Brüsszelben tartották az EULAR PARE 21. konferenciáját, melynek középpontjába a tavalyi évhez hasonlóan a korai megelőzés került.
Az idei évben is februárban tartották az Európai Reumaellenes Liga, vagyis az EULAR (European League Against Rheumatism), és a betegszervezeteket tömörítő PARE (People with Arthritis/Rhemuatism in Europe) állandó bizottságának konferenciáját. A 21. alkalommal megrendezésre került esemény színhelye Brüsszel volt, a rendezvényhez csatlakozott a fiatalokat tömörítő Young Pare szervezet is. Hazánkat Dr. Ortutay Judit reumatológus, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnöke és Rozán Eszter elnökségi tag, ifjúsági koordinátor képviselte. Az idén a 2017-es év témája folytatódott, Ne késlekedj, csatlakozz még ma címmel, mely a korai diagnózis és kezelés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az eddig megszokottól eltérően kirándulással kezdődött a program, az Európai Parlamentet tekinthették meg az érdeklődők. Szállásunk az Európai Negyedben volt, egy karnyújtásnyira az uniós intézményektől, így gyalog is meg lehetett közelíteni. Nagy élményt jelentett, hogy alig ötpercnyi séta után az ember a parlament szívében találta magát. A 35 ezer négyzetméter alapterületű épületkomplexum két fő szárnyból áll, az egyik a Paul-Henri Spaak épület, a másik pedig az Altiero Spinelli épület. 2007-2008-ban két új szárnnyal gazdagodott a hatalmas épülettömb, az egyiket a mi néha miniszterelnökünkről, Antall Józsefről nevezték el.
A betegségek korai felismerésének fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, ez fokozottan érvényes a reumatológiai betegségekre is, hiszen az időben elkezdett kezeléssel meg lehet előzni a deformitásokat, rokkantságot, a munkaképtelenné válást. Marianne Thyssen, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért, munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős tagja köszöntőjében arról beszélt, hogy át kell törnünk az akadályokat, hogy megmutathassuk, mire vagyunk képesek. Hangsúlyozta, támogatni fogja az EULAR törekvéseit, hiszen az Európai Unió az emberekért van, ezért fontos a cselekvés. A reumatológiai betegségek elleni harc nem ráfizetés, hanem haszon, mert előbb-utóbb megtérül. Az idő előtti nyugdíjba vonulások egyik fő okozója a reumatológiai betegségek, ezért az unió számára a megelőzés nem egy választható lehetőség, hanem kötelező törvény.
Johannes W. J. Bijlsma, az EULAR elnöke az elsődleges, másodlagos és harmadlagos prevenciót mutatta be. Az elsődleges prevenció célja a betegség kialakulásának megakadályozása. A korai kezelés a másodlagos prevenciónak felel meg, a kezdeti stádiumban lévő tünetek felismerése, és a kezelés minél korábbi elkezdése a cél. A harmadlagos prevenció a betegség súlyosbodásának a megelőzésére szolgál. Bijlsma professzor a társbetegségekről is beszélt, a leggyakrabban depresszió társul a reumatológiai kórképekhez. Egészséges életmóddal rengeteget segíthetünk állapotunk javulásában, melynél a fizikai aktivitás kulcsfontosságú, napi egy óra sétától nemcsak a fizikai, hanem a lelkiállapot is egészségesebb irányba terelődik. A dohányzás viszont káros hatású, kutatások bizonyítják, hogy a reumatológiai betegségben szenvedők állapota rosszabbodik a dohányzástól. Az előadást követő panelbeszélgetésen felmerült a vakcináció kérdése, mint elsődleges prevenció.
A bemutatkozó előadások után a workshopok következtek. Az egyik műhelybeszélgetésen azt vitattuk meg, hogyan lehetne segíteni azokat a 18 év alatti fiatalokat, akik az iskolában hátrányos helyzetbe kerülnek a betegségük miatt. Egy másik csoportban az interjúkészítési képességeket lehetett fejleszteni. Egy beszélgetésen az egészséges életmód került a középpontba, hogyan előzhetjük meg megfelelő életmóddal a reumatológiai betegségek okozta károsodásokat. Szó volt még a politikai döntéshozatalban való részvétel módjairól is, illetve arról, hogyan hozzunk létre kampányt, mely a gyerekek és fiatalok betegségének korai felismerését támogatja. Azok, akik jobban bele szerettek volna mélyen a videókészítés rejtelmeibe, szintén megtehették egy workshopban.
A díszvacsorára egy Brüsszelhez közeli település templomában került sor, furcsa érzés volt egy templomi hajó félhomályában elfogyasztani a vacsoránkat, a csontig hatoló hidegben.
8 hozzászólás
Kedves Eszter!
Nagyon érdekes beszámolót volt a konferenciáról. Én nagyon örülnék, ha ez itthon is így működne, és a megelőzésen lenne a hangsúj.
Sajnos a mi egészségügyünk jelenleg a gyógyításra sem alkalmas, nem, a megelőzésre.
Fájt a könyököm, időpontot kértem a reumatológiára, mivel oda csak úgy bemenni nem lehet. Kaptam is időpontot. Több mint egy hónap múlva kellett mennem. Kénytelen voltam, salyát kútfőből merített tudással kezelni a problémámat, mert nagyon fájt. (sportkrém, fájdalomcsillapító) Mire eljöt a kapott időpon, addigra, már nem fájt. Azért, elmentem a doktornőhöz. Megkérdezte, mi a panaszom? Semmi, válaszoltam. Akkor minek jött? Mert amikor az időpontot kértem akkor volt, és nem akartam, hogy kárba menjen a kapott időpont. Válaszoltam. (Még jó, hogy nem halálos beteg voltam) Azért kicsit duzzogva megvizsgált, és írt fel rá kenőcsöt, megállapítva, hogy teniszkönyököm van.
Jó volt olvasni, hogy Magyar delegáció is ott volt, Üdvözlettel: János
Kedves János!
Sajnos a várólisták nagy megnehezítik a gyógyulás folyamatát. Igen, az lenne jó, ha azonnal orvoshoz kerülnénk, ha megbetegszünk, de z sajnos még nyugaton sincs így. Köszönöm, hogy elolvastad!
Eszti
Kedves Eszter!
Szeretettel gratulálok a munkádhoz, mely az egészségügy minden területén fontos lenne.
Köszönöm, hogy közre adtad a munka fontosságát, figyelem felkeltő írásodban.
Szeretettel: Ica
Szia Eszti! Mint eddig is, nagyon nagy érdeklődéssel olvastam végig most újra beszámolódat. Meggyőződésem, hogy hallatlanul fontos munkát végeztek a megelőzés és a gyógyítás érdekében! Sok sikert, eredményes küzdelmet kívánok Nektek! Szeretettel üdvözöllek: én
Szia Eszti! 🙂
Örülök, hogy megosztottad velünk ezt a cikket, mert magam is érintett voltam.
Évtizedekkel ezelőtt egy félrekezelés miatt kerültem kapcsolatba a kórképpel. Olyan súlyos volt a helyzet, hogy az életem volt a tét.
Kiváló orvosok segítségével helyrejöttem, tünetmentesen élhetek, de nem felejtem el, hogy csaknem egy évig járásképtelen voltam mindenféle egyéb panaszokkal, és mekkora erőfeszítésbe került, hogy újra teljessé válhattam.
Bár a cikked nem egészen erről a területről szól (azaz mégis), eszembe juttattad azt, hogy miként lehetett volna kikerülni a szövődményeket.
Nagyon fontosnak tartom a prevenciót, nemcsak ezen a területen, hanem máshol is, ahol megelőzhetőek lennének a súlyosabb problémák.
Köszönöm, hogy felhívtad erre a figyelmet.
Szeretettel: Kankalin
Kedves Eszti!
Örömmel olvastalak, sok érdekes információt tartalmazott a cikked.
Örülnék neki, ha a prevencióról bővebben írnál!
Ha ez szűrővizsgálatot jelent, akkor – azt gondolom – Magyarországon nem sokra megyünk vele.
Judit
Kedves Eszti!
Szeretettel gratulálok Neked, hogy ilyen komoly munkában segédezhetsz. Óriási és fontos dolog súlyos betegségek megelőzésében részt venni. Érdekes és jó lehetett a konferencián részt venni. Országunkban sajnos, nem éppen tartják fontosnak a betegségekkel kapcsolatos ügyeket, a kórházakban sok minden hiányzik, pedig az emberek egészsége egyik legfontosabb téma minden mellett.
Örömmel olvastam, hogy ezt közreadtad.
szeretettel: Kata
Sziasztok!
Köszönöm szépen a hozzászólásaitokat, igen, egyetértek veletek, még bőven van tennivaló az egészségügy fejlesztése terén. A tudatos életmód az egyik szegmense, de fontos a megfelelő egészségügyi ellátás is.
Eszti