Balfácánt vacsorára. Ez volt a darab címe, amit aznap este néztünk a színházban. Utána haza indultunk. Nem voltunk túlságosan feldobva a színházi élménytől, de nem is ez a lényeg, nem erről akartam szólni.
Teljesen kihalt volt a város, az utak is. Szokatlan ilyen kora esti órában, hiszen, alig múlt kilenc. A jelzőlámpák sárgán villogtak, korán nyugovóra tértek. Egykedvűen bámultam ki az ablakon, hátul ültem, előttem a lányom, a férjem vezetett. Az útkereszteződésen haladtunk át éppen, amikor arra gondoltam megkönnyebbülten, a következő utca jobbra a miénk, mindjárt hazaérünk. November 30-a volt.
Akkor hirtelen egy őrült csattanást, majd durranást, iszonyú lökést észleltem, és füst lepte el az utasteret. Abban a pillanatban azt éreztem: világvége! Még az maradt meg, az ütközés pillanatából, hogy ösztönösen, mindkét kezemmel, az előttem ülő lányom üléséhez kaptam. Talán éppen ez lett a vesztem.
Nem tudom, hogy jöttem ki a kocsiból, erre tisztán egyikünk sem emlékszik, csak azt tudom, hogy balról a lányom karolt belém, jobbról egy férfi támogatott, aki szemtanúja volt a balesetnek, majd egy járdaszéli padra ültettek. Egész testemben reszkettem és iszonyú szomjúságot éreztem.
Onnan a padról láttam a férjemet ott szaladgálni az autónk roncsai előtt, neki a szemüvege tört s anélkül nem látott. Megnyugodtam, hogy komoly baja neki sem esett. A szemtanú hívta a mentőt és a rendőrséget, a lányom nyitotta rá az ajtót a fiúra is, aki belénk rohant. Sokkos állapotban találta, de ő is sérülésmentesen megúszta. Az elöl ülőket a légzsák megvédte.
A mentők gyorsan megérkeztek. Miközben a mentőautóhoz vezettek, láttam, hogy az autónk a zebrán áll, a mi térfelünkön volt az ütközés, csak azt nem értettem hogyan.
A mentőorvos azt kérdezgette, mi fáj? Nem fájt semmi, csak amikor sorra tapogatta a végtagjaimat és a kezemhez ért, akkor jajdultam fel. Mindkét csukló törés-gyanús, mondta, be visszük a kórházba, majd ott megröntgenezik. Még vérnyomást mértek. Naná, hogy magas volt.
Vártunk. Nem tudtam mire. Aztán jött egy rendőr-tiszt, aki kihallgatott engem, addig nem engedték oda a lányomat sem hozzám. Őrület!
Megkérdezte, hogy mi történt? Azt reméltem, ő mondja meg nekem. Semmit sem tudtam, semmit sem láttam, csak az az iszonyú csattanás visszhangzott bennem.
Amikor megtörtént a kihallgatás, akkor beengedték a lányomat, ő is velem jöhetett. A férjem még órákig ott maradt, amíg a helyszínelés tartott.
Azt is megtudhattam végre, mi is történt valójában. Az útkereszteződés ahol áthaladtunk, úgy ahogy ki volt világítva, de az út folytatása az Elios-lámpák homályába veszett. Hirtelen bukkant fel a nagy sebességgel szembejövő kocsi. Kidobta az indexet balra, s abban a pillanatban már kanyarodott is, mintha ott sem lennénk, még a gyalogátkelő hely előtt. Vesztünkre, éppen ott haladtunk és belénk futott.
A kórházban kellemes fogadtatásban volt részem. Kedves, empatikus emberek vettek körül, s mindenki tette a dolgát. Egy fiatal mulatt orvos kezébe kerültem, aki megvizsgált, s utasított további vizsgálatokra. EKG-ra, röntgenre, hasi ultrahangra, laborba. Ment minden flottul, vittek sorra egyik teremből a másikba, sehol sem kellett várakoznom, sőt, ott már vizet is kaptam, megnyugodtam, s a vérnyomásom is normalizálódott.
A fiatal orvos rendkívüli volt, empatikus, segítőkész, kedves. Mondhatom azt is, hogy még soha sem találkoztam ilyen orvossal, aki olyan részletességgel magyarázta el a felmerülő problémákat, aki olyan nagy gonddal és részletességgel közölte aggályait, és vívódott fennhangon, hogyan oldja meg, hogy ne kelljen teljesen megfosztania páciensét mindkét kezétől, hogy az szinte megható, egyben, végtelenül emberi volt.
A jobb csuklóm három törést szenvedett, nem volt kérdés, hogy lentről fölig gipszben fogja várni a gyógyulást. A bal, nem szenvedett ilyen súlyos töréseket, csak épp egy apró porc-darabka tört le a kisujj vonalában, míg a hüvelykujj vonalában, néhány centiméteres repedés keletkezett. Így a bal kezemre egy felcsatolható rögzítő került, két sínnel, amit csak naponta tíz percre vehettem le, amikor nagy szükségem volt a kezemre.
A gipszelőben már nagyon oldott volt a hangulat, ott a lányom is jelen lehetett. A doki végezte ezt a műveletet is, rutinosan, gyorsan, s közben egyfolytában tájékoztatott bennünket arról, hogy mit miért csinál, s mire kell ügyelnünk az elkövetkezőkben. Amikor végzett, még megjegyezte:
– Milyen jó, hogy nincs három keze, mert akkor most három törött keze lenne!
Ekkor már vígan hahotáztunk a tréfán, és magam is úgy gondoltam, hogy törött kézből, ez a kettő is sok, habár életem során, sokszor gondoltam úgy, ha három kezem lenne, az sem lenne elegendő a napi feladatok elvégzéséhez.
Mire megkaptam az „elbocsátó szép üzenetet”, akkorra már december lett. Tehát elmúlt éjfél. Amikor a sürgősségi hatalmas várójában megpillantottam a férjem mellett a fiamat, aki időközben Budapestről indult és érkezett haza, futottam, hogy megöleljem, s akkor döbbentem rá, hogy nincs is mivel.
Azóta kényszerpihenőn vagyok s gyakorta tűnődöm azon, hogy ki volt aznap este a balfácán közülünk. Beleértve az alig húsz éves fiút is, aki a balesetet előidézte, mert, hogy őt is meghurcolják, afelől nincsenek kétségeim.
22 hozzászólás
Kedves Ida!
Az ember törékeny. A balfácánok pedig hemzsegnek az utakon. 🙂
Jó egészséget!
Laca
Szia Ida! 🙂
Szerencsére a nagy bajon kívül nem történt még nagyobb.
Örülök, hogy megosztottad velünk az esetet, mert az megnyugtató, hogy a két gipsz sem akadályoz abban, hogy humorosan add elő a történteket.
Kíméld kezed, ne írj túl sokat! Mondd fel inkább valami csodamasinára őket, aztán ha szabad lesz a kezed, majd bepötyögöd. 🙂
Mielőbbi gyógyulást kívánok neked. 🙂
Szeretettel: Kankalin
Szia Ida!
Csak jaj!
Túlélted, ez a lényeg, és meg tudtad írni, amolyan "Idásan".
szeretettel: túlparti
Kedves Kankalin, Laca, túlparti!
Köszönöm, hogy itt jártatok, és a sok jókívánságot is köszönöm.
Egyébként, már jól vagyok, ez csak egy kis ujjgyakorlat, amire már nagy szükségem van, csak éppen a gipsz túl nehéz ehhez, nem bírja el a karom.
Egyébként, tényleg hajszálon múlott, hogy nem lett ennél nagyobb a baj. Talán az őrangyalok mégis ott őrködtek valahol.
Szeretettel,
Ida
Drága Ida!
Nagyon sajnálom ami veled történt. Szerencsére, hogy nem kellett műteni, elég a gipsz is.
Kívánom minél előbb megszabadulj a nehéz "tehertől"
Szeretettel ölellek (mind a két karommal:)))
Ica
Drága Ica!
A jobb kezemen a hónap végéig cipelnem kell, a bal, talán a jövő héten szabadul.
Köszönöm kedves soraid és jókívánságaid.
Ölellek szeretettel (még csak fél karommal)
Ida
Drága Ida!
Borzasztó, ami veled történt. Abban meg az, hogy ennél nem lett rosszabb. Én is hiszek az Őrangyalokban, mert veletek volt, és ennél is nagyobb bajoktól megóvott. Pihenjél sokat, a
gyógyuló "rosszcsontokra" vigyázz, pihentesd, ha kell, mert meg fognak gyógyulni. Drága Ida,
veled érzek, segítsen a Jóisten, hogy mielőbb meggyógyulj.
Szeretettel ölellek, ezt is csak óvatosan, hogy ne fájjon:
Kata
Drága Kata!
Igazán tapintatos vagy, hogy nem akarsz fájdalmat okozni.
Vigyázok a rosszcsontjaimra. Neked viszont, hálás mosolyt és köszönetet küldök, hogy itt jártál és megnevettettél.
Szeretettel,
Ida
Drága Ida!
Döbbenettel olvastam, hogy mi történt Veled! Szerencse, hogy nem lett nagyobb baj, de tudom, kéz nélkül is tehetetlen az ember, főleg annak, aki mindig tevékeny, ír. Kívánom, hogy minél hamarabb gyógyuljanak meg a kezeid, és nagyon-nagyon együtt érzek Veled! Az őrangyalaid nem aludtak el, tették, amit tenni kell…
Szeretettel ölellek: Matild
Drága Matild!
HÁLÁS KÖSZÖNETEM együttérzésedért és jókívánságaidért.
Igyekezni fogok.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Igen kellemetlen, legjobb esetben is, vegyes élményekről számoltál be.
Nem mindennapi olvasmány, így, első, mondhatni, gyógyuló, és egyben gyakorlott kézből.
Teljes gyógyulást kívánok!
Szeretettel:
Ildikó
Kedves Ildikó!
Hát, élménynek nem mindennapi volt (szerencsére).
Köszönöm szépen a jókívánságokat, és azt, hogy olvastad.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Azt tudtam, hogy gipszben van mindkét kezed, mert egyszer az üzifalra kiírtad. Most olvastam is az okát.
Én is láttam az említett előadást, de én sikeresen hazaértem. 🙂 de félre a tréfával! Örülök, hogy "ennyivel" megúsztátok. Egyébként jól megírt ez a történet, tetszett. Üdv és mielőbbi teljes felépülést! üdv hundido
Kedves hundido!
Igen, magam is örülök, hogy ennyivel megúsztuk, csupán másodperceken múlott, mert ha oldalról, az ajtókon jön belénk, akkor talán senki sem maradt volna életben. A motor állította meg, az védett meg bennünket, az autónk, az totálkáros.
Köszönöm, hogy olvastad, és a jókívánságokat is köszönöm.
Szeretettel,
Ida
És MIELŐBBI GYÓGYULÁST!
szeretettel: túlparti
Köszi! Igyekszem.
Remélem, a héten megszabadulok a gipszeimtől. 🙂
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Remélem már vége ennek a nagyon keserves időszaknak a számodra, bár még a gyógyulás messze van.
Készülj fel rá, hogy még sok idő mire újra erő lesz a kezedben, és úgy tudod használni, mint a törés előtt
/saját tapasztalat/.
Érdekes kérdés, hogy az Elios lámpák homálya hány baleset forrása?
Judit
Kedves Judit!
Mindenre fel vagyok készülve. A bal kezem már szabad, jövő héten kezdem a fizikoterápiát. A jobbról 30-án veszik le a gipszet, aztán ki tudja mikor lesz a régi (lesz-e egyáltalán).
Igen sok a baleset abban az útkereszteződésben, való igaz.
Köszönöm, hogy itt jártál.
Ida
Kedves Ida!
Sajnálom ami veled, veletek történt, egy baleset mindig sok kellemetlenséggel jár, ha mondjuk nem veszed számításba a sütés, főzés, mosogatástól való szabadulást, no persze ez nem mindenkinek kellemetlen.
Szerintem érdemes a biztosítótól egy kis pénzt kicsikarni a szenvedés, és a kellemetlenségek enyhítésére.
Minél előbbi gyógyulást, és minden jót kívánok: István
Kedves István!
Egy hónapig, teljes tétlenségre voltam ítélve, hidd el nekem, az sem jobb, mint a főzés, vagy akár a mosogatás. 🙂
Köszönöm a jókívánságokat, és a jó tanácsokat is, bár biztosítótól pénzt kicsikarni?…
Örülök, hogy jöttél. Ritkán látunk mostanság.
Szeretettel,
Ida
Kedves Ida!
Régen olvastalak,de fogok jönni ezután!
Fogadd öszinte kívánságaimat…
Szeretettel:sailor
Kedves sailor!
Köszönöm szépen a látogatásod, és a jókívánságaid.
Örülök, ha ezután gyakrabban látlak.
Szeretettel,
Ida