„Este leszel MSN-en?” – kérdezte volt egy kedves osztálytársnőm egy remek osztálytársamtól, aki egész mellesleg két éve lassan a barátja. Ez a mondat, és még egy pár dolog gondolkoztatott el igazán arról, hogy hogyan is élünk mi fiatalok ebben a mai modern, számítógépek és internet által eléggé befolyásolt világban szociális vagy nem szociális, de egyáltalán, életet.
Hogy miről is van itt szó? Hogy őszinte legyek, nem a magamhoz hasonló kockákról szeretnék írni, akik éjt nappallá téve a gépet bújják, és az internet adta lehetőségeket kihasználva olvasnak, szórakoznak, esetleg játszanak, vagy különböző sorozatokat – ne adj isten animét, hogy igazán megdöbbentőt mondjak – töltenek le, néznek, olvasnak tonnaszám. Most az olyan átlagosnak nevezhető srácok és lányok fordultak meg a fejemben, mint amilyen Te vagy, akik – nagy valószínűség szerint – hazamennek, kajálnak, esetleg edzésre járnak, elmennek ide-oda a haverokkal, a hétvégét szórakozóhelyeken töltik, és a számítógép maximum házidogákhoz, vagy akár ahhoz a kritikus MSN-hez kell. Mert ugye mind tudjuk, mi az MSN, mire jó, meg hogy is kell használni, de a kérdés az, tényleg jó ez nekünk?
Pár napja mesélte nekem Tamás barátom, ahogy két osztálytársnőnkkel együtt fent voltak az informatika teremben, és a két hölgy, egymás mellett ülve, egymástól karnyújtásnyira ülve beszélgettek – MSN-en. Kérdem én: Miért van ez? Miért jobb MSN-en dumálni, mint egymással, mikor ott ülsz a másik mellett? Nem mondom, az MSN-nek is megvan a maga varázsa, hiszen annak vagy elérhető, akinek akarod, azzal és akkor beszélsz, akivel és amikor akarsz(meg amikor fent van…), ráadásul mindezt teljesen ingyen, olyan funkciók keretében, mint naplózás, egyéni emoticonok, képek, webcamera, mikrofon, fájlmegosztás, szóval, egész praktikus kis cucc ez az MSN, és mégis, mi bajom van vele? Hiszen olyan jól ellehet akár idegenekkel is diskurálni, semmi feszélyezettség, hisz a személytelenség teljesen diszkréten befed minket, akár egy nagy, fehér lepedő, és senki nem tud rólunk semmit.
Így ugyebár könnyű véleményt nyilvánítani, vagy épp beszólni másnak, ugye, kedves Diák(nem ellenőrzött) és Vendég(nem ellenőrzött)? Gondoltam… Viszont most Ti gondolkodjatok el: Miért van az, hogy két ember, ahelyett, hogy beülne valahova, vagy akár átruccanna a másikhoz, ha az ott lakik másfél villamosmegállónyira, és meginna egy csésze teát, ami mellett dumálna egy jót, teljesen mindegy, hogy miről, inkább fellép MSN-re, és ott „csetel” éjszakába nyúlóan. Titeket nem zavar ez? Vagy: Miért van az, hogy mostanában egyre gyakrabban fordul elő, hogy valaki úgy fog magának pasit, vagy út talál magának barátnőt, hogy felmegy iWiW-re, myVIP-re, vagy valamelyik hasonló közösségi oldalra, és ott keresgél egy pár órát, aki megtetszik, annak „dob egy üzit”, aztán vár, hogy mi történik.
Talán oda is eljutunk, hogy a pasik a csajoktól nem a telefonszámukat kérik el, hanem az MSN címüket, ne adj isten Hunor odamegy Sarolthoz, hogy „Szia, hogy hívnak? Fent vagy az iWiW-en?” Sajnos az a baj, hogy ez egyre kevésbé kérdés, mert igen, a világ eléggé ebbe az irányba halad. Nem tudom, lehet, hogy én vagyok a hülye, de én szeretek a barátaimmal lenni, annak ellenére, hogy elég sokuktól harminc kilométerre lakom, és ezért nem igazán van időm arra, hogy visszaruccanjak, vagy akár bent maradjak, ha még számításba akarom venni a másnapi nyolc órámat is, így hát – sajnos – marad az MSN. Viszont képtelen lennék – vagyok – MSN-en beszélgetni például a barátnőmmel komolyabb dolgokról, vagy akár nem arra használni az MSN-t, hogy a sorozat legújabb részét beszéljem meg aktuális delikvenssel. Útálom azt, hogy mikor beszélgetek valakivel valamiről, nem látom az arcát, nem hallom a hangját, nem látom, hogy reagál arra, amit mondok. Hallottátok már, hogy a mondanivalótok 90%-a nem a szátokból jön?
Mégis, az emberek elég nagy része választja az MSN-t, mint beszélgetési formát. Meg tudom érteni őket, sőt, teljes mértékben egyetértek azokkal az érvekkel, amikből néhányat fentebb fel is soroltam. Az is biztos, hogy vannak pillanatok, mikor az embernek muszáj kiöntenie a lelkét valakinek, és nincs kéznél senki, de ott az MSN, vagy épp valami olyan témát akar megbeszélni valakivel ,amihez a személytelenség igencsak jól jön. De! Úgy vagyok vele, hogy a személytelenség varázsa egy idő után elmúlik, és mikor nem veszed észre, hogy azzal, amit mondasz, mit váltasz ki a másikból, mert nem, ezt – szerintem – nem lehet egy pár emoticonnal kifejezni, na ott kezdődnek a problémák, félreértések, sértődések, vagy akár rosszabb. Az pedig, hogy két egymás mellett ülő ember inkább MSN-ezik, minthogy a másikkal beszélgessen, szerintem eléggé ennek a mélypontja. Miért jobb személytelenségbe burkolózni? Miért jobb szavak nélkül, írásban beszélgetést imitálni? Erre sokféle válasz van, és ha most mindet megpróbálnám leírni, sok oldal telne meg. Nem akarom megváltani a világot, ne értsetek félre. Pusztán azt szeretném, ha elgondolkodnánk azon, mennyire befolyásolja az életünket a technika.
Mert engem igenis elszomorít, hogy ilyet hallok, és furcsállom, hogy őket nem. Jót nevetünk rajta, milyen vicces, hogy csak úgy ráklikkeltem egy srácra, és két hete járunk, tök jó, viszont ez valahol mélyen belül az emberi kapcsolatok mocsara, amiben szépen lassan elsüllyedünk, és marad az, hogy az ember ül a számítógépe előtt, és párt keres, beszélget, azaz, szociális életet él, digitálisan. Mert az jó.
12 hozzászólás
Nagyon érdekes és aktuális a téma, amit feszegetsz. Sok dologban egyetértek veled, például az valóban kissé irreális, hogy egymás mellett ülő lányok msn-en beszélgetnek… De. Szerintem vannak az msn-nek jó oldalai is, például, olyan barátaiddal/ismerőseiddel beszélhetsz ingyen, akik tőled több száz kilométerre élnek. Azonban sokszor tapasztaltam már én is olyasmit – ami épp az msn személytelenségéből fakad -, hogy bizonyos kijelentések félreértéshez vezettek.
Összességében tehát van ennek jó és rossz oldala is, szerintem a titok nyitja az, hogy tudni kell, hol a határ.
Mindenesetre a cikked érdekes és elgondolkodtató, gratulálok.
Üdv, banyamacs
Igen, írtam is, hogy én is így tudok kommunikálni sok barátommal ,akiktől távol lakom:) Köszi a hozzászólást!:)
Szia!
Ilyen dolgokra én is sokat gondoltam már. Ez olyasmi, mint a chat volt régen, de úgy veszem észre az már kiment a divatból… szerencsére. Néhány éve szinte minden ismerősöm chaten ismerkedett. És voltak közöttük 14-13 éves lányok is!!! Ilyen legyen az első élményük az ismerkedésről? Én egyszer léptem fel, az egyik barátnőmmel, és akkor is nagyon taszított az egész. (Honnan? Hány éves vagy? Hogy nézel ki? És ezek még a jobbik esetek, egyesek egészen eldurvultak…).
Az MSN ennek egy szelídebb formája, mert ott csak azzal beszélsz, akivel akarsz, nemcsak a társkeresésre van kihegyezve, és letilthatod, ha vki nem tetszik.
Igazából, cikked nem az msn-ről, inkább annak egy (nem túl szerencsés) felhasználási módjáról szól. A cím így megtévesztő lehet.
Mint, minden viszonylag "új" dolgot, az msn-t is meg kell tanulni megfelelően használni. Egy késsel elszelhetjük az ételt, de okozhatunk vele sérülést is. Megvannak a modern technikának is a maga veszélyei, de ezek javarészt inkább adódnak az emberi "hozzá nem értésből", illetve "nem megfelelő hozzáállásból", mintsem maga a technika természetéből – hiszen a rendszer nem érez!
Ügyes cikk és jó témaválasztás, de a címet mindenképp módosítanám; ha mással nem, egy alcímmel ellátnám az írást.
Üdv: Kuvik
Igazad van. Két oldala van az éremnek. Magam is szeretek chaten és msn-en lógni, és bizony nekem is vannak "digitális haverjaim". És meg kell mondjam, zavar, hogyha csak a gép előtt találkozunk, még akkor is, ha rendszeresen beszélgetünk, hallgatóval a fülünkön, ahogy kell. Mindemellett jó, hogy nem kell ötször felhívnunk egymást, hogy egy találkozót egyeztessünk.
Az már csak a dolgok vadhajtása, amiről te írtál: az egymás mellett msn-ező lányok, a "virtuális együttjárás". Bizarr, ezt nem tudnám elképzelni.
Főleg az utóbbi pár évben, mikor a középiskolai barátaim szétszéledtek az ország minden részébe, kifejezetten jó dolog, hogy hétköznap is tarthatjuk valamennyire a kapcsolatot. Viszont abban teljesen igazad van, hogy ha ez a kapcsolattartás már kiszorítja a személyes találkozásokat és beszélgetéseket, az nagy hiba.
A netes társkeresés szerintem magánügy. Mindig lesznek olyanok, akik maradnak a hagyományos módszernél, de be kell látni, hogy van akinek neten könnyebb. A természete vagy önbizalomhiány miatt… Ők miért ne próbálnák meg? Elsőre személytelen, az biztos, de az ilyen ismerkedéseket úgyis mindig követik a személyes találkozók. Ismerek sok olyat, akik neten jöttek össze és évek óta együtt vannak, és vannak akik a "szokásos" módon találkoztak és pár hét után szét is mentek.
Egyébként én is a hagyományos módszer híve vagyok, de az is biztos hogy a telefonszám mellé msn-címet is kérek és iwiwen is rákeresek… nem a személyes kapcsolat kiszorítására, hanem az mellé… nem hiszem, hogy ez gond. (megjegyzem miért lenne jobb egy telefonszám? az éppen annyira tud személytelen lenni…. sőt…. ha van otthon mikrofonod és webkamod akkor máris fordul a kocka…)
Az meg hogy valaki társkeresésre használ olyan oldalakat, mint a myvip vagy az iwiw (amiknek egyáltalán nem ez a célja), az már a rendszer hibája. De hát mindig vannak ilyenek…. A lovat se mindenki lovaglásra használja… khm… 🙂
na de nem szaporítom a szót. Gratulálok a cikkedhez! Van benne sok gondolat amivel egyet értek, és van amivel nem. Szóval mondhatni ideális a helyzet!
Mindenkinek köszi minden hozzászólást! Igazán köszönöm, hogy vettétek a fáradságot, hogy gondolkozzatok:) Más oldalakon még a pontos olvasásra sem veszik…
Szerintem az is baj az msn-nel, hogy látszólag bátrabbá tesz, könnyebben elmondasz személyes dolgokat ismerősöknek, mert nem a szemükbe kell mondanod, többet elárulsz, mint amennyit normális beszélgetések alatt mernél és amikor újra találkoztok, vhogy nem találjátok a fonalat. Ott a szakadék a személyesen és msnen folytatott utolsó beszélgetés között…Én például ezért nem szeretem az msnt azokon túl, amiket te is említettél! Jó cikk és fontos téma!
Üdv: Áfonya
A megjegyzésedre válaszolva, nem tévedsz. Engem is nagyon zavar, ha a közeli ismerőseim csak a neten akarják tartani velem a kapcsolatot. A távoliaknál már más a helyzet, bár velük is szeretek időnként személyesen találkozni.
Rozália
Üdv!
Érdekes cikk, habár manapság gyakori téma a technika áldott vagy épp átkozott volta. Minden esetre sokan érzik úgy, hogy megfontolandó kérdések ezek (azokról ne beszéljünk, akik szerint nem., a profit nem olyan aranyos kis dolog, mint képzeltem) , és fel kell rájuk hívni a figyelmet, amit te a cikkeddel meg is tettél. MSN? Hm. Kapcsolattartásnak, főleg ha távol élő emberekről van szó, tökéletes, még az is hasznos, hogy suli után egy szabad percedben eldumálsz a barátaiddal. Így néha könnyebb. Csak vannak, akik elvesztik minden gátlásukat, ha nagyon belejönnek a ’dumálásba’, ami akkor kellemetlen, ha egy közeli ismerősödet épp rajtakapod camsex közben. Hé, engem ez a azért rémiszt, hogy 13-14 éves gyerekeknek lehetőségük van ilyen ( én is csak most léptem ki a pubertás korból, de jóból is megárt a sok!) dolgokat csinálni. És itt most nem csak a személytelenségről van szó! Na persze, tartsa mindenki önmagát pórázon, de kezdem úgy érezni, hogy a szegény gépem egy jó nagy mocsár, amiben könnyű elsüllyedni…úgy látszik, cikked érzelem korbácsolás szempontjából egész jól megállja a helyét. Grat
Flex
Pont ezen gondolkoztam a minap, miután tökéletesen és lehet, hogy véglegesen is összevesztünk egy barátommal, MSN-en. Hogy hogyan lehetséges ez? A válasz benne van a cikkedben: mindent elmondtam neki, ami fáj, ami rosszul esett a kapcsolatunk során. Ezeket elmondani soha nem volt bátorságom személyesen, csak utalgattam. De ott volt az MSN. Csak szavak, leírom, elküldöm, kimondtam. És ha valami nem tetszik, majd kilépek, vagy letiltom. Megoldás? Nem.
Az MSN tényleg jó arra például, ha a legjobb barátod kimegy külföldre tanulni. Vagy ha több száz kilométerre lakó ismerőssel szeretnél beszélgetni. Vagy ha csak egy szabad félórád van, de valami fontosat szeretnél mondani. Azt hiszem, ezek még beleférnek.
De az élet nagy kérdései, egy kapcsolat alapjai nem MSN-re valók. Nagyon könnyű félreérteni a másikat, könnyű olyat mondani, amit nem gondolunk komolyan, könnyű bántani. Mert nem vagyunk együtt. Csak virtuálisan. A távolság védelmet ad és olyan dolgokra is képesek leszünk, amikre egyébként nem. És sajnos ez negatív s nem pozitív hatás.
Ohhohó, mi ez a diszkrimináció, nem csak MSN létezik ám 😀 Skype, Yahoo Messenger, Messenger2, Kopete stb. :P:P:P
Jól van, viccet félretéve – mivel elterjedtsége miatt én is WLM-et (MSN-t) használok, értem, miről írsz, bár szerintem ez is olyan dolog, ami csak a gyenge embereket fenyegeti. De az ilyenre fogékonyakra szinte minden veszéllyel lehet, nem csak a számítógép és a villágháló! 😀 Nekem személy szerint – az iskolán kívül – többnyire az azonnali üzenetküldés (cset) és a fórumok az egyetlen csatorna, amin kommunikálhatok a külvilággal. Az épeszű ember azt használja kommunikációra, ha igényli, ami épp kéznél van.
A telefonszámelkérős szövegen jót nevetem itt magamban – nincs telefonom :DDD Bár e-mailt sem szoktam elkéregetni, és általában még csak beszélgetést sem kezdeményezek MSN-en – mit zargassak én másokat -, de telefonálni még ha akarnék, akkor sem tudnék.