(Gondolatok Orbán Viktor Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésén elmondott beszédéről)
Orbán Viktor a fiatalság minden hitével, önzetlen bátorságával és szenvedélyével kezdi el a magyar történelem egyik legfontosabb beszédét. A pillanat, amikor a szónok az emelvényre lép, jelenünk, múltunk és jövőnk szentháromságának nagyszerű pillanata. Nagyszerűségét éppen az adja, hogy ezzel a szónok és a hallgatói is egyformán tisztában vannak, hiszen kimondhatóvá vált a kimondhatatlan, s az adott helyzetben a legcsodálatosabb hiteleséggel ennek kimondására Orbán Viktor hivatott. A mártírok koporsója közelében felállított üres koporsó a névtelenül elesett vagy legyilkolt hősök mellett a kivégzett jövő szimbóluma is, ezért természetes mindenki számára, hogy a forradalom vérbefojtásával meggyalázott jövő nevében csak annak küldöttje beszélhet. S ki lehet a jövő küldöttje? A forradalom leverői, s az őket bármilyen szinten is kiszolgálók semmiképpen sem. Diktatúrában csak olyan ember lehet a jövő hírnöke, aki a szabadságról beszél. Nagy Imre és mártírtársainak újratemetésén az üres koporsó mellett csak olyan ember szólalhat meg, akiben mindenki felismerheti a tüdőnket és agyunkat felfrissítő szabadságot.
A szónok már az első pillanatban érezteti velünk, hogy két ember között a legrövidebb út az egyenes beszéd. A hallgatóságot már a megszólítással a jövő bűvkörébe vonja, hiszen az addig tilalmas „Polgártársak!” bár szokatlanul hangzik, de mindenki számára egyértelműen a szabad jövőt és a hamis rendszer cáfolatát jelenti. A megszólítást rögtön egy agyvelőt robbantó tényfeltárás kimondása követi: „Az orosz megszállás és a kommunista diktatúra negyven évvel ezelőtt történt bevezetése óta a magyar nemzetnek egyszer nyílt alkalma, csak egyszer volt elegendő ereje és bátorsága ahhoz, hogy megkísérelje elérni a már 1848-ban kitűzött céljait, a nemzeti függetlenséget és a politikai szabadságot.” Nagy Imrének és társainak a történelmi szerepét nem szépíti, hanem tárgyilagosan mondja el róluk a legfontosabbakat. Kommunisták voltak, akikben az ember le tudta győzni az intézményesített hazugságot. Azonosulni tudtak a néppel, és szembe mertek szállni a diktatúrával. A forradalomért, a hazáért, de mondjuk az egyszerűség kedvéért csak így: az igazságért az életüket adták. A szónok történelmi tényszerűsége szinte kikezdhetetlenné teszi azon párt- és állami vezetőkről szóló kritikáját, akik korábban Nagy Imre gyalázói voltak, most pedig a kivégzett miniszterelnök reformpolitikájának folytatóiként hirdetik magukat. Ez az emelkedett tárgyilagosság és ez a megalapozott kritika, mintha Jusztícia kardját adná a kezébe a fiatal rhétornak, hogy azzal a rabságunk láncait eltakaró hazugság leplét kettéhasítsa. Mi a rendszer legnagyobb hazugsága? Az, hogy az ideiglenesen itt állomásozó szovjet csapatok baráti segítségnyújtás céljából vannak hazánkban. Az, hogy hazánk földjén „testvéri tankok” dübörögnek. Amikor Orbán Viktor megfogalmazza, hogy a szabadon megválasztandó kormány legfontosabb feladatának annak kell lennie, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat az orosz csapatok kivonásáról és hozza létre a demokratikus államrendet, akkor azt mondja ki, hogy az itt állomásozó Vörös Hadsereg megszálló hadsereg, a Szovjetúnióval való testvériség valójában gyarmati függőség, a szocializmus pedig nem más, mint pánszláv eszmékre épülő félfeudális katonai diktatúra. A nemzet célját egyértelművé teszi: ki kell jutnunk ebből az ázsiai zsákutcából!
Ki kell jutnunk az ázsiai zsákutcából, de nem mindegy hogy hogyan! Békés úton kell megteremteni a demokráciát, el kell érni, hogy eközben a hatalom ne tudjon erőszakot elkövetni, nehogy újabb koporsókat ringasson a megrendült idő a nemzet ravatalán. Véget kell vetni a diktatúrának, és konkrét valósággá kell tenni az 1956-os forradalom eszméit és akaratát: meg kell teremtenünk a szabad és független Magyarországot. Az egész beszéd érvrendszere ennek a célkitűzésnek a helyességét és aktualitását támasztja alá. „Nem tartozunk hálával azért, hogy harmincegy év után eltemethetjük halottainkat”, a demokrácia és a kommunizmus összeegyeztethetetlen”, „ha elég eltökéltek vagyunk, rászoríthatjuk az uralkodó pártot, hogy alávesse magát a szabad választásoknak”, és az ehhez hasonló kijelentések nemcsak a tűz csiholói, hanem gondolati érvek is.
Milyen a beszéd hatása? Az első szavak újszerűsége és bátorsága megdöbbenti a hallgatóságot, ám amikor az első témakör azzal zárul, hogy az MSZMP 1956-ban elvette a mai fiatalok jövőjét, felhangzik a taps. Amikor elhangzik a cinikus, de teljesen jogos kritika a hatalom egyes képviselőinek pálfordulásáról, a tetszésnyilvánítás egyre gyakoribbá és erősebbé válik. Az orosz csapatok kivonulásának követelését hosszú tapssal helyesli a kétszázezres hallgatóság. Ezt követően szinte végig taps kíséri a beszédet, egyetlen egyszer sem hallatszik negatív érzelemnyilvánítás. A szónok és a hallgatóság viszonyából szinte azt érezzük, hogy a szabadság szikrája meggyújtotta a nemzet tábortüzét. Mintha az áldozatok közelségében ismét egy törzsszövetség megkötése előtt állnánk, hogy elkezdődhessen egy újabb honfoglalás.
4 hozzászólás
Kedves István! Szép szavak, helytálló méltatás. Nem írásod témája, de belőlem kikívánkozik: az orosz csapatok nem O.V. szavainak hatására, vagy a magyar nép forradalmi hevületétől megijedve mentek haza, -ezt a témát az „Inkognita” játszotta le a fejünk felett, hátunk mögött. Ami persze semmit nem von le a beszéd értékéből, és a méltatás méltóságából! Üdvözlettel. én
Kedves Bödön! Természetesen az orosz csapatok nem szavak hatására, s nem is a magyar néptől megijedve távoztak hazánkból – írásom sem állít ilyet. Nyilván sok oka van annak, hogy miért pont akkor szűnt meg a gyarmati függőségünk a Szovjetúniótól. A lényeg, hogy megszűnt! De hogyan szűnt meg? Soroljam az elhibázott rendszerváltozás bűneit, tévelygéseit, jószándékú vagy gondatlan tévedéseit? Nem teszem most: A sarló kalapácsa című vígeposzomban megtettem. (Meg is kaptam érte a magamét.) Hadd ajánljam figyelmedbe Illyés egyik gondolatát: "A szerencsétlen sorsú népek vigasza, hogy bőven vannak hőseik; hisz ezek önfeláldozása élteti a hitet újabb és újabb szabadságharcokra."
Szeretettel: István
Kedves István! Ez az Illés olvashatta Rákóczi emlékiratait(?!) Különben abszolút igazad van, mi mindent elbaltázunk. Ha 56 véletlenül összejött volna, abból se jött volna ki semmi jó. Hosszú téma. Se megalkudni nem tudunk rendesen, se lázadni. Talán mély történelmi gyökerei vannak. Talán a génekben hordozzuk. De lehet, h környezeti ártalmak.Nem baj, azért csak fel a fejjel! Üdvözlettel: én
Kedves Bödön! Igazad van, a magyar történelem elhibázott lépései, a magyar lelki alkat hiányosságai és gyarlóságai külön fejezetet érdemelnek. Miként a sorscsapások és a külső körülmények hatásai is. Valamikor büszke, nemes és szép faj voltunk, ős-napkelet álmodott meg minket, s mivé lettünk? Már Berzsenyi szerint is csúf szibarita váz a magyar. A paraszti társadalom megszűnésével eltűnt a népi kultúránk, mely a színességében gazdag különbözőségek mellet is az egységes értékrend alapja volt. Nem beszélve arról, hogy mindezt áthatotta egy mély vallásosság. Ennek a romjain fakadhatnak virágok, de igazi jövő csak akkor épülhet, ha elfeledett értékeinket újból éltetni fogjuk.
Barátsággal: István