Az öreg főbíró hirtelen meghalt. Nem volt idő új embereket választani a helyére, a tárgyalásokat sürgősen folytatni kellett. Mivel fiú nem maradt utána, aki örökébe léphetett volna, a bírák nehéz helyzetbe kerültek…
Nemrég veszélyes eretnekeket fogtak el, akik nyilvánosan agitáltak a társadalmi rend ellen. Az elfogásukat követő napon kezdődtek a vallatások. Az ítélet ugyan nem volt kétséges, de szükséges volt hozzá az összes vádlott beismerő vallomása.
Egy ideig minden a legnagyobb rendben ment, az öt eretnekből négy megtört, nem tagadott többé semmit. Volt azonban még egy, aki megátalkodottan a saját nézeteit hirdette, nem tette magáévá a börtönben sem az igaz értékeket, a helyes életelveket, pedig mások eszerint éltek. Az ítélet meghozatalához az ő beismerő vallomása is kellett, de ezt még nem tudták kicsikarni. Szinte minden eszközt bevetettek már, amit főbírói jóváhagyás nélkül lehetett. Egyre egészségtelenebb cellákba került, kétnaponta egyszer kapott egy szelet száraz fehér kenyeret, vizet pedig a penészes, nedves falakról ihatott. Mindez a szenvedés nem törte meg a lelkét, éppoly elvakultan vallotta az esélyegyenlőséget mint eddig, sőt, az állam kizsákmányoláshoz való jogát sem ismerte el. Ezt az embert el kellett tüntetni, a nézeteit engedhették elterjedni. Ellenkező esetben többé senki nem szolgáltatja be az újabb és újabb adókat és magas díjakat, illetékeket.
A tárgyalások nem szakadhattak félbe, akárhogy is, folytatni kellett őket. A néhai főbírónak volt egy gyönyörű és okos lánya, őt bízták meg az apja művének folytatásával, rá hárult a feladat, hogy elítélje a vádlottakat.
Zsuzsa vállalta a feladatot. Döntését hosszú vívódás előzte meg, egyrészt mert a vőlegényét is el kellettt ítélnie, másrészt mert ő maga is egyetértett az öt emberrel…Ennek ellenére nem engedhette meg, hogy ezek a nézetek elterjedjenek, mer taz káoszhoz vezetett volna, megbénult volna az állam működése, és az eddig rohamosan fejlődő ország hanyatlásnak indult volna. Ezt, mint a főbíró lánya, nem akarhatta. Vállalta a feladatot.
Másnap újra elővezették az utolsó vádlottat. A férfi ránézett a menyasszonyára, és meglátta a vállán a főbírói palástot.
Megszólalt, és mindenki ámulatára csak ennyit mondott:
-Mindent bevallok…
Végre megkapták a várva-várt utolsó vallomást is. Megszületett az ítélet: máglyahalál. Másnap hajnalban kívánták végrehajtani.
A foglyokat elkülönítették, de egészségesebb cellákat kaptak, hisz utolsó éjszakájukat töltötték ebben a világban. Egyszer csak kinyílt egy cella ajtaja, azé a celláé, amiben a most megtört elítélt lakott, és egy feketébe öltözött fiatal nő lépett be rajta. Az őrök magukra hagyták őket, többet nem mentek arra.
A szerelmesek sokáig csak nézték egymást, ujjaikat egymásba fonva. Mindketten tudták, hogy utoljára találkoznak. Ezt az estét együtt akarták tölteni abban a csendes boldogságban, ami már régen meghonosodott közöttük.
-Nem haragszom rád az ítéletért. Ezt várták tőled, ezt kellett tenned. Én holnap elmegyek innen egy jobb világba, ahol nem akarják elnémítani az igazság szavát.
Az utolsó néhány órában a férfi végig a karjaiban tartotta legdrágább kincsét. Azt akarta, hogy a leány magával vigye utolsó ölelésének emlékét, és boldogan gondoljon az együtt töltött időre. Ő maga már lélekben készült az elválásra. Nem a haláltól félt, csak a kedveséért aggódott, hisz tudta mi vár rá…hajnalban fel kell olvasnia az ítéletet, majd végig kell néznie a kivégzést. Erről azonban egy szót sem szólt. Ez a rövid idő hadd legyen a boldogságé. Az órák azonban elszaladtak. Perceknek tűnt az éj, és már meg is érkezett az elválás ideje:
-Drágám most mennem kell. Ölelj meg még egyszer – utoljára…
Egy forró ölelés, egy hosszú csók – és Zsuzsának el kellett szakadni a szegény elítélttől.
-Isten veled Mennyországom!- kiáltotta a férfi a távolodó alak után, és nézte őt, míg el nem nyelte a láthatár…
Úgy fél óra múlva jöttek az őrök, és kivezették a térre az öt rabot. Ía néhai főbíró lánya bírói palástban ült az emelvényen, mellette pedig meg voltak rakva a máglyák.
Minden az ilyenkor szokásos forgatókönyv szerint zajlott. Az új főbíró erős maradt az ítélet felolvasása alatt, aztán visszaült a székébe. Mindenki tisztelte, hisz tudták hogy a rend fenntartása érdekében a vőlegényét áldozta fel, és csendesen viselte el a rámért csapást.
Az őrök az elítéltek mögé léptek és a farakások felé vezették őket. Mikor a bírói emelvény elé értek, Zsuzsa felállt, levette a válláról a bírói palástot, és a vőlegénye mellé lépett. Kézen fogva ment vele a halálba. Senki nem akadályozta meg ebben, hisz a nép előtt letette a palástot…ezzel a néma lemondással megszűnt a főbírói tisztsége, újra magánember volt.
Felértek a máglyára. Az őrök meggyújtották a tüzeket. Nemsokára mind az öt farakást elborította a láng. Az elnöki emelvényhez legközelebb eső tűzből két füstmadár bontakozott ki, és repült el egymás mellett az ég felé…
17 hozzászólás
Nagyon szép történet…inkább talán fantazy a műfaja, vagy mese felnőtteknek, de abszurdnak is beillene. Pár elírást láttam, nem érdekes, majd nézd meg. Az, hogy a főbírónak "Zsuzsa" a neve", engem kicsit zavar, -ez a történet, az inkvizíció, a máglyahalál, nálunk azért nem volt tipikus. Az se érthető teljesen, h miért lázadoztak az emberek, ha az ország sorsa abban az időben éppen jobbra fordult? Még valami. Ha a lány a börtön-cellában hagyja ott szerelmesét, akkor nem a láthatár nyeli el alakját, hanem pl. a folyosó sötétje. Egészéban véve azért tetszett. Üdv: én
Valóban nem volt tipikus, de azért itt is volt boszorkányüldözés…ha tudsz spanyol női nevet, szívesen fogadom és javítom.:)
Ezek az emberek, akik fellázadtak, még egyéniségek voltak, tudtak, mertek gondolkodni…fejlődött ugyan az ország, de ők látták azt a sok hibát is, amit mások szeme elől sikerült elfedni…többek között azzal, hogy őket elhallgattatták.
Köszönöm hogy felhívtad a figyelmem a hibákra, javítani fogom őket.
A kategóriával ezúttal gondban voltam. Én a románcon gondolkodtam, de nem találtam odaillőnek.
Örülök neki hogy egészében véve tetszett.
Köszönöm hogy olvastad és véleményezted!
Spanyol női nevek pl. Dolores, Maria, Pilar, stb. Sztem a történetnek valahol Spanyolországban kellene játszódnia. Viszont, ha a történet a"sötét" középkorban játszódik, az inkvízíció idején, akkor "esélyegyenlőségről", és "kizsákmányolásról" nem lehet beszélni. Ezek mai modern fogalmak. A problémát feloldhatná egy olyan értelmezés, miszerint mindez napjainkban történik, mondjuk valahol Dél-Amerikában, egy banánköztársaságban, ahol a diktátor újra bevezeti az inkvizíciót. Elég egy utalás a diktátorra, egyetlen mondat, s már ül az egész. De ezek csak ötletek….a sztori különben tényleg jól van megírva! -én
Ez nem a sötét középkor, már igencsak a mai világ…csak más az államforma. Azt hiszem a középkori boszorkány- és eretneküldözésekről pont eleget írtak. Ebből csak néhány motívumot akartam megőrizni, a történet inkább időtlen…nem véletlen hogy nem írtam bele évszámot és nem is utaltam rá, pontosan mikor játszódik. Szóval akár egy jövőbeli világ is lehet, ha valaki úgy akarja. A modern fogalmak használata azt a célt szolgálta, hogy érzékeltessem, nem mentünk vissza a múltba…nem tudom mekkora sikerrel. Ha érdekel priviben megírom mi ihlette a novellát, de ide nem rakom fel, mert az értelmezés szabadságát nem kívánom elvenni…
A Dolores név tetszik, azt hiszem arra fogom javítani.:) Ha már modern kori inkvizíció, tényleg jobban illik hozzá egy spanyol név.:)
Érdekel, kíváncsian várom!
Ja, még valami. Azokról a fogalmakról, amiket az író használ, az olvasónak rendre beugrik, milyen korban játszódik a történet. A mágjya-halál, stb a középkorra utalnak, kizsákmányolás a kapitalizmus korára, az esélyegyenlőség meg a mai korra. Létezhet egy körtalan kor, vagy az, hogy a jövőben játszódjon. A jövőben minden megtörténhet, és, ha hitelesen van ekőadva, az olvasó be is veszi. A kortalan kor (valamikor, bármikor) elhitetése nem könnyű feladat, -de mindent meg lehet oldani. Bele kell tenni talán még néhány abszurd, vagy meseszerű elemet, melyekből az olvasó kitalálja, h a történet a képzelet világában játszódik. -én
Köszönöm a segítséget!:) Majd megpróbálom átalakítani.
Szerintem is jó írás azt a pár fogalmat javítva és a nevet, amit Bödön említett!…
Gratulálok összességében az egészhez!…Lyza
Köszönöm Lyza hogy olvastad és véleményezted! A gépen már javítottam a nevet, majd fel is fog kerülni az új változat.:)
Jó kis történet, bá nem túl hiteles, hogy egy ilyen inkvizitoros jellegű, elmaradt, középkori világban pont egy nőt választanak főbírónak, ráadásul olyan valakit, akinek a szerelme elítélt eretnek. Ettől persze még értem, mit akartál vele mondani. Maradt benne pár helyesírási hiba is, de nem rossz.
A középkorban ez szerintem is elképzelhetetlen volt. Próbáltam érzékeltetni hogy nem mentünk vissza a középkorba…úgy tűnik nem sikerült. Majd ki kell erre találnom valamit. Köszönöm hogy szóltál a hibákról, a javítás folyamatban van, de még csak nálam. Később jön a javított változat is.:)
Köszönöm hogy olvastad és véleményt is írtál.:)
Kedves Arthemis!
A történet gyönyörű, nagyon tetszett, hogy hiteles-e, ez nem érdekes, hisz' van írói szabadság is.
Gratulálok: Zagyvapart.
Szia!:)
Örülök hogy tetszett, azért kicsit átalakítom majd. Megpróbálom jobban érzékeltetni, hogy nem a sötét középkorban vagyunk.
Köszönöm hogy írtál és értékeltél is.:)
Kedves Arthemis!
A máglyahalál még középkori mércével mérve is kirívóan szadista büntetésnek számított. Abban igazad van, hogy sok híres gondolkodó is így végezte, akiket az egyház ellenfelének tartott.
Azonban van egy ellentmondás a történetben, mert a történeted szerint, nem "mindent bevallania" kellett az ötödik elitéltnek, hanem megtagadnia a hirdetett elveit. A főbíró előtt ezt kellett volna kiáltania.
Judit
Ebben igazad van, köszönöm hogy szóltál…én észre sem vettem. Itt tényleg van egy ki javítanivaló.
A máglyahalál nem feltétlenül volt brutális, sok múlt a hóhéron. Úgy tudom nem volt mindegy mekkora tüzet gerjesztett, hisz a meleg hamar végezhetett az áldozattal (a láng még hozzá sem ért) és az is előfordult, hogy fojtó füstöt támasztott…persze volt amikor azt akarták, hogy az elítélt a pokol minden kínját végigszenvedje a halála előtt…
Kedves Artemis!
Gondolom, a kritikák nem rosszindulatból születtek, de ha minden tanácsot betartasz, akkor ez a – különben érdekes mű – már nem a tiéd. Te döntsd el, mit akartál írni, és a saját gondolataid mellett törj lándzsát.
Az apróbb elírás- és helyesírási hibákat pedig kiküszöbölheted, ha a műveid föltétele előtt átngeded a "helyesírási ellenőrzésen", ami úgy tudom, minden szövegszerkesztőn található. Én a Word-on dolgozom, ott jól használható és használható.
Érdekes és olvasmányos az írásod, s a befejezése szinte lírai.
Szeretettel: Kata
Szia,
nem hagyom hogy átalakítsák, de vannak tényleg jó dolgok, amiket érdemes megfogadni. Én is válogatok, mert nem közösségi írás ez.:) Köszönöm hogy olvastad és leírtad a véleményedet. A befejezés biztos hogy így marad.:)