A lány a Duna-part alsó lépcsőjén ült, közel a vízhez. Szerette a folyót, nem zavarta annak piszkos-barna színe. A hullámok itt is ugyanúgy locsolódtak a köveken, mint bárhol másutt, tisztább vizek mellett. Felhúzott térdét karjával átkarolva ült. Összegubaszkodva, ahogy öreg nagyanyja mondta volna. Lassan három éve, hogy meghalt. Azóta sincs senki bizalmasa a családban, akivel őszinte lehetne.
Igazi barátja sem volt még, pedig csinoska alakját gyakran megbámulták a fiúk. Közelebbi kapcsolatot azonban nem mertek kezdeményezni vele, visszatartotta őket a lány komolysága, okos, fürkésző tekintete.
Most is egyedül üldögélt itt a parton. A folyó, mintha megérezte volna a szomorúságát, sötétebb színre váltott. Alkonyodott. A csöndet furcsa, egyenetlen lépések zavarták meg. Hátrafordult. Egy fiatalember állt a rakpart felső lépcsőjén. Alacsony, sovány, de kellemes arcú. Biccentett a lány felé, aki bizonytalanul viszonozta ezt az alig-alig köszönést. Gyorsan el is fordult az ismeretlentől, de érezte, hogy az továbbra is ott áll mozdulatlanul, és őt nézi.
Várt egy darabig. Mit akarhat tőle ez a furcsa alak? Legalább megszólalna már! Felállt a lépcsőről, hátrafordult, és szemben találta magát a fiúval. Alig volt magasabb nála. Az egyik válla mintha alacsonyabb lett volna, és ettől furcsán ferde benyomást keltett az alakja.
– Szia.
– Szia – válaszolt a lány kissé megnyugodva a bátortalan hangtól. A szokásos komolysága engedett kissé. Majdnem mosolyogva kérdezte:
– Ismerjük egymást?
– Nem… de… de szeretnék megismerkedni veled.
– Hát, Anna vagyok.
– Péter. Itt laksz a környéken?
– Aha. Itt a Pozsonyin. Reggel, ha fölkelek, kinézek az ablakon, látom a Dunát.
– Én nem pesti vagyok. Gyógykezelésre küldtek ide. Egy hónap múlva hazamegyek.
Felhúzta a bal lábán a nadrágja szárát. A járógépbe bújtatott vékony lábszár láthatóvá vált.
A lány megdöbbent, de igyekezett nem mutatni. Jaj, istenem, hát sánta! Ez minden furcsaságát megmagyarázza.
– Sajnálom… nagyon sajnálom, de most már mennem kell. Este van.
– Találkozzunk holnap! Itt… vagy ahol te akarod. Messzebb is lehet. Mindenhova el tudok menni – tette hozzá gyorsan, és kis, szomorkás mosoly jelent meg a szája sarkában.
A lány nem válaszolt mindjárt. Nem tudta, mit mondjon. Sajnálta, de valahogy nem ilyen fiúval képzelte el az első szerelmet. Talán ha később találkoznak, ha felnőttebb lenne, túl több boldog-boldogtalan kapcsolaton…
Szégyellte magát maga miatt, de úgy érezte, jobb, ha hazudik ennek a szegény-szegény fiúnak. Úgy kell tenni, mintha a testi fogyatékossága nem zavarná.
– Jó. Holnap. Itt ugyanekkor. De most már rohannom kell haza.
Sietősen lépkedett föl a lépcsőkön. A fiú bicegve igyekezett utána egy darabig.
– Holnap. Várlak!
A lány tudta, hogy a fiú várni fogja. Ugyanazon a lépcsőn áll majd, ahol ő ült, Nézi a Duna zavaros vizét, és vár. Sokáig áll ott, mint a kővé vált lelkiismeret.
Ellentétes érzelmek kavarogtak benne. Csak egyet tudott biztosan. Soha többé nem megy ott, azon a helyen a rakpart közelébe. Várhatják kedvenc hullámai. Elvesztette őket. És elveszett valami más is. Egy darabka becsületes önmagából.
Szemét ellepték a könnyek, alig találta meg a táskájában a lépcsőház kapujának a kulcsát.
21 hozzászólás
Kedves Kati!
Mindig szerettem ilyen életképekbe belepillantani, ha jól vannak megírva, amint a Te műved is.
Nagyon szép, reális képkockákban (ha hozhatom ide ezt a kifejezést) mutattál be valamit ismét az emberből. Mennyi minden átfutott a lány agyán, amely összefonódva érzelmeivel tulajdonképpen egy kisebb válságba keverte őt. De az ember valóban ilyen. Kívülállóként elcsépelt formulákkal, közhelyekkel igyekszik igazolni magát – "a külső nem számít", "a belső szépség a fontos", stb. – de az elmélet és a gyakorlat csak ritkán fut közös pályán. Döntéseinket számos – egyébként általában érthető, és ésszerű, evolúciós – tényező befolyásolja. A tragédia itt talán leginkább abban állhat – én így akarom képzelni -, hogy a fiú talán csak barátkozni szeretett volna. Talán nem is gondolt romantikus kapcsolatra, az esélytelenek belátásával. De ő, szembeötlő testi hibája miatt, láthatóan a barátságra is kevesebb esélyt kap az élettől. Ez mindkettejükben nyomokat hagy.
Üdv: Laca 🙂
Kedves Laca!
Köszönöm, hogy elolvastad. Velem történt valami hasonló nagyon-nagyon régen. Azóta is szégyellem magam, ha eszembe jut,
Üdv: Kati
Szia Kata!
Nagyon hasonló helyzet, teljesen más végkifejlet. Van valami közös a gondolatvilágunkban, azt hiszem, mindketten romantikusak vagyunk, de Te igyekszel a realitás világában maradni, és pedig az abszurditásokat keresem. Soha nem szoktam tartalmilag értékelni egyetlen írást sem. Befogadó vagyok, és nincs kétségem, hogy az író szándéka éppen az volt, amit leírt. A valóság, és képzelet pedig mindig kéz a kézben járnak, egyiknek sincs prioritása. Az a valóság, amit leírsz, bármennyire is hihetetlen, számomra hiteles. És ez a történet is kedves, de itt valóban, vége is van. Nem tudja a lány elfogadni a fogyatékosság mögött érző ember van, aki legalább annyi örömöt képes szerezni, mint bárki más. Élvezettel olvastam írásodat.
Szeretettel,
Janó
Szia Janó!
Köszönöm, hogy elolvastad. Valóban igyekszem reálisan nézni a dolgokat, hisz az emberek (meg a világ körülöttünk) nem csak jók vagy rosszak, legfeljebb inkább jók, vagy inkább rosszak. Ezt egyébként az abszurddal is remekül ki lehet fejezni.
Szeretettel: Kati
Nekem ez kevés. A történet épp-hogy elkezdődött. Ez még nincs megírva.
üdv
– i –
Köszönöm Imre, hogy elolvastad. Ha nincs megírva, már nem is lesz. Ez nem történhetett tovább sem a fiú, sem a lány részéről.
Üdv: Kati
Érdekes és jó történet, jó volt olvasni. Az igaz, hogy lehetne folytatása is, de
ennek hiányában is jó.
Szeretettel olvastam:
Kata
Kedves Kata!
Már régebben írtam. Nem hiszem, hogy folytatni tudnám. Köszönöm, hogy elolvastad.
Szeretettel: Kati
Szia Kata!
Én azért, tudnám folytatni. A lánynak a kisöccse balesetet szenved, és tolókocsiba kényszerül. Akkor a lány megérti, mi zajlik le abban az emberben, aki elszakad a "normális" világtól. Aztán az öcsi mégiscsak felépül, de a lány ezentúl másképpen néz a fogyatékos emberekre. Valami féle erkölcsi elégtétel lenne.
Szeretettel,
Janó
Szia Janó!
Értem én, hogy helyre akarod billenteni erkölcsileg a történetet, de itt is azt kell mondanom, hogy hiteltelen lenne. Túl didaktikus, túlságosan tanító célzatú. Szerintem egy tizenéves lánytól nem várható el, hogy érzelmileg annyira érett legyen, hogy az első szerelemre várva egy fogyatékkal élőben találja meg a "tökéletest". Hisz ő maga mondja, hogy ha később történik ez a találkozás, lehet, hogy meg tudná szeretni a fiút. Egyébként nem csak menekül, hanem meg is veti érte magát, tehát érzi az erkölcsi vereségét.
Szeretettel: Kati
Szia Kata!
Félre ne értsd, nem kötözködni akarok. De ha a fiatal lány eljut oda, hogy ha később találkoznak, akkor másképpen történt volna a találkozás, akkor viszont már érzelmileg érett arra, hogy megfelelőképpen értékelje a viselkedését. vagyis, nem így viselkedne, adna esélyt a fiúnak. Szerintem, éppen ez a kettősség nem tűnik életszerűnek számomra. A szerelem pedig nem olyan, hogy keresni kell. Barátságokat lehet, kapcsolatokat lehet tudatosan, szimpátia alapján létesíteni, de a szerelem, különösen fiatal korban, váratlanul lepi meg az embert, és nem is nagyon érti, mi történik vele. Akkor pedig az ember nem mérlegel, hogy tolókocsiba kényszerült a szerelme. Szerintem. De annyiféleképpen látjuk a világot, lehet, egyáltalán nincs igazam.
Szeretettel,
Janó
Szia Janó!
Egyáltalán nem veszem kötözködésnek, amit írsz, vélemények ütköztetése csak. Ami arra is jó, hogy ha egy alakot megformál az ember, más nézőpontból is meg kell vizsgálni, hihető-e a figura viselkedése. Én úgy vélem, a lány inkább értelmileg érett, magyarul inkább okos, de érzelmileg még tapasztalatlan. A szerelem meg szerintem mindenkit másképp "lep" meg. Nem biztos, hogy hirtelen, nem biztos, hogy nem tudja, hogy mi van vele.
Szeretettel: Kati
Szivbol gratulalok,tenyleg tetszett,ez az alkotasod.Szivbol kivanok,minden elkepzelheto jot,hogy meg sok szep ilyen alkotasod szulethessen,napjaink es eljovendo olvasoink szamara is./SANKASZKA-Alejandro Beso Kiss Alexander Sandor-Sincerely with love from nice Andalusia./Con corazon e mucho abrazos desde bello Costa del Sol:2019/,Szeretettel,a mediteraniai es napfenyes del Andaluziabol:2019.
Kedves Sándor!
Köszönöm, hogy elolvastad a novellát. Neked is szép napot!
Üdv: Kati
Véleményem: Szerintem a folytatás nem rontaná el azt, amit eddig írtál.
Azonban így is jó a történet. Te döntöd el, hogy mi legyen!
Üdvözlettel: Kata
Köszönöm Kata a véleményed. Egyelőre nem fogom folytatni a történetet. Lehet, hogy egyszer majd…
Szeretettel: Kati
Kedves Katika!
Kérlek tőled elnézést, mégis megjegyzem:
Amikor a novellákat, verseket feltesszük, azt hol sokan, hol kevesen,
vagy senki nem olvassa el.
Az lenne illendő, hogy a aláíró novelláit, verseit mindenkor viszonozzuk,
mert az nekik ugyanolyan elismerés lenne.
Szeretettel :
Kata
Drága Katám! Ha jól értem, azt hiányolod, hogy én nem írok hozzászólást azoknak az íróknak a műveihez, akik az enyéimet elolvasták. Nem kell elnézést kérned, az utóbbi időben valóban kevesebb művet olvastam el, mint régebben. Ha megnézed, azért most is mindennap véleményezek néhány művet, most például Janóval nagyon építő jellegű beszélgetést folytattunk néhány írásunkról. A te írásaid közül is van, amihez hozzászóltam, sőt örültem, hogy elolvashattam, mert a kertészkedésről is sok új dolgot megtudtam. De biztos te is tudod, hogy van, amikor összejönnek dolgok, és nem sok választja el az embert a depressziótól. Mintha törvényszerű lenne az öröm (a könyvem megjelenése) után egyfajta lehangolódás.
Szeretettel: Kati
Gyönyörű, igaz történet.
Nagyon át tudtam élni.
Így működünk.
Nekem volt diákkoromban egy paralízises fiú barátom.
Szerettem vele beszélgetni.
Egyszer megkért, kísérjem el Krakkóba.
Szerettem volna, de a szüleim nem engedték.
Később, mikor már dolgoztam, Mátraházán üdültem beutalóval, egyedül.
Gyöngyösi volt.
Elhívtam magammal túrázni a hegyekbe, a jóízű beszélgetések, a társaság miatt.
A végén megkérte a kezem.
Ekkor döbbentem rá, hogy nem barát, hanem, bátortalan udvarló volt.
Természetesen megköszöntem és nemet mondtam.
Abbamaradt a levelezésünk.
Sok-sok év múlva rákerestem, talán az iwiwen.
Családja, három lánya volt. 🙂
Túltett rajtam.
Nekem csak egy, meg egy fiam.
Szeretettel gratulálok:
Ildikó
Kedves Kati!
A megszólítás lemaradt.
🙂
Kedves Ildikó!
Köszönöm, hogy elolvastad, és különösen örülök annak, hogy megértetted a lány viselkedését.
20 évvel később, egy rossz házasság után már biztos másképp döntene. Adna esélyt a fiúnak.
Szeretettel: Kati