Átlagos napnak indult, reggel volt még, a gyár lassan benépesedett, lefőtt a kávé, a két gépíró leült az írógép mellé, mint máskor. Kicsinek jó kedve volt, arca fénylett a Nivea krémtől, barna szeme pedig a reggeli felestől. Gyorsan ránézett a naptárra, milyen névnap van, kit lehetne felköszönteni, hogy aztán az illemet meg nem sértve elfogadhasson egy újabb kupica pálinkát az ünnepelttől. Csalódottan dörzsölgette az orrát, mert bárhogy törte a fejét, egyetlen névnapost sem talált. Aztán megszólalt végre.
– Ki kell mennem a kisboltba, rossz a gyomrom.
Mindig rossz volt a gyomra, ameddig a megfelelő mennyiségű alkohol bele nem került.
Fél óra múlva vissza is ért, széles mosollyal a száján. A konyakos üveget jól belecsavarta egy selyempapírba és elrejtette az egyik szekrényben, majd felkacagott.
– De bolond vagyok! Az egyik szerelőnek névnapja van. Mindjárt jövök!
Ezzel ki is lépett az iroda ajtaján. Senki sem ismerte név szerint jobban a munkásokat, mint ő. Igaz, csak a keresztnevüket, de ez is figyelemreméltó teljesítmény.
Legalább egy órányit haladt előre az idő, amikor újból visszaért. Összehajtogatott farmer nadrágot szorongatott a hóna alatt, nem szólt egy szót sem, benyitott az igazgató irodájába és eltűnt a becsukódó ajtó mögött. Ági úgy gondolta, semmi köze hozzá, hogy mit csinál az üres irodában, dolgozott tovább.
A villanyírógép elég zajosan működött, különösen sorváltáskor, de úgy tűnt neki, valami nyöszörgést hall a szomszédból. Aztán egyre kivehetőbben szólította a nevén.
– Ági gyere már! Gyere már be! Segíts!
El sem tudta képzelni, mi történhetett vele, hogy ilyen keservesen szólítja. Benézett.
Kicsi félig letolt farmernadrágban terült el egy fotelben, kimerülten, megadóan, a feje lógott össze-vissza a nyakán.
– Mit csináltál már megint?
Kérdezte Ági.
– Nem látod, hogy nem jön le rólam a farmer? Segíts már levenni! Most kaptam, de nem jó ez, nem jön le!
– Segítek…Persze…Nincs ennek a farmernek semmi baja. Te aztán megint jól kiütötted magad! Mit fog ehhez szólni az igazgató, ha így meglát?
– Névnap van! Nem lesz semmi baj, én így is a legjobb gépíró vagyok!
Átöltöztette, mint egy gyereket, leültette az írógépe mellé, elébe rakott egy kávét, hogy igya meg, ő is leült és folytatta a munkáját. Tíz óra körül lehetett, amikor belépett az igazgató. Nagyon jó ember volt, mindenkinek megadta a kijáró tiszteletet, még a takarítónőknek is virágcsokrot rendelt, ha névnapjuk vagy nőnap volt.
Mondta, hogy ma különleges nap lesz, nagy tekintélyű vendégek jönnek gyárlátogatásra, mindenre figyeljenek. Ő is mindenre figyelt, nem is kellett nagyon kutatnia a szemével, Kicsin azonnal meglátta, hogy vékony testét nem a munka viselte meg, és a körülötte terjengő szagok sem kölnitől származnak.
Az igazgató a füle mögött vakargatta a fejét, pár percig gondolkodott, majd Ágihoz fordult.
– Kicsinek pihennie kell, de haza nem küldhetjük egyedül…
Aztán rendelkezett. Kicsit valamilyen indokkal be kell csalni a KISZ-irodába, aztán be is kell zárni, amíg a látogatás le nem zajlik. Közben kipiheni magát, a vendégek sem látják meg, így lesz a legjobb. Azonban Kicsit nem lehetett csak úgy becsalni, minden indok nélkül, így külön tanácskozásra volt szükség. Be kellett avatni az akcióba a KISZ-titkárt is, a szakszervezeti titkárt is, sőt még a műszaki igazgató nőt is. Egyrészt a terv precíz kivitelezése miatt, másrészt, hogy senki se akarjon bemenni kritikus időpontban a KISZ-irodába.
A küldöttség autója éppen begördült a gyár területére, amikor Kicsire sikerült rázárni az ajtót.
Mindenki megkönnyebbült, mosolyogva fogadták a jeles vendégeket.
Kicsi is meghallotta, hogy valami történik a folyosón, látni is szerette volna, előbb csak nyitogatta fogdáját, aztán egyre hevesebben kezdte rángatni a kilincset.
A műszaki vezető gyorsan reagált, azonnal odarendelte a takarító nőt, hogy kezdjen porszívózni a KISZ-iroda előtt. A takarító meg is sértődött, amiért kifogást találtak a munkájában, amit ő minden nap lelkiismeretesen elvégez. Nem értette, hogy miért kell neki ott porszívóznia, ahol előzőleg felmosott, szőnyeg sincs, de még egy árva pókháló sem.
– Gúnyt űznek velem? Öregségemre bolondot csinálnak belőlem?
Morgolódott.
Viszont az utasítás egyértelmű volt, sietve bekapcsolta a porszívót, és a fénylő mozaikon hevesen, szorgalmasan tologatta előre-hátra. Pirulva csörömpölt, féltette a munkáját, mert az ember soha sem tudhatja mikor esik olyan hibába, amitől aztán kiáll a rúdja.
Kicsi dörömbölni kezdett, majd egyre jobban kiabált.
– Engedjenek ki! Valaki bezárt! Nyissák ki az ajtót!
A takarító nő meghallotta, fél kezével kulcsok után kutatott köpenye zsebében, de nem találta. Figyelmetlensége mentette meg őt is, és a gyár becsületét is. A nagy intézkedés közben hirtelen szólították el éppen aktuális munkája mellől, a kulcsok pedig ott maradtak egy asztalon.
A vendégek is érzékeltek valami nem oda illő zajt, de valaki ügyesen mondott egy gyatra poént, amin aztán hangosan kacaghattak, közben pedig szívélyesen tessékelve sikerült elvezetni őket a gyár titkának közeléből.
8 hozzászólás
Kicsinek elfelejtettek egy kis altatót is adni.:) Rossz rágondolni, mi mindent rejtegetnek valóban egyesek…és a titkaik nagyobbak egy részeges gépírónál…A történeted viszont tetszett, nem nyújtottad túl, jól van felépítve.
Kedves Arthemis!
Köszönöm.
Üdv.
A.Adrienn
Érdekes fazonok vannak az életben. Az alkohol némelyik emberrel csodákat művel, mi meg szánalmat érzünk velük szemben. Az átkos elnéző volt velük szemben, most viszont van mitől félniük. Tanulságos történetet írtál kedves Adrienn.
Szeretettel: István
Kedves István!
Egyik szenvedélybetegség sem jó, sajnos szaporodik a számuk. Érdekes valóban, hogy az emberek elnézőek azzal szemben, akik isznak. Természetesen ez sem általánosítható, mint semmi más sem.
Köszönöm, hogy olvastad.
Szeretettel:
A.Adrienn
Az írás tetszett, sajnos az ,,átkosban" (?) valóban voltak ilyen helyzetek és nemcsak a gyárakban!
Köszönöm a hasznosan szórakoztató írásodat!
Pecás
Kedves Pecás!
Igen, a gyár helyett bármilyen más helyszínt írhattam volna.
Én köszönöm, hogy olvastad.
Üdv.
A.Adrienn
Érdekes emlékeket ébreszt bennem az írásod. Leginkább egy volt munkatársra emlékeztet, aki addig fel nem ment a tetőre míg meg nem kapta a 2 dekás célzóvizet… 🙂
Kedves micsudi!
Köszönöm, hogy olvastad. 🙂