A katicabogár egy kérges fa gyökerénél torpant meg először. Érezte a veszély közelségét. Csápjaival a levegőt szimatolta. Minden neszt, minden rezdülést érzett, ami körülötte történt. Pillanatok alatt a világ legérzékenyebb műszerévé változott. Déli szél volt. A tücsök ciripelése abba maradt, s csak a lassú, óvatos lépteket lehetett hallani. A fűszálak suttogása is halkabbá változott, mintha szándékosan akadályoznák a katica biztonságát.
Soha nem szerette ezt a csöndet, hiszen ilyen csöndben képtelenség úgy rejtekhely után nézni, hogy az ne keltsen feltűnést. Mégis megpróbálkozott vele. Lábait nagyon lassan emelte fel és kezdett kúszni a fa egyik kiálló gyökere alá, hogy kipihenje ezeket a feszült pillanatokat.
– Csak óvatosan! Óvatosan! – suttogta halkan. – Sikerülni fog! Gyerünk, gyerünk! Csak óvatosan!
A katica felbátorodva indult tovább a rejtekadó gyökér felé, de nagy igyekezetében, éppen az óvatosságról feledkezett meg és felgyorsította lépteit. Végzetes hibának bizonyult. Az egyik lába megcsúszott egy elé kerülő apró kavicson, aminek az lett a következménye, hogy a kavics bődületes hangerővel hívta fel rá a figyelmet.
A vadászó madár, aki éppen zsákmányra lesett észrevette az óvatlan mozdulatot. Az egész egy ezredmásodperc tört része alatt játszódott le. A feltűnően pöttyös katicát még eltéveszteni sem lehetett. A madár felszökkent az ágról, ahol eddig ült, majd egyetlen szárnycsapással a katicánál landolt. A katica, amikor észlelte a bajt futásnak eredt, hogy mihamarabb a gyökér fedezékébe vonuljon. Szárnyai dermedten tapadtak testéhez, mozdítani sem bírta őket. Hatalmába kerítette a félelem. Látta, amint a madár csőre egyre közeledett hozzá.
A vadász lecsapni készült áldozatára. Egy fáról lehulló ágacska zaja azonban megzavarta a madarat. Talán a fa megpróbált segíteni a katicán? Talán.
Ennek az ágacskánk köszönhette a pirinyó bogár az életét. Igaz, hogy a madár eltalálta hosszú, éles csőrével a katicát, de nem ejtett rajta halálos sebet.
Csönd ereszkedett le a vidékre. A katica ott feküdt mozdulatlanul ellenfele karmai előtt és szomorúan nézett a madár szemébe. A madár újból lecsapni készült, hogy beteljesítse a bogaracska sorsát, de ekkor ismét történt valami.
Ezúttal nem mozdult meg semmilyen fűcsomó, a fa is mozdulatlanul állt. Feszültség vibrált a levegőben. A büszke katica végül is megtörte a mozdulatlanságnak eme hihetetlen erejét és összetört kis testét elkezdte vonszolni a rejtek felé. Tudta, hogy nincs sok értelme annak, amit csinál, mert a nagy vadász pillanatokon belül bekebelezi, de ő mégis elindult az utolsó útján.
A múlt kedves eseményeire gondolt. A szülei és testvérei képei sejlettek fel előtte. Most vette csak igazán észre, hogy milyen gyönyörű volt édesanyja. Érezte, ahogy csápjai meleg gondoskodással fordulnak felé. Érezte a simogatásban azt a gyöngédséget, anyai szeretetet, amit más nem tudott volna soha megadni. Azután látta azt a kis rétet is, ahol először találkozott szerelmével. Ott duruzsoltak egész nap a nagy harangvirág hűst adó árnyékában. A katica boldog volt.
Lassan, nagyon lassan óriási fájdalmak közepette haladt tovább a gyötrelmes úton. Várta a halált, de nem jött.
A madár csak állt és nézte a vergődő bogarat. Gyermekét jutatta eszébe.
– Mama segíts! – hallotta gondolatban fiókája hangját.
Ő akart segíteni. Igen akart segíteni, de nem tehetett semmit. Ha megpróbálta volna kimenteni a fészekből kiesett fiókát a róka karmai közül, akkor kockáztatja saját életét is. Ezt nem tehette meg, hiszen még négy kicsiről kellett gondoskodnia.
Dermedten, szomorú szemekkel nézte szenvedő fiókáját, de az ösztön visszatartotta a cselekedettől.
A kicsiny madárka még élt, amikor a róka elkezdte falatozni.
– Mama! – kiáltotta újból a kicsiny madár. Az anya csak állt az odú szélénél. Szíve teljesen összetört látva gyermekét, amint a halál kapuján kopogtat. – Mama! – mondta egyre halkabban a fióka. – Mama! Ma..ma! Ma…..ma! Ma…- csuklott el végül a gyenge hangocska, miközben még mindig édesanyja szemébe nézett. A fény, lassan, csöndesen tűnt el a csöppség szeméből. Tova szállt a végtelen felé.
Az anya visszabújt odújába és csak zokogott.
A katicának már csak pár lépés volt, hogy elérje búvóhelyet, bár már egyáltalán nem gondolt erre. Csupán ösztönszerűen húzta maga után szétroncsolt testét. A madár ekkor utoljára lenézett rá. Hosszan nézte az emlékek szűrőjén keresztül, majd felemelte fejét az ég felé, behunyta szemét, elrugaszkodott a talajról és elrepült.
A katica néhány pillanat múlva eljutott a gyökér alá. Megállt.
Boldog volt. Nagyon boldog. Nem azért, mert életben maradt, hanem azért, hogy a gyönyörű emlékképek újra betölthették életét. Hálás volt ezért a madárnak.
Amikor a napkorong elhagyta a látóhatár széles vonalát, még mindig ott feküdt a gyökér biztonságában. A hold fénye takarta be gondoskodó karjaival az álmodó katicát, és vezette egy varázslatos helyre. A nyugalom bársonyos, puha szigetére, ahonnan nem tért vissza soha többé.
5 hozzászólás
Elég szörnyű történet. Nekem túl emberi. Nem hiszem, hogy az állatok ennyire érző szívűek lennének.
Hát ez kicsit tényleg túl szomorú:( az állatok a túlélésre játszanak, lehet, hogy a rókát meg az éhhaláltól mentette meg az a fióka…a gyerekemnek nem olvasnám esti meseként:P de egyébként elgondolkodtatott.
Üdv: Áfonya
Kedves Áfonya!
Minden lehetséges. Lehet, hogy tényleg az éhhaláltól menekült meg a fióka. Ki tudja?
Örülök, hogy elgondolkodtatott.
Üdv.: eszesg
Kedves Sanyi!
Hát ez tényleg nagyon szomorú mese!
Bár Te a prózai művek/egyéb kategóriába tetted, ezek szerint nem mesének szántad. Ha pedig nem mese, akkor a katicabogár nem ismerhette az édesanyját, mert az áttelelő katicabogarak szaporodás után rögtön elpusztulnak. A kis katicagyerekek meg csúnyácska lárvaként kezdik meg az életüket, miután kikeltek a petéből. A madarak nem szeretik megenni, mert a katica önvédelemből keserű és mérgező nedvet bocsát ki. Egyébként, ha veszélybe kerül nem menekül, hanem halottnak tetteti magát, és nem mozdul.
Így az alkotásod inkább mese, egy szomorú anderseni mese.
Judit
Kedves Judit!
Igen, mesének szántam, de ez egyike volt az első feltöltéseknek, amikor még ügyetlenkedtem a beállításokkal. 🙂
Üdvözlettel:
Sanyi