Amikor reggel kinyitod a szemed és megpillantod a mennyezetet, még elképzelésed sincs arról, hogy aznap az élet, a sors milyen vizekre vezet, kiket, milyen embereket, milyen élethelyzeteket sodor eléd, milyen döntések meghozatalára késztet. Egyben azonban biztos lehetsz, az pedig az, hogy egy új nap virradt, új lehetőségeket tárva eléd, melyek csak rajtad múlnak, hogy milyen végkimenetellel végződnek.
A nap 24 órájában kerülünk olyan helyzetekben, melyek nem adnak lehetőséget a mérlegelésre. Akkor, abban a pillanatban kell lépni, mérlegelés nélkül, az alternatívák és a lehetséges következmények ismerete, felmérése nélkül. Ez egyfajta zsákbamacska helyzetet teremt, mely lehet jó is és rossz is, bár utólag mindig kiderül, hogy bárhogy is döntesz, bármit is teszel, az a rossz és mindig a másik választás lett volna a helyénvaló.
A lehetőségek korlátlan tárháza nem mindig egyértelmű. Sokszor nem látjuk meg azt, ami az előmenetelünket szolgálja, azt, ami a boldogulásunkhoz vezet. Hiába „szúrja” ki a szemünk, nem tudatosodik, hogy ez az a szituáció, amire várunk, ez az az ajtó, amelynek kulcsa ott lapul a kezünkben. Ennek eredményeként az életünk folyamán több lehetőséget halasztunk el, mint amennyivel élünk. A kulcscsomó ott zörög a kezünkbe, önmagát kínálva az adott ajtó zárjába, már-már belehelyezve magát a zárba, de az elfordítás már a te feladatod, amit sokszor nem teszel meg. Ennek különböző okai lehetnek, de kizárólagos felelősség csak is téged terhel azért, hogy nem fordítod el, nem nyitod ki az ajtót.
Ennek eredményeként teszed fel magadnak folyamatosan a kérdést: „mi lett volna ha…” Ez egy rendkívül értelmetlen és felesleges kérdés, azonban nincs ember kerek e világon, aki ne tette, ne tenné fel magának ezt a rendkívül hiába való kérdést. Válasz természetesen soha nem érkezik, hiszen a megoldás benned rejlik, a lelkedben, amely szavát vagy meghallod, vagy sem. Általában utóbbi történik.
Az önsajnálat, az önvád, önmagad kínzása mindig nagyobb erőfeszítést igényel, mintha megtennéd azt a bizonyos lépést. Azonban ez a könnyebbik út, mely soha nem vezet sehova! Ez zsákutca, vakvágány, mely eredménye kizárólag szenvedés és fájdalom.
Még is minden alkalommal elkövetjük ezt a hibát, mert megrettenünk, a változás ijesztően óriásinak tűnik, és inkább visszahúzódunk a csigaházba, semmint hogy azt az óriásinak tűnő, ám minden esetben csak egy aprócska dombot, megmásznánk.
A félsz nagyúr, de ha minden egyes alkalommal teret engedünk neki, soha nem érjük el életünk végső célját, legyen bármilyen alaposan kidolgozott stratégiánk is az eléréséhez. Önmagadat ítéled halálra, önmagadat taszítod a boldogtalanság fogságába.
És mivel emberek vagyunk, hibázunk. Ez létünkkel együtt jár, de természetesen hibásak soha nem mi vagyunk.
Felelősségvállalás? Ismeretlen fogalom….
4 hozzászólás
Kedves Őszifény!
Igen, az életben rengetegszer kell választanunk különböző lehetőségek közül. Sokszor a könnyebbnek tűnő utat választjuk, időnként a nehezebbet. Mégis előfordul, később a másikat tartjuk helyesnek. Talán nem feltétlenül mindig a felelősségvállalás hiánya ez (bár olykor előfordul), inkább nehéz (vagy nincs idő) felmérni, mérlegelni az adott szituációban, hogy milyen tényezők fogják befolyásolni, változtatni az akkor elhatározott lépéseinket.
Az már más kérdés, mikor szinte egyértelmű a helyes választás, akkor miért nem vállaljuk, ilyenkor már valószínűleg megkérdőjelezhető, mennyire vagyunk felelősségvállalók.
Tetszett az írásod, elgondolkodtató.
Szeretettel: Zsóka
Szerintem nem lehet általánosítani, csak egyesek számára ismeretlen fogalom a felelősségvállalás. A lehetőségek között meg nagyon fontos a válogatás, hisz nem ugorhat csak úgy neki valaminek az ember, mint a vak a gödörnek, erre időt kell szakítani még ebben a megvadult világban is, egyébként nagy a valószínűsége, hogy beesik a gödörbe, hiába nem oda irányult. István
Életünk pillanatonkénti döntések sorozata, és a „rossz” döntéseink azért lógnak ki a sorból, mert a jókat természetesnek vesszük. Vajon mi a „rossz” döntés? Hisz nem tudhatjuk, hogy mi lett volna, ha „jól” döntünk. A nem döntés is döntés! Ilyenkor gyakran mások döntenek helyettünk… Döntéseink felvállalódnak, ha akarjuk, ha nem, hisz ettől válunk boldoggá, avagy boldogtalanná. Ezektől is alakul az életünk olyanná amilyen. Az, hogy beismerjük-e adott esetben, hogy mi voltunk a „hunyók” abból a szempontból izgalmas, hogy aki erre nem képes, az „megáll a fejlődésben”, mert mindig másokat okolván nem tanul a hibáiból és újra és újra elköveti ugyanazokat. Ez egy öngerjesztő folyamat. A múlton keseregni pedig felesleges idő- és energiapocsékolás, mivel már úgysem lehet változtatni rajta. Az Emlékezet c. cikkem hasonló témát feszeget.
Kedves Őszifény!
A lehetőségek korlátlan tárháza nem mindig egyértelmű. Tetszik ez a sor.
"mi lett volna ha…" Ez egy rendkívül értelmetlen és felesleges kérdés. Ez így van.
Bár szerintem minden az adott körülményektől és élethelyzettől függ.
Felelőséget lehet vállalni másért, de magunkért is. Mind a kettő a helyzettől függ. Szerintem.
Ági