Egy közmondás szerint, aki nem ért arabusul, ne beszéljen arabusul. Mit is jelent ez? A MIROLSZOL.COM oldalon olvastam el a pontos jelentését – több helyen is fellelhető az – tehát a jelentése: „nem illik olyasmivel hencegni, amihez nem ért az ember.”
Valójában ismertem, hogy mit jelent ez a különös mondat, de illik ragaszkodni a forráshoz, hogy utána lehessen nézni. Na, mindegy is, a lényeg az, hogy ha mindenki csak ahhoz szólna hozzá, amihez ért, akkor sokkal kevesebb megnyilvánulás lenne akár a facebookon, akár más közösségi oldalon, de az élő beszédben is.
Azt gondoljuk, hogy nekünk kell, hogy véleményünk legyen, mert különben tájékozatlannak tartanak bennünket. Persze az is vélemény, hogy nem értek hozzá, de ezt nem kedvelik az emberek, azt szeretik, ha igenis értünk hozzá, vagy legalábbis, egyetértünk a véleményükkel, mert ők tudják a tutit. Vannak olyan hangadók, akik nem viselik el a másfajta véleményt, sőt olyanok is, akik azt akár törölni is tudják, vagy láthatatlanná tenni, esetleg megbélyegzik azt, aki nem a szájuk íze szerint nyilvánul meg.
A magukat bölcseknek tartók pedig azt mondják, hogy ne szólj szám, nem fáj fejem. Bár ez ugyancsak semleges hozzáállásnak tűnik, mégis kiválthat ellenérzést, épp a miatt, hogy a láthatatlanság ködébe burkolja a véleményét.
4 hozzászólás
Kedves Rita!
Jogos. Teljesen igazat adok!
Szeretettel olvastam kitűnő írásod:
Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
Nagyon szépen köszönöm. “Természetesen” utólag vettem észre, hogy a “ne” szócska helyett a “de” szócskát írtam. Vagyis helyesen: aki nem ért arabusul, ne beszéljen arabusul.
Nem mindegy, hogy ne, vagy de. Bosszantanak az ilyen hibák.
Neked viszont nagyon szépen köszönöm az olvasást és a kedves hozzászólást.
Szeretettel: Rita
Kedves Rita,
érdekes témákat hozol, van min gondolkodni.
A véleménycsere nagyon fontos, szükséges a fejlődéshez. Én nem értek egyet a hallgatással, de valóban előfordul, hogy az ember inkább magában tartja mondandóját, inkább csak visszahúzódva szemlélődik.
A vélemények “ütköztetése” a vita, mely szintén előre visz. Természetesen egészséges vitára gondolok, nem arra, hogy veszekedéssé fajul, mert annak romboló hatása van.
A kommentekben nem szégyen kérdezni, ha valamit nem értünk, de szólni valóban akkor érdemes, ha nyomós érvekkel tudjuk alátámasztani állításainkat.
Aki nem tud arabusul, megtanulhatja a nyelvet, és amikor már jártas benne, alkalmazhatja is.
Láttam Zsuzsának adott válaszodban egy megjegyzést a “de – ne” tévesztéséről. Javítottam, de máskor ilyen esetben jelezd, mert néma gyereknek anyja sem érti szavát.

Örömmel elmélkedtem veled.
Szeretettel: Kankalin
Kedves Kankalin!
Megtisztelő hozzászólásod egyetértéssel olvastam. Örülök, hogy van lehetőség javításra, ha ezt közöljük. Azt gondoltam, hogy ami már átment, annak annyi, legfeljebb utólag lehet magyarázkodni.
Ma is “bölcsebb” lettem egy nyúlfarknyival.
Szeretetek vitatkozni, de tény, hogy könnyen átmegy hangoskodásba, veszekedésbe, sőt nem egy esetben minősítésbe is, ami már nem jó, sőt, meggyőzés helyett, inkább haragot, sértődést ér el vele az ember.
Azokat, akik soha semmihez nem szóltak hozzá, nem kedveltem, mert tudtam, hogy van véleményük, amit aztán – teszem fel a folyosón – ki is fejtettek.
Szeretettel: Rita