Külvárosi ember lévén a városba csak akkor megyek, ha már nagyon muszáj. Nem tehetek róla, de nem a kenyerem a tülekedés. A nyár elején azonban merőben új élethelyzetbe keveredtem. A kényelmemet feladva eladtam az autómat és buszra szálltam. A munkámból kifolyólag reggel nyolckor indulok és valamikor éjfél után érkezem haza (vagy később).
Az első félelmeim, melyek az éjszakai közlekedéssel voltak kapcsolatosak egy szemvillantás alatt szerte foszlottak. Egyszerűbben, kényelmesen nézelődve, mindössze egy átszállással hazajutok.
Tehát egy ilyen nyári éjszakán fedeztem fel a különös teheneket, melyek szerintem kis színt vittek a Budapestiek szürke hétköznapjaiba. A turisták fotózták, némelyek csak megbámulták, vagy… hát igen jó magyar szokás szerint összerondították, sőt hallottam olyat is, hogy felgyújtották. Állítólag egy adott idő alatt véghezvitt rongálások számában (a tehenek kárára) simán vezetünk Európában. Azonban nem érdemes leragadni holmi sokszínű, egyedien megformázott négylábúaknál. Az ember akár merre megy, összefirkált házakba, kerítésekbe, műemlékekbe(!) és közlekedési eszközökbe botlik. Kerítéssel védett, úgymond üzemi területek ki vannak dekorálva! A hév, a villamos ablakán nem lehet kilátni, mert a szakik úgy szedik le a festéket (gondolni sem merek arra, hogy a vandálok festék hiányában már karcolnak), hogy kaparják az üveg felületét, miáltal egyre homályosabb a külvilág.
Tudom hülye vagyok, de miért jó ez annak aki csinálja? Rám lehet fogni, hogy lassan a negyven fele közeledvén trottyosodom és szűkül az empatikus készségem, de … nem értem (ezt sem). Miért vagyunk rákényszerítve arra, hogy az újvilágból érkező minden mocskot el kell viselnünk?
A legszörnyűbb az, hogy a gyerek aki csinálja meg van győződve arról, hogy ez frenetikusan kreatív és trendi. Borzasztó. Ja, egy riportban a srác közölte, hogy őt nem érdekli semmi, és ő fújni fog.
Hogy is mondta Hofi?
-Na pubi! Ha ennyire ráérsz mindjárt ott a jobb kezed, majd ezután a bal. A változatosság gyönyörködtet!
Egyébként nagyrészt köszönetet szeretnék ezért a felfogásért mondani miden kereskedelmi tévének. Ömlik a káoszhíreikből a negatív érzés. Kit érdekel, hogy kit üldöztek órákon keresztül Ohioban, vagy ki akart átszökni Canadába? Már várom az első hírt, mely arról szól, a hogy valahol egy magyar iskolában egy magyar diák fegyvert fog a tanárára és túszul ejti az osztályt.
Most szeretném megragadni az alkalmat, hogy nagyon halkan szólja a tisztelt médiaipar főszerkesztőinek. Bocs de mi itt élünk EURÓPÁBAN! Annyi értékünk van melyről odaát csak álmodnak az értelmesebbek (mármint azok, akiknek nem kell leírni, hogy egy lámpát hogy kell felkapcsolni (ez sajnos komoly))!
Miért nincs mód arra, hogy féket szabjanak ennek a rongálósdinak? Nagyapám mesélte még anno, hogy ha a csendőr észrevette, hogy egy csikket eldob valaki, megbüntette. Megeshet, hogy ez túl szigorú eljárás, de akkor nézzük meg máshol hogy csinálják?
Idén többször jártam Ausztriában. Nem láttam széttört padot, kitört ablakú telefonfülkét és alig láttam falfirkát. Láttam, mert láttam, nem tagadom, de nagyságrendekkel kevesebb helyen!(Lehet, hogy rossz környékeket utaztam be és elsiklott a tekintetem felettük, megeshet, de akkor Magyarország egy nagy rossz környék?)
A másik külföldi ország ahol jártam Spanyolország, pontosabban a Baleári-szigetek legnagyobbika Mallorca. Az egész szigeten az egy kezemen meg tudom számolni hány firkát, karcot stb láttam. Lehet, hogy itt is rossz fele járunk? Két hét alatt ezerötszáz kilométert autóztunk. Sétáltunk sikátorokban, megjártuk a mi nyolckerünkhöz hasonló környéktől a hiperluxusig mindent. A két kezem meg tudom számolni hány firkát, törést láttam. Pedig vannak figurák. Furcsa. Az igaz, hogy annyi a rendőr mint égen a csillag, de nem hiszem, hogy csak ez a megoldás lényege.
Akkor mi a más nálunk? Barbárok, vagy született vandálok élnek közöttünk? Nem értem, hogy ott miért nem, és nálunk miért igen? Van összefüggés a pedagógiai módszerek között, vagy… vagy számít az hogy Osztrákiában és Mallorcán tele vannak az üzletek helyi termékekkel? A csuda tudja mi az amiben kevesebbet kapnak a mi fiataljaink. A csuda tudja, hogy odaát milyen lehetőségeik vannak a fiataloknak az önkifejezés gyakorlására, de hogy valamit tudnak tőlünk nyugatabbra, az biztos, és ezt nekünk sem ártana megtanulni!
16 hozzászólás
Szia!
Érdekes írás, jól megírva.
Ha megengeded kifejtem a véleményemet a témáról. Azt kérdezed miben kapnak kevesebbet a mi fiataljaink. Semmiben. Többet kapnak! Még a kultúrált országokban nem folyik akkora amerikanizáció, mint nálunk, ezért kevésbé követki az amerikai néger filmeket. Meg egyebeket. Jobbak a munkahelyek, a szülők ráérnek nevelni. Angol iskolákban például egyenruhát kell hordani a diákoknak. Kevésbé nézik ki a csóróbbakat, mert próbálják megvalósítani az egyenlőséget. Igaz csak próbálják, de legalább kísérleteznek vele. Amég régen nálunk egy tolvaj kapott pár évet, vagy kényszermunkát, most megússza egy enyje benyjével. A rendőrök nem tudnak fegyelmezni. Nem üthet meg egy vandált, mert a rendőrt jelentik fel. Ez volt most nemrég itt nálunk. Egy részeg szétszerelte a telefonfülkét, a rendőr közbelépett. Dulakodtak, és a rendőr megütötte a gazembert. Erre feljelentették a rendőrt. Hogy legyen itt fegyelem ezek után??? Nagyon sok mindenben kellene változnia ennek az országnak, hogy egy kicsit is európai mértékkel lehessen rátekinteni. Ha támogatnák a sportot, és nem a gyereknek kellene labdát vennie a focihoz, talán lekötnék magukat. De ma már minden óriási pénzbe kerül. Az meg nincs.
Szóval én csak azt kívánom, hogy egyszer sikerüljön egy kis fegyelmet verni az emberekbe. Figyeljenek oda egymásra, ne fussanak el a problémák elől, és akkor… talán… Sok munka vár még mindenkire… (hogy a cola-s dobozt ne a szemetes mellé dobjuk fél méterrel…)
Ne haragudj, hogy ilyen hosszúra nyúlt a véleményem.
Az írásodhoz gratulálok!
Üdv
Köszönöm a szavaidat.
Én tisztában vagyok azzal amit leírtál. Lehettem vagy tizennégy éves amikor az Ikarus gyárban tanulóskodtam. Döbbenten hallgattam ártatlan lelkemmel, aki még hisz az igazban, a jogban stb a szakik beszélgetéseit a vállalalti étteremben.
A délutános műszakban “fegyencek” dolgoztak. Hozták-vitték őket. Na a lényeg az, hogy egyszer egy fegyőr megütött egy rabot valami oknál fogva ( nyolcvanas évek eleje). A fegyőrt rendesen elmarasztalták.
Sajnos amíg ilyen világot teremt nekünk a politikai elit, ahol a bűnözőknek lassan több joguk van, mint a becsületes embereknek addig ez van… csak tudod én nem értem, hogy ez miért kell, hogy így legyen.
Szia!
Sajnos, szerintem ezt nagyon kevesen értik.
Teljesen megértelek, én is így vagyok ezzel. Csak sajnos nem lehet változtatni rajta. Ahhoz mi kevesek vagyunk…
Szívélyes üdvözlet!
“Angol iskolákban például egyenruhát kell hordani a diákoknak. Kevésbé nézik ki a csóróbbakat, mert próbálják megvalósítani az egyenlőséget.”
Általánosítás, és tévedés volna azt hinni, hogy ad 1, minden iskolába kötelező volna, ad2, hogy a gazdagok nézik ki a csóróbbakat. Pont fordítva van kis hazánkban és Angliában is.
Angliában az egyenruhát a szegényebb családok engedhetik meg maguknak kevésbé és a rosszul tisztított, vagy olcsó egyenruhájú diákokat ki is csaphatják a suliból, ráadásul csak tizenhat éves korig kötelező egyenruhát viselni.
És az egyenruha nem azért kötelező, mert “egyenlőséget” próbálnának megvalósítani, hanem egyszerűen nem engedik a diákok önkifejezését megvalósítani. Semmilyen pozitív hatása nincs továbbá az egyenruha viselésének: nem lesz tőle jobb az iskolai osztálynak az átlaga vagy a visekedése, nem lesznek be- és elfogadóbbak a másikkal, nem lesz alacsonyabb a droghasználati ráta, viszont a az egyenruhába járók közt kialakulhat uniformis-fetisizmus. Na, ezek után kérdem én, jó-e az egyenruha viselése. Én speciel belehalnék. Sok minden jót el lehet mondani Angliáról, de ahogy az iskolában a gyerekekkel viselkednek, az nem egy leányálom.
Amerikanizációról meg csak annyit, hogy nem kapunk többet belőle, mint bármelyik másik állam Európában. Pl. hála a jó égnek, itt még nem rohangál boldog-boldogtalan géppityuval, mert neadj’sten volt rá némi spórolt zséje.
Néger filmek? Most gondolom a gengszterekre gondolsz, meg minden. Ami viszont közel sem csak a néger kultúra terméke. Lehet mondgatni, hogy persze, gettófekák, hip-hop, rap, graffiti, estébé, és ezek miatt van a Cowparade-on a rombolás meg minden, csak ez NAGYON nem így van, hogy ne egy másik, ősi foglalkozással nyomatékosítsak.
Az igazság az, hogy amíg nem lehet a (magyar) kisebbségekről tanulni a gimnazistáknak (egyetemen már van ilyen), addig ne is várjuk, hogy az “aforamerikai kultúra felelős a magyar graffitiért” és hasonló ügyek szemléletmódja megváltozzék. Tessék pl. megnézni egy átlag amcsi osztályt: a gyerekek nem mind szép, európai sápadtarcúak, hanem sokadgenerációs néger-amerikaiaktól kezdve Puerto Ricó-iak, hispanók. koreaiakon át, európai menekültekig mindenki vegyesen okatatódik. Itt, Magyarországon tizenkét éve tanulok, azóta a mindenkori évfolyamaimon 2, azaz KETTŐ darab ázsiai és egy darab cigány évfolyamtársam volt.
Graffitire visszatérve: Az még csak hagyján, hogy a graffiti nem az amerikai négerek terméke, hanem mint minden fontos dolog, az ókorig nyúlik vissza — ekkor a poltitikai firkák dívtak, vésve(!), vagy festve (emlékezzünk csak a Brian életében szereplő ROMANES EVNT DOMVS feliratra), illetve, (lám, ismét előkerült) a legősibb mesterség gyakorlói alkalmazták még a graffitiket, ki lehet találni, milyen okból –, de nem is köthető egyértelműen a hip-hop kultúrához. A h-h szcénán van néhány olyan arc, aki egyértelműen a graffitizés ellen van, viszont mindig is nagy népszerűségnek örvendett a szélsőbalos-szélsőjobbos körökben.
Ennek ellenére nem lehet tagadni, hogy a graffitiknek az egyszeri magyar polgár elsősorban a “teg”-eket (eredetileg “a”-val) hiszi. A tegek néhány karakteres, egyszeri szemlélődő számára elolvashatatlan jelöléssorozatnak tűnnek, de valójában egy adott graffitiző névjegykártyájának felel meg.
A lényege magyarul az, hogy mindenhol ott legyen, de eredetileg különféle bűnbandák territóriumát jelölték meg vele. Ma már messze nem így van, boldog, boldogtalan tegelhet, ahova akar, de azért akik benne vannak a körben, tudják, hova nem érdemes tegelniük, mert jól leszedik a fejüket, és nem a rendőrség, azt garantálom.
Nem is tagadnám, hogy egy környék szegénységéről nem árulkodik, hogy mennyi tag van a falakon, de ez együtt jár a városi léttel, és nem igazán lehet vele mit csinálni. Elvileg le lehet mosatni, csak ez olyan, mint magos Déva vára, reggel letakarítják, este ott a teg újra.
Másfelől meg azért ha nyitott szemmel jár az ember, a művészeti galériákba is beosonkodik a graffiti. Mert nem csak vandalizmus, hanem művészet is lehet. Na jó, nem a Nemzeti Galériában, de a street art lassan beékeli magát a hagyományos művészetek közé. Érdemes belvárosi alternatív galériákban körülnézni, és lehet gyönyörködni bennük, illetve, ha vagytok olyan szerencsések mint én, akkor egy-egy graffitinek a születésénél is ott lehettek.
Mindezzel nem azt szerettem volna mondani, hogy az összes graffitiző és tegger olyan marha nagy művész volna, és azok a graffitik, amikkel nap, mint nap találkozunk, mind értékesek volnának, de azért vannak figyelemre méltó teljesítmények is ebben a művészeti ágazatban is.
Elfelejtettem odaírni, hogy az alant leírtak a http://www.wikipedia.org és a http://www.oki.hu alapján íródtak.
Ja, és még valami arról, hogy a rendőrök mennyire nem tudnak fegyelmezni.
Mindenki emlékszik ugye arra az esetre, amikor riportereket, fotósokat vertek meg, mondjuk egy Újpest-Fradi harmadik félidejében, a parkolóban. Vagy, amikor a túlbuzgó rendőri szervek megpróbáltak lekapcsolni valami fotóst, mert azt hitték, pedofil képeket akart csinálni. Na most őszintén: ezekkel a rendőrökkel akarunk mi rendet tartani az országban? Akikről ráadásul ki is mutatták, hogy kőkemény rasszisták és a móka kedvéért cigányokat vernek, meg a fotósokat zaklatják?
Ami meg ma a pedofília-fóbia mentén megy, az egy röhej, de ezt talán a megfelelő helyen, a megfelelő cikknél.
USA-ban sokkal rasszistább rendőrök vannak, de ez most mellékes.
Több pénzt kéne a közrend fenntartására fordatani a költégvetésből (több rendőrre, jobb képzésre), valahhonnan igenis át kéne csoportosítani pénzeket, mert ez nem állapot, és mert sok más költséges dolognak talán elejét is venné. Emellett nem ártana némi törvénymódosítás is – talán ez segítene a legtöbbet -, mert az a néhány tömegjelenetes kivétel a focimeccseken nem túl általános, általában fordítva történik a dolog. nem is az a baj, hogy a rendőrnek kevés a joga, hanem hogy a törvényszegőnek vagy szabálysértőnek túl sok. (Csak példaként említem, osztálytársamhoz betörtek tavaly, vittek minden elektromos kütyüt, amit értek. Osztálytársam fölkelt – kis vézna alacsony programozó alkatú emberke -, és a lépcsőnél hátbarúgta a betöröt, hogy hát nehogymáne. Az egy lépcsőfokot átlépett a lendülettől, aztán kiszaladt a házból. Jöttek a rendőrök, és osztálytársamat szinte gyanúsítottként kezelték. Kicsit később a betörő feljelentette őt testi sértésért, és nemhogy a cuccaikat nem adta vissza, de még nagy összegű kártérítést is kell a betörőnek fizetni, mert hogy állítólag újdonsült gerincsérülése miatt nem tud dolgozni – ergo lopni – a betörő. Nos én nem mondom, hogy lehessen lelőni a besurranót, mit USA-ban avgy Szlovákiában, de ez azért mégiscsak röhejes. Én azt mondom, hogy aki nem tartja tiszteletben mások alapvető jogait, az ne sipákoljon az őt megillető jogokért.)
A graffitiről és az általad ettől különválasztott tagekről annyit, hogy szerintem kultúrálisan halálosan mindegy, hogy melyik, ha tilos helyen, azaz közterületen, házak falán, műemlékeken, tömegközlekedési járművökön vannak. Ott szemét, semmi több. Az ókorban is az volt, ma is az, és az is marad. Lehet, hogy elég konzervatív vagyok e téren – mint más ügyeknél is sokszor -, de én így gondolom, és szerintem a lakosság nagyon nagy hányada nem nézi jó szemmel az ilyesféle rongálást.
Amúgy van némi haladás ez ügyben, ugyanis ahogy látom, a MÁV-nál végre új, olcsó “technológiát” is alkalmaznak pár éve, nagynyomású gőztisztítógéppel mossák le a festéket a vonatokról. Minden fajta festéket leszed, a vonatokon csak a karc marad rajta, meg egy kis maradék, amit már könnyebben le tudnak mosni oldószerekkel. A felénk, Vácra járó vonatoknak már szinte mindegyike tiszta, többé-kevésbé graffitimentes, és az új firkákat lemossák.
Van igazság, van jogos beszéd abban, amit mondasz. Tényleg túl sok joguk van a törvénysértőknek.
Más: ” Több pénzt kéne a közrend fenntartására fordatani a költégvetésből (több rendőrre, jobb képzésre), valahhonnan igenis át kéne csoportosítani pénzeket. ”
Nézd én is tudok kapásból kismillió területet ahova nagyon kéne az a pénz, és, lám, hirtelen mindannyian mennyire tudjuk, hogyan kéne szétosztani, csak az a baj nem látjuk a konkrét számokat, meg a költségvetéscsinálók és elosztók fejébe sem kukkanthatunk bele. Azért lehet, hogy nem kapnánk röhögőgörcsöt, ha meglátnánk a büdzsé bevétel-kiadás oldalát.
Arról meg, hogy a graffitik hol szépek, meg hol nem, csak annyit: bizony, műemlékeken valóban csúnya látvány a graffiti. de mondjuk nem tudom ugyanezt mondani egy tízemeletes, a szocializmus fénykorában épült lakótelepi panelre., vagy ugyanígy nem tudom elítélni, ha azokra a hatalmas, üres vasútmenti falakra gondolok.
Egyébként meg nézd meg, ennek társadalomkritikai jellege is van. Általában azokat az épületeket, buszjáratokat, vonatokat tegelik tele, amiker már régen ki kellett volna vonni a forgalomból, és a BKVnak meg néha a MÁVnak sincs se pénze, se energiája, hogy takarítsa. Bezzeg egy-egy új szerelvény harcba állítása után nem “rondítják” a külsejét a graffitisták.
Hmm, az új MÁV elsőosztályú vonaokon (nemtom, hogy hívják, piros és áramvonalas) pár hét alatt megjelentek. Aztán lemosták, azóta nem láttam.
Amit mondasz, hogy a szocreál házikókon meg az igényes vasúti térelválasztókon hogy mutatnak, szerintem is helytálló, mert azoknak kb. nem számít… Csak kár, hogy a belvárosban, a 19. századi klasszicista, vagy 20. század eleji neobarokk épületeken, hogy egyes tényleg művészi szobrokon, vagy a Vár falán is simán lehet firkákkal találkozni. És azokat legtöbbször nincs, aki leszedje, még aki ott lakik, ott dolgozik, az sem érez rá igazán késztetést…
Ez viszont gáz. Jó volna, ha kis haznákban is elterjedne az az észjárás, hogy ha neadj’sten a derék honpolgár firkát lát, akkor legalább telefonál valami takarítóbrigádnak, ha már nem megy oda, és mossa le maga.
Elvileg egyébként minden fontosabb graffitis oldalon is le van írva, hogy hova nem illik graffitizni/tegelni, csak az igazság az, hogy ezt sokan nem tartják be. Sajnos. Nem minden graffitis vandál, de vannak köztük, akik fittyet hánynak az ilyesmire.
Húúú! Micsoda vizet zavartál a témáddal. Igaz, amii igaz, a grafitti (jól írtam?) nem a falakra való. Ha valaki művészetet akar belőle csinálni, tegye úgy, mint a festők, megvásárolják az anyagot, amira festenek, nemcsak a festékfélét. Építsenek falat maguknak, persze, engedéllyel, és oda firkáljanak, s ne rongálják mások vagyonát, és az állam tulajdonát.
S hogy ne tehessék? Bizony, mindazt az óvodában (meg természetesen otthon) kell kezdeni. És a gyerekeket is szigorúbban nevelni (nem a verésre gondolok, de a jó példára igen). Mit tanuljon az a gyerek a rendről, akinek a papája-mamája a csikket ott dobja el, ahol éppen elfüstölte? Láttam olyan villamosmegállót, ahol a két sínek között csak csikket lehetet látni… Hisz’ tele vannak mindenütt a városok szeméttárolókkal, de azok valóban sok helyen csak arra jók, hogy mellészórják a szemetet, vagy hétvégeken a kisebb gyűjtőket kicsavarják az unatkozó tizen- vagy huszonévesek (vagy ki tudja, meglett emberek?).
Nos: nem könnyű az elszabadult indulatokat megfékezni.
Tehát óvodától kezdve… A gyerekek (mindig, mindenütt, mindenben, tisztelet a kivételnek) unatkoznak az általánosban, a középiskolában. Annak ellenére, hogy túl vannak terhelve, de nem foglalkoznak velük iskola után. Van, akinek a szülei megtehetik, hogy még a túlterhelés mellett továbbterhelik őket többféle magánórákkal. Inkább úgy kellene oktatni, hogy ne kelljen plusz-órkon begyűjteni azt a tudást, ami elő van írva.
Korábban állami és egyházi iskolákban is foglalkoztak a tanulókkal (ingyen), délutánokon, a gyengébbeket fölzárkóztatni, mások sport- és egy szakkörökre jártak, hétvégeken kirándulni vitték őket, nem csellengtek úton-útfélen, s eszükbe se jutott a tiszta falfelüteteket elcsúfítani mindenféle falfirkákkal.
Persze, voltak csendőrök-rendőrök, akik az utcákat járták, s maga megjelenésük is elriasztotta azokat, akiket meg kellett fékezni randalírozás mitt.
Legtöbben elitélték a falak rongálását, én is közéjük tartozom.
Nehéz kérdés az, hogy a rendőrök nem léphetnek fel kellőképpen. Egy esetet még hagy mondjak el. Későn keltünk nyugovóra, amikor jó idő lévén, hallottuk, amint a szórakozóhelyek zárásakor nagy kiabálás, rendzavarás hangja ütötte meg a fülemet. Ismerem a helyi rendőrség ügyeleti számát, felhívtam őket, mert kinézve egy – fős csapat ordibált, verte a szemetes-edényeket a járdákon. Nehezen tudtam rávenni őket, hogy siessenek megfékezni őket, mert sűrűn lakott területen, belvárosban történik. Jöttek is két autóval, sokan. Ahogy megjelentek, azonnal csönd lett. Mindenkit igazoltattak, előbb a gépkocsik vezetőit. Aztán láttam, hogy a kiöntött szemetet összeszedették velük. Nem voltak udvariatlanok, de határozottan léptek föl, és jó félóra múlva, mikor mindenkit igazoltattak, elcsendesedett a környék.
Sok jótanácsot írtak le előttem is, de tudom,darázsfészekbe nyúltunk. De hogy tenni kell valamit, az biztos, mert rengeteg anyagi kár a következménye, amit egyesek megengednek maguknak.
Én sem gondoltam, hogy ilyen meleg kemencébe nyúlok, csak már annyira elegem van a firkákból, hogy az már nem is igaz. A leglehetetlenebb helyek is virítanak ezektől a (szerintem) undormányoktól, és sajnos tényleg az a gáz, hogy a tehetlen düh, a jóérzés semmit sem ér.
Írhattam volna a villany és egyéb oszlopokra ragasztott hírdetményekről is. ez legalább akkora szégyenfoltja a városainknak.
Miért vagyunk ilyenek? Miért gondolják emberek, hogy ez így van rendjén?
Alapvetően nem vagyok büntetéspárti, de ezekben az esetekben büntessenek kő keményen, és ne azt a szerencsétlent aki suttyomban hordozza a tapétaragaszót, hanem akinek a hírdetéseit ragasztgatja. Ne tízezres tételekben gondolkozzanak, hanem toldják meg két nullával az induló tételt!
A firkásoknak, pedig…á feleslegesen hergelem fel magam,mert eredménytelen.
Azért egy villanyoszlopon sokkal kevésbé zavaró a cucc, mint mondjuk egy vár falán. :S Azt pedig a legtöbbször nem lehet lenyomozni, hogy ki a hirdető, mert titkosított a telefonszám, és nincs arra pénz, hogy mindenkit egyenkint fölhívjanak, kimenjenek hozzájuk, megbizonyosodjanak… Ehhez rengeteg ember kellene.
” Ha valaki művészetet akar belőle csinálni, tegye úgy, mint a festők, megvásárolják az anyagot, amira festenek, nemcsak a festékfélét. Építsenek falat maguknak, persze, engedéllyel, és oda firkáljanak, s ne rongálják mások vagyonát, és az állam tulajdonát.”
Éppen erről van szó, hogy az esetek többségében az “állam” lemondott “vagyonának” óvásáról, és ahelyett hogy felújítanák az adott területet, egész városrészeket hagynak leromlani. Az ilyen helyeken a graffiti nem ront a helyzeten.
Különítsük viszont el a műemlékeket, köztéri szobrokat stb. ahol tényleg nem nyújt szép látványt egy-egy falfirka.
“Legtöbben elitélték a falak rongálását, én is közéjük tartozom.”
Csak egyvalamiért küzdök, hogy ne tekintsük a graffitit minden esetben a “falak rongálásának” mert számos helyen még kifejezetten javítanak is a helyzeten. Arról nem is beszélve, hogy a nagyvárosi környezet olyan életidegen szürke felületek sokaságát adja, hogy nem csoda, ha egyesek fel akarják élénkíteni egy-egy grafikával (hangsúlyozottan nem a névaláírásokról van szó).
Én speciel baromira nem díjaznám, ha a ház falára, ahol a lakásom lenne, mindenféle “alkotásokat” fújkodának… Még ha szürke vagy csupasz tégla, akkor sem. Az ember fizet a lakhelyéért, akkor engedély nélkül ne is nyúljanak hozzá.
[OFF]
Ha már rászorult lennék, inkább egy falusi vályogház vagy pozdorjaviskó, az sem drágább. De nem offolok többet, bocsi Gabriello 
Mondjuk ilyen velem sosem fog megtörténni, mert városban, de még társasházban sem fogok sohasem lakni, nem bírnám huzamosabb ideig, az biztos. (1-csöndben kel lenni, 2-másokra tekintettel kell lenni, 3-rám nem feltétlenül vanank tekintettel, 4-ár/érték arányban nem túl jó választás
[/OFF]
Offoljál nyugodtan, mert nem is off szerintem.
És azt hiszem, lassan kibeszéltünk már mindent a graffiti témakörében, mindenki kifejtette álláspontját, a maradékot elintézi a rendőrség…