Kedvetlenül indulok el. Csak a közeli boltba készülök, megvásárolni az ebédhez szükséges alapanyagokat. Ugyan kedvem az nincs, sem a bevásárláshoz, sem az ebédfőzéshez. Kinn szürke ködbe és szmogba borult a város, a kemény mínuszok, meg a még megmaradt fekete, csonttá fagyott hócsomók, fokozzák a rosszkedvemet. Bele is rúgok mindjárt egybe, ami szembe jön velem, de azt is a lábam bánja, a kedvem meg csak rosszabb lesz.
Két ismerős közeledik. Nekik én nem vagyok ismerős, bármilyen gyakran találkozunk is, mindig felkínálják, tartsak velük a mennyországba, de nincs hozzá kedvem. A következő járókelőt is leszólítják, de ő is maradni akar.
A Biblia titkát nagyon sokan próbálták már megfejteni – mindenféle számmisztikai hókuszpókuszokkal sikerült is megállapítani a világvége pontos idejét, ami talán nem mindenkinek tűnt fel, de már több ízben is elért minket. Jehova tanúi is valami hasonlóra vállalkoztak, azzal az eltéréssel, hogy ők nem mondanak pontos dátumot. Híveik már 140 éve járják a világot, bekopogtatnak a lakásokba és közlik: itt a vég, azonban, aki velük tart, annak megadatik az örök élet.
Jehova tanúi szerint, az örök élet elnyeréséhez nem kell meghalni, csak ki kell várni azt. Ezt mondják már 140 éve. Amikor megkérdezem, mégis mit mondanának annak, aki tegnap halt meg, vagy két hete, vagy éppen tíz, húsz évvel ezelőtt, nincs rá válaszuk, azokkal már nem kell szembesülniük, csak nyomják tovább az előre betanult szöveget. Jehova tanúi nem tartják magukra érvényesnek a „kívülállók” törvényeit, így feltehetőleg a zaklatás fogalmát sem ismerik.
Jehova tanúi nem dolgoznak, a pénz sem érdekli őket. Megtermelik maguknak a paradicsomot, aztán nyakukba veszik a világot és gyűjtik maguk alá a tagokat. Igazi piramisjáték ez – élet és halál játéka.
A hangulatom egyre rosszabb, a gutaütést elkerülendő, tovább megyek. Már messziről észreveszem a szembejövő kéregető nénit. Majdnem mindennap találkozom vele, mindig itt járja a környék utcáit, tereit. Ennek ellenére ő sem ismer meg, csak egy járókelő vagyok a sok közül. Bizonyára azt sem tudja, hogy szoktam adni neki egy százast, de most nincs nálam apró. Egy kétezerforintost gyűrtem a zsebembe, amivel a boltba indultam.
A néni egy agyongyűrt vényt rázogat az orrom előtt, hogy azt váltsam ki neki a patikában. Türtőztetem magam, próbálom megmagyarázni, hogy erre nincs patika, a boltba tartok, és alig van nálam pénz. A néni nem tágít, erőszakosan követel. Elveszem tőle a vényt, megnézem a dátumot, mondom neki, hogy ezt már nem lehet kiváltani, két éve lejárt. Erre azt mondja, van másik, és egy egész csomót ráncigál elő a zsebéből. Egérutat nyerek tovább megyek, de a néni utánam jön, elkap és erőteljesen megráz, miközben pejoratív jelzőkkel illet. Pici, töpörödött néni, lefelé nézek rá, pedig magam sem daliás termetemről vagyok híres. Most már attól tartok, hogy valami csúnyát mondok neki (pedig nem szokásom), kirántom magam a karmai közül és szó nélkül, tovább megyek.
Amikor hazaérek, a lépcsőházban összefutok Margit nénivel. Itt lakik, néhány emelettel feljebb. Kedvesen rám köszön, és mondani szeretne valamit… tudom, egyedül él, jólesik, ha kiöntheti a szívét valakinek, de most nem vagyok olyan passzban… mintha menekülnék, gyorsan faképnél hagyom.
Aztán otthon elgondolkodom a történteken. Szegény Margit néni, ő aztán semmiről sem tehet, sem a ködös, hideg időről, sem Jehova tanúi zaklatásáról, sem a kéregető néni erőszakoskodásáról, s mégis rajta csattant az ostor.
Fánkot sütök ebédre. Tányérra rakok belőle néhány darabot és becsöngetek Margit nénihez. Kitörő lelkesedéssel fogad. Másfél órán át hallgatom panaszait. Miközben vigasztalom, magam is megvigasztalódom.
12 hozzászólás
Drága Ida!
Nem is volt az tökéletlen nap! Hiszen a végén a legtökéletesebb dolgot cselekedted, amit tehettél!
És még meg is ihlettek az események! 🙂
Ölellek:
Ylen
Drága Ylen!
Örülök, ha így gondolod. Köszönet a kedves szavakért.
Ölellek!
Ida
Kedves Ida!
Való igaz, hogy vannak napok az ember életében, amikor minden összejön. Ezek az események több napra is soknak tűnnének, a kettő egy napon pedig kihozza az embert a sodrából, és kedves ismerősünkkel szemben viselkedünk méltatlanul. Szerencsére az ismerős nénit ki lehetett engesztelni, sőt még finom fánkot is kapott! Minden rosszban van valami jó.:)
Sok szeretettel: Matild
Kedves Matild!
"Minden rosszban van valami jó." – mennyire igazad. Hát igen, meg kellene tanulnunk a rosszban is csak a jót keresni. Mint a mellékelt ábra is mutatja, van benne, csak a leginkább eszünkbe sem jut megtalálni azt. Köszönöm, hogy rámutattál erre, így elmondhatom: ma is tanultam valamit! Hálás köszönetem.
Szeretettel
Ida
Drága Ida!
Vannak ilyen lehangoló, bosszantó napok!
Az erőszakosságot én is nehezen viselem. A Jehovákkal ha egyszer szóba áll az ember, nem lehet megszabadulni tőlük. Egyszer követtem el azt a hibát, hogy meghallgattam őket, talán negyedszerre tudtam, már elég arrogánsan elküldeni…
Tetszett az írásod a való életről!
Szeretettel ölellek: Ica
Drága Ica!
Sokszor nem is hisszük, mennyire uralják a hangulatunkat a szürke, ködös napok. Másként reagálunk dolgokra, mint mondjuk, egy verőfényes tavaszi napon tesszük. Frusztráljuk is egymást mi emberek, s azután azon csattan az ostor, aki a legkevésbé sem érdemelte ki. 🙂
Köszönöm szavaid, és azt, hogy itt jártál. 🙂
Szeretettel!
Ida
Kedves Ida!
Hozzám is becsengethetnél azzal a fánkkal! 🙂
Már két hete beteg vagyok, rám férne egy kis vigasztalás is… 🙁
Nekem is van Margit nénim, csak Mariska néninek hívják. 😉
Judit
Kedves Judit!
Be is csengetek, amint közelebb költözöl, így sajnos csak virtuálisan tudok fánkot küldeni. Ó, te szegény, már megint beteg vagy? Az ovi, meg a bölcsi a ludas, igaz? Gyógyulást kívánok, mielőbbit! 🙂
Ja, Margit nénidet is üdvözlöm, akit Mariska néninek hívnak. 🙂
Ida
Szerintem nem is volt annyira tökéletlen a napod kedves Ida, ha a tányér fánkkal teli részét nézed, és ráadáasul megmenekültél a világvégétől is!
Szeretettel: István
Ha valami nem tökéletes, az mi más, mint tökéletlen, de igazad van, István, minden jó, ha a vége jó. 🙂 Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel
Ida
Drága Ida!
Senki sem kerülheti el, hogy időnként – ki tudná megmondani miért – eljön számára egy váratlan rossz nap, amikor semmi jót nem várhat, inkább minden kellemetlenség eléri.
Én is jártam úgy a szenteskedő Jehova-tanúkkal, akiktől nem lehet megszabadulni. Ha ilyen kellemetlenség után jön még más is, egyébként olyankor mi is hamarabb begurulunk mindentől, mint máskor. Egyszer alig bírtam megszabadulni tőlük, csak nyomultak be a lakásba, egyre beljebb, a szobákba, és kezdték nézegetni az üveges szekrényeket, már már ki is akarták nyitogatni…
Most itt a városban lehet egy ilyen szekta, mert minden szombaton és vasárnap pontosan éjfélkor, elkezdenek a közelben lévő buszmegállónál énekelni… és az eltart mindig hajnali háromig. Már beszéltem a rendőrséggel is, hogy próbáljanak tőlük megszabadítani, de eddig nem sikerült. Akkor kellene szólnom, amikor éppen itt vannak, de nem esik jól a meleg takaró alól kibújni, hogy telefonáljak.
Tetszett a kalandod, szeretettel: Kata
Drága Kata!
Hát igen, lehet rossz napja az embernek, az időjárás is hat a hangulatunkra, aztán mi emberek is frusztráljuk egymást, s a végén azon csattan az ostor, aki meg sem érdemelte. Hát ilyenek is vagyunk, mi emberek. 🙂
Kívánok Neked minden szépet és jót! Köszönöm, hogy nálam jártál.
Szeretettel
Ida