Falusi lakodalom az ezredfordulón.
Lakodalom sokadalom, a gondokat másnak hagyom.
A lakodalom bevételei és kiadásai egy jól megszervezett lakodalomra.
A falusi emberek már jó előre készültek a lakodalomra, ha ki akarták házasítani lányaikat, fiaikat. Gondoskodtak azon is, hogy részben , vagy egészben megtérüljön a befektetés és arról is, hogy az ősi szokás szerint kezdjék a fiatalok házasságuk induló éveit.
Az előkészületek már megkezdődtek a sertés ólakban, baromfiólakban, ugyanis a disznókat maguk hízlalták, volt, birka, szárnyas jószág,a tojást is jó előre gyűjtögették a lakodalmat megelőző csigacsináló estekre. Ilyenkor már nagyjából tudták kiket hívnak meg, mert a meghívottak asszony tagjaiból állt össze sok munkáskéz, hogy megsodorják az illatozó húslevesbe való apró mindkét végén hegyes csigákat. Közben ajkukról szállt az ének, viccelődtek, vagy a régmúltról meséltek.
Régi szokás volt az is, hogy a meghívottak a lakodalmat megelőző nap vitt magával egy-egy tyúkot, vagy kakast a házhoz.
Megtermett a bor is, ezt már előzőleg hordóba fejtette a gazda. A süteményeket háznál sütötték, csak a tortákat rendelték cukrásznál. Ugyancsak komoly tétel a sör, a szóda a szörp, de a teremdíj, a berendezés díja, / tányérok, evőeszközök, padok,lócák, katlanok, üstök, főzőedények , tálcák stb kölcsönzési díjai is tízezrek körül mozogtak.Gondoljunk egy ötszáz fős lakodalomra , ötszáz komplett teríték tányérokból, poharakból, de számolni kellett tartalékról is, mert ha eltörött valamiből azonnal pótolni kellett. Aztán a zenészek, azok sem muzsikáltak ingyen, a menyasszony ruhája is egy kisebb vagyonba került.
Mindezzel szemben állt a fiataloknak adott ajándék: pénz, grillsütő, mosógép centrifuga, ágynemű, és különféle lakáskiegészítő, vagy háztartási kellék-és a menyecsketánc bevétele
Lássuk példának egy négy-ötszáz személyre kalkulált lakodalom menüjéhez miből mennyi szükségeltetik :
Hozzávalók:
4db sertés, kb. 120 kilósak; 6 darab birka, ha lehet 2-4 évesek; 12o-14o darab szárnyas jószág, tyúk és kakas; 800 üveg sör; 150-180 liter bor, száz fehér, a többi vörös; 4o liter szörp; 600 liter szódavíz; 10-15 liter rövid ital; 10 kiló kávé; 1000 darab különféle édes sütemény; 5oo db sós sütemény;
A disznókból-karajból, combból 3o kilónyit szépen felszeletelnek, ebből lesz a rántott hús; 5o kilónyit ledarálnak, megy fasírtnak. Pörköltet is készítenek vagy 4o kg. apróhúsból; a csülökből és zsírosabb húsokból a káposztába tesznek. mindenféle maradékhúsból kolbász készítenek, melyet általában a menyecske tánc után szolgáltak fel a hurkával együtt.
A tyúkok egészben belerepülnek a levesbe, onnan egy részét főtt húsként, a többit felaprirva sültként tálalják.
A kakasokból, bográcsban sűrű, hosszú lében pörköltet főztek.
Ha pusztán az anyagiakat nézzük a mai viszonyok között az az ember jár jól, aki az esküvő után ad egy vacsorát a meghívottaknak egy étteremben. és még engedményre is számíthat, viszont igaz, hogy sohasem tudja meg milyen az igazi lakodalom, mely mégis minden pénzt megér.
/ A recepthez szükséges mennyiségek részben gyűjtésből, részben elbeszélés feljegyzéséből álltak össze./
13 hozzászólás
Kedves Zsófi!
Köszönjük a tájékoztatást…ez nem semmi. Főleg, ha meg kellene venni mind azt amit megtermeltek. Ma már szerintem nincs ilyen hetedhét országra szóló. Valóban jobb egy étteremben szolid körülmények között, de hát egyszer van egy életben…de nem mindig egy életre szól.
Szeretettel olvastam: Ica
Kedves Ica !
Amint írtam , minden mennyiség gyűjtésből, feljegyzésből származott. Az arányokat szerintem nem csak a vendégekre állították össze, hanem az alkalmazottakra is. Hogy aztán ez benne van-e az ötszáz főben vagy nincs, lelkük rajta.
Köszönöm véleményedet, örültem hozzászólásodnak.
Szeretettel, Zsófi.
Kedves János !
A felvetésedet kiegészíteném , hogy arról nem írt a fáma, hány napig ették a menüt. Lehet , hogy több napos volt a lagzi. Lejjebb még van válaszom, szeretettel, Zsófi.
Köszönöm értékelésed drága Judit. Megtaláltalak. Nagyon jó egészséget kívánok, szeretettel, Zsófi.
Kedves Zsófi!
Nem tudom, hány éves vagy, így azt sem , hogy melyik ezredfordulóról írtad ezt a cikket. A XXI. század kezdetén ekkora lagzit már csak a romák rendeztek, nekik meg az anyagiak nem jelentenek problémát. Nem gondolnám, hogy a XX. század elejéről írsz, mert akkor, még nem volt olyan, hogy kölcsönzőhöz fordultak volna.
A hozzávalókat jobban megnézve, szerintem a sós sütemény kevés, mert ha pogácsában gondolkodunk, akkor a fejenként egy darabot, nem tartom elégségesnek, mivel egy ekkora rendezvény nem egy két óra hosszáig tart. A rövidital szintén kevés, mert a 15 literből az 500 embernek fejenként egy háromcentes jutna.
" a meghívottak a lakodalmat megelőző nap vitt magával " ebben a mondatban az egyesszám, többesszám használatát szerintem át kellene gondolnod.
Amúgy tetszett az írás érdekes így az adatokat összeszedve átgondolni az akkor lakodalmakat.
Üdvözlettel: János
Kedves Ica !
Arról nem szólt a fáma, hogy hány napra kalkuláltak, mert a vidéki lakodalom, tarthatott három napig. Lejjebb még bővebben kifejtettem, olvasd el légyszíves. Zsófi.
Köszönöm figyelmedet és gyakorlott ésszerű magyarázatodat. Örömmel vettem, szeretettel, Zsófi.
Kedves János !
Örömmel vettem hozzászólásod. Ez a válaszom már harmadik kísérlet a válaszadásra, és mindíg újabb és újabb dolgok jutnak az eszembe, de a gép valamiért kinyomta a szöveget. Röviden, a kulissszák mögé nem látott a gyűjtő szeme, nem vette figyelembe az alkalmazottakat, nem vette figyelembe, mi van a" pult alatt" 🙂 Mit visz haza a családnak a gyerekeknek abból ami kimaradt, mert akkor még divat volt ez a szokás is, nem csak lakodalomban, hanem, általában a termelő munkában. Szeretettel Zsófi
Kedves Irén !
Örömmel olvastam hozzászólásodat, sok érdekesség van benne. Köszönöm észrevételed szeretettel, Zsófi.
Kedves Zsófi! A múlt század első felében is voltak ekkora lakodalmak vidéken. Elég lassan múlik ki a szokás, ma is tartanak ilyet, csak kevesebb fővel, 100 fölé nem nagyon megy.
Érdekes lenne anyagi mérleget vonni, tudniillik, amivel ma számolunk, azzal akkoriban nem kellett. Voltak főzőasszonyok, pénzért, és voltak szomszédok, rokonok, akik ingyen mentek segíteni, napokig.
Az udvarban ácsoltak nagy sátrat, és összeadták szomszédból, művházból, vendéglőből a tányért, evőeszközt. A zenészeknek sem fizettek, mert a menyasszonytánc után maguknak kalapoztak!
A vendégek a pénzen kívül már előző napokban vittek csirkét, tojást, bort, süteményeket, 2-3 tepsivel is!
folyt. Nem illett keveset adni. Nagyon is figyelték, ki mivel járul hozzá a fiatal pár életkezdéséhez, hiszen viszonozni illett. Ma nekem, holnap neked… És 2 napig is eltartott a lagzi, nem aprózták el…:))))
Azt gondolom, ha anyagilag tönkre mentek volna, nem él ez a hagyomány évszázadok óta.
Kedves Irén !
igen a lakodalom valóban három napig is eltartott. Még másnap délben is terítettek. Örömmel olvastam hsz-det. Üdv. Zsófi.
Kedves Ica !
Ez egy gyűjtésből származó összeállítás. Próbáltam úgy érzékeltetni, hogy a régieknél fontos esemény volt a lakodalmi menü összeállítása. A létszámból következtetéssel állapították meg a kevesebb létszámra szükséges adagot. A vendéglátásban pontosan fordítva van, Max 10 főre kalkulálnak és a családok ezt szorozzák a z ő meghívottjaik számával. Az sem rossz, két véglet. Az egyik szűkös, a másik bőséges. Az egyiket gyomorrontás nélkül végig lehet enni, a másiknál szerintem, három napig "rágódnak" rajta.
Köszönöm észrevételed, ölellek, Zsófi.