Úgy hírlik, hogy ismét baj van a Balatonnal. Aszályos évünk van és ez azt jelenti, hogy a földek, és a tavaink, folyóink, természetes vizeink és vízgyűjtő területeink kevesebb ,,égi áldást" kapnak. Az ilyen állapotokat különösen a sekély vízmélységű tavaink, pl. a Balaton megsínylik. Azaz alacsony a vízállás. Ez nehézségeket okoz a tavi hajózásban is és a fürdőzőknek is. Azon kívül a sekély víz a legjobb tudomásom szerint algásodáshoz is vezethet. Ilyen volt már néhány évvel ezelőtt. Emlékszem, akkor konferenciákat és egyéb értekezleteket szerveztek és tartottak a Balaton környékén, ahol gyönyörű szép és tudományos elképzeléseket, terveket vázoltak fel a tó megmentésére. Telt-múlt az idő és a legjobb tudomásom szerint szinte semmi, vagy talán vajmi kevés valósult meg a nagyszabású tervekből és csodák csodája! a tó egyszer csak ,,meggyógyította" önmagát. Ugyanis jött egy újabb esősebb időszak és amire egy év eltelt, a Balaton vízszintje helyre állt, a vízutánpótlása a vízgyűjtő területén megoldódott. Az esetből szerintem anyagilag leginkább a szállodások, a vendéglátósok húztak hasznot, hiszen a konferencia tudósait és az Őket kiszolgáló személyzetet el kellett szállásolni, étkeztetni kellett, a rendezvényeknek helyet kellett biztosítani és mindez bevételt hozott nekik. Nem vagyok hidrobiológus, vagy hidrológus, csak egy egyszerű halandó, de véleményem szerint a Balatonunk ezt csökkentett vízszintű időszakot is túl fogja élni és ,,meg fogja gyógyítani" önmagát. Hiszen a Balaton, mint csodálatos természeti képződmény képes az öngyógyításra, csak a gyógyulás idejét szerintem ki kell várni. Kicsit módosítva a közismert szólás-mondást a türelem nemcsak rózsát, hanem ismét normális vízszintű Balatont is teremthet! Kívánom, hogy úgy legyen!
11 hozzászólás
A Balatonnak, keletkezésétől napjainkig semmi problémát nem okozott a vízszint-ingadozás. Történelme során előfordultak hosszantartó száraz időszakok, amikor majdnem kiszáradt, és csapadékos időszakok, amikor kiöntött medréből, s elmosta partjait. A kérdés a balatoni fürdőkultúra megjelenésével kezdett kérdéssé válni. Fürdőkultúrát, vendégforgalmat, hajózást, stb. nem lehet bazírozni egy olyan tóra, ami kiszárad(hat), ha nem esik elég eső. Most ott tartunk, h nyakig benne vagyunk! Nézze meg bárki a tó mindkét partját! Szállodák, vendégházak, hétvégi házak, kikötők, éttermek mindenfele. Ma már nem mondhatjuk azt, h mit számít, ha 2014-től 2114-ig nem lesz víz a tóban, majd 2114-től 2214-ig (valószínű) újra sok lesz! A Balaton azonban több mint vendég-fogadó hely, ahol GDP termelődik, a Balaton ennél több: szimbólum, nemzeti kincs! Egyetértek mindenkivel, aki azt mondja: meg kell oldani a vízpótlás kérdését! Jó, gondolatébresztő írás! Üdv. én
Kedves Bödön! A Balaton vízpótlását a természetnek kell megoldani. A vízpótlással tönkre tennék a tó faunáját és flóráját teljesen és akkor semmi nem lenne a tó partján és még a GDP sem növelődne, sőt csökkenne! Megszűnne a tó élete! Gondoltál-e erre akkor, amikor megtiszteltél azzal, hogy válaszoltál az írásomra? Köszönettel: Pecás
Kedves Pecás! Bocsáss meg, h reagálni mertem! Viszont most én kérdezem: gondoltál -e arra, mi lesz, ha – ahogy jósolják – száraz évek hosszú sora jön majd, és a Balatonban alig marad víz? Próbáld magad elé képzelni a képet: csak a maráson belül lesz egy keskeny árok, amiben algás, zöld-színű, poshadt víz bűzlik, a partok a strandokkal, kikötőkkel elszikesedett, vagy mocsaras részeken állnak. A természetes vízpótlás folyamatát lehet és kell is (kellene) emberi beavatkozással segíteni! Üdv: én
Reménykedhetünk abban, hogy oly hosszú idő után nem volt megoldhatatlan gond a Balatonnál, – ezután sem lesz.
Szüeim nyugdíjazásuk után Balaton közelében építettek házat, s én a csaádommal legalább 20 éven keresztül ott nyaraltam. Nem egyszer fordult elő, hogy a víz sekélyebb lett, majd pedig esős időszakok idején l kiöntött. Valóban, szinte egyedi képződmény a mi Balatonunk – s nem csupán Európában, hanem világviszonylatban is, kevés olyan tó van, amelynek a vize nem sós. Gyönyörű a környéke is.
Reménykedjünk, hogy nem lesz ezután sem különösebb gond, ha az illetékesek annyit, amennyi szükséges, áldoznak is rá, gondoskodnak a fennmaradásáról.
Mindenképpen fontos foglalkozni vele.
Üdvözlettel: Kata
Kedves Kata! Én úgy tudom, h a tavak édesvizűek, az a kivétel, amelyiknek sós a vize. Mondj már légy szíves sós-vizű tavakat, mert gyenge voltam föciből.! Üdv. én
Igazad van, Bödönkém!
Azt szerettem volna kiemelni, hogy a Balaton vize azért olyan jó, mert nem sós, mint a tengereké. Én például sohasem vágyódtam a sós tengerekben fürödni. Tudom, hogy csodálatosak azok a helyek, de fürödni jobb a sótlan vízben. S azért járnak olyan szívesen ide külföldiek, főleg a németek.
Köszönöm a helyreigazítást!
Kata
Bocs., hogy még egyszer jelentkezem. Bödönnek: Azért akadnak sós tavak, nem is nagyon messze, pl. Erdélyben, én is jártam ott (nem jut eszembe a neve), nem fürödtem benne, mert olyan kényes bőröm van, hogy nem bírja elviselni a sót.
Nem tudom Erdélyben van-e sós tó, de pl. M.O.-on van: Balatonszabadi-sóstó, és Amerikában is van: Salt Lake City. (Ez egy angol szó, és azt hiszem a "lake" jelent azt, h só, vagy fordítva, lehet, h a "city".
Komolyra fordítva a szót, Erdélyben tényleg van (vannak) sós tavak, ezek Szovátán találhatók:
Medve tó, Mogyorósi tó, Fekete tó, Rigó tó, Zöld tó, Vörös tó. Üdv, és bocs én
Azért a tenger sós vizében nagyon jó fürödni, pezseg, és ettől hűvösebbnek tűnik, mint amilyen valóban, és könnyebb benne úszni, mert fenntartja az embert!
Kedves Bödön!
Úgy legyen!
Üdv:
Pecás