A hölgy asperger szindrómás. 4 éves koráig nem is beszélt. Hatalmas erőfeszítések árán megtanították írni, olvasni és végül, a Colorado State University professzora lett.
A nagyüzemi állattartáshoz szükséges eszközök fejlesztése terén kimagasló eredményeket ért el.
Mindazok a jellegzetességek fellelhetőek voltak viselkedésében, ami az autizmusra általában jellemző. Szemkontaktus hiánya, az emberi érintéstől való idegenkedés, a számunkra érthetetlen zaklatottság, dühkitörések.
Képekben látott. Ez volt a különlegessége.
Egyik vakációját egy marha tenyésztő farmon töltötte. Összebarátkozott az állatokkal.
Érteni kezdte a viselkedésüket, de még a bőgésük is üzenettel bírt számára.
Amikor beoltották az állatokat, behajtották őket egy kalodaszerűségbe, amelyet szorosan köréjük illesztettek. Feltűnt neki, hogy az állatokat ekkor, tökéletes nyugalom szállta meg.
Épített magának is egy hasonlót, és amikor rátört a roham, belebújt és szorosan összezárta azt.
Megnyugodott.
Ennek a csodálatos filmek kapcsán az jutott eszembe, mielőtt elaludtam, hogy minden emberi lénynek szüksége van az ölelés nyugalmára és biztonságára.
Azoknak is, akik ezt titkolják és azoknak is, akik ezt látszólag elutasítják.
Csak…..meg kell találnunk a módját…
Testünkkel, szavainkkal, tetteinkkel….és akár egy kalodával is, kinek mire van szüksége.
6 hozzászólás
Kedves szusi,
Kapcsolódik véleményedhez: A Suttogó – olvastam, láttam a belőle készült filmet, és szívből ajánlom mindenkinek, aki hiszi és tudja, amit szusi itt most összefoglalt…
Köszönöm, hogy elolvastad és ha nem láttad a filmet, feltétlenül nézd meg. Én az HBO-láttam, de gondolom a neten is elérhető. A Suttogót is láttam. Nagyon jó film az is, csak az a különbség, hogy ez a nő autista és tulajdonképpen az Ő életét dolgozza fel.
Kedves Szusi!
A filmet nem láttam, mégis megfogott utolsó bekezdésedben leírt megállapításod. " az ölelés nyugalma ". Milyen gyakran és sokan felejtjük ezt el. Sajnos.
Szeretettel: pipacs
Ha lesz módod rá, feltétlenül nézd meg a filmet. E a nő épített magának egy "ölelőt".
Hihetetelen!!!!!
A testi ölelés minden formáját elutasította, mégis észre vette, hogy valami ilyesmire szükség van. A marhák megnyugodtak a kalodától, azért úgy gondolta, hogy akkor Ő is. És…így is lett.
Kedves Szusi!
Nagyszerű, hogy felhívtad a figyelmet erre a filmre. Én láttam, szenzációs!
Senki ne készüljön egy unalmas "betegség filmre". A film Temple Grandin könyvei alapján készült /Emergence, Képekben gondolkodva/ és a film is úgy készült, ahogyan egy autista /ő/ gondolkodik. Hét Emmy-díjjal tüntették ki a filmet, és óriási sikere van minden nézőnél. Szívszorító és mulatságos, tanulságos és nagyon érdekes. Végre megtudjuk hogyan gondolkodik egy autista, mert a legtöbb ember csak a szülők elbeszéléseiből ismeri az autista gyerekeket, ezek pedig csak külső megfigyelések lehetnek. Ezzel szemben Temple nyitott egy ablakot ebbe az ismeretlen világba. Nagyon jó ismertetőt írtál róla, bárcsak sokan elolvasnák és megnéznék a filmet. Judit
Köszönöm Judit, hogy ilyen lelkesedéssel egészítetted ki ezt a kis ajánlómat. Tényleg lenyűgöző film. Nekem legjobban az általa gyártott, saját magát "ölelő" szerkezet maradt meg a képzeletemben. Zseniális felismerés volt ez részéről, talán a legzseniálisabb mind közül.