Hüvös őszi reggel. Egy középkorú férfi kismotorján lassan poroszkál a közeli tóhoz halászni. Alig ér ki a városból útkereszteződés következik. A jobbodali elsőség érvényesülne, ha a jól látható közlekedési tábla nem neki adna elsőbbséget. Gyanutlanul hajt be az útkeresztődésbe, hirtelen megjelenő kisautó útját vágja. A súlytalanság állapotáhhoz hasonló érzés járja át zavart tudatát, egy riadt női arc még utána néz, aztán minden elsötétült. A korházi ágyon ébredt, erősen fájó végtagokkal. A fék nyikorgása még a fülében sikolt, kábán néz széjjel és alig tudja elhinni, hogy a helyi korház intenzív osztályán fekszik összezúzott lábakkal. Hosszan csörög a rendőrség telefonja, amíg egy unott férfi hang jelentkezik. N szolgálatos altiszt. Egy ijedt női hang mobilján jelenti, hogy a városvégi útkereszteződésnél gázolás történt, a súlyos sebesültet már a korházba szállították- a telefonját sietve kikapcsolta.
-Ez is most kellett történjen!-gondolta magában az altiszt és ráérősen helyezte fejére csákóját, és kilépett a rendőrség udvarára. Eső lesz-futott át az agyán, ahogy kint meglátta a gomolygó felhőket és nem vette fel esőköpenyét, egy kevesett tétovázott, de nem tért vissza, hanem sietőesen elindult a baleset helye felé, hogy az előírásos törvényes intézkedéseket megtegye. A szokásos kép fogadja. Az árokszélén felborult és egy nagy nyolcassá csavarodott kismotor, az aszfalton vér és olajfoltok. Az útkereszteződés közepén nyugati márkájú autó állt kersztben, elzárva az utat, egyik fényszóró üvege törött, a hűtőből valamilyen folyadék csepeg, a fémütköző elhajolva, egyéb minden OK! Ijedt, sápadt arcú fiatal hölgy tördeli a kezét az autójára támaszkodva, és szinte bocsánatkérően néz a megérkező rendőr altisztre.
– Nagyon siettem, nem vettem észre a tiltó táblát, és olyan hirtelen jelent meg a motoros, hogy nem tudtam semmit tenni. De hajlandó vagyok minden kárt megfizetni, orvosi kültséget, fájdalomdíjat és egybeket. A rendőr felületesen megtekintette a baleset színhelyét, majd utasította a balesetet okozó nőt hogy holnap reggel 8 órára jelenjen meg a rendőrségen.
A jegyzőköny felvétetett, a vádírat hamar elkészült, sajnos fénykép nem készült a baleset színhelyéről, a rendőr megállapította és jegyzőkönyvbe vette, hogy a balesetért az autós nőt terheli a felelősség, mert nem adta meg a kötelező elsőbbséget a kismotoros férfinek. Az autós nő a figyelmeztető tábla tiltása ellenére behajtott az útkerszteződésbe, a közlekedési tábla tiltásának be nem tartása miatt súlyos balesetet okozott. Az első tárgyaláson az ügyvédje árnyékába húzódó vádlott megszeppenve vette tudomásul, hogy az igen súlyos testisértést okozó balesetért börtönbüntetést várhat. Az ügyvéd hamar észbekapott és valmilyen okra hivatkozva a tárgyalás elnapoplását kérte, amit meg is kapott. Néhány napra az első tárgyalás után éjfél táján leoltott fényszórókkal egy fehérszínű kiskocsi állt meg a behajtási elsőbbség megszűnését jelző tábla mellett. Két férfi szállt ki a kocsiból a táblához siettek, néhány perc alatta táblát leszerelték és a kocsi csomagterébe dobták, majd nagy sebességgel elhajtottak. A második tárgyaláson az ügyvédnek kellő bizonyíték állt rendekezésére, ami megahatározóan védte a vádlottat, mert ha tábla nincs a vádlott nem követett el szabálytalanságot, csakis a balesetet szenvedő féfi. Az ügyvéd bátran állitotta, hogy a baleset idején nem létezett semmiféle tábla, amely a vádlottat az elsőbbség megadására kötelezte volna. A bíróság csodálkozva nézett össze és elrendelték az ügyvéd állításának az ellenőrzését, a tárgyalást újból elnapolták. A helyi rendőrség parancsnoka egy rendőrt küldött ki a helyszínre, hogy ellenőrizze valóban van-e tábla vagy nincs. A helyszínre érkezett rendőr természetesen csak a tiltótábla árván meredező rudját találta. Vissszatért a rendőrségre jelentette amit látott, majd megírta a jelentését, hogy az ügyvéd állítása megfelel a valóságnak, mert valóban semmiféle tábla nem létezik.
A harmadik tárgyalás rövid volt de döntő. A tábla hiánya megmentette a vádlottat a börtöntől, sőt a vádlottat felmentették, az eljárást megszüntették. A törvényszéki indoklásba azt írták be: a balesetet a kismotoros férfi közlekedési szabálytalansága okozta. Nem érdekelte a bíróságot a két rendőri állítás közötti külömbség. A tisztelt bíróságnak legyen enyhítő körülmény, hogy nem tudták a tiszta igazságot. Az ügyvéd úr megtanította a vádlottját, hogy lopják el a táblát, mertha tábla nincs, akkor szabálytalanság sincs. Azt olvastam valahol, ha az ügyvédek az igazságot védnék és nem ügyfelüket, akkor igazságosabb lenne a világ. Ime a bizonyíték.
1 hozzászólás
Érdekes a cikked. Az ügyvédek azonban valóban nem az igazságot akarják kideríteni, hanem inkább az ügyfelüket védik, aki persze jól megfizeti őket. Tán emiatt nem akartam soha ügyvéd lenni:)
(Arra kérlek, vigyázz, mert sok az elütésed.)
Üdv: Colhicum