3.rész
London nevezetes épületei
A Westminster palota
A Westminster palota London egyik legimpozánsabb épülete.Az 1834-es tűzvész előtt annak helyén az Öreg Palota állt az angol királyok lakhelye, az angol parlament időnkénti gyűlésező helye. Az 1834-es tűzvész után a régi palota helyére egy újabb palota építési tervét készítették elő, ami a Westminster palota néven vált ismertté. Az új palota építését 1840-ben kezdték el Sir Charles Thomas épitész vezetésével. A palotát 1852-ben nyították meg, 1860-ban fejezték be, de egészen 1870-ig folytak csinosítási munkálatok az épületen. Az öreg palota 1512-ig volt a királyok állandó lakhelye, a parlament nem tudott folyamatosan a palotába ülésezni, a parlamentnek nem is volt állandő ülésező helye egészen 1547-ig. Ebben az évben VI.ik Edward király a Westminterhez tartozó kápolnát bocsájtotta véglegesen a képviselők rendelkezésére. Az épületet az elmúlt századok folyamán többször is átépítették ma is látható a William Rufus által utólag hozzáépített Westminster Hall, amelyet ma a különböző nagy jelentőségű nemzetközi ünnepek alkalmával használnak.
Tower Bridge hídja
London híres hídja, amelynek egykor nagyon fontos szerepe volt, ma már nagyon ritkán nyílik fel, nagy tengeri hajók ritkán haladnak át a Tower Bridge alatt. A Tower híd megépítését a 19.ik század nagy gazdasági fellendülése tette szükségessé. Ebben az időben a kereskedelmi forgalom többszörösére nővekedett, London világvárosá vált. A Tower híd csak nevében kapcsolódik a Tower of London erődítményhez, funkciójában sohasem volt semmi kapcsolat. A hatalmas tengeri hajók áthaladása miatt még a szerkezetét is speciálisra kellett tervezni, a hajók kezeledésekor egy speciális hidraulikus rendszer a közepén elválasztotta a hatalmas hídat és a magasba emelte. Ezáltal középen áthaladhattak még a legnagyobb tengeri hajók is. A Tower Bridge építését 1886-ban kezdték meg és 1894-ben fejezték be. Ebben az időben London a világ legnagyobb kikötője volt Tower Bridge a világ legnagyobb hídja lett. A Tower Bridge hídon 1976-ban nagyobb átalakítást végeztek, a hidraulikus emelőszerkezetet villamosra cserélték ki. Ma a híd két tornyában kiállítást láthatunk a a híd történetéről. A tornyok tetejére elektromos felvónok segítségével jutunk fel, ahonnan szép kilátás nyílik a városra.
A Globe színház
1599-ben a Temze partján Bankside városrészben épült fel az első Globe színház. A 30 méter átmérőjű 3 emeletes épületet az akkori színészgárda húzta fel, köztük volt Shakespeare is, aki a színház tagja volt és az ő színdarabjait játszották. Az 1 pennis beléptődíjjal működő színház 3000 nézőt fogdhatott be. Amíg a gazdagabbak az emelvényen foglaltak helyet addig a szegényebbek közvetlen a színpad előtt helyezkedtek el. A Shakespeare színdarabjai, és Richard Burbage alakítása hatalmas anyagi és művészi sikert hoztak a színháznak. A nádfedeles színház 1613 június 29-én egy színpadi célra használt ágyúlövésnek köszönhetően kigyulladt és leégett, amikor éppen a VIII.ik Henrik című színdarabot játszották.Egy évig tartott a javítás, a következő évben újból megnyílt a cseréptetős színház. Még 2 évig működött sikerrel az első Globe színház, amikor London elájárósága a színházi előadásokat betiltotta és a színházat bezárta. Így Londonban sok időre megszünt minden színházi tervékenység. A Londonban ma működő Globe színház szintén nagyon hírneves, Shekespeare színdarabjai életre keltik a középkor színházi életének fényeit.
3 hozzászólás
Én is nagyon szeretem Londont, tetszik a nevezetességek ismertetése.
Rozália
Régen jártam Londonban, ezért jó volt felidézni írásod által e szép helyeket.
Bizony London szép város, ha teheted Londont látni kell. Kösz. hogy elolvastátok.