– Vizsgaidőszak! – kiált egy hang, melyet csak te hallasz egyedül.
Véget ért egy szemeszter, ahol némán gubbaszthattál a padok sorai között, mely telve volt hozzád hasonló sorstárssal. Az ő lelkükbe is a szemeszter vége beleültette a háború zaját. Tombolt a harc, melynek vérvörös lángjai felemésztették a gyenge lelkeket. Valódi harc volt ez, mely ugyan a szem számára láthatatlan volt, de mégis látni lehetett az emberek lelkében összedőlt falakat. Minél hamarabb győzni, túl kell lenni a vizsgán. Ez a cél!
A várva várt nap oly lassan érkezik el, hogy a sok hallgató lelke kietlen sivataggá válik mikor sor kerül élete első vizsgájára. A diákok hada oly némán áll a vizsgára kiírt terem előtt, mintha a halál érkezését várnák. Azonban a tanár késik, felhúzva ezzel a diákok idegeit, nem bírják tovább. Össze-vissza járkálnak a padok közt, a folyosókon, némelyik diák idegességében már a földhöz vágja az általa elkészített tételhalmazokat. A szoba, a terem, ahol tartózkodnak szinte vibrál a hallgatók idegességétől, s egyszer csak feltűnik a vizsgáztató tanár. Halk, lassú léptekkel közeledik. Arcán az idegesség egyetlen jele sem látható. A teremhez érve bepillant abba a kicsinyke szobába, melyben a szenvedésre ítélt emberek tartózkodtak. Egy kis ő hang jött ki a száján, mintha valamit mondani szeretett volna, de semmi, abbamaradt az el sem indított beszéd. Megfordult, s jobb kezével a táskájának legaljára nyúlt. Egyet csörrent a kezében a kulcshalmaza, majd a megfelelő kulcsot a zárba illesztve kinyitotta a kínzótermet. Megtorpant ekkor a levegő is a kicsiny szobában, érezték az ott lévő bajnokok, hogy itt az idő. Az első két hallgató, kit sorsolással választottak ki társaik maguk közül beléptek a terembe. Kezeik remegtek, arcuk holtsápadt volt. A terembe érve azt sem tudták, hogy mit kell tenniük. Ekkor Apolczky Béla (így hívták a professzort) rájuk szólt:
– Ööö, üljenek már le erre a két székre! Én még rendet rakok, elkészítem a kis cetlijeimet, melyekre az önök tételeinek száma van kiírva. Tényleg tudják a tételeket?
Nagy síri csend borult ekkor a hallgatókra. Ezalatt odakint a sok hallgató néma csendben várta az ítéletet. Füleiket az ajtóra helyezték, hogy hallják mit mond a Zsivinszky Péter Bölcsességtudományi Egyetem jeles professzora, azaz Apolczky Béla.
– Hát, mi készültünk. – jelentette ki a fekete hajú, barna szemű lány, akinek becsületes neve Maitz Krisztina.
A professzor egyet bólintott, ráncos kezeivel kitette asztalának jobb sarkára a cetliket.
– Húzhatnak! – mondta.
Először Maitz Krisztina húzott, aki már előre tudta, hogy mit akar. Halk suttogó hangok megmondták előre neki, hogy melyik a legkönnyebb tétel. Ez az volt, mely különbözött a többi cetlitől, melyek hófehérek voltak, de ez az egy sárgás színben tündökölt. Kihúzta hát a legszebbet, azt amit neki mondtak.
– Ööö, mit húzott? – kérdezte kíváncsian a professzor.
– Drága professzor úr vajon mit húzhattam? – szólt a Maitz. – Még szép, hogy a legszebb tételt, mely eme tételsorokban benne van. Az én tételem az egyes!
– Rendeben van! Ööö, mindjárt fel is jegyzem erre a papírra. – mondta Apolczky. – Addig a másik hallgató is húzhat. Ön pedig készüljön fel!
A másik hallgató olyan volt, mint egy kőszobor, nem mozdult. Szemei vérvörösek, kezei és lábai remegtek. A tanár gyorsan felírta a tételt, majd a szegény lánykára nézett, akit Kovaitzner Blankának hívtak. Látta rajta, hogy izgul és nem mer húzni. Úgy gondolta, hogy most ezen a vizsgán segít egy kicsit neki.
– Ön jön! – szólította fel Blankát. – Húzzon egyet!
Ezalatt jobb mutatóujjával rámutatott arra a tételre, ami könnyű volt. Ám úgy látszik, hogy eme leányzónak még a jó szándék sem segített, hiszen nem azt a tételt húzta, amire a tanár rámutatott.
– Biztosan megakar szívatni engem ez a vén nagyképű professzor. – gondolta magában, s kihúzta a szomszédos tételt.
A tanár csak nézett, nem tudta, hogy a leányzó miért húzta azt a tételt, hiszen világosan rámutatott a másik könnyű tételre.
– Ööö, mondja mit húzott?
– Professzor úr! – szolt a diák, mintha mondani szeretne valamit, de aztán megnémult, egy szó sem jött ki a száján.
– Igen? – kérdezett vissza a tanár.
– Ezt én nem tudom. Ez nem megy! – mondta és az asztalra vágta a cetlit.
– Nehéz? – kérdezte a tanár.
– Nehéz! – jelentette ki a megpuffadt arcú leányzó.
– Sebaj! – mondta a tanár. – Húzzon még egyszer!
A proff megint rámutatott a könnyű tételre, s várt. Reménykedett abban, hogy most már hallgatni fog reá a tanítvány. Az Úrnak hála most végre kihúzta azt a tételt, melyre a tanár mutatott.
– Ööö, árulja el, hogy melyik tételt húzta?
– Hát, a műfaji alapfogalmakat! – jelentette ki Blanka.
– Csak a számát kellett volna elárulnia. – mondta a proff, és a gépe felé fordult, hogy beírja a tételt.
– Drága professzor úr, kérem ne haragudjon, de nekem ez sok! – mondta Blanka.
A tanár megdöbbent, ám ez külsőleg nem mutatkozott meg rajta. Úgy volt ezzel, hogy ezt a tételt mindenki tudja, legalábbis pár mondatot eltud mondani róla és akkor máris megadja neki az E-t.
– Lányom én nem haragszok! – mondta a tanár. – Ez az ön élete, ha nem tanul akkor nem tanul.
– De ugye nem írja be az Fx-t a Neptunba? – kérdezte ijedt hangon Blanka.
– Tudja mit, nem írom be. – jelentette ki. – Vegyen fel egy másik vizsgaidőpontot, de akkora már tanulja meg!
– Igenis! – mondta katonásan.
Távozni készült, felállt ítélőszékéből, s elindult a kijárat felé, a kijárat fekete ajtajához. Alighogy az ajtóhoz lépett a tanár még egyszer megszólította:
– Blanka! Hány vizsgája volt eddig?
Ekkor a lány arca pirulni kezdett, szégyenelte megmondani a helyes választ. Főleg annak a tanárnak, ki ilyen kedvesen viszonyult az ő nem tanulásához.
– Hát, eddig ez volt az első vizsgám!
– Ööö, ez meglepett. – mondta a proff. – Azt hittem, hogy legalább már három megvan.
– Tanár úr, nekem ezenkívül csak egy vizsgám van. – mondta Blanka.
Kiestek a szemei ekkor, nagyot nézett, de nem szólt semmit. Hogy is szólhatott volna? Azon járt az agya, hogy hogyan tudott elengedni egy ilyen libát, aki két vizsgára nem képes felkészülni. De a szó kötelez, most már nem írja be az Fx-t. Így történt, hogy egy börtönlakó minden dorgálás nélkül szabadult a börtönből.
4 hozzászólás
Jól beleéghetett az agyadba az első vizsga az egyetemen…Egyébként fura, ha visszaemlékszem egyetemi éveimre a legtöbb jó történet nem a bulikról, hanem a vizsgákról maradt fent.
Üdv:
Deiphobae
Akkor úgy vagy vele, mit én. Bár nálunk inkább az előadás alatt, illetve az előadások között történtek a legérdekesebb dolgok. Természetesen azért ez a leírás kicsit túlzás. Felnagyítottam ezt-azt.
Üdv:
Oratus
Kedves Oratus!
Számomra nagyon tanulságos volt ez az írásod. Néhány évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna egy ilyen vizsga egy felsőoktatási intézményben.
Akinek nem volt megfelelő tudásszintje, fel sem vették, és akik bejutottak azoknak a nagy részét is szórták kifelé az első két évben. Szó sem lehetett arról, hogy valakinek sok két vizsga, és majd új időpontot kap. Elégtelent kapott, és olyan gyorsan kinn találta magát az egyetemről, vagy a főiskoláról, mint a huzat. Persze nem voltak akkor fizetős iskolák, csak a legjobbak tanulhattak a felsőoktatásban.
Most már kezdem kapisgálni ifjú diplomás kollegáim miért is úgy bámulnak, ha a szakterületükön kellene brillírozni, mint borjú az új kapura.
Judit
Kedves T. Pandur Judit!
Történetemet azért átszíneztem, vannak benne túlzások, de mindenesetre egy valóságos esetre épül. Hogy kit vesznek fel az egyetemekre, az nem függ mástól, mint a ponthatártól, és egyes középiskolákban, gimnáziumokban korántsem biztos, hogy aszerint osztályoznak, hogy mit tud a diák. Egyszerűen letesz egy kiváló érettségit, remek bizonyítvány és máris bent lehet a felsőoktatásban. A kérdés az, hogy meddig marad ott. A másik dolog, hogy lassan mindenhonnan a pénz folyik.
Üdvözlettel: Oratus