Az ember társas lény, természetes késztetést érez arra, hogy örömét, bánatát megoszthassa másokkal. Ez fokozottan érvényes krónikus betegségek esetén, amikor egy-egy sorstárs, ha nem is életmentő, de mindenképpen krízismentő lehet. A betegszervezetek működését is segíti az EULAR, az Európai Reumaellenes Liga, mely 18. konferenciáját tartotta Dublinban.
2015. április 24- és 26-a között az ír fővárosban, Dublinban került sor az Európai Reumaellenes Liga, vagyis az EULAR (European League Against Rheumatism) és a betegszervezeteket tömörítő PARE (People with Arthritis/Rhemuatism in Europe) állandó bizottságának 18. konferenciájára. Az eddig megszokott őszi időpontot (nem véletlenül hívták őszi konferenciának) tavaszra helyezték át, a résztvevők legnagyobb örömére. A novemberi köd helyett ragyogó napsütés és virágzó cseresznyefák fogadták az érkezőket. Az összejövetel célja, hogy a helyi betegszervezetek képviselőnek lehetőséget nyújtson a tapasztalatcserére, előadások, munkacsoportok és kötetlen beszélgetések formájában. Minden ország a magára jellemző szociokulturális és anyagi háttérrel rendelkezik, más-más megküzdési stratégiákkal, módszerekkel. A konferencia kiváló lehetőség arra, hogy ismereteinket megosszuk egymással, és amit tudunk, hazai viszonylatban is megvalósítsuk.
Minden évben más ország látja vendégül az EULAR tagszervezeteit, 2012-ben Zürich, 2013-ban Reykjavik, 2014-ben Zágráb, az idén pedig Dublin adott otthont a rangos eseménynek. A konferencia a Malahide Grand Hotelben zajlott, exkluzív körülmények között. A szálloda a tengerparton helyezkedik el, vendéglátónk minden napra szerveztek sétát a kellemes sétányon az arra vállalkozóknak. Hazánkat, és azon belül a Magyar Reumabetegek Egyesületét Czékus Orsolya és Rozán Eszter képviselte. Az idei összejövetel témája a páciens központú gondoskodás volt, vagyis azt jártuk körbe, hogyan kontrolláljuk a betegségünket és az életünket, hogy ne a betegség határozza meg a mindennapjainkat, hanem ugyanolyan teljes értékű emberként éljünk, mint bárki más. Ebben fontos szerepe van a környezetünknek, de a döntés elsősorban rajtunk múlik. A 0. napon, vagyis a konferencia előtti este „Ice breaker” várta a korábban érkezőket, ahol játékos feladatok segítségével ismerkedhettünk meg egymással. A nyitó napon Marios Kouloumas, az EULAR alelnöke üdvözölte az egybegyűlteket, majd Leo Varadkar, Írország egészségügyi miniszterének köszöntő szavait hallhattuk. A megnyitón John Church, az Arthritis Ireland (Írországi Reuma Szövetség) vezetője, és Hans Biljsma, az EULAR pénztárosa is részt vett.
Egy betegkonferencia főszereplői természetesen az érintettek, az ő tapasztalataik sokat jelentenek mind az orvosok, mind a sorstársaik számára. Claire Kinnevay, az Arthritis Ireland elnökségi tagja, maga is érintett, a rheumatoid arthritis-szel kapcsolatos élményeit osztotta meg. Amikor valaki szembesül a betegségével, az első reakciója a döbbenet. Idő kell hozzá, hogy elfogadja az állapotát, majd egy újabb fejlődési folyamat, míg képes lesz arra, hogy ne csak együtt éljen vele, hanem képviselni is tudja az érdekeit. A self-management, vagyis az önmenedzselés döntő fontosságú, ebben segíthetnek az orvosok, egészségügyi dolgozók, a család, a barátok és a betegszervezetek.
A konferencia egyik újításaként a felszólalások élőben is követhetővé váltak a Twitter segítségével, a résztvevők azonnal reagálhattak észrevételeikkel, javaslataikkal a közösségi oldalon keresztül. A modern technika mindennapjaink részévé vált, hatalmas segítséget nyújthat a szervezetek életében is. Nem véletlenül volt az egyik munkacsoport témája a különböző egészségügyi alkalmazások, és hogy mi, érintettek miként járulhatunk hozzá ezek fejlesztéséhez. A fiatalok számára teljesen természetes az okostelefon használata, de az idősebb generációból még mindig jó néhányan idegenkednek tőle. A betegszervezet ennek elfogadásában is segíthet, hiszen az alkalmazásokkal nyomon lehet követni az egészségi állapotot és annak változását. A hozzászólásokból azt is megtudtuk, hogy egyre több egészségügyi intézményben törekednek arra, hogy a beteg ne csupán elszenvedője legyen a betegségének, hanem maga is tevékenyen vegyen részt a gyógyító folyamatban. Ehhez fontos lenne, hogy bevonják őket a döntéshozatalba. Dönteni viszont csak úgy tudnak felelősségteljesen, ha megfelelő információval rendelkeznek. Óriási vita alakult a munkacsoportban ki arról, hogy vajon érettek arra az érintettek, hogy saját maguk hozzanak döntéseket. A legtöbben elvárják az orvostól, hogy teljes mértékben helyettük gondolkodjon. Óriási a különbség a Kelet- és Nyugat- európai országok között, mivel az utóbbiakban sokkal jobban működik az önmenedzselés a betegek részéről.
Egy másik munkacsoporton azt vitattuk meg, vajon hogyan lehetne rávenni sorstársainkat, hogy ők maguk is részt akarjanak venni a döntésekben. Más módszerrel lehet megközelíteni a fiatalokat, és mással az idősebbeket. Modern korunk gyermekei szívesen használják a legújabb technikai vívmányokat, nem érzik annyira égető szükségét a közvetlen kapcsolatoknak, nem úgy, mint az idősebbek, akiknek fontos a személyes kontaktus. Más fórumokon kell közelednünk a különböző generációk felé. A szokásos poszter-versenyre mi is készültünk. Nem nyertünk ugyan, de többen is elismerésüket fejezték ki az általunk folytatott kampányért, melynek során irodalomterápiával népszerűsítjük a sokízületi gyulladást és kezelési lehetőségeit. Fakultatív programként a Malahide-kastélyt tekintettük meg. A 12. században épült vár ódon stílusával, körbástyájával igazi ír hangulatot idézett. S bár idegenvezetőnk lelkesen bizonygatta, hogy mennyi szellem lakik ott, eggyel sem sikerült találkoznunk. Minden bizalmunkat a gálavacsorába vetettük, ugyanis a Dublini Várba vártak minket. Hasonló korú, mint a malahide-i, tehát minden esély megvolt arra, hogy összefutunk egy-két szellemmel. Sajnos ez nem következett be, de az ír énekesek és táncosok produkciója bőségesen kárpótolt minket.
6 hozzászólás
Kedves Eszti!
Gondolom, emlékezetes lehet egy északi fővárosban részt venni egy konferencián. A téma is érdekes, és sok tapasztalatot szerez, aki részt vesz ilyenen. Eddig nem hallottam az irodalomterápiáról, bár érdekelne engem is. Jó, hogy közreadod az ilyen nagystílű összejöveteleken szerzett tapasztalatokat.
Érdeklődéssel és szeretettel olvastam:
Kata
Köszönöm szépen, kedves Kata! Valóban nagy élmény volt!
Szia Eszti! Ez az élménybeszámolód is tetszett, bepillantást nyertem az életetekbe, munkásságotokba. Élmény volt olvasni! Gyere többször is, – mint régen:) Szeretettel üdvözöllek: én
Köszönöm, kedves Laci, igyekszem többször jönni!
Eszti
Kedves Eszti!
Érdeklődéssel olvastam cikkedet, erről a szervezetről még nem is hallottam.
Lehet, hogy az ír szellemek sem, azért nem vettek részt a találkozón.
Judit
Köszönöm Judit, lehet, hogy igazad van a szellemeket illetően!