„Professzorok nem szoktak meghalni”
Egy tíz éves kisfiú szavait idéztem, ma délutánról. A fiamét.
Az egyértelmű elutasítását annak a fajta HALÁLnak, ami ellen lázad az ember, akkor, amikor egy szeretett lényt veszítünk el.
Szeretett Lény…igen. Ilyen volt. Valahogy magában hordozta a képességet, hogy vétózhatatlanul lehessen szeretni. Mert a jót, az emberit, az intelligensen diplomatikus Bölcset, a lágy hangú, csendesen tanító értelmet képviselte.
Ez a múlt idő még felfoghatatlan, hiába írom így.
Talán két hete kérdezte, hogy „ugye,nem gondolta komolyan ezt a nem-írást, csak átmeneti szüneteltetés és feltöltődés, és hamarosan erőre kap, hiszek magában”, és újra eszembe jut az, amit Neki írtam, köszönet gyanánt: Ő még akkor is hisz bennem, amikor én már saját magamban sem.
Emlékek, amelyek ma reggel még élő epizódok voltak. A keskeny és meredek budai utca, az „alsóház és a felsőház” több könyvtári kapacitást túlszárnyaló tartalommal és minőséggel, a szobában horkoló kutyus, s az ő Csoda-Asszonya, Vera, aki olyan szeretettel és vidáman köszöntött bennünket tavaly ősszel, s immáron azt is emlékként kell őriznem, amikor elhozta nekem ide a Sántaiskolát. Sietve, megannyi dolga közé illesztve, de mégis elhozta, mert tudta, hogy mennyire várom azt a Cortazar-könyvet, amelyet Ő fordított, és akkor, 82 évesen is, egészségesebb volt, mint én…
Nyelvész, író, műfordító, a Magyar Pen Club főtitkára, egykori nagykövet, kitűnő szervező, rengeteg kitüntetéssel és díjjal. Ezt a Róla szóló cikkekben mind-mind lehet olvasni, hiszen minden az Ő érdeme. S mégsem volt „irodalmi celeb”, hiszen semmit nem a hírnévért alkotott, nem szóltak róla bulváros hangvételű vezércikkek, csendesen dolgozott, a hite szerint, s megőrizte a romlatlan elvi tisztaságát és hűségét a magyar irodalom és a nyelv felé.
A szakmai méltatásához én a porszemnél is kevesebb vagyok, tehát csupán emberileg merem megtenni: ma, 2010. október 23-án elveszített a világ egy olyan lelket és tálentumot, aki nem csak a szokásos értelemben vett egyediségében volt különleges és egyedülálló.
Köszönnöm kellene Neki, mennyi, de mennyi mindent, Istenem…immáron ezt már nem tehetem meg. De úgyis tudta. Köszönöm azt, hogy ajándékként kaptam a barátságát, a szeretetét, az aggódását és törődését, az útmutatásait, a tanácsait, a kritikáit, a megértő emberséggel átitatott ejnyéit, a „dohogásait”, az új könyvem feletti atyáskodását, hogy a nevét adta az írásaim ajánlásához, és köszönöm a Gondviselésnek, hogy ismerhettem Őt.
Most megint mécsesek égnek itt, a könnyektől homályosan, egy fénykép, egy kézírás, könyvek, tanulmányok, és megannyi emlék előtt tisztelegve.
Marad a fájdalom nekünk, akik itt maradtunk. Pedig még fel sem fogtuk.
Isten nyugosztalja békében Benyhe János Professzor Urat.
6 hozzászólás
Nincs annál fájdalmasabb, mint a szeretett személy elvesztése. Együtt érzek veled.
Szeretettel: Rozália
Szívből jövő, igazán meleg szeretettel átitatott búcsúztatót írtál a professzorról. Jó olvasni ilyen önzetlen, baráti kapcsolatokról, szeretetről. S addig, amíg ez, ilyen létezik, nem kell félnünk, nincs még semmi elveszve.
Imeretlenül is Veled együtt intek búcsút a kedves Professzornak.
Szeretettel: Kata
ismertél egy rendkívüli embert, és ez csodálatos.
Szépen búcsúztál, kedves Andrea!
"Professzorok nem szoktak meghalni"
Okos ez a gyermek…
látod?
Nem halt meg, benned él…
Tudom, nem kértél hozzászólást… és ilyenkor nehéz szólni… de engedd meg, hogy legalább ennyit írjak:
Részvétem.
Át tudom érezni a fájdalmadat. Engem is vezetget egy hasonlóan nagy formátumú mester, egy idős professzor. És félek, nehogy meghaljon…
Na, most még sírva is fakadtam…