Őrizzük és legyünk büszkék ősi anyanyelvünkre, amely páratlan sajátosságosságokkal bír, amelyet külföldi kutatók és hírességek is elismerik. Nekünk, magyaroknak pedig kötelességünk óvni-védeni, és mélységében megismerni.
A következő összeállításhoz is az Internet segítségével jutottam, és szó szerint idézem.
Úgy érzem, közreadom, hogy aki szereti anyanyelvét, megismerje.
**
Kilenc dolog, amit biztos nem tudtál a magyar nyelvről:
1.) Tudtad-e, hogy a magyar nyelv legrégibb emlékei közül egy kőbevésett magyar rovásírás található az Észak-amerikai Újfundland (Új Skócia) Yarmout öblénél?
Ezt a 992-ben állított, ma 1005 éves nemrég megfejtett emléket Amerika első felfedezőiről dokumentálta Tyrkir, aki a vikingekkel együtt végrehajtott tettet magyar rovásírással, kőbe vésve örökítette meg. Samuel Laing (1844 London) állapította meg elsőként, hogy Tyrkir magyar volt. Az izlandi nyelvben a "Tyrkir" a "Turk" megfelelője, amelyet arab, görög és török források egyöntetűen turkok-ként a magyarok jelölésére használtak.
Ezt az 1700-as években megtalált (181 kilós) követ ma a Yarmout Country Museum-ban őrzik.
A szöveget nem skandináv rúnákkal írták, hanem magyar rovásírással. Ezt a szöveget 1984-ben Budapesten fejtette meg Szilva Lajosné és így szól: "Ericson járt e helyen is sok társával".
2.) Tudtad-e, hogy a British Museum könyvtárában a legértékesebb közép-európai ősnyomtatvány szövege így kezdődik:
"Az Ephesom helyeknek yrth Zent Pál levelének elsew capitoliuma"? Keletkezésének időpontja 1533, és magyarul íródott.”
3.) Tudtad-e, hogy a Sorbonne egyetem nyelvészei, akik összehasonlításokat végeztek számítógépek segítségével, a nyelvek ősiségének vizsgálata kapcsán, hogy mely nyelv őrzött meg legtöbbet az ősműveltség elemeiből, az ős-etimonokból, alapszavakból, a következő eredményre jutottak:
a mai angol nyelv 4 % etimont,
a latin 5 %,
a héber 5 %,
a csendes-óciáni nyelvek 7 %,
az indiai mundakhol 9 %,
a tibeti szanszkrit 12 %,
az őstörök, türkmén 26 %,
a mai magyar nyelv 68 % ős-etimont tartalmaz!
4.) Tudtad-e, hogy ma tudományos kutatásokat végeznek az ősnyelv kérdésében?
Mi magyarok már 200 éve foglalkozunk ezzel, olyan kutatók, nyelvészek, történészek mint az 1812-ben elhunyt Keresztesi Józseftől, Horváth Istvánon, Kőrösi Csoma Sándoron, Táncsics Mihályon, Varga Zsigmondon keresztül az 1973-ban elhunyt Pass Lászlóig. Ma Baráth Tibor is "A magyar népek őstörténete" című munkájában, vagy Kemény Ferenc nyelvész (Oslo), aki negyven nyelvet ért és tizenötöt beszél, az állítja, hogy a legősibb eurázsiai nyelv a magyar.
5.) Tudtad-e, hogy magyar családnevek, földrajzi nevek ezerszám fordulnak elő a világ különböző helyein?
A Hawaai-i szigeteken élő dr. Vámos-Tóth Bátornak és munkatársai gyűjtésének köszönhetően az azonosított magyar szavak gyűjteménye egy új tudományágat képvisel, amelyet TAMANA névvel jelölnek.
Eszerint mintegy hatezer eredeti magyar név és névszerkezet fordul elő szerte az egész világon.
Csak egy példa: Magyar családnevünk, helységnév Indiában, egy dombvonulat elnevezése Irakban és Libanonban, továbbá hét földrajzi helyet jelöl Máltán, települést Tuniszban, Burkina Fasoban, a Fülöp szigeteken, egy város neve Indiában, településnév a Kaukázusban és az udmurtoknál, utóbbiaknál éppenséggel az „Almás", „Káldi", „Kocsis", és „Vajas" települések szomszédságában.
Való tény, hogy bizonyos szavak azonos módon előfordulnak különböző nyelvekben, de itt nem erről van szó csupán, hanem a feltűnően nagy számú előfordulásban.
6.) Tudtad-e, hogy nyelvünk ősiségét egy angol nyelvész és irodalmár, Sir John Bowring, aki sok nyelv mellett magyarul is beszélt, emígyen jellemzett az 1830-ban megjelent "Poetry of Magyar" című verses kötetének előszavában: "A magyar nyelv messze magasan áll, magában. Egészen sajátos módon fejlődött, és szerkezetének kialakulása olyan időkre nyúlik vissza, amikor a legtöbb európai
nyelv még nem is létezett. Önmagában, következetesen és szilárdan fejlődött nyelv, amelyben logika van, sőt matézis, erő, a hangzatok minden hajlékonyságával és alakíthatóságával. E nyelv a nemzeti önállóság, a szellemi függetlenség legrégibb és legfényesebb emléke… A magyar nyelv eredetisége még ennél is csodálatosabb tünemény! Aki megfejti, isteni titkot boncolgat, annak is az első tételét."
7.) Tudtad-e, hogy a magyar nyelv tömörítő hatása szinte egyedülálló? Hogy hihetetlenül gazdag, képalkotó képessége van szavainknak, hogy "tárgyas ragozásával, harminchat mozzanatos, negyvenhat gyakorító, sok-sok kezdő, műveltető, ható igékkel, főleg pedig igekötőink előre és hátravetésivel, amivel a cselekvés és az idő boszorkányos árnyalatait és mozzanatait jelölhetjük.
Ilyen bravúrra a világ egyetlen más nyelve nem képes!"
Példa a "néz" ige módozataira: néz, nézeget, nézelődik, nézőben, nézve, nézvést, nézetlen, nézhetetlen, néztében, nézetében, stb.
8.) Tudtad-e, hogy míg a nagy nyugati világnyelvek legjobb esetben is csak 7 magánhangzót ismernek (az olasz például csak 5-t), addig a magyar nyelv 14 magánhangzót ismer és használ:
a-á, e-é, i-í, o-ó, ö-ő, u-ú, ü-ű?
9.) Tudtad-e, hogy a nyelvek összehasonlításában mint a legdallamosabb, az első helyen álló olasz és a második helyen álló görög után a magyar következik?
Ezt nem kisebb nyelvtudós, mint Giuseppe Mezzofanti bíboros állította (1774-1849), aki 58 nyelven írt és 103 nyelven beszélt. Ő maga mondotta, Ludwig August Frankl költőnek: "Tudja, melyik nyelvet tartom az olasz és görög után minden más nyelv előtt leginkább dallamosnak és a verselés
szempontjából a leginkább fejlődésre képesnek? A magyart. Ügyeljen, mert egy feltündöklő költői lángész még igazolni fogja nézetemet. A magyarok, úgy látszik, még nem is tudják, micsoda kincs lakozik nyelvükben…"**
Valóban nem tudják, vagy csak kevesen! Hiszen akkor nem sietnének olyan gyorsasággal átvenni az angolszász szavakat, miközben mindennapi nyelvhasználatukban fájdalmasan hagyják zsugorodni gazdag szókincsünket, helyet adva a slengnek, az új zsargon kifejezéseknek.
**
Irodalom:
Kiss Dénes: "ŐS-nyelv nyelv-Ős", Antológia Kiadó Lakitelek 1993;
Cúth János: "A magyarságtudat kézikönyve" 1999 Zentai László
8 hozzászólás
A 6. pont a kedvencem, de mind nagyon jó! Jó ezeket tudni. Köszönjük, hogy felteszed!
Egy kis érdekesség: állítólag a franciák szerint a legszebb magyar szó a cipőfűző. 🙂
Üdv.: Hópihe!
Köszönöm, hogy elolvastad, csak az vezérelt abban, hogy közre adjam, mert gondolom, nem csak engem érdekel a magyar nyelv története.
A franciák véleménye pedig a cipőfűzőről – nagyon tetszett, sőt, megnevettetett!
Szeretettel: Kata
Katám Drága!
Ismét több lettem a segítségeddel. Ez a rész is nagyon érdekes. Érdekes dolgokat tudtam meg megint. Szép tőled, hogy megosztod a kincseidet velünk, itt a Napvilágnál. Ezt a szót is hány de hány féle értelmezésben használjuk mi "turkok". Tegnap írtam belső levelet,küldtem másik email címet.Ha tudod légyszíves küldjed át.
Köszönöm.
Szeretettel üdv:Vali
Drága Valika!
Azért teszem fölezeket a kapott anyagokat, hogy akiket érdekel a mi gyönyörű és értékes anyanyelvünk, annak mód nyíljék arra, hogy elolvassa.
Az e-mail címeket megkaptam, és tegnap este továbbíottam nem csak a kettőt, hanem a harmadikat is, ami még nincs fönt.
S ha egyetértesz vele, ezekre a címekre – hasonló anyagot továbbíthatok. Hozzám csak olyan anyag érkezik, amelyik ellenőrzött, attól nem kell félni, hogy esetleg vírusokat tartalmaz.
Köszönöm az érdeklődésedet.
Szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Köszönjük, hogy megosztottad velünk ezt az írást, valóban nagyon érdekes.
Szeretettel: Eszti
Kedves Eszti!
Még van egy, nem tudom, föltegyem-e.
Köszönöm az érdeklődésedet.
Szeretettel: Kata
Kedves Kata!
Most megleptél. Illetve nem, csak megerősitetted, hogy mennyire tudatlan vagyok.
Köszönöm.
L
Ledves Lenabuci!
Igazán nem tudom, mire érted azt, hogy megerősítettem… stb.
Nekem efféle szándékom sosem volt, s most sincs.
Jó lenne, ha tudnám, miért gondoltad ezt.
Egyébként köszönöm az érdeklődésedet.
Szeretettel: Kata