A második világháborúban egy Henry Beecher nevű amerikai altatóorvos ápolónője, miután kifogytak a fájdalomcsillapítóból, csak sóoldatot tudott adni az egyik sérült katonának. Meglepetésére az álgyógyszer valóban csökkentette a katona fájdalmát, és megakadályozta a sokk kialakulását.
A háború után Beecher 1955-ben publikálta a jelenséggel kapcsolatos tanulmányát, ami nagy visszhangot keltett, és ennek hatására az amerikai kongresszus 1962-ben törvényt hozott a gyógyszerek kötelező teszteléséről.
A placebo hatást azóta természetesen sokszor vizsgálták, és a következő eredményre jutottak: a szervezet rendelkezik egy bizonyos öngyógyító mechanizmussal. A fájdalomcsillapításra dopamint, valamint endorfint aktivál. A placebo hatás egyébként állítólag a genetikától is függ.
Eddig oké! Ám ez még mindig nem magyaráz meg egy szép sor rejtélyes gyógyulást. Előfordult már például olyan, hogy valaki halálos betegségből épült fel, amikor az orvos lányos zavarában latinul közölte vele, hogy sajnos menthetetlen, s mivel a páciens (szerencséjére) nem tudott latinul, azt gondolta, azt közölték vele, hogy meggyógyult. Ettől nagy megkönnyebbülést érzett… és valóban meggyógyult! Az ehhez hasonló eseteknek se szeri, se száma. Ez pedig már több, mint egyszerű endorfin, vagy dopamin hatás.
Eszembe jutott erről, hogy régen a sámánok a következőképpen gyógyítottak:
Valaki, teszem fel, lázas volt, erre a sámán extázisba esett. Behatolt a szellemvilágba és megtudta, hogy a beteg közelében van egy kő, amelyben gonosz szellem lakozik – az okozza a bajt.
Aztán végrehajtották a terápiát! Fogták azt a bizonyos kődarabot és elásták a föld alá, majd egy ugrálós tánc következett, és csodák csodája, a páciens hamarosan rendbe jött.
Valamikor az ehhez hasonló gyógyítások szinte mindennaposak voltak, sőt egyes primitívebb területeken még talán ma is működnek. Az eredmény azonban valószínűleg nem a „nagyhatalmú” mágusnak köszönhető, hanem annak, hogy a kedvező hatásba vetett hit beindít egy öngyógyító mechanizmust.
A placebo hatástól valamiért mégis ódzkodik az orvostudomány! Sokan erkölcstelennek tartják, mert megtévesztésen alapul, és talán ki is törölhetnék a köztudatból, ha tehetnék. Én viszont nem értem, hogy miért. Ha az elmében valami fantasztikus dolog működik, ami segítheti az életünket, akkor mi ezzel a baj? Nem az lenne az egészséges válasz, hogy minél inkább megpróbáljuk megismerni, és persze kiaknázni ezt az energiát?
Manapság reneszánszát éli a „misztikus gyógyászat”. Elég bekapcsolni a tévét, és mindenféle (kívülről mentálisan sérültnek tűnő) varázsló segítheti az életünket… persze jó pénzért. Küldenek nekünk pénzenergiát, látatlanban megmondhatják a betegségeinket, a sorsunkat. Vadidegen, ismeretlen embereknek párkapcsolati tanácsokat adhatnak – például hagyják ott a férjüket, feleségüket. (Sajnos van, aki még hallgat is rájuk.)
A különböző varázslatos gyógyászati termékekről pedig már ne is beszéljünk – erre már egy egész iparág épül. Ha pedig ez egy legálisan elfogadott dolog, akkor a dokumentáltan működőképes, alternatív gyógymódokat miért akarják a szőnyeg alá söpörni? Csak nem itt is a pénz irányít mindent?
Forrás: Wikipédia
14 hozzászólás
Eredj már Norton, te most teszel fel ilyen kérdést! Melyik világon élsz?
Szerinted mikor kell feltenni egy "ilyen" kérdést? Csak azért kíváncsiskodom, mert nyilván felvilágosítasz erről is, kedves István.
Elavult már ez a kérdés kedves Norton! Már nagyon rég a pénz az Úr ezen a világon! Érdemes lenne utánaolvass egy kicsit, mielőtt itt morfondíroznál! Az embernek vagy vannak eredeti ötletei, vagy nincsenek. Te nem olvasol a gyógyszeriparról kedves fiam? Sajnálom de nálad az ötletből hiányzik az eredeti. Üdv. István
"Te nem olvasol gyógyszeriparról, kedves fiam?" Pontosan erről szólt ez az írás. Végre valamiben egyetértek veled, bár szerencsére nem vagyok a fiad. Hogy az ötletből hiányzik az "eredeti", az lehet, de attól még a "placebo hatás" egy érdekes jelenség szerintem.
Pedig lehet jól járnál ha a fiam lennél, megtörténhetne, hogy sose kellene dolgozz! De maradj csak meg más fiának, azért szerintem ne próbálgasd ilyen „placebo”-kal etetni az embereket
Megtisztelő, hogy a fiaddá akarsz fogadni, de erről lemondok inkább. A "menő vagyok, mert pénzem van" viszont egy Gálvölgyi paródiában még elmegy, de nálam meg ez nem jön be.
Nos én a műveletlenek közzé tartozom: bevallom nem hallottam még a placebo-hatásról, illetve arról nem, h a leírt jelenséget így nevezik. Akárhogy nevezik azonban: érdekes és elgondolkodtató jelenségről van szó. A kérdés-feltevés is érdekes, és jogos: hivatalosan miért nem vesznek róla tudomást? Mi a szerepe itt a "biznisznek"? nem állítom, hogy akár a placebo hatás, akár ennek összefüggései vadiúj ötlet lenne, de nem is kell (még egy doktori disszertációhoz se) hogy vadiúj dolgokat mutasson be. Elegendő, ha ismert dolgokról olyan összegzést ad, olyan módon mutatja be, ami érdekli a nagyközönséget (vagy a tudományos közvéleményt). Ehhez persze nem hablatyolni kell, hanem tényszerű, logikai sorrendet, felépítettséget felmutató ismertetőt, dolgozatot, stb írni!!! Érdeklődéssel olvastam!!!! -én
Már meg ne haragudj Bödön, az hogy nem hallottál a hatásról rendben, de mire adtál annyi csillagot? Úgy érzem te nem reálisan értékeled a dolgokat. Olyasmikre adsz öt csillagot, ami bizony nem érdemel annyit. Emlékezz Pajor Gábor sületlen írásaira, amelyeket ugyancsak így értékeltél, oszt hol vannak most? Sehol!
Azt hittem kiderült az előző hz-omból! Na még egyszer, csak a Te kedvedért.1. Számomra érdekes volt! (tudod, én egy félművelt vadbarom vagyok) 2. Jól felépített cikk, van koncepciója, s a szerző el is jut A-tól Z-ig. 3. Olvasmányos, jó stílusban íródott. Ki az a Pajor Gábor?
Pajor Gábor a tavaly, vagy tavalyelőtt tett ide fel egy pár kritikán aluli írást, amit te öt csillaggal értékeltél. Neked nincs memóriakártyád kedves Bödön? Üdv. István
Te meg én más szempontok alapján pontozunk kedves István! Pl. én a te cikkeidet roppant módon alulértékeltem. nem pontoztam ugyan, mert nem akartalak megbántani Eredeti jelenség vagy itt, ha nem lennél, ki kéne téged találni. Csak írni nem tudsz, de ez nem számít. ki tud?
Kedves Bödön!
Örülök neki, ha tetszett az írásom. Egyébként igazat kell, adjak neked jó apámmal szemben: az, hogy nem "eredeti" valami, egy akkora sablonos maszlag, amit bárki ki tud találni. Ilyen erővel mindenbe bele lehet kötni. Ha egyszer majd kifogyok az ész érvekből, talán én is így fogok kritizálni. Persze figyelve arra, hogy a fogalmazásom megfeleljen legalább egy általános iskolás gyerek szintjének. Attól még nem okos valaki, hogy hosszabb ideig töltögeti az "írásait" egy oldalra, vagy eljátssza a "keresztapát". Igazság szerint ezzel pont a szegénységi bizonyítványt állítja ki magáról az illető. Köszönöm, hogy olvastál!
Igazad van Norton, én egy szegény ember vagyok, ezzel be is fejeztem hozzászólásóljaimat, nehogy téged is leszegényítselek.
Tetszett a cikked. Az emberi agy borzasztó sok mindenre képes…
(Felteszem, hogy az utolsó kérdésed "költői" kérdés volt.)