
fentebb jeleztem a debnek írt válaszomban, hogy ez egy szónoklat volt, amellyel én nyitottam meg a városi ünnepséget. Maga a “kalandos” történet is itt van, az előző hozzászólásomban.
A neveltetés valóban sokat számít, de ismerek sok olyan embert, akik nem az otthonról hozott értékek által jutottak kultúrához. Érdekes dolgok ezek. Génjeinkben hordozzuk a hajlandóságot, és ha olyan közegbe kerülünk, ahol megerősítéseket kapunk, akkor fejlődni akarunk, egyre többet tudni és azt tovább is adni, hogy mások is érezzék, milyen csodálatos a szellemi gazdagság.
Örülök, hogy tetszett ez az írásom (beszédem).
Köszönöm szépen, hogy velem tartottál! 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia! Újfent remek írást hoztál az olvasóknak. Bizony szükségünk van fáklyavivőkre, utatmutatókra. Engem is nyugtat, inspirál egy jó irodalmi alkotás, egy szuper zene… A művészet gyógyír, segít minket, örömmmel tölt el, vagy épp elgondolkodtat. Nagyon köszönöm ezt a klassz írást! üdv hundido
Szia hundido! 🙂
Először a nevelés-oktatás felől közelítettem, de az – hozzám képest – túl száraz lett, ezzel a második változattal inkább a művészetek felől nyitottam a témára, így hitelesebb, mert most ebben élek, ezt érzem.
Megtisztelő volt a felkérés, elraktározom a kellemes emlékeim közé, bár nem az én “terepem” a nagy rendezvényeken való közszereplés.
A művészetek valóban fontosak egyéni szempontból, segítenek felülkerekedni problémáinkon, erőt, tartást adnak, de társadalmi vonatkozásban még lényegesebb, amit közvetítünk.
Örülök a gondolataidnak, köszönöm szépen! 🙂
Szeretettel: Kankalin