Már egy félórája arról vitatkoztak, hogy melyik a legszebb évszak. Mindenkinek megvolt a maga elképzelése, amiből nem engedett. Gábor csak fél füllel figyelte a beszélgetést, a heverő szélén üldögélve az ablakpárkányon morzsát csipegető galambot nézte. Megkocogtatta az üveget, mire a madár riadt szárnycsapkodással elrepült. Miklós lakásán gyűlt össze a társaság, amolyan félévi vizsgaidőszak utáni ünneplésre. Mindnyájan sikeresen átmentek, tehát volt is okuk az önfeledt iddogálásra. Lala éppen fennhangon magyarázta:
– Hát létezik csodálatosabb a nyárnál? Amikor hétágra süt a nap, nincs gondod az öltözködéssel, akár egy rövidnadrágban is végigmehetsz a főtéren. Egész nap heverészhetsz a tóparton, és bámulhatod a lányokat. Ha pedig megszomjaztál, vár a jéghideg sör. Mi lehet ennél jobb?
– Például a tél- mondta fontoskodva Miklós. – Egy igazi hóviharban küzdeni az elemekkel. Az aztán embert próbáló dolog. Mikor már alkonyodik, és vándorolsz a mezőn, arcodba hó szemeket fúj az orkán, és nem tudod, hogy sötétedés előtt eléred-e a lakott települést. De említhetném a korcsolyázás élményét is. Ahogy siklasz a befagyott tó tükrén, és karcolod a jeget, fenomenális!
– Juj- sikoltott fel Emma.- Ki nem állhatom a karcolás hangját.
A fiúk egyetlen legyintéssel elintézték a szerintük méltatlan hozzászólást. Köztudott, hogy a női nem mennyire érzékeny a legapróbb zajra is.
– Nem szeretem a telet- szólalt meg egy vékony, sokdioptriás szemüveget viselő fiú. Vastag sálját még a fűtött szobában sem vetette le. – Lélekfagyasztó évszak. Nem véletlen, hogy olyan sok állat átalussza. Irigylem is a medvéket, ők elég bölcsek ahhoz, hogy visszavonuljanak a zord időjárás elől. Az ősz még csak-csak elmegy valahogy, tulajdonképpen még szépnek is mondhatók a különböző színekben pompázó levelek, na jó, elismerem, az ősz még elfér a tetszési listámon.
Emma, egyetlen lányként a társaságban úgy gondolta, itt az ideje, hogy kifejtse véleményét. Határozott léptekkel Miklóshoz ballagott, kivette a kezéből a félig telt konyakospoharat, és egyetlen kortyintással fölhajtotta. Senki sem botránkozott meg ezen, mert ismerték kettőjük évődő kapcsolatát, és azzal is tisztában voltak, hogy ez már a bimbózó szerelem.
– Bármit is mondotok, a tavasz a nyerő- mondta, miközben újratöltött a pohárba. – Gondoljatok csak bele…- Gábor otthagyta az ablakot, és Emma felé fordult.
– A tavasz giccs- jelentette ki ellentmondást nem tűrően.
– Hogy-hogy giccs? – kérdezte Emma.
– Most biztosan azzal hozakodtál volna elő, hogy süt a nap, csicseregnek a madarak, nyílik a hóvirág- lehetetlen volt nem észrevenni az enyhe iróniát Gábor hanghordozásában,- de ez annyira elcsépelt, hogy még a fejem is megfájdult tőle.
– Egy természeti jelenség nem lehet giccs- védte az igazát Emma.- Az tőlünk függetlenül létezik. A giccset ember hozza létre. A madarak pedig igenis csiripelnek, és ez ellen nem tudsz tenni semmit.
– Azt hiszem, Emmának igaza van- vakarta meg a feje búbját Miklós.- De kár is erről vitatkoznunk, hiszen minden évszak szép a maga módján. Mit szólnátok hozzá, ha átmennénk a Fehér Sasba?
A társaság egyhangúan helyeselt. Az utcára érve már tanáraik vizsgáztatási stílusát tárgyalták. Dél felől langyos szellő fújdogált, a bágyadt napsütésben olvadásnak indult a hó, a csatorna kopogása vidám melódiát kölcsönzött az utca délutáni hangulatának. Kigombolt kabátú emberek sétálgattak ráérősen, az egyik kertben kidugta fejét a szártalan kankalin(Primula vulgaris). A juhar kopasz ágán rigó fütyült. Gábor döbbenten állt meg e szépség láttán. Képtelen volt kivonni magát az élmény hatása alól. A tavasz varázsa rabul ejtette, mámorító illatától ő sem szabadulhatott. Érezte, amint tagjait átjárja az élet lehelete.
– Hát mégsem giccs- gondolta, – a tavasz olyan erővel bír, ami még a legsavanyúbb lelket is képes előhozni elefántcsonttornyából.
25 hozzászólás
Kedves Rozália! Eddig nem foglalkoztatott a tavasz gondolata. De most tőled beindúltam. Giccs, nem giccs, nagyon jó volna már! Az ősz a kedves évszakom, a csodálatosz színeivel, a búcsúzás melankóliájával, de az tavasz varázsa is nagyon hat rám.
Köszönöm, hogy adtál reményt.
Üdv. Wolf.
Szia!
Mennyire fején találtad a szöget: mindenki köti az ebet a karóhoz, hogy mi a kedvenc évszakja (nekem a nyár 🙂 ), de a tavasz eleje senkit se hagy hidegen, akármit is mond! És tetszett az a gondolat is, hogy egy természeti jelenség nem giccs, maximum az emberek teszik azzá.
Kedves Rozália!
Csodálatos írás, le vagyok nyűgözve.
Tudod, én mindig azt az évszakot szeretem, amelyikben ép vagyunk, nincs külön kedvencem.
Jól írtad, hogy mindegyiknek meg van a maga szépsége.
Imádom az írásaidat, a gyönyörű képeidet, igazán tetszett.
Üdv: József
Szia!
Giccs, nem giccs, még egy hónap és itt van, én már nagyon várom.
Jó volt olvasni.
Szeretettel: Zagyvapart.
Kedves Estike! Úgy látom, sokan várjuk a tavaszt. Igaz, minden évszaknak vannak szépségei, mégis, a tavasz, meg a nyár eleje (amíg nem perzselődik föl a határ) a legszebb, na meg az ősz. Nos, hát melyik évszak a legszebb…?
Nagyon jó az írásod, mint mindegyik!
Szeretettel: Kata
Kedves Rozália!
Már alig várom, hogy eljöjjön az a giccs! Nagyon szeretem a telet is, de a tavasz talán gyógyír a téli szürkeség, sötétség okozta hangulatra.
Nagyon szépen írtál ismét!
Gratulálok!
üdv.:
hamupipő
Kedves Rozália! Jól látod, és láttatod, mi a különbség a természet, a természetes, és az ember fejében a természetesről leképződő "tükörkép" között. Ha ez a "tükörkép" (festmény, költemény, próza, stb) nem ér el bizonyos társadalmi szinten elvárt színvonalat, akkor azt mondjuk rá: giccs. Maga a természet soha nem az, ha pl egy fehér hattyú úszik a tavon a tündöklően kék ég habos bárányfelhői alatt, -az nem giccs. (DE: így leírva, ahogy én most tettem: AZ). Megfestve, tündöklően kék éggel,stb. -szintén az. Holott ad abszurdum, el lehet képzelni, hogy erről a témáról valaki művészi színvonalú festményt készíthet, igényesen, saját belső látása szerint vászonra téve. Szimplán utánozni valami természetest: giccs. Művészi szemmel nézve, művészi ízléssel megkomponálva ugyanaz: műalkotás. Azt hiszem ez a különbség. Örülök, hogy felvetetted, hogy rávilágítottál: -én
Kedves Wolf!
Most éppen süt a nap, szerintem nálatok is, mert az ablakunkból látom a napsütötte kőszegi hegyeket. Úgy vagyok vele, hogy valamennyi évszakot szeretem, de a tavasz kiemelkedő helyet foglal el. Köszönöm, hogy elolvastad.
Szeretettel: Rozália
Kedves Ági!
Onnét jött a gondolat, hogy imádom a tavaszt, és mélyen meg is érint, de ha verset akarok írni róla, akkor giccsesnek érzem. Köszönöm a hozzászólásodat!
Szeretettel: Rozália
Kedves József!
Kedves szavaid nagyon jólesnek, köszönöm!!!!
Minden évszaknak fel lehet fedezni a szépségét, csak értő szem kell hozzá.
Szeretettel: Rozália
Kedves Zagyvapart!
Én is nagyon várom, és imádom a tavaszt! Köszönöm, hogy itt jártál.
Szeretettel: Rozália
Nagyon örülök neked, drága Kata! Tudom, te is szereted a természetet, az évszakokat. Ha tavasz van, akkor a tavaszba vagyok szerelmes, ha nyár van, akkor a nyárba. Hétfőn még vastag hóban sétáltam a tóparton, és arra gondoltam, milyen gyönyörű, ma pedig süt a nap, és ez is milyen csodás!
Szeretettel: Rozália
Kedves Hamupipő!
Köszönöm, hogy elolvastad írásomat. Mindig örülök neked!
Szeretettel: Rozália
Kedves Bödön!
Onnét jött az ötlet, hogy nagyon-nagyon szeretem a tavaszt, a felolvasóestnek pedig pont ez a témája. Nosza, neki is láttam a versírásnak. Igen ám, de mire elkészült, giccsesnek találtam. Írtam egy másikat, az is giccses. Nehéz művészi szinten írni a természetről. Egyedi látásmódot, kreativitást igényel.
Szeretettel: Rozália
Kedves Rozália!
Ha valamelyik évszakot várja az ember az leginkább a tavasz!!!! Jaj má, mikor nyilik a hóvirág? Gratulálok írásodhoz!
Barátsággal Panka!
Az én kedvenc évszakom az ősz, de mikor két napja az irodám előtti hársfán szívettépően dalra fakadt egy feketerigó (és be sem állt a csőre kb. másfél órán át) , na az nagyon tavasz volt és nagyon szép volt. Jó, hogy benéztem hozzád 🙂
Hanga
Kedves Rozália! Ez egy nehéz probléma. Szerintem a természetről a legszerencsésebb úgy írni, hogy az ember a látott kép alapján azt írja le, amit ő maga érez, amit ő maga gondol, és nem próbálja meg híábavaló igyekezettel megfogni a megfoghatatlant, a színek illatok, formák, stb kavalkádját. Vagy: egyedi módon, mint pl egy kubista festő, mondjuk egy aktot, amit két zöld és egy piros háromszögnek ábrázol. A hibát álatalában ott követik el, hogy elkezdik írásban "rajzolni" pl. a rügyek telt zöld manifesztációját, keresnek hozzá rímeket és ritmust (jobb esetben) -de hiányzik az egyéni látásmód, a mű írójának átütő személyisége. A Te verseid egyébként nem ilyenek, bármelyik versedről, ha olvasom, de nem látom a nevet alatta, megmondom: ezt Rozália írta. A tavaszt azért próbáld valahogy elkapni! Szia: én
Kedves Panka!
Nagyon remélem, hogy hamarosan nyílni fog. Köszönöm, hogy elolvastad.
Szeretettel: Rozália
Kedves Hanga!
Bármelyik a kedvenc évszakunk, a tavasznak nem lehet ellenállni.
Szeretettel: Rozália
Kedves Bödön!
Azt hiszem, sikerült rátapintanod egyik legnagyobb problémámra a versek területén. Úgy érzem, túlságosan is egysíkúan írok, az összes versem ugyanarról szól, ugyanabban a stílusban. Nincs egyéni hangom. Persze, akinek József Attila, Pilinszky vagy Petri György a példaképe, nehéz is a nyomukba lépnie.
A nagy költőknek megvan a maguk sajátos stílusa. hallasz valahol egy verstöredéket, nem ismered, de hirtelen felkiáltasz: ez Ady. Az "egysíkúság" nem baj, ha valaki "egysíkú", az felismerhető. Attól persze még nem biztos, hogy elég jó is…de én úgy gondolom, Neked e tekintetben nincs mit szégyenkezned, remek verseket /és történeteket/ írsz, nekem legalább is tetszenek, és legalább annyira szeretem olvasni a Te verseidet (prózáidat) -mint a József Attila, vagy a Radnóti verseit. Legyen hited magadban, mert van mire büszkének lenned!!!
Szia: én
Szívemből írtál, kedves Rozália! 🙂
Szeretettel: Ildikó
Köszönöm, kedves Ildikó!
Szeretettel: Rozália
Kedves Eszter !
Most találtam rá írásodra és nagyon tetszett.
Éppen aktuális is, hiába, hogy évekkel ezelőtt írtad.
Nagyon tetszett, szeretettel: Zsu
Köszönöm, szépen! 🙂