Verses öröknaptáraim
Petőfi után szabadon kérdezem: Oh, költészet, oh, dicső költészet…minek nevezzelek?
A kiváló német romantikus költő, Joseph Eichendorff lent olvasható Varázsvessző (Wünschelrute) című versében – amit saját fordításomban idézek – szerintem igen csak közel járt az elfogadható válaszhoz.
„Mindenben alszik egy ének,
Álmod’ benne, mint parázs,
Dolgokban dal csak úgy ébred,
Lelsz hozzá szót, mi varázs.”
Igen, varázsszó, varázsvessző, varázspálca (egyéni adottság) kell bizony ahhoz, hogy mindenben – nem csak a szorosan vett költészetben – fel tudjuk fedezni, meg tudjuk szólaltatni az „éneket” a „dalt”, a „lélek zenéjét”, amely szebbé, boldogabbá tudja tenni, varázsolni az életünket.
Véleményem szerint a költészet s ilyen varázsvessző birtoklása nélkül is lehet boldogan élni, de abban bizonyos vagyok, hogy az ilyen emberek élete szürkébb annál, amilyen a költészet varázsával lenne, lehetne.
2021 szeptemberében írom ezeket a sorokat, s el-mondhatom, hogy immár három verses öröknaptár
tulajdonosa vagyok. Az első a Liget könyvek sorozatban megjelent
VERSES ÖRÖKNAPTÁR
, amelyet a magyar költészet legszebb verseiből állítottak össze, a második, a
NAPRAFORGÓK
című kötet, Válogatás a német költészetből, amely saját fordításaimat tartalmazza, amelyet 2012-ben nyomtattam ki s jelentettem meg, és a harmadik, a
MINDENNAPI VERSKENYERÜNK
című kötet, amelyet idén, 2021-ben állítottam össze a német költészetből válogatott és általam lefordított versekből, amely kötetnek az anyaga mindenki számára online formában az alábbi linken érhető el
https://mek.oszk.hu/22400/22403
, s amelynek házilag kinyomtatott lapjait egy példány-ban könyvvé köttettem családom s a magam számára.
Ez utóbbi kötetben is a fő rendező elv a naptári idő, az év kezdete és vége, a kiemelkedő napok, hónapok, évszakok sora volt. A német költészet hatalmas kincsestár, ezért a felsoroltakhoz kötődően és ezeken túl versek garmadája született az emberi létezés ezernyi változatáról, körülményéről. A fordítások e kötetbe válogatásnál is természetesen ösztönösen vagy tudatosan érvénysült, hogy néhány téma iránt kiemelten nyitott vagyok, ilyen a költészet, a szerelem, a szamarak, az unokák, a nagyszülők és az elmúlás.
Mindegyiket kötetet mindenki szíves figyelmébe ajánlom.